Наукова казка
Сторітелінг

Чорний скарб

Посеред поля, наче маленький вулканчик, росла кротовина1.

1Кротовина – купка землі, вигорнута кротом із нори на поверхню.

Запитайте, хто з учнів бачив кротовину. Де саме? (У саду, на городі). А чому вона схожа на вулканчик? (Кріт викидає землю, а вулкан викидає каміння, лаву; форма конуса). Поясніть дітям, що кроти розпушують верхній шар землі – ґрунт. Якщо діти бачили кротовину, то вони згадають, яка пухка в ній земля.

Зернята стояли довкола і чекали. Нарешті серед грудочок вологої землі визирнула гостроноса мордочка крота. Підозріло принюхалася, вирішуючи, чи рити далі.

– Ми від Златоколоса! – тихо сказали Зернята.

Кріт висунув широкі лапи-лопати з міцними пазурчиками, розширив вхід та пірнув у нору.

Попросіть дітей показати, який рух зробив кріт. Нехай вони трохи порухаються. А ви відразу перевірите, хто у класі слухав неуважно. Це також налаштує їх надалі слухати уважніше, щоб більше не пропускати такі моменти і показувати з усіма.

– Заходьте! – долинуло з темряви.

Пустунчик поліз у нору першим, перевіряючи безпечність шляху. Розумник допоміг Лапуні. До основного тунелю вели гвинтові сходи, вириті спеціально для гостей. Господар нори навіть увімкнув тьмяне освітлення. Зернята опинилися у підземній лабораторії, де їх зустрів професор Кріт у білому халаті та темних окулярах, адже всі кроти краще орієнтуються в пітьмі, ніж на світлі.

– Златоколос розповів вам, колеги, суть проблеми? – запитав Кріт.

– Він тільки сказав, що найбільшому природному багатству України загрожує небезпека, та просив нас прийти, – поважно відповів Розумник.

– Сідайте, зараз самі все побачите! – Кріт запросив гостей до робочого столу навпроти стіни, на якій блищав великий, чорний екран. Кріт натиснув кнопки, екран показав земляну стіну з темними плямами. Здавалося, ця стінка просто за склом, наче це кротове вікно, яке веде не нагору, а в тунель.

– Знаєте, що це? Найродючіший у світі ґрунт – чорнозем! Ви бачите в ньому звивисті ходи кротовин. Вони чорні, тому що саме в кротовинах утворюється новий гумус2! Дощові хробаки теж рихлять ґрунт та збагачують його гумусом, але хіба це можна порівняти з результатом нашої роботи?!

2Гумус, перегній – органічна частина ґрунту, яка утворюється в результаті розкладу рослинних і тваринних решток і продуктів життєдіяльності організмів. Родючість ґрунту залежить від кількості гумусу в ньому. Що більше гумусу, то краще забезпечені рослини поживними речовинами, то краще вони ростуть.

Хто бачив дощових хробаків? Чому їх називають дощовими? Попитайте, як діти ставляться до них. Якщо хтось скаже, що вони бридкі чи викликають відразу, підкресліть їхню користь для ґрунту і для інших тварин (скористайтеся МУ). І скажіть, аби після дощу діти пильнували, щоб не роздавити їх.

– Гумус – це вітаміни для ґрунту? – спитав Пустунчик.

– Гумус – родючий шар, дуже-дуже поживний, – Розумник знав відповідь, – найсмачніший для рослин, особливо для золотої пшениці. А які поля на ньому ростуть, яке різнотрав’я! І, уявіть собі, ми втрачаємо свій чорний скарб!

Кріт натиснув іншу кнопку. Екран залило яскраве світло, яке швидко потьмяніло. Лапуня жалісно скрикнула.

Наче тінь, з ґрунту вийшла хитка фігурка та наблизилася до екрана. Чоловічок, схожий на скелет, дуже виснажений або смертельно хворий, із впалими щоками. Замість волосся у нього росла ріденька шевелюра з ламкої соломи та сухої трави.

– Не лякайтеся, – слабким голосом сказав він Зернятам. – Це ж я, Чорнозем.

– Ти захворів? – спитала Лапуня.

– Трохи. А ще більше втомився. Втратив свою родючу силу…

– Як це сталося?! – хвилювалися Зернята.

