Дніпро – найдовша річка України, тече територіями Росії, Білорусі та України. Протяжність – 2 201 км, з них 981 км – територією України. Дніпро починається у Смоленській області Росії, неподалік від озера Гаврилівське, а впадає у Дніпровський лиман Чорного моря в Україні.
Дніпро має понад 15 тис. приток. Дніпро – ріка рівнинна, течія переважно швидка, але є тихі плеса й вири зі зворотною течією. Глибини різні: є перекати, де глибина сягає 0,5 м, а є ями глибиною 20–30 м.
Найбільш розповсюджені види риб у Дніпрі: в’юн, голець, густера, ялець, жерех, карась сріблястий, короп дзеркальний, краснопірка, лящ, лин, минь, окунь, піскар звичайний, плітка, сазан, синець, сом, судак, верховодка, щука, язь.
- За його порогами, між сучасними містами Дніпро та Запоріжжям, у дніпровських плавнях народилася славна козацька Запорізька Січ.
- З 2003 року у Києві щорічно у першу суботу липня відзначають День Дніпра.
- Дніпро – головний постачальник води в Україні. Водними ресурсами Дніпра користуються майже 30 млн мешканців України (це фактично дві третини від усього населення).
- Дніпро – третя річка в Європі після Волги і Дунаю за площею водозбірного басейну і протяжністю.
РIЧКА-ДЕРЕВО
– Татусю, дивись: дерево на мапі України лежить! Ну, намальоване…
– Це не дерево, а Дніпро, – відповів батько синові.
– Ні, дерево…
– Річка – це не дерево.
– А хіба вона не схожа на дерево? Ось, де впадає до Чорного моря, вона розтікається у різні боки й утворює немов корені. А вище тих коренів – стовбур. А ще вище – численні річки, що впадають до Дніпра, утворюють своєрідні великі і менші гілки…
– Який же ти у мене розумний! – зрадів татусь. – Просто вундеркінд. А я і не замислювався над схожістю Дніпра з гіллястим деревом. Але ж на деревах має бути й листя…
Хлопчик аж надувся від несподіваної репліки батька, так наче приховано насмішкуватої. Однак тато назвав його ще й вундеркіндом, що не могло не потішити і допомогло швидше знайти логічну відповідь:
– Як „немає листя”? – почухав потилицю хлопчик. – А озера і озерця, луки й болота поблизу таких річок-притоків хіба не схожі на листя?!
– Ну, що тут ще скажеш? Вундеркінд! – тільки й мовив тато.
Микола Снаговський
МАТЕРІАЛИ ДО УРОКУ
Гра 1. „Завітай у казку”.
Обладнання: аркуш паперу, кольорові олівці, карта України.
Діяльність:
- Прочитайте дітям казку „Річка-дерево”. Обговоріть, як хлопчик уявив собі Дніпро на карті України у вигляді дерева (де корені, стовбур, гілки).
- Покажіть дітям Дніпро та його притоки на карті України. Знайдіть „казкові частини” Дніпра на карті.
- Поділіть дітей на групи.
- Запропонуйте кожній групі намалювати своє „Дніпро-дерево”.
- Заслухайте презентацію робіт і пояснення кожної групи.
Завдання 1.
Обладнання: карта 1 з газети „КОЛОСОЧОК”, № 1/2014.
Продовж речення:
- Дніпро протікає територією…
- Дніпро впадає в…
- Дніпро бере свій початок на території…
Завдання 2.
Обладнання: карти 1, 2 з газети „КОЛОСОЧОК”, № 1/2014.
Знайди на карті і познач:
- Найбільші притоки Дніпра: Вопь, Друть, Березина, Прип’ять, Сож, Тетерів, Рось, Базавлук, Інгулець, Десна, Оріль, Псьол, Ворскла, Самара.
- Міста, розташовані на березі Дніпра: Київ, Кременчук, Херсон, Запоріжжя, Нікополь, Черкаси, Дніпро, Кам’янське.
- Місце, де була розташована Запорізька Січ.
Порада: на основі завдань 1–2 можна організувати проект „Дніпро – найбільша річка України”.