Хто скiльки спить?
Сон – це стан організму, під час якого відновлюються його сили. Людина має спати не менше 8 годин на добу. Під час сну в організмі відбувається ряд фізіологічних змін: гальмування та збудження кори головного мозку, внаслідок чого процеси життєдіяльності (дихання, серцебиття) сповільнюються, формуються сновидіння.
Сон тварин ще загадковіший, ніж у людини. Одним вистачає невеликої дрімоти, щоб відновити сили, іншим – декілька хвилин відпочинку, а комусь треба майже 20 годин сну. Деякі сплять стоячи, у підвішеному стані або просто у польоті, а окремі види можуть взагалі не спати.
Ось декілька прикладів тварин, які мають найцікавіші звички сну:
- Кити і дельфіни сплять, але сон у них незвичайний, оскільки ці тварини постійно рухаються і час від часу мають підійматися на поверхню за порцією повітря для дихання. Сон у них почерговий, тобто півкулі головного мозку працюють і сплять по черзі: коли одна спить, друга активна. Зовні практично неможливо відрізнити тварин, які сплять, від тих, що не сплять.
- Кажани сплять догори ногами з кількох причин. По-перше, так вони будуть менш помітною здобиччю. По-друге, це ідеальна поза для зльоту в разі небезпеки. На відміну від птахів, кажани не можуть злетіти в повітря із землі.
- Жирафи – денні тварини. Зазвичай, вони живляться вранці та в другій половині дня, а в найтеплішу частину дня дрімають у холодочку. У цей час жирафи щось жують, їхні очі напіврозплющені, а вуха постійно рухаються. По-справжньому жирафи сплять уночі. Тоді вони лягають на землю, підбираючи під себе передні ноги й одну задню, а голову кладуть на другу задню ногу, витягнуту вбік. Довга шия при цьому зігнута назад у вигляді арки. Їх сон часто переривається, тварини підводяться, а потім знову лягають. Цікаво, що жирафи сплять лише по декілька хвилин поспіль. Тривалість глибокого сну за ніч не перевищує 20 хвилин.
- Сон слонів триває 2–3 години. Тварина може прокидатися, прислуховуватися та принюхуватися на предмет небезпеки, а потім знову засинає. Африканські слони частіше сплять стоячи, обпершись боком до стовбура дерева або охопивши його хоботом. Вони побоюються перегрівання тіла від гарячої землі. Якщо земля не дуже гаряча, то вони можуть спати на животі, підтягнувши під себе ноги, або на боку. Індійські слони частіше сплять лежачи, зігнувши задні ноги, а передні витягують вперед та кладуть на них голову.
- Найтриваліший сон серед гризунів у бабаків. Майже 70 % свого життя вони сплять, а їхня сплячка може тривати від 4,5 до 9 місяців, залежно від погодних умов у місці проживання. Позмагатися з бабаком може тільки вовчок, який не спить лише 2–3 години на добу.
- Альбатроси сплять на льоту, а качки і деякі інші птахи уві сні закривають лише одне око. Серпокрильці літають до трьох років без перерви і сплять у польоті.
- Риби не сплять. Вони лише на деякий час зависають у воді, щоб перепочити. Багато видів риб під час такого відпочинку змінюють колір, ймовірно, щоб відвернути увагу хижаків.
- Коти в середньому сплять 13–14 годин вдень, а вночі блукають по будинку (вулиці). Справа в тому, що в дикій природі вони, зазвичай, полюють поночі. Великі кішки, як-от тигри, теж можуть довго спати.
Легенда про соню
У сиву давнину у великому Лісі було так багато лісових створінь – носатих, вухатих, хвостатих, крилатих, що ледве вистачало місця на всіх. Довго спостерігали Сонце і Місяць за пухнастою тіснявою і вирішили – годі. Так далі бути не може.
Сонце запропонувало Місяцю:
– Давай зробимо деяких звірів денними. Вдень вони будуть шукати поживу, будувати захистки, а вночі – спатимуть.