Запитайте дітей, як вони гадають, від чого захворів та втомився чорнозем. Давайте їм підказки, що це пов’язано з діяльністю людей: скажіть, що ліси мають значення для „здоров’я” чорнозему; що люди хотіли як краще, лікували ґрунт, але перестаралися.

– Я й сам не помітив… Потихеньку… – зітхнув колишній Чорнозем. – Люди рік у рік орали це поле, сіяли пшеницю, не давали мені відновити запас гумусу. Кілька разів було: спочатку засіяли, аж раптом налетів вітер, закрутив та розвіяв верхній чорний шар ґрунту… Ліс неподалік затримував воду на пагорбах, але його вирубали, щоб знову сіяти зернові. Сильні дощі змивають гумус, і ґрунт перестає давати великі врожаї. Щороку врожай біднішав, і мене почали годувати добривами. Але забагато добавок шкодять ґрунту, так само, як для живого організму – надлишок вітамінів. Добрива забруднили ґрунт та підземні води. А ще отрути, якими боролися зі шкідниками… Тепер я гину! Не можу більше виростити здорових колосків золотої пшениці.

Спитайте: „Будемо рятувати чорнозем?” Нехай діти голосно вигукнуть: „Будемо!” Перепитайте, щоб вони вигукнули голосніше і одностайно.

– Його треба рятувати! Терміново! – одностайно вирішили Зернята. Кріт схвально і сумно кивнув. Саме для цього він кликав на допомогу. Але що робити?

– По-перше, треба змінити режим, – почала лікування Лапуня. – П’ять років вирощуємо пшеницю, а п’ять – сіножать для годівлі худоби. Це ж відпочинок?

– Так, – Кріт натискав кнопки, записуючи поради Зернят у програму.

– Якщо через відсутність лісу порушено зволоження ґрунту, треба насадити захисну лісосмугу з тополь та верб на краю полів. Це захистить від вітру. А наразі застосовувати штучний полив, – запропонував Пустунчик. – Але що робити зі схилами? Вода ж не може не текти донизу!

– Треба орати не вздовж схилів, а впоперек! – здогадався Розумник. Тоді від дощів не будуть утворюватися яри та канави. Гумус нікуди не втече!

– І жодних добрив, доки не переробиться все, що в нього накидали! Тільки органічні, природні добрива, які не шкодять! – додала Лапуня.

– Зроблено! – Кріт натиснув нову програму відновлення родючості ґрунту, і чоловічок на екрані на очах почав гладшати, темніти. У нього заблищали очі, зміцніли м’язи, на круглих щоках з’явився здоровий рум’янець, схожий на круглі кротовини. Чуб забуяв зеленим різнотрав’ям та золотом пшениці. Ґрунтовий розріз за його спиною відновився та знову нагадував шоколадний торт. Але в кутку екрана блимав напис: 5 років!

– Це модель, – пояснив Кріт. – Для справжнього відновлення чорноземів потрібно не менше 5 років розумного господарювання. Роботи дуже багато! Але дякую вам за допомогу! Без вас ми б зовсім не знали, що робити!

– Бажаємо успіхів та гарного врожаю! – сказали Зернята. – Нам треба нагору. Спробуємо донести до людей, який скарб має наша країна. І переконаємо не втрачати його. Від цього залежить наше життя! Люди ж повинні зрозуміти! Так?

Олена Крижановська

Матеріали до уроку

Мешканці ґрунту – дощові черви

У вологому ґрунті, багатому на органічні речовини, живуть дощові черви – на городах, звалищах, біля скотних дворів, у купах гною тощо. Вдень дощові черви, як правило, залазять у ґрунт, під опале листя, каміння. У вологому ґрунті вони тримаються у поверхневих шарах, у сухому – спускаються на значну глибину. Зі своїх сховищ ці тварини виповзають уночі у пошуках їжі – залишків рослин. У сиру погоду і під час дощу (коли в ґрунті залишається мало кисню) вони виходять на поверхню і вдень, адже вода, що проникає в ґрунт, витісняє повітря. Через таку поведінку черв’яків називають дощовими.

