Очистити
Більше

Фільтр:

Автор:

Наукова робота. Еколого-фауністична характеристика ентомофауни зелених насаджень урбанізованих територій м. Маріуполя (парк імені Гурова)

Роботу виконала:
Бадамян Аліна Михайлівна,
учениця 11-А класу
Комунального закладу „Спеціалізована
школа з поглибленим вивченням
окремих предметів І-ІІІ ступенів № 4
Маріупольської міської ради Донецької області”

 

Керівник:
Сімонова Яна Володимирівна,
учителька біології
Комунального закладу „Спеціалізована
школа з поглибленим вивченням
окремих предметів І-ІІІ ступенів № 4
Маріупольської міської ради Донецької області”,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Біологія”

ВСТУП

Характерною рисою цивілізації на Землі є виникнення та розвиток міст. Цей процес характеризується впливом на стан екосистем різного рангу, аж до біосфери. Урбанізація приводить до створення екосистем нового типу – так званих урбоекосистем. Опинившись у нових умовах урбоекосистеми, живі організми змушені або засвоїти це середовище, або загинути [4, 7, 16].

Складна екологічна ситуація, наявність особливих екологічних ніш в урбоекосистемах обумовлює зміни різноманіття та формування специфічних угруповань комах, пов’язаних новими взаємовідносинами [7, 15, 18], тому важливим є всебічне вивчення ентомофауни зелених насаджень, як складової частини дослідження біорізноманіття у нових екологічних умовах.

Необхідність вирішення проблеми збереження різноманіття, стабільності зелених насаджень в урбоекосистемах Приазовського регіону [1, 13, 15, 17] визначають актуальність обраної теми.

Відповідно до вище написаного тема нашої роботи «Еколого-фауністина характеристика ентомофауни зелених насаджень урбанізованих територій м. Маріуполя»

На даний момент дослідження різноманіття ентомофауни зелених насаджень сучасних урбоекосистем можна знайти у роботах Булухто Н.П. [5], Єльнікової Ю.С. [10, 11], Короткової А.А. та Чаріної Є.В. [19, 20] тощо. Методам визначення та узагальненню відомостей про екологічного різноманіття урбоекосистем присвячені праці Мегарран А. [23] та Клаустницера Б. [16]. Однак комплексних досліджень ентомофауни зелених насаджень урбоекосистем промислових міст південного сходу України не було знайдено, що й обумовлює новизну обраної теми.

Об’єкт дослідження: ентомофауна лугопарку імені Гурова м. Маріуполь.

Предмет дослідження: реакції видової структури ентомофауни парку імені Гурова на антропогенне навантаження.

Гіпотеза дослідження: ентомокомплекси урбанізованих територій адаптовані до умов існування, що буде визначати його еколого-трофічну структуру, різноманіття та чисельність.

Доцільно було поставити мету дослідження: вивчення структури ентомофауни зелених насаджень урбанізованих територій м. Маріуполя.

Відповідно до мети дослідження були поставлені наступні завдання:

  1. Проаналізувати наукову літературу за проблемою дослідження;
  2. Визначити таксономічний склад та кількісне різноманіття комах парку імені Гурова;
  3. Визначити еколого-трофічну структуру населення комах за видовим різноманіттям;
  4. Розрахувати чисельність, зустрічальність, індекси Маргалефа, Менхініка, Шеннона для різних зон досліджуваної території;
  5. Проаналізувати отримані результати;
  6. Зробити висновки.

Дослідження проводили протягом травня – серпня 2012 року на території лугопарку імені Гурова м. Маріуполя. Збір матеріалу здійснювали з використанням загальноприйнятих методик.

РОЗДІЛ 1. Місто як середовище існування комах

1.1. Місто як екосистема.

Екологічною системою називають біологічну систему, що складається з угруповання живих організмів, середовища їх існування, системи зв’язків, що здійснює обмін речовиною та енергією між ними [7,14].

Місто – це порівняно нове середовище існування рослин та тварин, особливе за своїми параметрами. Перш за все, місто – це специфічна екосистема (так звана урбоекосистема), що відрізняється від природних угруповань досить низким рівнем розвитку продуцентів та редуцентів (деструкторів) Існування такої системи можливе, якщо людина бере на себе ці функції [7, 21].

Місто уявляє собою з одного боку цілісну геотехнічну систему (посилання), а з іншого – мозаїку екосистем, що займають невеликі площі та різноманітні за характером використання їх людиною [18].

За думкою Б. Клауснитцера [16] багато міських місцепроживань настільки різко ізольовані одине від одного транспортними шляхами та будівлями, що їх можна розглядати як острівні екосистеми.

Мозаїчний розподіл місцепроживань накладається на більш чи менш виражене зонування міського середовища від центра до периферії, що проявляється еколого-фауністичними відмінами угруповань у місцепроживаннях, що розглядаються [16, 19].

Крім того міські екосистеми характеризуються поліморфністю: така екосистема не може точно «вписатися» в жодну з природних чи техногенних підсистем міста. Урбоекосистема міста ніби «вростає» в усі матеріальні структури міста. Це пояснює складність конструктивних втручань в урбоценози з метою їх оптимізації, неможливість їх удосконалення шляхом реконструкції тілько одного виду структури [14, 20].

Просторова ізоляція невеликих різноякісних біотопів та мозаїчність дії різних антропогенних факторів відбору міста формують для тварин, в тому числі й для комах, унікальні «еволюційні полігони». Еволюційні процеси в ентомокомплексах міських екосистем мають особливу специфіку протікання і напрямки, що пояснюється як характеристиками самих комах (наявність адаптацій, генетичні особливості міських популяцій, наявність поліморфізму), так і особливостями міського середовища [20, 22]. Ентомокомплекс у складі урбаністичних екосистем являє собою надорганізменну живу систему з великою кількістю елементів і складною структурою. В залежності від аспекту в якості елемента такої системи можуть бути виділені окремі види комах, популяції або трофічні групи. Ентомокомплекс володіє певними адаптивними можливостями до зовнішнього середовища, які складаються на основі адаптаційних властивостей окремих елементів і структури ентомокомплексу за принципом емерджентності, забезпечуючи ймовірносно-детерміноване функціонування [14, 19, 22].

Таким чином, урбоекосистема – це специфічна екосистема, що характеризується поліморфністю, залежністю від суміжних екосистеми, неврівноваженість основних структур, а також низьким рівнем розвитку продуцентів та деструкторів.

1.2. Фауна та екологія комах урбанізованих територій

У сучасному місті існує багато адаптивних зон, у яких комахи, завдяки своїй екологічній пластичності, реалізують свої життєві схеми. Склад та розподіл комах у місті обумовлені, перед усім, трофічними та топічними зв’язками. Комахи обирають екологічні ніші, у яких зберігаються підходящі для них умови, тобто вони зберігають первинну зональну та біотопічну приуроченість [16].

Міська фауна формується з раніше існуючих видів, а також з видів-емігрантів. У результаті утворюється специфічний комплекс видів, що відрізняється за складом та динамікою від природних варіантів.

У більшості випадків ентомофауна міст формується з еврибіонтів, в особливостях біології яких вже закладені риси, що дозволяють їм існувати в антропогенних умовах [26].

В умовах міста відбувається перебудова ентомокомплексу для підтримання функціональних характеристик, що уявляє собою його адаптацію на системному рівні [20, 22].

Видовий склад зазвичай збіднюється у прямій залежності від інтенсивності дії людини на урбанізовані території, не дивлячись на загальне збільшення їх біотопічного різноманіття. Однак загальна чисельність та біомаса комах збільшується у ряді випадків, що пояснюється адаптацією видів до створених людиною умов [8, 18].

Дослідження Єльнікової Ю.С. [10, 11], Баранніка А.Б. [2], Богатирьова Н.Р. [4], Бутовського Р.О. [6], Ємець В.М. [12] вказують на найбільше різноманнітя за чисельністю та складом ентомокомплексів парків, де зустрічається від 57% до 64% загального видового різноманіття міської ентомофауни.

