Де живуть тварини?
Лапуня доглядала за кімнатними квітами. Стирала пил з листочків, обприскувала, поливала. Хлопці грали в настільну гру, коли почули, як подруга сумно зітхнула.
– Що сталося? – стривожився Розумник.
– У нас вдома так багато рослин, але немає жодної тварини, – сказала Лапуня. – Я б хотіла мати папужку. Або канарку, – вона так гарно співає!
– А я хочу мати тигра! – втрутився Пустунчик.
– Не можна. Тигр не домашня тварина!
– Чому? У мене буде маленьке тигреня.
– Тигреня виросте і з’їсть тебе!
– Не з’їсть! Я буду його виховувати!
– Однаково з’їсть!
– Не з’їсть! – наполягав Пустунчик. – Спитаємо?
Він взяв сухі пелюстки, які Лапуня зняла з квіток калачиків, та дмухнув їх за вікно. Одразу в його руках з’явилася маленька книжечка, яка росла, доки не виросла у Чарівну Книгу Природи, яку ніколи не втримати одному.
Зернята зібралися навколо книги.
– Скажи, я можу мати домашнього тигра? – спитав Пустунчик.
– Звісно, можеш, якщо твоя домівка заповідник, цирк або зоопарк, – посміхнулася Книга. – Подумай сам. У міській кімнаті або в сільському будинку тигру буде замало місця. Замкнений у чотирьох стінах, він буде сумувати, стане дратівливим та одного разу може не витримати і напасти на господаря. Дика тварина в будинку – величезний ризик для всіх. Бо для неї в людській оселі погані умови. Навіть рослина в горщику не кожна може рости. І ти сам знаєш, як важко жити в клітці, без зв’язку з природою…
– Так, знаю, – згадав Пустунчик і пошкодував тигра. – Але ж деякі тварини живуть з людьми. Навіть дуже великі! Як-от корова або кінь.
– Та це ж свійські тварини! Дикого коня ти на подвір’ї не втримаєш!
– У чому різниця?
– У давні-прадавні часи наші пращури помітили, що деякі тварини дуже корисні в господарстві. Без їхньої допомоги людині важко було вижити. І забажали люди завжди тримати цих тварин біля себе. Століттями людина привчала їх до свого дому. І нарешті вивела нові свійські породи тварин. Назви сам цих тварин та їхні корисні вміння.
– Собака! – здогадався Пустунчик. – Охороняє дім. Не пускає чужих.
– А також боронить господаря, його родину та допомагає на полюванні. Ще?
– Коти ловлять мишей, бережуть запаси зерна та їжі для людини.
– Хто ще?
– Корова та коза дають молоко, кури несуть яйця. Коні та воли возять великі вантажі. Допомагають землю орати. Півні були замість будильника…
– Ось бачиш, ти все знаєш. Дикі тварини – це ті, що мешкають у природі. Свійські – ті, що здавна допомагають людям у господарстві. В інших країнах це незвичні нам тварини. Ми вдома утримуємо корів та свиней, а мишей ловить кіт. А в південних країнах тримають вдома страусів, навіть їздять на них верхи, а мишей там ловлять пітони – величезні змії, а дім від змій охороняють мангусти!
– Ой, жах! Я не хочу тримати вдома змію! – скрикнула Лапуня.
– Так, справді. Ми вже казали, не всіх тварин розумно, зручно та приємно тримати за домашніх улюбленців. Але останніх багато. Кого ви знаєте?
– Собак, котів, хом’ячків, невеликих пташок, які можуть жити у клітці! Ще рибки в акваріумі! Та черепахи!
– За всіма ними треба вміти доглядати, – додав Розумник. – Не так легко доглядати за пташкою чи акваріумними рибками. Треба знати, чим та коли їх годувати, які умови у них в природі, щоб наш улюбленець не захворів, а якщо захворів – як лікувати. Щоб собака був у добрій формі, його треба тренувати і вигулювати, а котам треба місце, щоб гратися та на когось полювати.
– Навіть канарки самі співати не будуть, – сказала Лапуня. – Їх вчити треба. Я знаю, що набагато краще вчаться розмовляти та співати самці пташок.
– Не тигра, то хоча б мавпочку можна заведу? – попрохав Пустунчик.
– Ти обираєш тварин, яких важко утримувати в квартирі! Треба знати їхній характер! Мавпи, білки, єноти дуже рухливі, симпатичні, невеличкого зросту. Але їм дуже все цікаво, такі тварини перевернуть догори дригом весь дім. Все погризуть, все перекинуть, вивернуть всі шафки та ящики. Хіба ти зможеш жити в такому безладі?
