Виконали:
учні 8 – А класу
Запорізької гімназії № 107
Запорізької міської ради
Запорізької області
Турзін Іван Павлович та
Курман Артем Віталійович
Керівник:
Черьомухіна Альона Олександрівна,
вчителька географії
Запорізької гімназії № 107
Запорізької міської ради
Запорізької області,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Географія”
Вступ
Вивчення та знання природи рідного краю – це одна з частин вивчення географії. Метереологія є невід’ємною складовою системи географічних наук. Хліборобам і інженерам, авіаторам і геологам, штурманам і туристам, будівельникам і художникам – всім важливо знати прогноз погоди. Погода впливає на здоров’я, самопочуття й благополуччя всього населення. Недаром з давньої пори у людей увійшло в звичку, зустрічаючись, вітати один одного з гарною погодою. Проблема передбачення погоди – одна із найбільш давніх, вона існує стільки ж, скільки і саме людство. Тепер метереологічною наукою вже вгадано немало таємниць природи, і вона може не тільки пояснити ті чи інші погодні явища, але і передбачити їх завчасно. Прогнози погоди складають на науковій основі. Щоб поповнити відомості і глибше проникнути в «кухню погоди», зараз застосовують радіопрогнознування, метеорологічні ракети, штучні супутники Землі, завдяки яким значно підвищилась якість прогнозів. Різноманітна інформація оперативно оброблюються метеоцентрами різних країн і через систему глобального зв’язку розповсюджується на весь світ.
Актуальність теми: зумовлена необхідністю вивченням погоди, її прогнозування, наскільки дійсно правильно спрогнозована погода на інтернет-сайтах.
Об’єкт дослідження: основні показники погоди Комунарського району м. Запоріжжя. Об’єктом метеорологічних досліджень є так звані метеопоказники: температура повітря, атмосферний тиск, вологість повітря, вітер, хмарність, опади, зволоженість території та інші.
Мета дослідження: проаналізувати сучасний стан основних показників погоди, порівняти погоду власних спостережень і інтернет-сайтів. Дослідити, які чинники впливають на зміну показників погоди, а також порівняти показники погоди на різних територіях району. Тому ми поставили перед собою такі завдання:
- Вивчення погодних умов рідного краю та спостереження за погодою протягом трьох місяців. Спостерігання цікавих погодних явищ.
- Дослідження й порівняння власних спостережень та інтернет-спостережень, побудова графіків та діаграм зміни погодних умов протягом періоду спостережень.
- Виявлення чинників, різних показників погоди на порівняльних територіях району.
Методи досліджень: спостереження, аналіз літературних джерел, вимірювання метереологічними приладами (термометр, флюгер, барометр), математичний (побудова діаграм, графіків).
Було визначено дві території дослідження: Південний мікрорайон, вул. Автозаводська (ділянка№1) та вул. Київська, балка Поповка (ділянка №2) м. Запоріжжя.
Характеристика клімату м. Запоріжжя.
Клімат м. Запоріжжя помірно-континентальний, посушливий, типовий клімат степової зони. Цей тип клімату формується під впливом морських повітряних мас, які надходять до території області з Атлантичного та Північного льодовитого океанів. Ці повітряні маси трансформуються (перетворюються) у континентально-помірне повітря. Арктичні повітряні маси, які надходять в область з півночі та північного сходу, приносять холодну погоду. Іноді ці повітряні маси, просуваючись на південь, швидко прогріваються й утворюють суховії.
В теплий період року, іноді з травня, на територію Запоріжжя надходять тропічні повітряні маси з Північної Африки, Казахстану та Середньої Азії, які приносять суху та спекотну погоду. Влітку антициклональна погода на території області формується під впливом азорського максимума (зона високого атмосферного тиску над північною Атлантикою). Для холодного періоду року характерна циклонічна діяльність з боку Атлантичного океану. Атлантичні циклони просуваються в напрямку з південного заходу на північний схід. Кількість циклонів в середньому за рік сягає 70-ти, взимку їх більше, а антициклонів за рік налічується приблизно 50.