При цьому спостерігається нерівномірний розподіл видів комах у насадженнях різних типів у черті міста, що пояснюється різними екологічними умовами. За думкою Б. Клауснитцера [16], найбільш значними факторами, що впливають на структуру населення комах, слід вважати розміри, форму насаджень і їх розташування відносно міського центру. Також не останню роль у формуванні ентомокомплексів грають такі фактори, як асортимент зелених насаджень, їх санітарний стан, навантаження автотранспортом, шумове навантаження, присутність людей тощо [3, 4, 6].

Найкраща екологічна ситуація складується у парках, що відрізняються достатньо великою площиною, широким породним складом та добрим станом насаджень. Це певним чином відбивається на структурі ентомокомплексу, забезпечуючи високе видове різноманіття та порівняно низьку чисельність комах у порівнянні з іншими категоріями міських насаджень [7, 8, 17, 20].

Для лісопарків характерне більше видове різноманіття, тоді як чисельність комах практично не поступається такій у парках.

У дворових насадження кількісна чисельність ентомокомплексу значно бідніша за видовим різноманіттям. При цьому спостерігається збільшення чисельності представників, що вказує на високий ступінь ізоляції, та як наслідок нестабільність цих угруповань [8, 21, 22].

Найменш сприятливі умови для існування комах створені у вуличних насадження. Посадки цих типів піддаються інтенсивній дії вихлопних газів. Видовий склад угруповань досить бідний, чисельність особин мінімальна у порівнянні з насадженнями інших екологічних категорій. У цих насадженнях переважають фітофаги, що ведуть прихований або напівприхований спосіб життя, комахи, що відносяться до числа мінерів та галоутворювачів [5, 6, 10, 11].

Таким чином, ентомокомплекси у складі урбаністичних екосистем уявляють собою надорганізменну живу систему з великою кількістю елементів та складною структурою. Ентомокомплекс має певні адаптивні можливості до умов зовнішнього середовища, які складаються на основі адаптаційних властивостей окремих елементів та структури ентомокомплексу. Результатом дії урбанізації на угрупування комах є їх значна перебудова, що виражається у якісних та кількісних змінах структури населення. Подібність якісних характеристик видового складу ентомокомплексів окремих міських екосистем незначна та пов’язана з особливостями екологічних умов та ступенем антропогенної дії. В урбаністичних екосистемах найбільший вплив на біорізноманіття оказують шумове забруднення середовища та радіоактивний фон.

РОЗДІЛ 2. Практична частина

2.1. Характеристика району дослідження

Дослідження проводилися у місті Маріуполь, на території лугопарку імені Гурова.

Маріуполь – місто на південному сході України в Донецькій області на березі Азовського моря в гирлі річок Кальміус і Кальчик. Населення – 485783 чоловік [27]. Місто займає площу 166,0 км2. Площа під забудовою – 106,0 км2, зелені масиви – 80,6 км2. Ґрунти території міста переважно солонцюваті чорноземи, зі значною кількістю підземних ґрунтових вод, що часто призводить до зсувів.

Місцевий клімат помірно-континентальний (позначається близьке розташування до морських пляжів) з тривалим жарким літом (часті посухи і суховії) і короткою м’якою зимою (відлиги, тумани). Район має великими тепловими ресурсами з переважанням в теплу пору року ясних сонячних днів (тривалість сонячного сяйва з травня по вересень – 1544 години). Річна кількість опадів – 400 мм на рік. Водні ресурси в регіоні недостатні. Напрямок вітру взимку переважно східне, влітку – північне [1, 27].

У місті діють 56 промислових підприємств. Промисловість міста багатогалузева з переважанням важкої індустрії, у зв’язку з чим Маріуполь посідає одне з перших місць на Україні за обсягами викидів шкідливих речовин промисловими підприємствами. Найбільшими забруднювачами навколишнього середовища в місті є металургійні комбінати «Азовсталь» і його коксохімічне виробництво та «ММК ім. Ілліча », особливо аглофабрика і доменний цех. Небезпечними забруднюючими речовинами для міста Маріуполя залишаються пил, діоксид азоту, аміак і формальдегід, для яких середньорічні концентрації перевищують ГДК, а рівень високого забруднення стабільний протягом багатьох років [1, 27].

Озеленення Маріуполя значно менше тієї величини, яка приймається за оптимальну. Серед міських насаджень найбільш багатим породним складом відрізняються парки і сквери. Значно менш різноманітні насадження у скверах і на бульварах, що включають 26 видів деревних рослин. Найбільша кількість складають: тополя, в’яз, види кленів. Особливо бідні за складом насадження на набережних і вздовж доріг, представлені переважно тополею, в’язом, акацією [27].

Парк імені Гурова розташований в Кальміуському районі міста Маріуполь, для якого характерним є високий рівень забрудненості повітря. Серед зелених насаджень парку переважають наступні: тополя срібляста, верба біла. Поряд з парком розташований старий сад, основна рослинність якого – яблуня домашня та вишня птича (черешня). Також у парку зростають клен канадський, клен сріблястий, клен татарський, катальпа дивовижна, сосна звичайна, ялина звичайна, шипшина звичайна, спірея біла [1].

Для проведення дослідження територія парку була умовно поділена на 4 зони, що відрізнялися видовим складом рослинності та ступенем антропогенного навантаження (додаток 1, рис 2.1).

ЗОНА 1 включає придорожні території, характеризується найбільшим рівнем антропогенного навантаження у порівнянні з іншими зонами, що пов’язано з близькістю автомагістралі. Серед деревної рослинності переважають верба біла, тополя, срібляста, клен татарський, катальпа дивовижна.

ЗОНА 2 характеризується найменшим антропогенним навантаженням. Основна рослинність: тополя срібляста, клен канадський, яблуня домашня, вишня птича, клен сріблястий

ЗОНА 3 включає території поряд з водоймищем. Територія піддається незначному забрудненню сміттям від харчових продуктів. Деревна рослинність незначна, представлена вербою білою. Серед трав’янистої рослинності переважає очерет озерний.

ЗОНА 4 – це центральна територія парку. Характеризується незначним забрудненням сміттям, шумовим навантаженням. Деревна рослинність незначна, представлена катальпою дивовижною, тополею сріблястою, ялиною звичайною. Напівдерев’яниста рослинність представлена шипшиною звичайною. Переважають декоративні трав’янисті рослини.

2.2. Матеріал та методи дослідження

Дослідження проводили протягом 2016-2018 років на території лугопарку імені Гурова. Об’єкт дослідження: комахи міського лугопарку імені Гурова. Збір матеріалу проводили з використанням загальноприйнятих методик [9, 24, 25].

Прийоми лову та збирання тварин визначали відповідно до способу їх пересування та умов проживання. При зборі комах використовували наступне обладнання: сачок, морилка, пінцет, коробочка для метеликів та бабок, пробірки з пробками, сачки (ентомологічний, повітряний, водний), ванночки

Збір комах у біотопах відкритого типу проводили за допомогою ентомологічного сачка. При цьому використовували наступні прийоми: лов на льоту, «косіння», лов сидячих комах.

Метод «косіння» полягає у наступному: взявши правою рукою вільний кінець палиці, сильними помахами проводили сачком по траві або кущах, справа наліво і назад, розгортаючи вхід в мішок таким чином, щоб він постійно був спрямований у бік руху сачка. Робили однакову кількість помахів (100 р. в кожній серії) на кожній з досліджуваних ділянок. При косінні йшли проти сонця, виробляючи косіння перед собою. «Косіння» проводили 3 рази на добу.

Для косінні у повітрі використовували повітряний сачок. Їм швидко проводили у повітрі, захоплюючи комах. Потім негайно повертали сачок, щоб мішок перекинувся через обруч.

