Що загрожує природi?

– Зачиніть вікно! – гукнула Лапуня. – Хіба ви не відчуваєте запаху диму?

– Це горять торфовища за містом. Екологічне лихо, – сумно пояснив Розумник. Пустунчик похмуро зачиняв вікна. У спеку так хочеться свіжого вітерцю!

– Коли задимлення дуже сильне, треба надівати мокрі марлеві маски, – пригадав Розумник. Він вважав, що загроза серйозніша, ніж здається. – Дим від пожеж шкідливий, але швидкоплинний і врешті розвіюється. Але над великими містами повільно росте шкідлива хмара: димлять фабрики та заводи, газують машини, навіть від щоденного приготування їжі на газових плитах у повітря потрапляє багато часточок сажі, чадного газу та хімічних отрут.

– Ми живемо, наче поряд з вулканом! – скрикнув Пустунчик.

– Цю міську хмару називають смогом. У дуже великих містах смог насправді закриває сонце і може спричинити захворювання. Найкращий фільтр для очищення повітря – зелені рослини.

– Дим забруднює повітря і може навіть викликати захворювання у людей, зміну настрою і навіть зміну погоди.

– А як смог впливає на погоду?

– Це ж хмара! Вона затримує сонячне світло, наче брудне віконне скло. На Землю потрапляє менше світла й тепла, з неба ллються отруйні кислотні дощі… Гадаєш, це ніяк не впливає на рослини, тварин та погоду?

– Ой, бідні пташки! – зойкнула Лапуня. – У пошуках їжі вони спускаються крізь димову завісу! Горобець чи голуб набагато менші, ніж ми, отже, брудне повітря для них ще більш небезпечне!

– А що ще, крім смогу, загрожує природі, але люди цього навіть не помічають? – запитав Розумник.

– Сміття! – здогадався Пустунчик.

– Так, сміттєзвалища отруюють землю й повітря, коли гниє сміття або коли його спалюють, – скривилася Лапуня. – До того ж це так негарно! А запах!

– Хіба „негарно” – теж екологічне лихо?

– Звісно! Це ж втрата природної краси світу! Потворні пейзажі, які створили люди, – велике лихо! – запевнила Лапуня.

– А я знаю ще одне забруднення – шумове! – додав Пустунчик. – Згадайте, скільки гучних звуків у великих містах: рев моторів машин, гудіння автомобілів, шум натовпу. Ні, приємніше на природі: у лісі, поблизу водойми, у парку, урочищі.

– Навіть рослини у шумі ростуть гірше, – додав Розумник. – Це доведено наукою! Але найгірші у світі звуки – це звуки війни!

– Так! – підхопив Пустунчик. – А світло? Коли вночі скрізь світяться драконові очі, це теж шкідливо?

– Авжеж! Світло вночі порушує природні ритми людей і тварин, – пояснив Розумник, – призводить до захворювань та зміни росту рослин.

– І заважає бачити зорі, – зітхнула Лапуня. – А це так гарно!..

– А яка невидима загроза найбільша? – запитали друзі Розумника, озираючись довкола, наче їх підслуховують.

– Мабуть, радіація. Її не бачиш, не відчуваєш шкоди одразу. Та ніколи не знаєш, якими хворобами та змінами у природі, мутаціями живих організмів у майбутньому відгукнеться радіоактивна луна злих драконових чар. Тому треба боротися та не дозволити чудовиську захопити весь світ!

– Златоколос гадає, що ми зможемо? – засумнівалася Лапуня.

– Ми намагатимемося! – гаряче запевнив Пустунчик. – Дуже-дуже!

Олена Крижановська

Гра 1. „Завітай у казку” („В гостях у Чарівної Книги Природи”).

  1. Прочитайте дітям казку „Що загрожує природі?”
  2. Поділіть учнів на дві групи. Одні називають (і/або імітують) звуки природи (спів пташок, дзюркотіння струмка, шум річки, шелестіння вітерця, шум моря, дзижчання комах, звуки, які видають різні звірі), а другі – джерела шумового забруднення (гудіння машин, шум заводів, гучна музика, галас натовпу, сирени, вибухи). Групи говорять по черзі. Коли в якоїсь з груп закінчуються варіанти, запитайте, які звуки були приємніші, тихіші, а які – занадто голосні та небезпечні?

В гостях у конкурсу „КОЛОСОК”

Гра 2 (для груп). „Бережи природу” (КЛ15).

  1. Роздайте дітям застережні знаки (один знак на 2–3 дітей).
  2. Діти групами рухаються по класу і розповідають один одному про свій знак. Обговорюють, чому це небезпечно (це нищить рослину, забруднює середовище), і натомість пропонують, як можна і треба чинити у природі із зображеним об’єктом (нюхати, розглядати, фотографувати).
  3. Підсумуйте пропозиції дітей.

Завдання „Екостиль твого життя”.

1. Ти бачиш на фото двох з тисяч врятованих пінгвінів. Небайдужі люди сплели для тваринок теплі светрики. А яке лихо спіткало птахів у океані?

А. Здійнявся сильний вітер.

Б. Піднявся рівень води.

В. Розлилася нафта.

Г. Поверхня води вкрилася льодом.

2. Лапуня зашифрувала у криптограмі назву цілющого напою.

D S М G J L О W Л V О Z Q К J О

Розшифруй її та обов’язково випивай щодня дві повні склянки…

Підказка: Шануй українську мову.

А. компоту. Б. морсу. В. молока. Г. соку. Д. узвару.

3. Учені виявили на руках людей понад 5 мільйонів небезпечних бактерій. Це більше, ніж на ескалаторах і лавках у торгових центрах! Тому частіше мий руки, особливо – перед …

А. тим, як приймати їжу. Б. спортивними заняттями.

В. школою. Г. прогулянкою. Д. поїздкою за місто.

4. Вибери предмет, який не можна викидати у смітник. Довідайся у батьків, куди можна здати…

А. скляну пляшку.                      Б. пластикову пляшку.

В. батарейку.                               Г.  обгортку цукерки.

5. Розумник записав у таблицю назви тварин, які вдячні нам за те, що ми не забруднюємо воду. А Пустунчик переставив літери у словах. Якої із запропонованих у відповідях назв немає у таблиці?

А. Жаба. Б. Лелека. В. Чапля. Г. Сом. Д. Рак.

Поширити
0