«Знання не передається, воно створюється»
Жан Піаже
Людина в своєму становленні пройшла дуже тривалий історичний процес розвитку. Первісна людина, зробивши крок від тваринного світу, вже вміла майструвати хоч і примітивні, але знаряддя праці, те, що допомагало їй виживати та просто жити. Вдосконалюючи знаряддя праці, побуту людина також розвивалася і сама, що збагачувало її досвід та мислення як людини розумної. В міру розвитку людства ускладнювалися завдання, інструменти, підходи до того, що створювалося руками людини. «Створюючи, ми сворюємо себе» таким принципом керувався у своїй діяльності Ян Амос Каменський, наголошуючи на тому, що як би динамічно не змінювався світ, але отримати практичний досвід навчання можливо через творчу діяльність. Сучасний науковець, Сеймур Пейпер, обґрунтував інтелектуальні основи навчання через творчу діяльність та започаткував рух мейкерів та використання DIY – технологій в освіті.
Завдання сучасного вчителя – модернізувати освітній процес так, щоб забезпечити його пошуковий та дослідницький характер шляхом упровадження інноваційних технологій навчання з метою формування життєвих компетентностей. Такими сучасними технологіями є DIY – технології та мейкерство. DIY — Do It Yourself — вид діяльності в ході якої ви працюєте руками. Саме така діяльність останнім часом набуває популярності в освіті.
Обов’язковими компонентами такої діяльності мають бути самостійно створені дитиною нові образи, ситуації, дії. При цьому учні використовують свій набутий досвід, знання, але по-новому комбінують та застосовують їх.
Сутність мейкерства та DIY – технологій полягає в гармонійному поєднанні освітньої та практичної діяльності школярів через створення на уроках насиченого інтелектуального середовища, використання інтегрованого підходу до навчання, що сприяє розвитку пізнавальної самостійності, результативного засвоєння навчального матеріалу – спонукає до пошукових дій, підвищує інтерес до навчання, навчає дітей застосовувати здобуті знання на практиці. Безперечно, будь які уміння і навички учнів необхідно закріплювати в практичних діях. На уроках географії мейкерство проявляється як і в умінні працювати зі Smart технологіями, створювати, моделювати, відпрацьовувати географічний матеріал за тематичними, творчими завданнями, інтерактивними картами так і у створенні тематичних моделей своїми руками. Мейкер – це людина, яка щось створює. Мейкерські здібності – щось робити своїми руками – є практично у всіх. У кожній український родині є мейкери: хтось плете гачком , виготовляє прикраси з бісеру, вишиває; хтось збирає – розбирає годинники, майструє. Отже, мейкерство безперечно закладено в нашу українську культуру через прикладне мистецтво. А це спонукає до мислення, сприяє розвитку креативності. Діти створювали модель Землі із кольорового солоного тіста, щоб закріпити знання про її будову, створювали модель вулкану та приводили його в дію, щоб уявити небезпечність внутрішніх процесів Землі. Щоб детальніше з’ясувати особливості зображення Землі та уявити процес створення карти та глобусу учні конструювали свої моделі за допомогою паперу, термо-конструктору, ЛЕГО, 3-D ручки. Учні конструюють знання ефективніше, коли активно залучені в процес створення речей, моделей, тобто коли виступають в ролі мейкерів. Вони таким чином конструюють у своїй голові нові ідеї, це спонукає їх створювати нові речі, цей процес повторюється знову і знову у вигляді спіралі навчання, яка не переривається.
Життя вимагає від особистості творчої активності, але виховати її можна лише впроваджуючи у педагогічну практику сучасні стратегії розвитку освіти, зокрема мейкерство та DIY – технології. Завдання яких полягає у «пробудженні» творчої активної особистості. Школа є тією лабораторією, де навчають і виховують, відкривають можливості кожної дитини, допомагають їй розвивати власні здібності. Застосування елементів DIY – технологій та мейкерства під час вивчення географії, як на уроках, так і в позакласній роботі створює додаткову мотивацію до навчання: учні добре засвоюють матеріал, тому що це їм цікаво, бо саме життя – це великий мейкерспейс.
