Проблема. Чи має повітря вагу? Які існують експериментальні докази існуванню атмосферного тиску? Як виміряти атмосферний тиск? Його вплив на природу та організм людини.
Трейлер до проекту (реклама).
Повітря невидиме і легке. Проте, й воно, як і всяка речовина, має масу та вагу. Тому воно чинить тиск на земну поверхню і на всі тіла, що на ній знаходяться. Не віриш! Тоді цей проєкт саме для тебе! Ото ж не втрачай час, вперед до відкриттів!
Докази існування тиску
Дослід № 1
Для досліду тобі знадобиться: тарілка, банка 0,5 літра, папір, сірники.
Хід досліду. У тарілку налий води. Потім підпали папір і засунь у склянку, яку швидко переверни та постав у тарілку. Вода одразу вбирається з тарілки у склянку. Яка сила заставила воду зайти у банку? Виявляється, що у банці згорає кисень і встановлюється вакуум, де тиск відсутній. За межами банки кисень є і його тиск заставляє воду зайти у ємність.
Увага! Дослід виконуй під контролем батьків та слідкуй за пожежною безпекою
Скільки важить повітря?
Оскільки повітря оточує нас практично з усіх сторін і ми не відчуваємо його ваги, то і питання про те, скільки ж важить повітря тобі може здаватися дивним. Раніше люди так і думали, що повітря не має ваги, але Еванджеліста Торрічеллі (1608 – 1647) довів протилежне. Цей тиск визначається вагою стовпа повітря заввишки з усю атмосферу – від земної поверхні до самої її верхньої межі. Встановлено, що такий стовп повітря тисне на кожний 1 см2 поверхні з силою в 1 кг 33 г (відповідно на 1 м2 – понад 10 т!).
Дослід 2
На основі простих математичних обрахунків визнач площу твоєї долоні. Після чого визнач, скільки кг повітря ти тримаєш в долоні?
Я думаю, що тепер у тебе нема сумніву, що атмосферний тиск існує.
Отже, атмосферний тиск – це сила, з якою повітря тисне на земну поверхню і на всі предмети на ній. Як його вимірюють? Перейди за посиланням і отримай підказку.
А чи можна зробити схожий прилад у домашніх умовах? Виявляється так! Якщо ти зацікавився, то відповідь ти можеш знайти тут…
Дослід 3
Повітря, крім того, що має тиск, воно може ще й переміщуватись. Не віриш, тоді переконайся.
Рух повітря
Дослід 4
Запаливши свічку, піднеси її до дверей своєї кімнати. Тримай свічку біля відхилених дверей зверху, потім біля підлоги. Спостерігай, що відбувається з полум’ям.
Увага! Дослід виконуй під контролем батьків та слідкуй за пожежною безпекою.
Виявляється в цьому також задіяний атмосферний тиск. Повітря зверху тепле, а знизу холодне (холодне повітря важке, а тепле легке, тому біля підлоги тиск високий, а біля стелі низький і цей механізм призводить до руху повітря ).
Від різниці атмосферного тиску залежить сила вітру. Чим вона більша тим сильніший вітер і більша його швидкість. Зацікавився? Зроби прилад «Ловець вітру».
Дослід 5
Тобі знадобиться: соломинка для напоїв (5-10 шт), папір А-4 (1 шт), картон А-4, канцелярська скрібка (3 шт), клейкі стікери, олівець, лінійка, ножиці, скотч.
Крок за кроком:
- Виріж 3 смужки паперу довжиною приблизно 30 см і шириною 2 см.
- Одну смужку розріж навпіл.
- Скрути кожну смужку в кільце і зафіксуй скетчем.
- Візьми 2 кільця (велике та маленьке) і поєднай із соломинкою як показано на малюнку. Добре зафіксуй скетчем.
- Візьми кільця, що залишилися і так само поєднай їх, але не однією соломинкою, а чотирма, розподіливши їх рівномірно по колу. Слідкуй за тим, щоб соломинки нахилялися лише в центр, а не в боки. Добре зафіксуй скетчем.
Ловці вітру готові.
Випробування: тримай ловця вітру за соломинку та запусти так само як паперовий літак (маленьким кільцем вперед).
Думай як інженер:
- Склади звичайний паперовий літак . Проведи тестові запуски. Відміть на підлозі стартову лінію. Кожного з ловців та літак запусти по 3 рази, приклей стікери біля місць приземлення. Чия дальність польотів більша?
- Надінь на маленьке кільце кожного з ловців по одній канцелярській скріпці, також прикріпи скріпку до носа паперового літака. Запусти. Як змінилася траєкторія польотів?
Ну що ж, інженером ти побув, а тепер побудь лікарем!
Поверхня тіла людини складає в середньому 1,5 м2. Відповідно повітря тиснутиме на неї вагою в 15 т. Такий тиск здатний розчавити все живе. Чому ж ми його не відчуваємо? Що відбувається з людиною, коли змінюється атмосферний тиск?
Додатки
Проведення дослідів на доказ атмосферного тиску
Ловець вітру
Галинський Сергій Федорович,
учитель географії
ОНЗ „Колосівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів”
Веселинівської селищної ради Миколаївської області,
лауреат V Всеукраїнського Інтернет конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”
у номінації „Географія”
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!