Місто Запоріжжя знаходиться на південь від так званої «лінії Воєйкова» – основної вітророздільної осі України. Тому взимку в області переважають східні та північно-східні вітри, а влітку – західні та північно-західні. Середня швидкість вітрів на теренах області складає 3,6-4,2 м/сек.
Температурний режим характеризується такими показниками: середньорічна температура повітря в межах 7,9°-9,6°С, середня температура січня від 5.4° до 3,8°С, а липня – 22.60-23,5°С. Абсолютні показники температур такі: влітку вона була зафіксована на рівні +41 °С, а взимку -39°С. Відносна вологість повітря має максимальні показники взимку (86%), потім вона з квітня має тенденцію до зниження і в червні сягає приблизно 50%.
Режим випадіння опадів має такий вигляд: максимум – навесні та влітку, а мінімум – взимку. Основна волога має атлантичне походження. Річна кількість опадів близько 470 мм. Кількість опадів за місяцями змінюється від 0 до 117 мм. Максимум спостерігається в березні – квітні: 22-36 мм. Опади випадають переважно в вигляді дощу та снігу, влітку дощі мають зливовий характер. Сніговий покрив, як правило, з’являється в кінці грудня.
Порівняльна характеристика показників погоди власних спостережень, інтернет-спостережень.
Починаючи вивчення географії в 6 класі нас зацікавили погодні явища,показники погоди і наскільки дійсно правильне інтернет-прогнозування. Навчаючись в одному класі, але проживаючи в різних частинах Комунарського району м. Запоріжжя, ми вирішили порівняти на скільки показники погоди можуть відрізнятись і які чинники на це впливають. Протягом трьох місяців проводили спостереження інтернетом (додаток 1) й власні спостереження (додаток 2). Дослідження проводилися з вересня по листопад. Всі показники погоди заносили в таблицю спостережень або календар погоди (додаток4 і 5). Виникнення календаря погоди пов’язане з першими спробами людей систематизувати результати своїх спостережень за погодою. Ще в У столітті до н.е. грецький астроном Метон ввів звичай виставляти на міських площах мармурові таблиці, на яких відмічали найбільш важливі явища погоди і дати їх спостережень.
Температура повітря – найголовніший показник, який впливає на всі інші чинники погоди. Температура повітря залежить від багатьох факторів: географічної широти місцевості, рельєфу земної поверхні, віддаленості від морів, океанів та великих водоймищ, вітру, хмарності та інших показників. Виміряється температура термометрами. Використовуючи данні спостережень були побудовані графіки ходу температур.
Перші три графіка це ділянка №1
Наступні графіки ходу температур, це ділянка № 2.
Досліджуючи температуру, різниця між показниками власних спостережень і Інтернет, в середньому складає декілька градусів.
Атмосферний тиск. Це другий за значенням метеорологічний показник, бо прямо залежить від температури повітря. Використовуючи данні спостережень булі побудовані графіки зміни атмосферного тиску.
Перші три графіка це ділянка №1.
Наступні три графіка ділянка № 2
Виходячи зі спостережень, на першій ділянці різниці між показниками атмосферного тиску власних спостережень й Інтернет показниками, не значні. Але на другій ділянці різниця в показниках атмосферного тиску значні, це пов’язано з місцевістю, а саме з рельєфом (яружно-балковий), наявність річки, тому такі різні показники (тиск значно нижче ніж Інтернет показники).
Вітер виникає завдяки нерівномірному нагріванню земної поверхні, та нерівномірному, в зв’язку з цим, розподілу атмосферного тиску, і дує з ділянок з високим тиском в райони з меншим. Основні характеристики вітру: напрям, швидкість та сила. Напрям вітру визначають за допомогою флюгера за сторонами світу. Використовуючи данні спостережень були побудовані рози вітрів. На першій ділянці вітер досліджений був тільки Інтернетом, а на другій також і власні спостереження.