При відборі комах із сачка останніх струшували на дно сачка, яке на 1-2 хвилини поміщали у морилку. Підморених тварин виймали з розкритого сачка пінцетом.

У морилку закладали всіх комах крім метеликів. Для збору метеликів в польових умовах заздалегідь заготовили спеціальні у вигляді трикутного листи.

Метеликів взявши за грудку двома пальцями (великим і вказівним), злегка здавлюють з боків (до хрускоту). При цьому м’язи грудного відділу втрачають здатність скорочуватися.

Малорухомі форми збирали за допомогою пінцету вручну.

Збір тварин у закритих біотопах майже повністю виключає метод косіння ентомологічним сачком. В умовах закритої місцевості збір тварин проводиться в основному вручну, методом струшування.

З’ясування видового складу ґрунтової фауни проводили методом пробних ям. За допомогою лінійки або рулетки на ґрунті в досліджуваній стації відміряється квадрат розміром 50×50 см. У цьому місці риється яма глибиною 30 см. Дослідження ґрунтових мешканців проводили по верствам. При цьому спочатку знімали підстилку, складали на розстелену клейонку і ретельно досліджували. Потім виймали шар ґрунту глибиною 10 см, знову складали на клейонку і досліджували, потім наступний шар ґрунту до глибини 20 см, потім 30 см і глибше. Ґрунт з ями виймали невеликими порціями, щоб краще проглядалися її мешканці. Всіх досліджуваних тварин фіксували на місці.

Збір мешканців водного середовища проводили за допомогою гідробіологічного сачка. Спочатку ловили в товщі води, не торкаючись дна, а потім на дні та поблизу берегової рослинності. Витягнутий з води сачок з водою та спійманими тваринами відразу поміщали в ванночку, потім весь вміст сачку витрушували в ванночку

Збираючи шкідників рослин, звертали увагу на патології в стані рослин. Також збирали пошкоджені частини рослин.

Також ловили комах вночі на світло за допомогою ліхтарика та ентомологічного сачка.

Розбирання та розкладання матеріалу проводили в день збору. За допомогою пінцету зібраних тварин відчищали від сміття.

При наколюванні комаху брали з боків вказівним і великим пальцями лівої руки, тримаючи його спинний стороною догори. Комах розмірами менше 8-10 мм клали на аркуш щільного світлого паперу, затиснутий між пальцями лівої руки, і правою встромляли шпильку в потрібне місце.

Фіксацію тварин проводили сухим способом на ватяних ентомологічних матрациках. Комах наколювали на ентомологічні булавки. Для великих жуків, прямокрилих, бабок, метеликів застосовували товсті булавки № 3; комах середньої величини наколювали на булавки № 1 і 2, а дрібних і дуже вузьких – на булавки № 0 і 00.

Лускокрилих, прямокрилих, перетинчастокрилих та бабок попередньо розправляли на розправлялках. Перед наколюванням комах підсушували 3-5 хвилин на повітрі.

При наколюванні тулуб комахи наколювали на шпильку та закріплювали в жолобки верстата. Крила розправляли на бічних пластинках верстата і щільно притискали до останніх за допомогою смужок паперу, які приколювали шпильками попереду та позаду крил. Приколювання робили таким чином, щоб внутрішній край обох верхніх крил утворював одну пряму лінію, перпендикулярну до поздовжньої осі тіла комахи. Підтягуючи задні крила до передніх, слід злегка підводили їх внутрішній край під передні [9].

Визначення комах проводили за «Визначником комах» М. М. Плавильщикова [24], комах-шкідників визначали за «Визначником комах за ушкодженням культурних рослин» В.Н. Щеголева [25].

Різноманіття населення комах оцінювали за наступними параметрами: видовий склад, чисельність, спектр зоогеографічних груп, трофічна спеціалізація, структура домінування.

Аналіз структури населення виконували шляхом розрахунку індексів, що прийнято використовувати при оцінці різноманіття та рівномірності екосистем [23].

Для розрахунку чисельності комах на одиницю площі використовували формулу Динесмана [9]:

x = N/2RLn, де

x – кількість комах на 1 м2,

N – число комах, що були піймані при косінні,

R – радіус сачка в м,

L – середня довжина шляху, що проходить обруч сачка при кожному помаху,

n – число помахів сачком.

Також розраховували зустрічальність. Зустрічальність – це показник відносного числа проб, в яких представлений даний вид, до загального числа досліджуваних проб, виражений у відсотках [9]:

P = 100n/N, де

n – проби, в яких був знайдений вид,

N – загальна кількість досліджуваних проб.

Для визначення видового різноманіття урбоекосистеми використовували індекс Маргалефа та індекс Менхініка.

Індекс Маркгалефа розраховували за формулою [23]:

DMg = (S – 1) / ln N;

індекс Менхініка розраховували за формулою [23]:

DMn = S / √N, де

S – число виявлених видів;

N – загальне число всіх виявлених видів S.

Для визначення збалансованості зон парку використовували індекс Шеннона (індекс рівномірності), який показує наскільки рівномірно розподілені значущості видів, тобто оцінює видове різноманіття з розрахунком вкладу, що дає цей вид в угрупування. Індекс Шеннона розраховували за формулою [23]:

H‘= – Σpilnpi, де

pi – доля особин i-го виду,

Σ – знак суми

ln – натуральний логарифм.

2.3. Аналіз результатів дослідження

Видовий список комах лугопарку імені Гурова м. Маріуполь складає 96 види, що належать до 47 родин та 9 рядів (додаток 4, табл.2.1).

За числом виявлених представників родин перше місце займає ряд Жорсткокрилі – Coleoptera (27 види), за ним у порядку у порядку убування розташовані ряди: Лускокрилі – Lepidoptera (21), Двокрилі – Diptera (12), Перетинчасткрилі – Hymenoptera (10), Прямокрилі – Orthoptera (9), Бабки – Odonata (8), Напівжорткокрилі – Hemiptera (7), Рівнокрилі – Homoptera (2), Поденки – Ephemeroptera (1) (додаток 2, рис.2.2).

Серед родин даних рядів найбільш багаточисельними за кількістю виявлених видів є Пластинчастовусі – Scarabeidae (7), Листоїди – Chrysomelidae (6), Червоноклопи – Pyrrhocoridae (6), Совки – Noctuidae (5), Саранові – Pamphagidae (5).

До видів домінуючих за чисельністю та зустрічальністю відносяться Мошка прикрашена – Simulium ornatum L., Клоп-солдатик – Pyrrhocorus apterus L., Мураха руда лісова – Formica rufa L., Козявка вербова – Lochmaea copreae L.,  Медянниця яблунева – Psylla mali Schm.. До видів субдомінантів можна віднести наступні: Кобилка степова – Asiotmethis moricatus L., Псилобора двадцятидвохкрапкова – Psyllobora vigintiduopunctata L. (додаток 5, табл.2.2; додаток 6, табл.2.3). Кількість інших видів невелика.

У складі ентомокомплексу було зареєстровано 8 еколого-трофічних груп (враховували личинкові стадії та імаго) (додаток 3, рис.2.3). За видовим складом (79% від загальної кількості видів) переважають види, що пошкоджують деревні рослини. Особливо багата за складом група вільноживучих комах з ротовим апаратом гризучого типу – 64 виду (66,7%). Вона включає представників наступних рядів: Рівнокрилі – Homoptera, Напівжорсткокрилі – Hemiptera, Жорсткокрилі – Coleoptera, Перетинчастокрилі – Hymenoptera, Двокрилі – Diptera, Лускокрилі – Lepidoptera. Серед них найбільшим різноманіттям відрізняється ряд Жорсткокрилі – Coleoptera (28,1%).

Тварини, для яких характерний сисний ротовий апарат, складають 51,1% від загальної кількості. Серед них найбільше видове різноманіття та належить ряду Лускокрилі – Lepidoptera.