Література:
- http://shkola.ostriv.in.ua/
- http://timso.koippo.kr.ua/
- http://abetkaland.in.ua/
- https://novator.team/post/147
Тема. Зображення Землі на карті та глобусі.
Мета:
- закріпити і поглибити знання учнів про способи зображення Землі на карті та глобусі;
- вчити критично аналізувати географічний матеріал підручника, навчальних інтернет-сайтів, карт атласу та презентувати дослідницько-пошукову роботу;
- розвивати творчі здібності, креативність мислення через залучення учнів до мейкерства ;
- виховувати бережне ставлення до природи, цікавість до природничих явищ а процесів.
Хід заняття
I Орієнтація
- Мотивація
Розшифровка QR- кодів
1 група учнів
Моря є – плавати не можна
Дороги є – їздити не можна
2 група учнів
Землі є – обробляти не можна
Луки є – косити не можна
(карта)
Карту називають другою мовою географії , саме вона слугує надійним джерелом інформації. Люди створювали карти з давніх часів. Перші карти були створені єгиптянами більш як 4 тисячі років тому назад. Їх робили на основі розповідей мандрівників про ті місця, які вони побачили, такі карти були видавлені на глиняних табличках.
II Цілепокладання
1.Оголошення теми заняття “ Зображення Землі на плані і карті»
III Планування навчальної діяльності
- Звіт двох груп за випереджальними завданнями
- Заповнення учнями порівняльної таблиці , формулювання висновків.
- Презентація мейкерських робіт «Моє бачення карти та глобусу»
- Створення моделі «Земля в руках людини»
IV Організація та виконання плану діяльності
Завдання 1 групи
1.Розкрити поняття «карта»
2.З ясувати історію виникнення
3.Створити модель карти
4.Написати синквей-захист роботи
Завдання 2 групи
1. Розкрити поняття «глобус»
2.З ясувати історію виникнення
3. Створити модель глобуса
4.Написати синквей-захист роботи
На екрані візуалізація анімованої планети Земля за сайтом //visual.ly/community/infographic/geography/breathing-earth-polar-view
«Подих планети»
12 зображеннь NASA, які показують Землю в кожному з дванадцяти місяців.
– що бачимо на анімації? Чому саме «подих Землі»?
– яку форму має Земля?
– що може найточніше передати форму Землі? (глобус)
Виступ 2 групи «Глобус»
Пласка – Напівсфера – Куля – Еліпсоїд – Геоїд
Раніше цей ланцюжок ввів би в оману багато людей, але зараз ми можемо точно стверджувати яку форму має наша планета.
Зрозуміти кулястість нашої планети допомогли спостереження: за місячним затемненням, коли округла тінь Землі падає на Місяць; за зникненням і появою кораблів з-за горизонту, коли з берегу здавалося що здалеку з’являються паруса, а лише потім корабель.
Істинну довів 1519-1522рр Фернандо Магеллан своєю навколосвітньою подорожжю, довівши кулястість Землі.
Точними вимірами встановлено, що форма Землі відрізняється від кулі.
1)відстань від центру Землі до полюсів = 6357 км;
2) від центру Землі до екватору = 6378 км;
3) радіус по діагоналі = 63 75 км.
Отже, жодна математична фігура не підходить під такі рамки, і не куля, і не еліпсоїд, назвали ГЕОЇД-ЗЕМЛЕПОДІБНИЙ
«Земне яблуко» саме так німецький науковець Мартін Бегайм назвав створений ним у 1494р перший глобус.
Глобус («куля») – це модель Землі, яка виконана в масштабі і найбільш точно передає форму Землі, тобто є зменшеною в багато разів її копією.