У полях та на городах, де черв’яків багато, їхня роль у ґрунто­утворенні дуже велика. На ґрунтах, де немає дощових черв’яків, рослини ростуть погано і дають низький урожай. Отже, вони відіграють важливу роль в утворенні ґрунту, збільшують його родючість. Тому дощові черви дуже корисні для землеробства.

Дощові черви – мешканці ґрунту, і тому будь-який шкідливий вплив зовнішнього середовища зумовлює у дощового черв’яка захисну реакцію: заривання в землю, скорочення тіла, виділення на поверхні слизу. Так, від яскравого світла черви негайно ховаються в нірки, але на малопотужне світло реагують позитивно (рухаються до джерела світла). Зимують черви у нижній частині своїх ходів, нижче глибини промерзання ґрунту.

У ґрунті дощові черви риють глибокі ходи (до 2 м від поверхні землі). У теплу і вологу погоду, вночі вони виповзають зі своїх нірок, відшукують сухе опале листя, напівзгнилі травинки і затягують у нірки. Заковтують вони і землю, яка завжди є у їхніх кишках. Органічні речовини ґрунту та перегній вони вживають у їжу, а піщинки сприяють подрібненню та перетиранню рослинних решток. За добу черв’як пропускає крізь свої кишки таку кількість землі, яка дорівнює масі його тіла (приблизно 0,05 кг ґрунту). Перероблений ґрунт дощові черви викидають на поверхню у вигляді характерних купок – капролітів. Корені деяких рослин добре розвиваються лише у тому випадку, коли ґрунт навколо них багатий на капроліти. Без цього рослини мають пониклий вигляд, а деякі взагалі не ростуть. Капроліти підвищують проростання насіння ялини, білої акації, модрини, овочів. Досить часто черви заповзають у щілини повалених дерев і залишають там свої капроліти, на яких легко проростає насіння. За деякий час на місці впалого дерева можна побачити рядочок молодих дерев.

Дощові черви – харч для птахів, кротів, землерийок і багатьох інших тварин. Водночас вони покращують родючість ґрунту, перетворюють органічне сміття, збагачують та очищають землю. Риючи нірки, вони сприяють проникненню в глибину ґрунту потрібних для рослин води й повітря. У полях та на городах, де черв’яків багато, їхня роль у ґрунтоутворенні дуже велика.

Є наукові дані, що на кожному гектарі багатих на перегній полів живе до 4,5 млн дощових черв’яків. За 200 діб вони „переорюють” 450 т ґрунту! Уперше їх корисне значення для землеробства з’ясував великий англійський учений Чарльз Дарвін. Він порівнював ґрунтотворну діяльність червів з роботою плуга. „Плуг належить до найдавніших і найзначніших надбань людства, але ще задовго до його винаходу ґрунт правильно оброблявся червами і завжди буде оброблятися ними” – писав учений у праці „Утворення рослинного шару завдяки діяльності дощових червів”. Чарльз Дарвін назвав дощових червів творцями родючості, природними угноювачами, меліораторами й орачами. Такої честі за всю історію науки не удостоювалася жодна тварина.

Ігри та завдання

Гра „Завітай у казку” („В гостях у Чарівної Книги Природи”).

  1. Прочитайте дітям казку „Чорний скарб”.
  2. Клас поділіть на групи. Кожна група придумує запитання за мотивами казки для інших. Перемагає група, яка: а) придумала найбільше запитань; б) дала найбільше відповідей.

Порада: на запитання, які діти поставили, але не можуть на них відповісти, даєте відповіді ви.

Дослідницьке завдання 1. „Волога та суха земля”.

Матеріали: добре зволожена і суха земля.

Діяльність: запропонуйте дітям взяти в руки дві жмені землі – мокрої та сухої – і стиснути кулаки.

Висновок: волога земля м’яка, зліплюється в грудку, з неї можна витиснути воду. Суха земля тверда, за стискання розсипається.

Порада: у теплу погоду дослід можна проводити на вулиці.

Дослідницьке завдання 2. „Пісок, глина і вода”.

Матеріали: три банки – одна з піском, друга з глиною, третя з водою.

Діяльність: налийте у банки з піском та глиною однакову кількість води і спостерігайте, як вона просочується.

Висновок: пісок пропускає воду, а глина – ні.

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0