Значно менш різноманітна група комах, що ведуть прихований спосіб життя: мінери та галоутворювачі. Комплекс мінерів складає 6 видів (6, 2%), що відносяться до рядів Лускокрилі – Lepidoptera (3 види; 3,1%), Жорсткокрилі – Coleoptera (3 види; 3,1%).

Галоутворювачі представлені 1 видом (1%) з ряду Двокрилі – Diptera.

За зустрічальністю та чисельністю переважають комахи з ротовим апаратом сисного типу з ряду Двокрилі – Diptera (69%). Інші еколого-трофічні групи більш бідні за складом та відрізняються низькою чисельністю та зустрічальністю.

За шириною трофічного спектру серед комах домінують олігофаги (80,2%). Видове різноманіття поліфагів складає 16,7%. Особливо бідні за складом монофаги – 3,1% (додаток 2, рис.2.4).

Видова насиченість комплексів комах у різних зонах змінюється у невеликих межах від 93 до 64 видів. Найбільше видове різноманіття було виявлено у ЗОНІ 4 та склало 93 види. Видове різноманіття ЗОНИ 3 було найменшим та склало 64 види, що пов’язано бідним рослинним складом та забрудненням водоймища. У ЗОНАХ 1 і 2 було виявлено 84 та 91 види відповідно. Найбільшим видовим різноманіттям у кожній з зон також характеризуються ряди Жорсткокрилі – Coleoptera та Лускокрилі – Lepidoptera.

Чисельність і зустрічальність  видів у різних зонах є змінною, але найбільш чисельними представниками для всіх чотирьох зон є Мошка прикрашена – Simulium ornatum L., Клоп-солдатик – Pyrrhocorus apterus L.. У ЗОНІ 1 також значну чисельність має вид Козявка вербова – Lochmaea copreae L.. Медянниця яблунева – Psylla mali Schm. – є характерною для ЗОНИ 2. Це пов’язано з видовим складом дерев’янистої рослинності, на якій мешкають Козявка вербова – Lochmaea copreae L. та Медянниця яблунева – Psylla mali Schm. (додаток 7, табл. 2.4).

Для оцінки видового різноманіття та вирівняності зон були розраховані індекси Менхініка, Маргалефа та Шеннона (додаток 7, табл. 2.5).

Найбільше значенням індексу Маргалефа було характерне ЗОНІ 3 – 37,74; найменше – ЗОНІ 1 (8,52). Значення цього індексу в ЗОНАХ 2 і 4 склало 37,22 і 9, 87 відповідно.

За індексом Менхініка найбільш різноманітною є ЗОНА 4 (1,27), в той час як індекс ЗОН 1, 2, 2 складає 0,89, 1, 09, 0,94, відповідно.

Найбільшим різноманітним та рівномірним угрупованням за індексом Шеннона є ЗОНА 2, для якої він складає 2,68. Найменше значення цей індекс сягає у ЗОНІ 1 (1,77).

Зниження індексів Маргалефа та Менхініка є характерним для забруднених територій. Коливання різноманіття за індексом Шеннона вказує на значний вклад у видове різноманіття малочисельних виді. Значення індексів свідчать про значну збалансованість та стійкість комплексів ЗОНИ 2 і 3, що пов’язано з різноманіттям деревної рослинності у цих зонах, ніж у ЗОНІ 3, а також меншого антропогенного навантаження, ніж у ЗОНІ 1.

Отримані дані показали, що зони парку, де проводилися дослідження різняться за рядом факторів, які сприяють формуванню своєрідних біотопів, що характеризуються відповідним складом ентомофауни, її видовим різноманіттям, збалансованістю, чисельністю та зустрічальністю видів.

ВИСНОВКИ

Урбоекосистема – це специфічна екосистема, що відрізняється від природних угруповань досить низьким рівнем розвитку продуцентів та редуцентів. Сучасна урбоекосистема характеризується певними адаптивними зонами, в яких комахи, завдяки своїй екологічній пластичності, реалізують власні життєві схеми. Такими адаптивними зонами є зелені насадження міста, відповідно доцільним є дослідження різноманіття комах у цих зонах.

Дослідження проводили протягом травня-серпня 2012 року на території парку імені Гурова м. Маріуполя. Територія була умовно поділена на 4 зони відповідно до складу рослинності та рівня антропогенного навантаження. Для збору матеріалу використовували загальноприйняті методи.

Було встановлено, що комплекс комах у парку імені Гурова складає 96 видів з 9 рядів. У формування фауни провідну роль грають ряди Жорсткокрилі – Coleoptera (26,1%) та Сітчастокрилі – Lepidoptera (21, 4%) від загального видового складу.

Ряд Жорсткокрилі – Coleoptera представлений 10 родинами, з яких за видовим різноманіттям виділяється родина Пластинчастовусі – Scarabeidae (7 видів). У ряді Сітчастокрилі найчисельнішою є родина Совки – Noctuidae (5 видів).

До видів домінуючих за чисельністю, відносяться Мошка прикрашена – Simulium ornatum L., Клоп-солдатик – Pyrrhocorus apterus L., Мураха руда лісова – Formica rufa L. Кількість інших видів незначна.

У складі ентомокомплексу було зареєстровано 8 еколого-трофічних груп. За видовим різноманіттям домінуючими є види з ротовим апаратом гризучого типу – 64 види (66,7%). Ця група включає представників наступних рядів: Рівнокрилі – Homoptera, Напівжорсткокрилі – Hemiptera, Жорсткокрилі – Coleoptera, Перетинчастокрилі – Hymenoptera, Двокрилі – Diptera, Лускокрилі – Lepidoptera. Серед них найбільшим різноманіттям відрізняється ряд Жорсткокрилі – Coleoptera (28,1%).

Тварини, для яких характерний сисний ротовий апарат, складають 51,1% від загальної кількості. Серед цих тварин найбільше видове різноманіття та чисельність належать ряду Лускокрилі – Lepidoptera. На мінерів та галоутворювачів приходиться 6,2 % та 1% відповідно.

За зустрічальністю та чисельністю переважають комахи з ротовим апаратом сисного типу з ряду Двокрилі – Diptera (69%).

За шириною трофічного спектру серед комах домінують олігофаги (80,2%). Видове різноманіття поліфагів складає 16,7%. Особливо бідні за складом монофаги – 3,1%.

Видова насиченість комплексів комах у різних зонах змінюється у невеликих межах від 92 до 63 видів. Найбільше видове різноманіття виявлено у ЗОНІ 4 та складає 92 види. Найменше видове різноманіття притаманне для ЗОНИ 3 – 63 види, що пов’язано з бідним рослинним складом та забрудненням водоймища. Найбільшим видовим різноманіттям у кожній з зон характеризуються ряди Жорсткокрилі – Coleoptera та Лускокрилі – Lepidoptera.

Чисельність і зустрічальність видів у різних зонах є змінною, але найбільш чисельними представниками для всіх чотирьох зон є Мошка прикрашена – Simulium ornatum L., Клоп-солдатик – Pyrrhocorus apterus L.. У ЗОНІ 1 також значну чисельність має вид Козявка вербова – Lochmaea copreae L.. Медянниця яблунева – Psylla mali Schm. – є характерною для ЗОНИ 2. Це пов’язано з видовим складом дерев’янистої рослинності, на якій мешкають Козявка вербова – Lochmaea copreae L. та Медянниця яблунева – Psylla mali Schm..

Найбільшим значенням індексу Маргалефа характеризується ЗОНА 3 – 37,74; найменшим – ЗОНА 1 (8,52). Значення цього індексу в ЗОНАХ 2 і 4 складає 37,22 і 9, 87 відповідно.

За індексом Менхініка найбільш різноманітною є ЗОНА 4 (1,27), в той час як індекс ЗОН 1, 2, 3 складає 0,89, 1, 09, 0,94, відповідно.