Місяць підхопив:
– А інші під моїм таємничим світлом будуть полювати, шукати одне одного, витоптувати стежки.
Сказано – зроблено. Скликали всіх лісових звірів на найбільшу галявину. Розпочало Сонце:
– Нехай довговухий заєць шукає моркву вдень, а вночі – спить. За це я йому дарую здатність швидко бігати.
Місяць продовжив:
– Нехай кажан полює на комах уночі, а вдень – спить. За це я йому дарую здатність чути таємні звуки і спілкуватися ними.
– Нехай, – сказало Сонце, – лисиця знаходить нірки мишей вдень, а вночі – спить. За це я їй дарую чудовий нюх.
На це Місяць відповів:
– Нехай їжак знаходить поживу вночі, а вдень – спить. За це я йому дарую вміння скручуватись у клубок.
– Нехай, – продовжило Сонце, – вивірка запасає горіхи вдень, а вночі – спить. За це я дарую їй вміння прудко стрибати з дерева на дерево.
І Місяць не забарився:
–_ Нехай рись полює вночі, а вдень – спить. За це я дарую їй вміння рухатися нечутно.
Довго Сонце з Місяцем ділили звірів на денних і нічних. Врешті на галявині залишився лише маленький руденький вовчок. Він так стомився від усього, що відбувалося, що заснув на зеленому кленовому листочку.
Замилувалися Сонце та Місяць вовчком, і так їм сподобалося це звіря, що засперечалися світила, кому він дістанеться.
– Нехай вовчок буде денним звірятком, – наполягало Сонце. – Тоді усі побачать його красивий пухнастий хвостик.
– Ні, – не погоджувався Місяць, – нехай він буде нічним. Тоді він зможе вдень ховатися від хижаків.
Сонце заперечило:
– Вдень вовчок швидше знайде і горіхи, і гніздо з листя збудує.
А Місяць не погодився:
– З такими великими очима та вухами вовчок і вночі не пропаде. Нехай буде вовчок нічним звірятком. За це я йому подарую здатність спати не тільки вдень, а й всю зиму. Це вбереже його від морозів і голоду, ще й життя продовжить.
Зітхнуло Сонце і погодилося:
– Забирай, Місяцю, вовчка собі. А від мене на згадку він отримає сонячно-яскравий колір хутра.
З того часу вовчків називають сонями. І сплять вони всю зиму і весь день.
Анна Зайцева-Анциферова
- „КОЛОСОЧОК” №31/2013 „Де сховався апетит?”;
- „КОЛОСОЧОК” № 27/2016 „Справжні соні”;
- „КОЛОСОЧОК” № 28/2016 „Хто такі вовчки?”;
- „КОЛОСОК” № 1/2010 „Всесвітній день тварин”;
- „КОЛОСОК” № 2/2010 „Ми відповідальні за них”;
- „КОЛОСОК” № 6, 8/2016 „Про що вони хочуть нам розповісти” (листи дітей від імені тварин).
Справжні соні
Вовчки схожі на мишок із пухнастими хвостиками або на маленьких вивірок. Вони мають великі темні очі, рухливі вуха, довгі чутливі вусики, м’яке хутро і чіпкі лапки. Звірята гуляють лісом вночі, а вдень сплять у захистках. Ці гризуни вправно сплітають свої гнізда-кулі з листя, трави та моху. Прилаштовують їх у розвилках гілок, купах каменів, дуплах, чужих норах, пташиних гніздах, шпаківнях. А пізньої осені звірятка обов’язково переселяються у підземні оселі, де сплять усю зиму.
Справжні соні – саме так часом називають вовчків. У холодну пору року вони впадають у зимову сплячку через нестачу їжі, стають мляві, втрачають верткість і швидкість. Спляча тваринка згортається у клубок, ніс і лапки притискає до черевця, а хвостом охоплює тіло. Щоб зимувати було тепліше, вовчки збираються у гніздах групами.
