Україна належить до країн з дуже великими обсягами та високою інтенсивністю використання природних ресурсів. Україна займає приблизно 6 % площі Європи, водночас володіє приблизно 35 % її біорізноманіття.
Утім, під впливом господарської діяльності стан природи в нашій країні зазнав катастрофічних змін: унікальні степи розорано, ліси на значних площах викорчувано і замінено на сільськогосподарські угіддя, осушено багато боліт. За масштабами та інтенсивністю використання ресурсів Україна випереджає всі розвинуті країни світу і, безперечно, посідає перше місце в Європі. Таке насильницьке втручання у природу поставило під загрозу життя багатьох видів тварин та рослин. Проблема збереження біорізноманіття в Україні стала, як ніколи, актуальною і життєво важливою для окремих видів, які перебувають на межі зникнення.
ДИВО-КРАЙ
– Я так хочу поїхати в далеку подорож, – Пустунчик гортав Чарівну Книгу Природи. – Там стільки цікавого! Покажи мені, будь ласка, Африку!
– Мале Зернятко, – лагідно посміхнулася Книга. – Коли ти вивчиш природу рідної Україна, то здивуєшся, скільки у нас природних див! У наших краях є те, чого ані в Африці, ані в Австралії не побачиш! Їх легше вивчити, ніж твою рідну країну!
– Та ну? Я хочу подивитися на ті дива, про які ти кажеш! – Пустунчик покликав друзів, і Зернята вмить опинилися всередині Книги на вершині величної гори. На цій вершині, відкритій сильному вітру, майже не було рослинності. Зате на схилах буяла зелена трава, а з неї, наче пишні подушечки, виглядали кущики чорниць. Внизу, скільки бачило око, чорнів хвойний ліс.
– Та це ж Говерла! – захоплено вигукнув Розумник.
– Так, це найвища гора України. Які б високі будинки не зводили люди, перед природною горою то все дрібні коробочки, наче іграшковий конструктор. З вершини відкривається чудовий краєвид, але немає в світі такої високої гори, щоб з неї можна було побачити всю Україну. Навіть з літака всю оком не окинеш. Лише з космосу! Країна наша величезна! В ній ще багато різних високих гір. Скелястих, кам’яних чи вкритих лісом. Тримайтеся міцно! – Зернята відчули, як перегортається невидима сторінка.
Книга перенесла їх на берег моря. Куди не кинь оком, синіла далечінь солоного водяного простору. Вгорі – небо, вкрите хмарами, внизу – море рябить хвилями. А вглибині моря чорніє дно, вкрите водоростями.
– Це Чорне море, – повідомила Книга. – Коли невелика западина в землі наповниться водою, утворюється озерце. Якщо западина велика, то в ній буде велике озеро. На Україні багато озер. Найбільші та найгарніші – Синевир та Світязь. А якщо водойма величезна, що її берегів навіть з гори не видно, то вже море. І уявіть собі, в Україні не одне, а два моря! Велике – Чорне, і менше – Азовське. В морях вода солона. Там мешкають морські тварини та рослини.
– Онде річка! – здивувався Пустунчик. – Я бачу річку, яка впадає у Чорне море!
– Це найбільша річка України – Дніпро. Він несе свої води через всю країну. Але у нас багато інших великих річок. І безліч малих річечок та струмочків. У них живе риба, з річок п’ють воду звірі, там полюють водні птахи. Всі приходять до води, до зелених берегів!
Саме поблизу рік або берегів моря стоять великі міста. Столиця України – Київ – теж виріс на Дніпрі. У заплавах річок – зелені лани, вкриті буйною соковитою травою. Це луки.
Справжнє багатство України – родюча земля. Вона годує сорок мільйонів людей.
Родючий український степ. Поля та квітучі сади вздовж річок. Кримські гори і ласкаве Чорне та Азовське моря. Величні ліси Карпат та вершини, на яких влітку лежить сніг. А ще є дикі ліси, де ведмеді ловлять рибу в гірських озерах. Така наша країна!
– Правда? У наших лісах живуть ведмеді? – не повірив Пустунчик.
– Так, але про це – іншим разом, – пообіцяла Книга та непомітно повернула Зернят додому.
Олена Крижановська
МАТЕРІАЛИ ДО УРОКУ
- „КОЛОСОЧОК” № 23/2013 „Скарби болота!”;
- „КОЛОСОК” № 6/2012 „Азовське море: фауна і флора”;
- „КОЛОСОК” № 9/2012 „Український вулкан Кара-Даг”;
- „КОЛОСОК” № 5/2017 „Географічні рекорди України”;
- „КОЛОСОК” № 5/2017 „Чорногора”.
Гра 1. „Завітай у казку” („В гостях у Чарівної Книги Природи”).
- Прочитайте дітям казку „Диво-край”.
- Розгляньте з дітьми стилізовану карту України із позначеними на ній важливими об’єктами.