Найбільшим різноманітним та рівномірним угрупованням за індексом Шеннона є ЗОНА 2, для якої він складає 2,68. Найменше значення цей індекс сягає у ЗОНІ 1 (1,77).

Зниження індексів Маргалефа та Менхініка є характерним для забруднених територій. Коливання різноманіття за індексом Шеннона вказує на значний вклад у видове різноманіття малочисельних виді. Значення індексів свідчать про значну збалансованість та стійкість комплексів ЗОНИ 2 і 3, що пов’язано з різноманіттям деревної рослинності у цих зонах, ніж у ЗОНІ 3, а також меншого антропогенного навантаження, ніж у ЗОНІ 1.

Отримані показники індексі вказують на реакцію видової структури ентомофауни на антропогенне навантаження. По мірі зниження різноманіття насаджень та збільшення антропогенного пресу видове різноманіття комах знижується, збільшується чисельність більш адаптованих видів, система стає менш збалансованою, що може призвести до деградації комплексу комах.

Відповідно до отриманих даних можна стверджувати, що ентомофауна парку імені Гурова є відносно збалансованим ті врівноваженим комплексом, що свідчить про стійкість цієї системи до умов міського середовища. Проте спостерігається залежність ентомологічного різноманіття від таких факторів, як різноманіття рослин (особливо дерев), а також антропогенних впливів (загазованість повітря і шумове навантаження).

Результати даної робота можна використовувати для визначення видового різноманіття урбоекосистем, визначення норми антропогенного навантаження, прогнозування стану біоти при створенні нових урбоекосистем, а також з метою біоіндикації міського середовища.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Андросова А.Ю., Головко Т.Б., Шакула О.А. Мариуполь и его окрестности: взгляд из ХХІ века. Природа Донецкого Пиазовья. – Мариуполь: Издательство «Рената», 2006. – 100 с.
  2. Баранник А.П. Насекомые зеленых насаждений населенных пунктов Кемеровской области // Насекомые в экосистемах лесной зоны Сибири. — Томск: Изд-во Томского ун-та, – С. 90-91.
  3. Биоиндикация загрязнений наземных экосистем // Под ред. Р. Шуберта. – М.: Мир, 1988. – 350 с.
  4. Богатырев Н.Р. Антропогенные воздействия на сообщества насекомых. – Новосибирск, 1985. – С. 128-134.
  5. Булухто Н.П., Чарина Е.В. К вопросу об изучении энтомофауны парковых насаждений // Сб. науч. тр. преподавателей, аспирантов и студентов ТГПУ им. Л.Н. Толстого. – Тула: Изд-во Тул. гос. пед. ун-та, 2000. – С. 302-306.
  6. Бутовский P.O. Автотранспортные загрязнение и энтомофауна. – «Агрохимия». – 1990. – №4. – С. 139-
  7. Владимиров В.В., Алексашина В.В. Экологические проблемы антропогенного воздействия на городскую среду. Охрана и улучшение городской среды // Итоги науки и техн. ВИНИТИ. – Сер. Охрана природы и воспроизводство природных ресурсов. – 1988. – №22. – С. 43-106.
  8. Горленко С.В., Панько Н.А. Формирование микрофлоры и энтомофауны городских зеленых насаждений – Минск: Наука и техника, 1972. – С. 42.
  9. Дунаев Е.А. Методы эколого-энтомологических исследований. – М. МосгорСЮН, 1997. – 44 с.
  10. Ельникова, Ю.С. Дендрофильные насекомые городских насаждений города Волгограда / Ю.С. Ельникова // Эколого-экономические оценки регионального развития: материалы круглого стола. г. Волгоград, 30 марта 2009 г. – Волгоград: Изд-во ВолГУ, 2009. – С. 225–230.
  11. Ельникова, Ю.С. Состав и биотопическое распределение насекомых в городских насаждениях / Ю.С. Ельникова // Экологические проблемы природных и антропогенных территорий: сб. науч. ст. I Междунар. науч.-практ. конф. – Чебоксары: Тип. «Новое Время», 2011. – С. 84–85.
  12. Емец В. М. Динамика популяционной структуры насекомых и механизмы устойчивости популяций к антропогенным воздействиям// Автореф. дисс. на соиск. учен. степ. д. б. н.. – М., 1997. – 25 с.
  13. Ильченко И.А.. К вопросу об учете климатических условий при выработке стратегии управления параметрами городской среды обитания // Сб. докладов IV Международной научно-практической конференции «Проблемы регионального управления, экономики, права и инновационных процессов в образовании». – Таганрог, 2005. – Т.2. – С.64–73.
  14. Казначеев В.П. Проблемы экологии города и экологии человека // Урбоэкология. Научный совет по проблемам биосферы. – М.: Наука, 1990. –С. 7-17.
  15. Кантур Т.В. Екологічна ситуація в Укаїні // Матеріали IV Всеукраїнської студентської наукової конференції «Сучасні проблеми природничих наук», Ніжин 22-23 квітня 2009 р. – НДУ ім.. М.Гоголя. – С. 92.
  16. Клаусницер Б. Экология городской фауны. – М.: Мир, 1990. – 246 с.
  17. Коломоец Т.П., Воробьев Н.М. Принципы защиты зеленых насаждений от вредителей в г. Донецке // Интродукция и акклиматизация растений. – Киев, – Вып. 7. – С. 70-72.
  18. Коломыц Э.Г., Розенберг Г. С., Глебова О.В., Сурова Н.А., Сидоренко М.В., Юнина В.П. Природный комплекс большого города: Ландшафтно-экологический анализ // Наука/Интерпериодика. – М.: Наука; МАИК. – – 286 с.
  19. Короткова А.А. Системные механизмы адаптации энтомокомплекса в урбанистических условиях: Автореф. дис. д-ра биол. наук: 05.13.01. – Тула, 2004. – 23 с.
  20. Короткова А.А., Чарина Е.В. Энтомофауна городского парка в условиях рекреационной нагрузки // Региональные проблемы прикладной экологии. Тез. докл. откр. науч.-практ. конф. – Белгород, 1998. – С. 89-90.
  21. Мазинг В. Проблемы экологии города // Город и экология // Междунар. Совещ. по экол. подходу к планированию городов: Суздаль, СССР, 2430 сентября1984. – Т. – М., 1987. – С. 145-150.
  22. Машинцов Е.А. Влияние техногенного загрязнения на энтомофауну урбанизированных экосистем // Объединенный научный журнал. – 2002. – № 35(58). – С. 65-67.
  23. Мэгарран Э. Экологическое разнообразие и его измерение. – М.: Мир, – 184 с .
  24. Определитель насекомых по повреждениям культурных растений / Под ред. В.Н. Щёголева. – М.-Л.: Сельхозгиз, 1960. – 604 с.
  25. Плавильщиков Н.Н. Определитель насекомых (дополненное издание). – Москва: «Топикал», 1994. – 554 с.
  26. Чернов Ю. И. Структура животного населения Субарктики. – М.: Наука, 1978. – С 67.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ

  1. http://ru.wikipedia.org/wiki/Мариуполь

ДОДАТКИ

Додаток 2

Рис. 2.1 Розподіл по зонах території проведення дослідження

Додаток 2

Рис 2.2  Співвідношення рядів комах у парку імені Гурова

Рис. 2.4  Різноманіття видів комах за шириною трофічного спектру

Рис 2.3  Співвідношення еколого-трофічних груп ентомокомплексу лугопарку імені Гурова за видовим різноманіттям

 

Додаток 4

Таблиця 2.1

Різноманіття ентомофауни парку імені Гурова

Ряд

Родина

Вид

Поденки – Ephemeroptera

Поденки справжні – Ephemera L.

Поденка звичайна – Ephemera vulgate L.

Бабки – Odonata

Лютки – Lestidae

Лютка зеленовата – Lestes virens Charp.

