ЧЕТВЕРО СУПЕРГЕРОЇВ
– Сьогодні ви дізнаєтесь про четвірку супергероїв нашої природи, – повела свою розповідь Чарівна Книга Природи. – Знаєте, хто це?
Зернята замислилися.
– Гадки не маю, – нарешті сказала Лапуня. – Мабуть, хтось найсильніший, найсміливіший, найбільший. Одним словом, най-най-най…
– Ти вгадала! – похвалила її Чарівна Книга. – Супергерої мають якусь суперздатність або суперприкмету, чого немає в інших. Ви вмієте розрізняти звірів, комах, птахів та риб. Скажіть, хто найбільший звір у дикій природі України?
– Слон! – миттєво видав Пустунчик.
– Та він не живе в Україні!
– Тоді, м-м… зубр? Чи бурий ведмідь?
– Вгадав! Зубр – це найбільший звір, він – травоїдна тварина. А бурий ведмідь – найбільший хижак у наших лісах. Ось він, клишоногий господар Карпат, – сторінка відкрилася, і Зернята побачили живого ведмедя, який сидів у лісі на березі чистого озера та чатував на рибу. Точний рух великої лапи – і хап… спіймав!
– Який величезний! – з острахом прошепотіла Лапуня. – А пазурі!.. Жах! Ведмежата такі манюні! Пухнастики! А великий ведмідь такий необережний! Розрив мурашник, поїв усі личинки. Зривав малину, то півкуща зламав! А йде поміж деревами, під ноги не дивиться, рослини давить, гілки ламає! Молоде деревце зламав, коли кігті точив. Який невихований!
– Бурих ведмедів у природі України лишилося дуже мало, кілька сотень. Живуть їхні сім’ї тільки в заповіднику біля озера Синевир, у Карпатах. У ведмедя майже такі самі смаки, як і у людини. Він їсть все: рослини, м’ясо, яйця. Любить смачненьке-солоденьке. Бере все, що йому подобається, не дбає про менших тварин, комах не помічає, навіть грабує, і вважає себе головним у лісі. Але насправді цих велетнів так мало! Ведмедів треба дуже берегти. А людей так багато, що треба природу від них охороняти! Особливо, якщо кожен почне поводитися, як ведмідь!
Сторінка перегорнулася. Зернята побачили малесеньку сіру пташку, вдвічі меншу, ніж горобець. Крильця в неї були чорні з білим, хвостик чорний, роздвоєний на кінчику, голівку прикрашала жовта смужка, наче золота шапочка.
– Знайомтеся, найменша пташка України – золотомушка. Живе у хвойних лісах та горах. Золотомушка вміє зависати на крильцях у повітрі, видивляючись поживу. Наша українська колібрі. Тільки тропічні колібрі п’ють нектар, а золотомушка полює на комах. І несе найменші серед пташок яєчка! Отакий суперрекордсмен!
Сторінка перегорнулася. Зернята опинилися на березі річки та побачили, як одна за одною пливуть велетенські риби. Спини в них зеленувато-сірі, і кожна рибина широко посміхалася, відкриваючи пащу, окантовану яскраво-жовтими губами.
– Не бійтеся, це пливуть соми, – сказала Книга. – Ці менше метра завдовжки, ще маленькі! Сом – найбільша прісноводна риба України. Великий сом здебільшого ходить на глибині і чистить дно. Він живиться рештками інших риб, водних тварин та рослин. Я покажу вам великого сома… – Зернята наче пірнули у воду і побачили рибину, схожу на кита, тільки річкового, маленького.
– Який здоровань! – скрикнула Лапуня. – Це справді суперриба!
– А хто у нас найдивовижніша комаха? – спитав Розумник.
– Не здогадався? Звісно, медоносна бджола! – картина природи знову змінилася. Зернята стояли серед жовтого квітучого поля, де роїлися бджоли та збирали нектар з квіток. – Бджоли – дивовижні комахи! Працьовиті бджілки збирають стільки меду, що вистачає їм, їхнім діткам, та ще й людям лишається.
Чи легко нагодувати медом сорок мільйонів людей? А бджоли, коли люди про них добре дбають, збирають стільки, що навіть вистачає для продажу в інші країни! Медоносна бджола – справжній супергерой! І мала би бути символом України. Про неї я ще розповім колись. А тепер – додому…
Зернята повернулися в свою кімнату, приголомшені дивами рідного краю. І дуже пишалися, що поряд з ними живуть такі супертварини. Навіть, коли ми їх не бачимо щодня, приємно знати, що десь на Україні є супергерої!
Олена Крижановська
Гра 1. „Завітай у казку” („В гостях у Чарівної Книги Природи”).
1.__________ Прочитайте дітям казку „Четверо супергероїв”.
2.__________ Обговоріть із дітьми, які тварини нашої країни є надзвичайними, їхні особливості та чому вони потребують охорони.
3.__________ Запропонуйте гру „Тварини-супергерої”.
Обладнання: зображення супертварин, розташовані у кутах класної кімнати; картки із написаними на них прикметами супертварин („найменша пташка”, „найбільший звір”, „найбільша прісноводна риба”, „найцінніша комаха”, „збирає мед”, „любить мед”, „чистить водойми”, „живе у річках”, „несе найменші яйця”, „ловить рибу”, „потребує охорони” тощо).
Діяльність:
- Кожна дитина отримує картку із прикметою тварини і обмірковує, про яку тварину йдеться.
- Відповідно до визначеної тварини йде в певний куток.
- Діти, які зібралися в одній групі, по черзі зачитують прикмети тварини та пояснюють свій вибір.
- Кожна група вголос називає свою супертварину.
Порада: кількість карток із прикметами-ознаками супертварин повинна відповідати кількості учнів у класі (групі); обов’язково переконайтеся, що всі учні правильно прочитали текст.
Завдання 1. Пустунчик переставив букви у словах. Яких тварин він зашифрував?
ОМС ЬВІДДМЕ ДБАОЛЖ АШОМУОЛКТОЗ ЕКЛАЕЛ КНЮАК
Відповідь: сом, ведмідь, бджола, золотомушка, лелека, канюк.
Порада: завдання можна виконувати в групах. Розгадавши слово, група характеризує тварину (комаха, риба, звір, пташка) і пригадує ознаки цієї тварини.
Завдання 2. Розгадай кросворд від Розумника.
- Підсніжник звичайний, любка дволиста, сон розкритий, зозулині черевички – це занесені у Червону книгу України…
- Без неї неможливе життя.
- Місце проживання „підземних” тваринок.
- Жук-олень, чорний лелека, білий заєць – це занесені у Червону книгу України…
Як називається кросворд Розумника?
А. „РОСЛИНИ”.
Б. „ТВАРИНИ”.
В. „СКАРБИ”.
Г. „ВОДА”.
Д. „МІНЕРАЛИ”.