ОЛIЙНI КУЛЬТУРИ
Серед культурних рослин, які вирощує людина заради корисних плодів та насіння, важливе місце посідають олійні культури. До олійних належать сільськогосподарські рослини, з плодів та насіння яких одержують олію для харчових і технічних потреб. Серед олійних розрізняють культури, які вирощують виключно для виробництва олії (соняшник, рицина, ріпак, кунжут, гірчиця, рижій, льон олійний, мак, сафлор) і рослини, з яких олію отримують як побічний продукт у процесі переробки. До них належать прядильно-олійні (бавовник, льон-довгунець, коноплі) та білково-олійні (соя, арахіс).
Рослинні олії незамінні в раціоні людини. Їх використовують як харчовий продукт у натуральному вигляді, а також для виготовлення маргарину, у консервній і кондитерській промисловостях. До харчових олій, що можуть похизуватися своїми смаковими якостями, належать кунжутова (сезамова) та арахісова олії. Їх використовують у їжу, а також для виготовлення вищих сортів маргарину, у кондитерській, консервній, рибній промисловостях.
Найпопулярнішою харчовою олією в Україні є соняшникова. Цю олію використовують як продукт харчування в натуральному вигляді. Вона багата на вітаміни А, D, Е, К. Її використовують у кулінарії, для виготовлення хлібних та кондитерських виробів. Соняшникова олія є основним компонентом маргарину. В останні роки у харчовій промисловості великої популярності набуває ріпакова олія. Менш поширеними в Україні є лляна та майже зовсім забута конопляна олії. Корисних харчових рослинних олій є надзвичайно багато, як і способів їхнього використання людиною, які не обмежуються лише її гастрономічними вподобаннями.
Соняшникове насіння у помірній кількості корисне для дітей. У ньому є Фосфор, вітамін D і Кальцій – це будівельний матеріал для кісткової тканини і зубів. Водночас цей продукт калорійніший, ніж шоколад, тістечка і жирне м’ясо. Гарбузове насіння корисніше для дітей, ніж соняшникове. Та особливо корисне щойно очищене насіння.
СОНЯЧНА КВIТКА
Лапуня поралася у квітнику, Розумник мав з хвилини на хвилину принести лопату. Наприкінці серпня квітник виглядав весело і барвисто. Цвіли білі, рожеві, бузкові, червоні айстри. Набубнявіли чорнобривці – ось-ось зацвітуть. Ромашки глипали жовтими очима, струнко стояли попід парканом флокси. Але Лапуня переймалася найвищою серед рослин – соняхом. Усе літо сонячна квітка прикрашала квітник, а тепер готова була поділитися смачними плодами.
Після цвітіння зелена частина кошика вже робилася коричневою, але ще не повністю висохла. Отже, збирати насіння було ще рано, і Лапуня загортала суцвіття у паперовий пакет.
Підбіг Пустунчик і здивувався:
– Ти чого у таку спеку соняшник замотуєш? Він що, застудився?
– Та ні, він здоровий. Я захищаю насіння від птахів, білок і шкідників. А ще воно має підсохнути на сонці, тоді буде смачніше.
– Ото ще морока! А в мене цього насіння… – Пустунчик вивернув з кишені цілу жменю соняшникового насіння і почав лузкати його зубами. – Я лузкаю його з ранку до вечора!
– Що ти, Пустунчику, воно ж брудне! Гарантую, що там повно мікробів і яєць глистів! А зубна емаль? Ти сточиш собі зуби!
– На чому це Пустунчик зуби з’їв? – підхопив розмову Розумник. – А, насіння… І справді, зіпсуєш зуби. Чистити треба руками. А їсти корисніше не смажене чи солене насіння, а сире, добре просушене на сонці. Тоді вітаміни зберігаються.
– Переїдати таких смаколиків не варто – насіння містить дуже багато жирів. І цю дрібнотку краще їсти вдома, Пустунчику. Поглянь, як ти насмітив на стежці!
Пустунчик розгубився:
– Та я що… Та я приберу… Хіба я не розумію…
– Ось і добре! З нового врожаю я дам тобі декілька живих насінин. Ти посадиш їх…
Пустунчик вихопив лопату в Розумника.
– І воно проросте? І виросте такий великий сонях?
– Авжеж! Але садити будемо навесні. А зараз розпуш, будь ласка, землю, якщо вже ти схопився за лопату…
Зернята засміялися. Разом працювати було весело.
Дарія Біда
Дослідницьке завдання 1. Вичави олію.