Стрілки – Coenagrionidae

Стрілка витончена – Ischnura elegans V.d. Lind

Стрілка блакитна – Enallagma cyathigerum Charp

Стрілка красива – Coenagrion pulchellum V.d. Lind

Коромисла – Aeschnidae

Дозорщик-повелитель – Anax imperator Leach

Дозорщик липневий – Anax parthenope L.

Бабки справжні – Libellulidae

Бабка жовта – Sympetrum flaveolum L.

Бабка кров’яна – Sympetrum saguineum Müll.

Прямокрилі – Orthoptera

Коники справжні – Tettigoniidae

Коник сірий – Dectacus virrucivorus L.

Коник зелений – Tettigonia viridissima L.

Цвіркуни стеблові – Oecanthidae

Цвіркун домовий – Acheta domesticus L.

Трубачик звичайний – Occantus pellyscens Scop.

Саранові – Pamphagidae

Прус італійський – Calliptamus italicus L.

Зеленчук короткорилий – Euthystira brachyptera

Сарана перельотна – Locusta migratoria L.

Кобилка блакитнокрила – Oedipoda coerulescens L.

Кобилка степова – Asiotmethis moricatus L.

Рівнокрилі – Homoptera

Листоблошки – Psyllidae

Медянниця яблунева – Psylla mali Schm.

Щитовки – Coccineidae

Щитовка яблунева запятоподібна – Lepidosaphes ulmi L.

Напівжорсткокрилі, або Клопи, – Hemiptera

Червоноклопи – Pyrrhocoridae

Клоп-солдатик – Pyrrhocoris apterus L.

Клоп крапивний – Heterogaster urticae L.

Клоп щавельний – Coreus marginatus L.

Клоп травяний італійський – Graphosoma lineatum L.

Клоп хрестоцвітний – Eurydema speciae L.

Клоп зеленый – Palomena prasina L.

Черепашки – Scutelleridae

Черепашка шкідлива – Eurygaster integriceps L.

Жорсткокрилі, або Жуки,  – Coleoptera

Жужелиці – Carabidae

Жужелиця садова – Carabus hortensis L.

Довгоносики – Curculionidae

Слоник зеленушка – Chlorophanus viridis L.

Довгоносик вербовий – Isochonus seqensi Stierlin

Пластинчастовусі – Scarabeidae

Пестряк бджолиний – Trichodes apiaries L.

Бронзовка золотиста – Cetonia aurata L.

Бронзовка мармурова – Potosio lugrbis L.

Навозник звичайний – Geotrupes strecorarius L.

Дупляк кукурудзяний – Pentodon idiota L.

Нехрущ червневий – Amphimallon solstitialis L.

Хрущ садовий – Phylboptertha horticola L.

Мякотілки Cantharididae

Мякотілка бура – Cantharis fusca L.

Щелкуни (ковалики) – Elateridae

Ковалик чорний – Athoys niger L.

Щелкун-крестоносец – Selatosomus cruciatus L.

Щелкун полосатый – Agriotes lineatus L.

Щелкун продольнополосый – Athous vittatus L.

Чорнотілки – Tenebrionidae

Медляк віщатель – Blaps mortisaga L.

Коровки – Coccinellidae

Коровка семиточечная – Coccinella septempunctata L.

Хілокорус брунькоподібний – Chilocorus  renipustulatus L.

Псиллобора двадцятидвохкрапкова – Psyllobora vigintiduopunctata L.

Листоїди – Chrysomelidae

Листоїд тополевий – Chrysomela pepula L.

Оленьок звичайний – Dorcus parallelopipedus L.

Листоїд чотирьохкрапковий – Clytra quadripunctata L.

П’явиця червоногруда – Oulema melanopus L.

Козявка івова – Lochmaea capreae L.

Листоїд ясноточний – Chrysolina fastuosa L.

Справжні пілільщики – Tenthredinidae

Кленовий мінуючий пілільщик – Messahortulana Klug

Златки – Buprestidae

Златка хвилинна – Тrachys minutus L.

Перетинчастокрилі – Hymenoptera

Наїзники – Ichneumonidae

Наїзник-рисса – Rhyssa persuasoria L.

Сколії – Scoliidae

Сколія гігантська – Scolia maculata L.

Складчатокрилі оси – Vespidae

Оса звичайна – Paravespula vulgaris L.

Шершень звичайний – Vespa crabro L.

Риючі оси – Sphecidae

Церцерис пісчана – Cerceris arenaria L.

Бджолиний вовк – Philanthus triangulum L.

Бджолині – Apidae

Джміль земляний – Bombus terrestris L.

Джміль норовий – Bombus lacorum L.

Бджола-тесляр фіолетовий – Xylocopa violocea L.

Мурахи – Formicidae

Мураха руда лісова – Formica rufa L.

Двокрилі – Diptera

Комари-довгоножки – Tipulidae

Долгоножка велика – Tipula maxima L.

Довгоножка лаково-чорна – Fanyptera otrata L.

Комари справжні – Culicidae

Комар-пискун – Culex pipiens L.

Львинки – Stratiomyidae

Львинка звичайна – Stratiomys  chamaeleon L.

Сліпні – Tabanidae

Златоглазик лісовий – Chrysops caecutiens L.

Сліпень бичий – Tabanus bovinus L.

Ктирі – Asilidae

Ктир шершнеподібний – Asilus crabroniformis L.

Дзюрчалки – Syrphidae

Бджоловидка звичайна – Eristalis tenax L.

Мухи звичайні – Muscidae

Муха кімнатна – Musca domestica

Каліфориди – Calliphoridae

Падальниця зелена – Lucilia caesar L.

Муха червоноголова – Calliphora  vicina L.

Мошки – Simulidae

Мошка прикрашена – Simulium  ornatum L.

Лускокрилі – Lepidoptera

Первинні беззубі молі – Eriocraniidae

Моль мінуючи коротковуса – Ericrania  sparmanella Bsc

Молі пістрянки – Lithocolbetidae

Моль плямована – Fineota bisseliella Hum.

Молі справжні – Tineidae

Лиственнична чохликова моль – Coleophora laricella Hb.

Мешочниці – Psychidae

Мешочниця валикоподібна – Apterona erenulella Brd.

Білянки – Pieridae

Капусниця – Pieris brassicae L.

Брюквенница – Pieris napi L.

Бояришниця – Aporia crataegi L.

Голубянки – Lycaenidae

Голубянка-ікар – Polyommatus icarus L.

Червонець вогняний – Heodes virgaureae L.

Голубянка срібляста – Polyommatus  coridon L.

Німфаліди – Nymphalidae

Репейница – Vanessa cardui L.

Перламутровка большая лесная – Argynnis  paphia L.

Адмірал – Vanessa atalanta L.

Бархатниця – Satyridae

Мегера – Dira megaera L.

Пядениці – Geometridae

Пядениця березова зелена – Geometra papilionaria L.

Скляниці – Sesiidae

Скляниця велика тополева – Sesia apiformis L.

Совки, або Нічниці – Noctuidae

Стрічкарка червона – Catocola nupta L.

Стрічкарка івова – Catocala electa L.

Совка конюшинна сіра, або Совка мі, – Callistege mi

Совка-гамма – Plusia gamma L.

Стрічкарка велика червона – Catocola dilecta Hubner

Парусники – Papiliondae

Подалірій – Papilio podalirius L.