Роза вітрів ділянки № 2.
Виходячи зі спостережень різниця в напрямках вітру значні, але це тісно пов’язано з тим, що є значна різниця в атмосферного тиску, а також на це впливає місцевість ділянки №2.
Хмарність це важливий елемент метереології, що впливає на стан нижніх шарів атмосфери, на погоду. Використовуючи данні спостережень були побудовані діаграми хмарності.
Перші три ділянка № 1.
Наступні три діаграми це ділянка № 2.
Виходячи з даних спостережень зміни в хмарності не значні.
Хмари – це сукупність вологи на різній висоті над поверхнею землі. Учні спостерігали також види хмар на першій ділянці в основному купчасті та шаруваті, особливо в листопаді, на другій ділянці також купчасті, але більше шаруватих в листопаді, що і спричиняє більше кількість опадів.
Атмосферними опадами вважають воду, що випадає на земну поверхню в рідкому та твердому стані. Кількість опадів залежить від вологості повітря: чим вона більше, тим ймовірніше випадання опадів. Під час дощу відносна вологість повітря складає 90- 100%. Іноді до опадів відносять і такі атмосферні явища, як роса, іній, ожеледь, паморозь, туман, які виділяються безпосередньо з насиченого повітря. За період дослідження основні види опадів дощ, і декілька днів туман в жовтні. В період спостереження були зафіксовані цікаві природні явища такі як іній, туман, веселка. (додаток 3).
Досліджуючи основні показники погоди, ми вияснили, що наші території дослідження по цім показникам, мають певні різниці і це пов’язано з мікрокліматом кожної ділянки. Спостерігання за погодою проводили осінь, яка характеризується в Запоріжжі зниження температури повітря за 15°С як правило відбувається в другій-третій декаді вересня. Осінь характеризується нестійким станом погоди, активізацією фронтальних процесів. Як правило, в першій декаді жовтня спостерігаються заморозки. Вологість збільшується до 80%, кількість опадів складає 30-40 мм. Панівні вітри восени – східні та північно-східні. Перша половина осені – суха і тепла. Цей період називають «бабине літо». Похмура з дощами погода настає в кінці жовтня. Цю характеристику підтверджують власні спостереження.
ВИСНОВКИ
В результаті проведених нами досліджень було встановлені і зроблені наступні висновки:
- Спостерігаючи протягом трьох місяців зміни в хмарності, в показниках температури власних спостережень і Інтернет, не значні.
- Досліджуючи показники атмосферного тиску, напрямку вітру, ми спостерігали значнірізниці між власними спостереженнями й Інтернет спостереження, пов’язуючи з різним рельєфом, який впливає на мікроклімат територій. Пануючі вітри в вересні північні та західні, в жовтні східні, в листопаді східні та південно-східні.
- За період дослідження основні види хмар: купчасті та шаруваті; основні види опадів: дощ, туман; природні явища: туман, веселка, іній – це те що характерно порі року осінь.
- Кліматичні відмінності території Комунарського району м. Запоріжжя посилені характером підстилаючої поверхні. Перш за все, на мікроклімат впливає рельєф (яружно-балковий), водний об’єкт (р. Московка).
ЛІТЕРАТУРА
- Географія рідного краю. Учбовий посібник для учнів 5 класу. – Запоріжжя: Просвіта, 1999. – 88 с.; іл, карти.
- Петроченко В. І. Природа Запорізького краю: Довідник. – Запоріжжя: «Тандем Арт Студія»,2009.- 200 с., іл.
- Савельев О. Г. Метеорологічні дослідження: Методичні рекомендації. – Запоріжжя, 2010. – 28 с., іл.
- https://sinoptik.ua/
ДОДАТКИ
Додаток 3. Цікаві фото погодних явищ
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!