Матеріали: декілька насінин соняшника, насіння гарбуза (краще несмажене), білий папір (клаптики 8×8 см).
Діяльність:
- Поклади насінину на середину клаптика паперу.
- Склади папір навпіл, накривши насінину.
- Притисни насінину лінійкою.
- Розверни папір.
- Розглянь пляму на папері. Яка у неї форма? На що вона схожа? Чи є запах? Чи є колір?
- Повтори дослід з насіниною, попередньо подрібнивши її. Порівняй розміри плям.
- Повтори дослід, взявши декілька насінин. Порівняй розміри плям.
- Повтори дослід із гарбузовим насінням.
Висновок: з насіння соняшника і гарбуза можна добути запашну олію. Що більше насіння, то більше олії (більша пляма). З подрібненого насіння олії більше.
Порада: дайте можливість дітям провести дослід 4–5 разів. Влаштуйте змагання: чия пляма більша, той добув більше олії. Підкресліть, що гарбузова і лляна олія дуже корисні для дітей і дорослих.
Гра „Моя мама використовує олію, коли…”
Діти сідають у коло і по черзі звертаються до сусіда праворуч: „Моя мама використовує олію, коли…” Варіанти відповіді: варить борщ, пече деруни, смажить картоплю, робить салат з помідорів, консервує перець. Гра закінчується, коли пройшли один чи декілька разів по колу або коли дитина не може назвати новий варіант відповіді.
Демонстрація 1. „Олія буває різна!”
Покажіть дітям насіння льону, гарбуза, соняшника, гірчиці; оливки, арахіс, соєві боби, зародки кукурудзи, а вони мають вгадати, якій рослині воно належить. Підкажіть, з якої саме частини рослини добувають олію, а діти називають цю олію:
Порада: можна замінити реальне насіння і плоди на фото чи відеоряд.
Дослідницьке завдання 2 (для групи). Як вибрати якісне насіння у непрозорій упаковці?
Обладнання: лупа, насіння соняшника в упаковці.
- За допомогою лупи знайдіть напис на упаковці:
04.02.17
04.11.17
- З’ясуйте, що означає цей напис?
04 – день місяця; 02 і 11 – місяці; 17 – рік.
- Коли було запаковане насіння?
- Який термін його зберігання?
- Чи можна вживати це насіння?
Висновок: насіння запаковане 4 лютого 2017 року. За терміном придатності його можна вживати до 4 листопада 2017 року. Термін його зберігання 11 – 2 = 9 місяців. Сьогодні 23 березня 2017 року. Отже, термін зберігання ще не закінчився. Але вживати таке насіння не варто. Воно старе, адже врожай збирають наприкінці серпня: до терміну придатності треба додати ще 6 місяців!
Найкраще купувати насіння, розфасоване восени, відразу після збору врожаю.
Порада: з’ясуйте з дітьми, у які саме місяці розфасоване насіння – найсвіжіше. Що трапиться, якщо врожай соняшника не зібрати вчасно? (Насіння опаде). Хто може зібрати врожай соняшника раніше, ніж люди? (Птахи на соняшниковій плантації). Несмажене соняшникове насіння – смаколик для птахів узимку.
Демонстрація 2. Як вибрати якісне насіння, яке продають без упаковки?
Принесіть жменьку доброго і жменьку зіпсутого насіння соняшника. Покажіть їх дітям і дайте понюхати. Розкажіть, що насіння треба вибирати:
- за кольором: якісне насіння не має нальоту, ледь блискуче.
- за запахом: старе насіння або те, що неправильно зберігалося, має затхлий запах.
Творче завдання. Вітальна листівка з насіння.
Матеріали: гарбузове та соняшникове насіння, картон, пластилін, харчові, масляні, акрилові фарби або гуаш.
Діяльність: придумай ідею для листівки (дерево восени, квіти, птахи, тварини, веселка). Картон вкрий тонким шаром пластиліну. Закріпи насіння на картоні, розмалюй.
Порада: з гарбузового насіння та пластиліну також можна виготовити об’ємні фігурки (квітів, їжака тощо).
Дослідницьке завдання 3.
Матеріали: несмажене насіння соняшника (кабачка, огірків або гарбуза), вода, волога серветка, поліетиленовий пакет, горщик із землею.
Загорни насіння у вологу (але не мокру) серветку і поклади у поліетиленовий пакет. Заглядай у пакет, аж поки не з’являться паростки. Зазвичай, вони з’являються за 48 годин. Тепер насіння можна висадити у ґрунт. Постав горщик на сонячному підвіконні. Поливай. Спостерігай, як воно проростає.