Додаток 5

Таблиця 2.2

Чисельність видів у різних зонах парку імені Гурова

вид

ЗОНА 1

ЗОНА 2

ЗОНА 3

ЗОНА 4

Загалом

1

Поденка звичайна

0

0

10,83333

0

10,83333

2

Лютка зеленовата

4,2

11,66667

19,16667

5,833333

40,83333

3

Стрілка витончена

3,2

13,33333

28,33333

10

55

4

Стрілка блакитна

4,2

14,16667

26,66667

9,166667

54,16667

5

Стрілка красива

2,5

9,166667

23,33333

10,83333

45,83333

6

Дозорщик-повелитель

5,8

15,83333

37,5

12,5

71,66667

7

Дозорщик липневий

5,0

15

36,66667

14,16667

70,83333

8

Бабка жовта

2,5

11,66667

17,5

7,5

39,16667

9

Бабка кров’яна

3,3

13,33333

18,33333

6,666667

41,66667

10

Коник сірий

54,2

18,33333

20,83333

59,16667

152,5

11

Коник зелений

45,0

16,66667

18,33333

52,5

132,5

12

Цвіркун домовий

31,7

17,5

15

36,66667

100,8333

13

Трубачик звичайний

32,5

10,83333

7,5

34,16667

85

14

Прус італійський

17,5

10

7,5

18,33333

53,33333

15

Зеленчук короткорилий

18,3

7,5

5,833333

15

46,66667

16

Сарана перельотна

20,8

10

6,666667

28,33333

65,83333

17

Кобилка блакитнокрила

15,8

7,5

7,5

26,66667

57,5

18

Кобилка степова

24,2

14,16667

9,166667

25,83333

73,33333

19

Медянниця яблунева

13, 0

37,5

0

0

167,5

20

Щитовка яблунева запятоподібна

21,5

283,3333

0

0

498,3333

21

Клоп-солдатик

602,5

175

466,6667

452,5

1696,667

22

Клоп крапивний

30,8

0

0

35

65,83333

23

Клоп щавельний

34,2

0

0

31,66667

65,83333

24

Клоп травяний італійський

46,6

22,5

0

35,83333

105

25

Клоп хрестоцвітний

50,8

26,66667

0

60

137,5

26

Клоп зеленый

59,2

24,16667

0

70

153,3333

27

Черепашка шкідлива

54,2

22,5

0

74,16667

150,8333

28

Жужелиця садова

12,5

8,333333

5,833333

29,16667

55,83333

29

Слоник зеленушка

17,5

7,5

11,66667

26,66667

63,33333

30

Пестряк бджолиний

28,3

9,166667

5

26,66667

69,16667

31

Бронзовка золотиста

21,7

6,666667

5,833333

17,5

51,66667

32

Бронзовка мармурова

14,2

11,66667

5

15

45,83333

33

Навозник звичайний

10,8

6,666667

0

13,33333

30,83333

34

Дупляк кукурудзяний

12,5

5,833333

0

12,5

30,83333

35

Нехрущ червневий –

20,0

7,5

6,666667

17,5

51,66667

36

Хрущ садовий

17,5

6,666667

3,333333

18,33333

45,83333

37

Мякотілка бура

7,5

1,666667

2,5

8,333333

20

38

Ковалик чорний

17,5

6,666667

5

20

49,16667

39

Щелкун-крестоносец

18,3

10

7,5

20

55,83333

40

Щелкун полосатый

15,8

7,5

9,166667

17,5

50

41

Щелкун продольнополосый

18,3

7,5

10,83333

15

51,66667

42

Медляк віщатель

17,5

12,5

17,5

24,16667

71,66667

43

Коровка семиточечная

30,0

20,83333

19,16667

35,83333

105,8333

44

Хілокорус брунькоподібний

10,0

7,5

0

14,16667

31,66667

45

Псиллобора двадцятидвохкр.