- Запропонуйте гру „Жива карта України”.
Обладнання: картки із назвами природних об’єктів, про які йшлося у казці та які учні розглядали на карті України (Карпати, Кримські гори, Чорне море, Азовське море, Дніпро, Дністер, Київ, Львів, Одеса, Світязь, Синевир та інші). Бажано, щоб кількість карток відповідала кількості учнів.
Діяльність:
- Діти стоять у колі, кожен отримує картку із назвою природного об’єкта.
- Дайте команду (наприклад, „міста”). Діти, у яких картки з назвами міст, виходять на середину кола та міняються місцями.
- Ви змінююте команду, і гра повторюється.
- Останньою може бути команда „Україна” (Рідний край, Батьківщина), після якої міняються місцями усі діти.
Гра 2. „Подорож Україною”.
Обладнання: карта України, жовто-блакитні прапорці (мітки на клейкій основі) з цифрами.
Діяльність: за допомогою прапорців позначте на карті „зупинки” (Карпати, Кримські гори, Азовське море, Чорне море, Полісся, Шацькі озера, Синевир, Світязь, Київ, обласні центри, Говерлу).
Поділіть клас на дві групи. Кожна група по черзі кидає кубик і називає „зупинку” для іншої групи, учасники якої розповідають, що вони побачили і що саме робили на цій зупинці. Тоді кубик кидає друга група.
Порада: запитайте дітей, де б вони ще хотіли побувати (або де вони вже були). Які міста вони знають? Знайдіть на карті ці місця. Покажіть, де наші воїни захищають Україну.
Гра 3. „Знайди когось, хто…”
Обладнання: картки із таблицею для кожної дитини, олівці, бейджики.
Діяльність:
- Кожна дитина отримує картку діяльності (аркуш паперу з таблицею).
- Вільно рухаючись по класу, діти спілкуються і шукають того, хто дає позитивну відповідь на фразу з таблиці.
- Дитина запитує або переписує з бейджика ім’я цієї дитини у таблицю.
Поради:
- Після гри запропонуйте дітям в парах прочитати одне одному, кого вони знайшли і записали в свою таблицю.
- Обговоріть у класі, які куточки природи рідного краю подобаються дітям найбільше.
Завдання 1. Відгадай загадки.
Біжить, біжить, – не вибіжить,
Тече, тече – не витече. (Річка)
Навкруги вода,
А з питтям – біда. (Море)
Із-під гірки, з-під крутої
Прокрадається норою
Та й до моря утіка
Через лози по ярках. (Джерело)
Серед села корито
Водою налито,
Біля нього вербичка пухнаста
І калина гілляста.
І малеча, і дорослі
Часто йдуть до нього в гості. (Озеро)
Побачити можна все навкруг:
І поле, і ліси, і луг,
Мости, дороги і машини,
Якщо піднятись на… (вершину)
В них багато є роботи,
Хоч стоять вони весь час.
Від дощу чи від спекоти
Захистять, врятують нас.
Не лягають спать ніколи,
На ногах вони одвік.
Не бояться плину рік,
Ні завій, ні вітру реву.
Хто ж вони такі? (Дерева)
Порада: запропонуйте дітям назвати власні назви річок, морів, гір, озер, які вони знають.
Завдання 2. „Моя велика Україна”.
1. Населений пункт України з найдовшою назвою (25 літер!) – Петропавлівська Борщагівка. А скільки літер у назві найбільшого з Шацьких озер?
А. 10.
Б. 9.
В. 8.
Г. 7.
Д. 6.
2. Населений пункт України з найдовшою назвою (25 літер!) – Петропавлівська Борщагівка. А скільки літер у назві найвищої гори Українських Карпат?
А. 10.
Б. 9.
В. 8.
Г. 7.
Д. 6.
3. Відгадай географічний об’єкт за підказками: солоне, глибоке, не замерзає, українське.
А. Червоне море.
Б. Чорне море.
В. Біле море.
Г. Жовте море.
Д. Синє море.
4. Вибери перелік тварин України: від найбільшої до найменшої.
А. Зубр, лісовий кіт, золотомушка.
Б. Лось, водяна видра, рись.
В. Вухатий їжак, кажан, бурий ведмідь.
Г. Заєць білий, соня садова, вовк.
Д. Лелека чорний, лисиця, жук сонечко.
5. На прапорі країни – кольори неба і стиглої пшениці, а її герб ти бачиш на малюнку. Вибери серед міст цієї країни її столицю.
А. Одеса.
Б. Маріуполь.
В. Дніпро.
Г. Київ.
Д. Полтава.
6. Україна має 7 сусідів: Білорусь, Молдова, Польща, Росія, Румунія, Угорщина. Ще одну країну-сусідку ти дізнаєшся, коли розгадаєш ребус.
А. Італія.
Б. Німеччина.
В. Словенія.
Г. Австрія.
Д. Словаччина.