Задача
Посперечалися бурильник-нафтовик, аквалангіст, полярник і пінгвін – хто ближче до центру Землі?
Аквалангіст каже: «Я сяду в батискаф, спущуся в Маріанську западину, її глибина 11 000 м, і опинюся ближче до центру Землі». Полярник каже: «Я приїду на Північний полюс і буду ближче всіх до центру Землі». Бурильник каже: «А я пробурю свердловину глибиною 14 км і буду ближче всіх до центру Землі». Пінгвін нічого не говорить, він просто живе в Антарктиді.
Відомо, що висота материка Антарктида З км + висота льодового щита 3-4 км
-Розташуйте героїв завдання по мірі зростання відстані до центру Землі. (Полярник (6356 км, бурильник (6375- 14 = 6361 км), пінгвін (6356 + З + 4 = 6363 км), аквалангіст (6378- 11 = бЗб7км) )
Учні 2 групи заповнюють порівняльну таблицю на дошці Smart
Глобус |
Карта |
|
Яка територія зображена |
Весь світ |
|
Ступінь зменшення (масштаб) |
Дрібномасштабні |
|
Форма зображення |
Об’ємна |
Учні 2 групи демонструють
– цікаво, а чи можна глобус перетворити на карту?
– давайте спробуємо із об’ємної на півсфери зробити пласку поверхню, чи можливо це?
Діти працюють з апельсином (2 напівсфери)
– який висновок можна зробити
– де більше спотворень на екваторі чи на полюсах?
1) неможливо перенести на пласку поверхню те, що знаходиться на випуклій без спотворень;
2)чим ближче до країв (карти півкуль) тим більше неточностей і спотворень.
Чи знали ви, що саме апельсин допоміг прославитися фламандському картографу Герарду Меркатору, коли він уявив земну кулю у вигляді апельсину і згадав як його чистять.
Виступ 1 групи «Карта»
Над першими картами плідно працювали «батько географії» Ератосфен, «батько картографії» Птолемей, «король картографів» Меркатор.
Створення карти складний процес, починаючи із збору інформації, відбору змісту та способів його зображення. Як показав дослід з апельсином для створення карт треба складні математичні розрахунки , які можуть складати спеціалісти-картографи, бо створюють їх за допомогою певної картографічної проекції.
Географічна карта – це зменшене у багато разів зображення на площині всієї поверхні Землі або її частини за допомогою масштабу, умовних знаків, певної математичної проекції.
Отже, чим дрібніший масштаб карт, тим більше спотворень вона має (наприклад карта світу)
Чим більший масштаб, тим точніше карта (н-д топографічна, план).
Учні 2 групи заповнюють порівняльну таблицю на дошці Smart
Глобус |
Карта |
|
Яка територія зображена |
Весь світ |
Весь світ, материки, країни |
Ступінь зменшення (масштаб) |
Дрібномасштабні |
Дрібномасштабні Середньо масштабні Великомасштабні |
Форма зображення |
Об’ємна |
На площині |
Учні 2 групи демонструють
1) магнітна карта світу із солоного тіста;
2) карта материків «Африка» із ЛЕГО;
3) карта материків «Америка» із термо конструктора;
4) карта країн «Україна» 3 – D ручка.
V Підсумок
12 квітня- міжнародний день космонавтики. В цей день 1961р космонавт Юрій Гагарін за 108 хв облетів довкола Землі, це та людина чиї очі вперше побачили зовнішній вигляд нашої планети. Після побаченого він написав наступні рядки
Вся велич і краса Землі в наших руках.
Створення моделі «Земля в руках людини» із блакитних повітряних кульок і контурів материків
Староконь Олена Сергіїна,
учителька географії
КЗ „Дніпрорудненська гімназія „Софія” –
загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1”
Василівської районної ради Запорізької області,
лауреатка V Всеукраїнського Інтернет конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”
у номінації „Географія”
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!