20,0

10

7,5

30

67,5

46

Листоїд тополевий

102,5

80,83333

0

0

183,3333

47

Оленьок звичайний

32,5

21,66667

11,66667

37,5

103,3333

48

Листоїд чотирьохкрапковий

21,7

11,66667

0

26,66667

60

49

П’явиця червоногруда

15,0

10

0

18,33333

43,33333

50

Козявка івова

964,7

0

0

0

964,1667

51

Кленовий мінуючий пілільщик

71,7

9,2

0

5,3

84,4

52

Листоїд ясноточний

28,3

10,83333

80,83333

71,66667

30

53

Наїзник-рисса

7,5

12,5

35

28,33333

17,5

54

Сколія гігантська

54,2

5

14,16667

7,5

10,83333

55

Оса звичайна

23,3

15,83333

60,83333

54,16667

45

56

Шершень звичайний

15,0

10,83333

28,33333

23,33333

17,5

57

Церцерис пісчана

17,5

6,666667

19,16667

15

10

58

Бджолиний вовк

10

10

20,83333

17,5

13,33333

59

Джміль земляний

11, 7

0

12,5

10

10,83333

60

Джміль норовий

0

0

10,83333

11,66667

11,66667

61

Бджола-тесляр фіолетовий

362,5

0

0

0

2,5

62

Мураха руда лісова

19,7

202,5

545

362,5

196,6667

63

Долгоножка велика

17,5

13,33333

21,66667

19,16667

15

64

Довгоножка лаково-чорна

90,8

9,166667

20

17,5

10,83333

65

Комар-пискун

19, 7

112,5

195

90,83333

93,33333

66

Львинка звичайна

11, 7

9,166667

20,83333

19,16667

11,66667

67

Златоглазик лісовий

20,0

6,666667

15,83333

11,66667

9,166667

68

Сліпень бичий

9, 7

39,16667

29,16667

20

17,5

69

Ктир шершнеподібний

15,0

0

0

9,166667

0

70

Бджоловидка звичайна

21, 7

5,833333

17,5

15

7,5

71

Муха кімнатна

35,8

14,16667

28,33333

21,66667

20

72

Падальниця зелена

20,0

19,16667

45

35,83333

36,66667

73

Муха червоноголова

219,167

14,16667

23,33333

20

17,5

74

Мошка прикрашена

54, 7

2026,667

2489,167

2139,167

2056,667

75

Моль мінуючи коротковуса

55,8

0

65

54,16667

29,16667

76

Моль плямована

42,5

0

60

55,83333

25,83333

77

Лиственнична чохликова моль

21,2

78

Мешочниця валикоподібна

17,5

18,33333

10

22,5

70

79

Капусниця

16,7

20

11,66667

24,16667

73,33333

80

Брюквенница

10,83333

13,33333

9,166667

18,33333

57,5

81

Бояришниця

10

15

5

12,5

43,33333

82

Голубянка-ікар

11,66667

13,33333

5

14,16667

42,5

83

Червонець вогняний

0

15,83333

5,833333

12,5

45,83333

84

Голубянка срібляста

0

4,166667

0

1,666667

5,833333

85

Репейница

0

3,333333

0

0,833333

4,166667

86

Перламутровка большая лесная

0

4,166667

0

2,5

6,666667

87

Адмірал

0

5

0

1,666667

6,666667

88

Мегера

0

1,666667

0

1,666667

3,333333

89

Пядениця березова зелена

0

0,833333

0

2,5

3,333333

90

Скляниця велика тополева

0

0,833333

0

2,5

3,333333

91

Стрічкарка червона

0

0,833333

0

0,833333

1,666667

92

Стрічкарка івова

0

1,666667

0

1,666667

3,333333

93

Совка конюшинна сіра, або Совка мі,

0

2,5

0

2,5

5

94

Совка-гамма

0

1,666667

0

0,833333

2,5

95

Стрічкарка велика червона

0

3,333333

0

1,666667

5

96

Подалірій

0

0

0

0

0

Додаток 6

Таблиця 2.3

Зустрічальність видів у різних зонах парку імені Гурова

вид

ЗОНА 1

ЗОНА 2

ЗОНА 3

ЗОНА 4

Загалом

1

Поденка звичайна

0

0

4,333333

0

1,083333

2

Лютка зеленовата

1,666667

2,333333

7,666667

4,666667

4,083333

3

Стрілка витончена

1,333333

4

11,33333

5,333333

5,5

4

Стрілка блакитна

1,666667

3,666667

10,66667

5,666667

5,416667

5

Стрілка красива

1

4,333333

9,333333

3,666667

4,583333

6

Дозорщик-повелитель

2,333333

5

15

6,333333

7,166667

7

Дозорщик липневий

2

5,666667

14,66667

6

7,083333

8

Бабка жовта

1

3

7

4,666667

3,916667

9

Бабка кров’яна

1,333333

2,666667

7,333333

5,333333

4,166667

10

Коник сірий

21,66667

23,66667

8,333333

7,333333

15,25

11

Коник зелений

18

21

7,333333

6,666667

13,25

12

Цвіркун домовий

12,66667

14,66667

6

7

10,08333

13

Трубачик звичайний

13

13,66667

3

4,333333

8,5

14

Прус італійський

7

7,333333

3

4

5,333333

15

Зеленчук короткорилий

7,333333

6

2,333333

3

4,666667

16

Сарана перельотна

8,333333

11,33333

2,666667

4

6,583333

17

Кобилка блакитнокрила

6,333333

10,66667

3

3

5,75

18

Кобилка степова

9,666667

10,33333

3,666667

5,666667

7,333333

19

Медянниця яблунева

52

0

0

15

16,75

20

Щитовка яблунева запятоподібна

86

0

0

113,3333

49,83333

21

Клоп-солдатик

241

181

186,6667

70

169,6667

22

Клоп крапивний

12,33333

14

0

0

6,583333

23

Клоп щавельний

13,66667

12,66667

0

0

6,583333

24

Клоп травяний італійський

18,66667

14,33333

0

9

10,5

25

Клоп хрестоцвітний

20,33333

24

0

10,66667

13,75

26

Клоп зеленый

23,66667

28

0

9,666667

15,33333

27

Черепашка шкідлива

21,66667

29,66667

0

9

15,08333

28

Жужелиця садова

5

11,66667

2,333333

3,333333

5,583333

29

Слоник зеленушка

7

10,66667

4,666667

3

6,333333

30

Пестряк бджолиний

11,33333

10,66667

2

3,666667

6,916667

31

Бронзовка золотиста

8,666667

7

2,333333

2,666667

5,166667

32

Бронзовка мармурова

5,666667

6

2

4,666667

4,583333

33

Навозник звичайний

4,333333

5,333333

0

2,666667

3,083333

34

Дупляк кукурудзяний

5

5

0

2,333333

3,083333

35

Нехрущ червневий –

8

7

2,666667

3

5,166667

36

Хрущ садовий

7

7,333333

1,333333

2,666667

4,583333

37

Мякотілка бура

3

3,333333

1

0,666667

2

38

Ковалик чорний

7

8

2

2,666667

4,916667

39

Щелкун-крестоносец

7,333333

8

3

4

5,583333

40

Щелкун полосатый

6,333333

7

3,666667

3

5

41

Щелкун продольнополосый

7,333333

6

4,333333

3

5,166667

42

Медляк віщатель

7

9,666667

7

5

7,166667

43

Коровка семиточечная

12

14,33333

7,666667

8,333333

10,58333

44

Хілокорус брунькоподібний

4

5,666667

0

3

3,166667

45

Псиллобора двадцятидвохкр.

8

12

3

4

6,75

46

Листоїд тополевий

41

0

0

32,33333

18,33333

47

Оленьок звичайний

13

15

4,666667

8,666667

10,33333

48

Листоїд чотирьохкрапковий

8,666667

10,66667

0

4,666667

6

49

П’явиця червоногруда

6

7,333333

0

4

4,333333

50

Козявка івова

385,6667

0

0

0

96,41667

51

Кленовий мінуючий пілільщик

17,0

11,3

0,41

2,1

13,333

52

Листоїд ясноточний

11,33333

14

5

7

9,333333

53

Наїзник-рисса

3

5,666667

2

4,333333

3,75

54

Сколія гігантська

21,66667

24,33333

6,333333

18

17,58333

55

Оса звичайна

9,333333

11,33333

4,333333

7

8

56

Шершень звичайний

6

7,666667

2,666667

4

5,083333

57

Церцерис пісчана

7

8,333333

4

5,333333

6,166667

58

Бджолиний вовк

4

5

0

4,333333

3,333333

59

Джміль земляний

4,666667

4,333333

0

4,666667

3,416667

60

Джміль норовий

0

0

0

1

0,25

61

Бджола-тесляр фіолетовий

145

218

81

78,66667

130,6667

62

Мураха руда лісова

7,666667

8,666667

5,333333

6

6,916667

63

Долгоножка велика

7

8

3,666667

4,333333

5,75

64

Довгоножка лаково-чорна

36,33333

78

45

37,33333

49,16667

65

Комар-пискун

7,666667

8,333333

3,666667

4,666667

6,083333

66

Львинка звичайна

4,666667

6,333333

2,666667

3,666667

4,333333

67

Златоглазик лісовий

8

11,66667

15,66667

7

10,58333

68

Сліпень бичий

3,666667

0

0

0

0,916667

69

Ктир шершнеподібний

6

7

2,333333

3

4,583333

70

Бджоловидка звичайна

8,666667

11,33333

5,666667

8

8,416667

71

Муха кімнатна

14,33333

18

7,666667

14,66667

13,66667

72

Падальниця зелена

8

9,333333

5,666667

7

7,5

73

Муха червоноголова

855,6667

995,6667

810,6667

822,6667

871,1667

74

Мошка прикрашена

21,66667

26

0

11,66667

14,83333

75

Моль мінуючи коротковуса

22,33333

24

0

10,33333

14,16667

76

Моль плямована

28,66667

32,33333

4,333333

12

19,33333

77

Лиственнична чохликова моль

2,3

2,1

0

1,7

5,9

78

Мешочниця валикоподібна

7,666667

9

4

7,333333

7

79

Капусниця

7

9,666667

4,666667

8

7,333333

80

Брюквенница

6,666667

7,333333

3,666667

5,333333

5,75

81

Бояришниця

4,333333

5

2

6

4,333333

82

Голубянка-ікар

4

5,666667

2

5,333333

4,25

83

Червонець вогняний

4,666667

5

2,333333

6,333333

4,583333

84

Голубянка срібляста

0

0,666667

0

1,666667

0,583333

85

Репейница

0

0,333333

0

1,333333

0,416667

86

Перламутровка большая лесная

0

1

0

1,666667

0,666667

87

Адмірал

0

0,666667

0

2

0,666667

88

Мегера

0

0,666667

0

0,666667

0,333333

89

Пядениця березова зелена

0

1

0

0,333333

0,333333

90

Скляниця велика тополева

0

1

0

0,333333

0,333333

91

Стрічкарка червона

0

0,333333

0

0,333333

0,166667

92

Стрічкарка івова

0

0,666667

0

0,666667

0,333333

93

Совка конюшинна сіра, або Совка мі,

0

1

0

1

0,5

94

Совка-гамма

0

0,333333

0

0,666667

0,25

95

Стрічкарка велика червона

0

0,666667

0

1,333333

0,5

96

Подалірій

17

18

0

8

10,75

Додаток 7

Таблиця 2.4

Найчисленніші види різних зон парку

ЗОНА 1

ЗОНА 2

ЗОНА 3

ЗОНА 4

Мошка прикрашена

Мошка прикрашена

Мошка прикрашена

Мошка прикрашена

Козявка івова

Щитовка яблунева запятоподібна

Клоп-солдатик

Клоп-солдатик

Клоп-солдатик

Мураха руда лісова

Мураха руда лісова

Мураха руда лісова

Таблиця 2.5

Індекси видового різноманіття комах у різних зонах парку імені Гурова.

ЗОНИ

Значення індексів

DMg

DMn

H

ЗОНА 1

8,52

0,89

1,77

ЗОНА 2

37,22

1, 10

2,68

ЗОНА 3

37,74

0,94

1,94

ЗОНА 4

9,87

1,27

2,37

Загалом

31,34

2,07

2,11

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0