Риби – група водних холоднокровних тварин. Вони активно рухаються за допомогою плавців (часто видозмінених) і хвоста або всього тіла. Тіло риб має обтічну форму. Голова плавно переходить у тулуб, а тулуб закінчується хвостом. У риб немає шиї. Тіло більшості риб вкрите слизькою лускою, яка захищає шкіру від пошкоджень. Лусочки розміщені рядами, щільно прилягають одна до одної. За допомогою хвоста риби можуть повертатися у воді. Вони мають хороший зір і дихають зябрами.
У риб є плавальний міхур, наповнений повітрям. Змінюючи його об’єм, риба спливає на поверхню або опускається на глибину.
Риби пристосувалися до життя у різних водних середовищах. Вони живуть і у морі, і у прісних водоймах, у глибоких океанічних западинах та швидких гірських струмках, в полярних водах і тропічних зонах. Риби – панівна група тварин у водних біоценозах8. Вони мають велике значення для водних екосистем як складова частина харчових ланцюгів та велике економічне значення для людини через споживання їх у їжу.
8Біоценоз (від біо- та грец. „koinós” – спільний) – сукупність рослин, тварин і мікроорганізмів, що населяють певну ділянку суходолу або водойми.
Найбільша водойма України – Чорне море. Тут живе 170 видів морських риб, а враховуючи мешканців річок, що можуть заходити і у солону воду, їх кількість сягає 180–190 видів. У Азовському морі приблизно 115 видів риб.
У гостях у Нептуна
Господар морів, океанів
З тризубом сидить в глибині.
Він править народом підводним.
Підкажете, хто це, мені?
У глибинах синього моря, на самісінькому дні, знаходиться незвичайне Морське царство з його неймовірними мешканцями. У палацах з підводних рифів та каміння криється сила-силенна дивовижних та чудернацьких тварин. Потрапити у це царство непросто. Кожен його мешканець оберігає свої володіння, щоб ніхто не порушив підводну красу.
Тож заплющ очі й уяви, що ти потрапив у підводне царство Нептуна. Перед тобою його замок. У заростях водоростей плавають чудернацькі створіння, так несхожі на мешканців наших водойм. Але це риби. Моторошно стає від одного погляду охоронця Нептунових володінь – морського чорта. Ця ненажера їсть все, що попадеться, навіть якщо жертва в рази більша і теж є хижаком. Чимдуж втікаємо від неприємної на вигляд тварини! І ось ти у казковому замку. З цікавістю розглядає тебе риба-телескоп, вилупивши свої чудернацькі очиська. Ця вразлива риба має випуклі (до 5 см) очі кулеподібної або циліндричної форми. От би собі такі на поверхню, увесь Всесвіт можна розглянути! Рибка закликає погратися з нею в хованки, але де ж можна сховатися від цих всевидячих очей?
Добре, що нас оточила зграйка різнокольорових веселих рибок, з якими можна і порозважатися. Адже ці милі риби – мандаринки. І справді вони схожі на китайських вельмож у барвистих нарядах – мандаринів, яких зненацька заслали на дно. Від вельможної злості і пихатості тільця цих рибок обволікає слиз, насичений токсичними речовинами. Тому вони небезпечні для багатьох морських хижаків і краще руками їх не чіпати.
А ось риба-місяць, найбільша за масою кісткова риба у світі. Рекордний екземпляр, виловлений поблизу Сіднея, досягав маси 2235 кг! На вигляд – сплющена хвостата голова. Найплодовитіша риба у світі: одна самиця може відкладати до 300 млн ікринок. Лежить непорушно, час від часу роззявляючи свою пащу і засмоктуючи планктон та іншу живність. Бр-р-р! Подалі від цієї ненажери.
Мандруємо далі. Аж ось майстерня самого Нептуна. Тут у нього все під рукою: риба-молот, риба-пила, риба-ніж, риба-голка. Без дозволу господаря не будемо брати його інструменти. Та й не працювати ми тут зібралися.
А ось перекусити не завадило б. І де тут кухня? Сьогодні в меню риба-лапша, але, шкода, без соусу, тому пробувати не будемо – неапетитно!
Ой, а хто це схлипує у темряві і жалібно зітхає? Це химерна риба-крапля, схожа на желе.
Пропливаємо повз різнобарвні корали. І тут з’являються яскраві строкаті морські ангели, які безпечно виведуть нас із Нептунових володінь. Але триматися ми будемо від них подалі, бо вони хижаки.
Наша мандрівка завершилася, можна розплющити очі. Всі, кого ми бачили в уявній подорожі, справді мешкають на дні морів чи океанів. І лише одна рибка потрапила в нашу казкову подорож випадково. Вона декоративна, акваріумна. Розгадай кросворд і дізнаєшся, яку рибку ти можеш поселити у свій акваріум.
Наталія Пасько
- „КОЛОСОЧОК” № 12/2017 „У гості до Нептуна”;
- „КОЛОСОК” № 5/2006 „Риби-папуги”;
- „КОЛОСОК” № 4/2011 „Супертато”;
- „КОЛОСОК” № 9/2012 „Привіт тобі, журнале, „КОЛОСОК!” (лист читачки про акваріумних рибок).
Загадки про риб
Хоч малий, та силу має –
З рук миттєво вислизає!
Схожий зовні на змію,
Має чималу сім’ю. (В’юн)
Взимку ловиться і влітку
Вудкою або у сітку.