– Пустунчик навіть не помітить змін, – пхикнула Лапуня. – Кімната Пустунчика – завжди барліг! Мавпа – це для нього!
– Ні, дякую, – заперечив Пустунчик. – Я краще черепаху придбаю.
Зернята засміялися.
Ще довго друзі мріяли, яких тварин їм би хотілося тримати вдома, а на яких дивитися краще в гарному великому зоопарку, а найкраще – у природі.
А які тварини мешкають поряд з тобою в природі, в господарстві, вдома?
Олена Крижановська
Гра 1. „Завітай у казку” („В гостях у Чарівної Книги Природи”).
- Прочитайте дітям казку „Де живуть тварини?”
- Запропонуйте пограти в гру „Ім’я та тварина”.
Діяльність: діти сидять у колі. Кожен з них по черзі називає своє ім’я та назву тварини, яку він почув у казці, а також відтворює відповідний звук або рух, притаманний цій тварині. Діти мають запам’ятати, що сказав і показав їхній товариш. Кожний наступний учасник спочатку повторює те, що сказав і показав попередній, а потім називає власне ім’я, тварину та відтворює звук чи рух.
Порада: коли кожний учень висловиться, запропонуйте дітям об’єднатися у групи (дикі та свійські тварини) і обговорити між собою, де вони живуть та що роблять.
Гра 2. „Впізнай наших” (КЛ32).
Поділіть дітей на дві групи. Роздайте їм аркуші КЛ32. Поясніть, що знаки, які вони отримали, встановлені на дорогах в інших країнах. Перша група обговорює, які знаки можуть стояти на наших дорогах, друга – які не можуть. Групи по черзі обґрунтовують свою думку.
Порада: зробіть потрібну кількість копій КЛ32.
Завдання 1. Знайди і назви пару „тварина-житло”
Кролик, борсук, кріт – нора
Дикі бджоли, оси – гніздо
Муравей – мурашник
Дятел – дупло
Собака – буда
Корова – ферма
Бобер – хатка
Птахи – гнізда
Ведмідь – барліг
Кіт – квартира
Бджоли – вулик
Завдання 2. Відгадай загадки і розгадай кросворд.
- Його домівка – океан, зі спини в нього б’є фонтан. (Кит)
- Буркотливий, вайлуватий, ходить лісом дід кошлатий. (Ведмідь)
- Котиться клубочок зовсім без ниточок, замість ниточок – триста голочок. (Їжак)
- Біла латка, чорна латка по деревах скаче. (Сорока)
- Чорний беретик, жовтий корсетик, по гілочках стрибає, гусінь поїдає. (Синиця)
- Хто на собі ліс носить? (Олень)
- Сіренька, маленька, хоч якого кота з місця стягне. (Миша)
Завдання 3. „Вікторина про тварин” (КЛ33, 1–2). Поділіть клас на дві групи. Діти радяться і відповідають на запитання:
- Як назвати одним словом усіх, хто намальований у таблиці? (Тварини)
- Як назвати тих, хто намальований у 1 рядку? (Птахи)
- Знайдіть зайву пташку в цьому рядку. Чому вона зайва? (Ластівка – перелітна)
- Скільки птахів у таблиці? (7)
- Кого більше: звірів чи комах? (Звірів)
- Порівняйте тварин у 2 і 3 рядку. На які 2 групи їх можна поділити? (Свійські та дикі)
- Що спільного у тварин 4 стовпчика? (Вони мають крила)
- Порівняйте тварин у 3 і 4 рядку. Чим вони відрізняються? (Одні – хижі, інші – рослиноїдні)
Завдання 4. Знайди 10 назв тварин: алобимізаєцьапполглящіркацвклшдзубрулолдкосуляйцуцуцвлосьауввмишаууауааауавовкуаппкпчерепахацуапуеїжакгпгакіквшлевпаеве.
Завдання 5. Проїхавши тисячу кілометрів, легковий автомобіль спалює річний запас кисню для однієї людини, забруднює повітря викидами двигуна і пилом з шин. А ще – під колесами гинуть тисячі тварин. Який знак на наших дорогах попереджує водія, що на цій ділянці можуть з’явитися дикі тварини? Що означають інші знаки?
Завдання 6. Вишикуй букви за зростом (КЛ34). Склади з букв слова та поясни їхнє значення.
Порада: зробіть ксерокопії карток КЛ34.
Спостереження. Спостерігай за дикими і домашніми тваринами. Що тебе зацікавило у їхньому зовнішньому вигляді? Про які звички домашніх улюбленців ти довідався?