(За Анною Зайцевою-Анциферовою)
Загадки
Золоте сховалося, а срібне показалося. (Сонце і Місяць)
Всі його люблять, всі його чекають, а хто подивиться – кожен скривиться. (Сонце)
Один баранець пасе тисячі овець. (Місяць і зорі)
Махнула птиця крилом – закрила півсвіту чорним рядном. (Ніч)
Звечора вмирає, вранці оживає. (Сонце)
Чорна корова всіх людей поборола,
А білий віл всіх людей підвів. (Ніч і день)
Гра 1. „Завітай у казку”.
- Прочитайте дітям казку „Легенда про соню”.
- Запропонуйте гру „Гаряче – холодно”.
Діяльність:
- Поділіть дітей на дві команди („Команда Сонця” і „Команда Місяця”).
- Перша команда називає тварину, яка активна саме в ту пору доби, до якої ця команда належить, а друга команда повинна пригадати, чим цю тварину нагородив „покровитель”.
- Якщо відповідь правильна, інша команда кричить: „Гаряче”, якщо відповідь неправильна – „Холодно”.
- Друга команда називає свою тварину, і гра триває.
Порада: можна запровадити додаткове правило – називати тварин в команді по черзі, так само відповідати по черзі, щоб задіяти всіх дітей.
Гра 2. „Сонце і Місяць”.
Обладнання: аркуші із зображенням Сонця і Місяця (відповідно до кількості груп), набори карток із зображенням денних та нічних тварин.
Діяльність: діти по черзі тягнуть із купки картку із зображенням тварини і кладуть її біля „Місяця” чи „Сонця”. Гра закінчиться, коли діти розкладуть усі картки. Підбийте підсумки гри.
Поради:
- Поділіть дітей на декілька груп і заготуйте для кожної картки із зображенням Сонця та Місяця, а також набір карток із зображенням тварин.
- Можна запропонувати дітям більше карток (додати тварин, про які не згадувалося у казці).
- Підводячи підсумки, обговоріть здогадки дітей щодо тварин, про які не йшлося в казці.
Гра 3. „Ніч – день”.
Обладнання: маски хижаків (їжака, сови, інших тварин, що полюють вночі).
Діяльність:
- Діти лічилкою обирають „хижаків”.
- За командою „День” всі діти (дрібні тваринки) бігають, стрибають, рухаються.
- За командою „Ніч” тваринки завмирають, а хижаки виходять на полювання.
- Хто поворухнувся, того хижак забирає у свою схованку.
Поради:
- Запропонуйте дітям обрати, якою дрібною тваринкою вони хочуть бути, і наслідувати рухи саме цієї тварини.
- Через деякий час лічилкою оберіть інших хижаків.
Гра 4. „Режим школяра”.
Обладнання: набір карток з режимними моментами.
Діяльність: діти розкладають картки у відповідній послідовності, пояснюють, чому саме така послідовність правильна.
Порада: поясніть дітям важливість сну, у тому числі денного, для їхнього здоров’я і доброго самопочуття.
Гра 5. „День або ніч”.
Зачитайте загадку (МУ), а діти вирішують про що вона – день чи ніч. Якщо день – плескають у долоні. Якщо ніч – лягають на парти і заплющують очі. Якщо загадка стосується і дня, і ночі – діти встають.
Завдання 1. Прочитайте дітям оповідання „Справжні соні” (МУ). Поділіть клас на дві команди. Діти по черзі говорять одне речення про соню. Виграє команда, яка скаже останнє речення.
Порада: перед тим, як читати оповідання, розкажіть дітям правила гри.
Завдання 2. Запиши у таблицю звірів, які згадуються у казці. Допиши звірів з переліку: вовк, лось, борсук, козуля, бабак, ховрах, миша.
Денні |
Нічні |
Заєць |
Кажан |
Вивірка |
Рись |
Лисиця |
Соня |
Лось |
Їжак |
Козуля |
Борсук |
Ховрах |
Миша |
Бабак |
Вовк |
Демонстрація. Використовуючи глобус, поясніть дітям, чому буває день і ніч.