А коли злякається,
В мулі заховається. (Карась)
Ляже й спить на глибині
З шаром мулу на спині,
Тільки вуса повертає,
Що навколо – все він знає! (Сом)
Живе вона у морі синім,
Та не тюлень це і не морж.
Я підкажу вам, – це рибина,
Ну а звуть цю рибу… (йорж)
Щоб рибину цю піймати,
Слід її нагодувати.
Наварити бараболі
І гороху, що у полі.
Кого ж спіймав Сергійко наш?
Це, напевно, риба… (лящ)
Окунь вдень пішов на гірку
І зустрів… (червонопірку)
Не дрімають карасі,
Знають добре геть усі:
Стерегтись потрібно злюки,
Хижої, страшної… (щуки)
Хочеш рибку цю піймати –
Треба черв’ячка їй дати.
Хоч і хижа, та не щука,
I на вигляд геть не злюка. (Окунь)
ЧИ МОРСЬКИЙ КОНИК – ЦЕ РИБА?
Мама морського коника відкладає ікринки в кишеню, яка знаходиться на животі у тата. І саме тато виношує і народжує малюків! За місяць з роздутого таткового живота вилуплюються дитинчата. Цей коник живиться дрібними рибками, засмоктуючи їх своїм ротом, ніби піпеткою. Тіло його вкрите видозміненими лусочками, схожими на пухирці. Хвіст – це кермо, за допомогою якого він тримається на плаву і кріпиться ним за водорості. Пересувається морський коник за допомогою плавців, які є на спині і на черевці. Дихає зябрами.
Чи можна назвати морського коника рибою? Так! Його тіло вкрите лусочками, у нього є зябра, плавці, і він розмножується ікринками.
- Темне страховисько, вкрите шкірястими виростами.
- Ці строкаті рибки живуть поблизу коралових рифів.
- Риба, схожа на желе.
- Володар підводного царства.
- Риба-тезка природного супутника Землі.
- Барвиста рибка – тезка солодкого плоду.
- Риба з Т-подібною головою.
- Безколірна, майже прозора продовгаста риба.
ПРІСНОВОДНІ РИБИ
До прісноводних риб належать ті, що завжди живуть у прісній воді. Одні з них мешкають у стоячій воді і населяють ставки: карась, короп, лящ. Інші населяють річки: форель, стерлядь. Треті можуть жити як у стоячій, так і в проточній воді: щука, окунь, карась. Тіло риб вкрито лускою і слизом. Риб’яча луска росте все життя і наростає кільцями. Влітку риба багато їсть, швидко росте, і кільця на лусці широкі. Взимку риба майже не їсть і не росте, тому зимова луска вузенька.
Найбільша прісноводна риба України – сом. А ось щука має найширшу і найбільшу зубасту пащу – приблизно 700 зубів! Карась може вижити, вмерзаючи взимку в лід, якщо тільки не промерзне черевна порожнина.
Дуже шанували прісноводних мешканців козаки, адже риба в козацькому харчуванні цінувалася так само, як хліб. Запорожці вміли заготовляти її навіть без солі, зберігаючи рибу у попелі.
Гра 1. „Завітай у казку” (КЛ29).
- Прочитайте дітям казку „ В гостях у Нептуна”. Повідомте, що, слухаючи казку, треба запам’ятати якомога більше власних назв риб. Занурте дітей в атмосферу моря: „Починаємо занурення на морське дно. Подивіться в ілюмінатор! Як тут красиво! Як багато тварин і рослин! Завдання нашої експедиції – пізнати морських жителів”
- Поділіть клас на групи. Зачитайте запитання кросворду. Групі, яка правильно назвала рибу, дайте картку, на якій вона зображена, і картку з назвою цієї риби. Одна буква у назві більша, ніж інші. Перемагає та група, яка збере найбільше карток з фото і назвами. Коли всі назви відгадані, представники груп з картками складають слово „ТЕЛЕСКОП” (можна закріпити картки на магнітній дошці чи клейкою стрічкою на папері). У цей час інші діти пригадують, які ще риби траплялися у підводному царстві. Повідомте, що риба телескоп – єдина акваріумна у казці. Зверніть увагу на рибу-ніж, обговоріть з дітьми, чому вона так називається.
Порада: якщо є можливість, принесіть цю рибку у банці і покажіть дітям. Підготуйте картки з назвами риб.
Завдання 1. На згадку про подорож у підводне царство виготов рибку в техніці орігамі („КОЛОСОЧОК” № 12/2017 „У гості до Нептуна”).
Завдання 2. Лапонька доглядала за акваріумними рибками у живому кутку. Пустунчик порадив їй розсадити рибок у різні акваріуми і підписати їх. На жаль, Лапонька не знала, як називаються рибки. Розумник підказав, що назва рибки захована у її зовнішньому вигляді. Заповни таблицю, вказавши відповідну назву рибки.
Порада: для розв’язування завдання підготуйте кольоровий фоторяд риб.
Відповідь:
Завдання 3. Відгадай рифмовані загадки про риб (МУ).
Завдання 4 (для груп). „Чи морський коник – це риба?” (КЛ29). Уважно послухайте розповідь про морського коника (МУ). Доведіть, що він – риба. Кожна група по черзі наводить свої аргументи.
Завдання 5 (для груп). „Риби прісноводні” (КЛ30, 1–3). Відгадайте назви риб, використовуючи розсипанку букв.