КУЛЬТУРНI ЧИ ДИКОРОСЛI?
Рослини, які людина здавна вирощує в саду, на городі, на квітнику, називають культурними, а ті, що ростуть у дикій природі, – дикорослими. З дикорослих рослин людина поступово відібрала для себе ті, що приносили їй користь. З конопель, кропиви первісні люди навчилися плести сітки для ловлі риби, з льону – ткати одяг, з пшениці робили борошно.
Деякі рослини, що у дикій природі були неїстівними, людина перетворила на цінні культурні рослини. Овочі, які ми їмо, вирощують на полях, городах, у садах і теплицях спеціально для харчування. Серед них є плодові (томат, баклажан, перець, кавун), листові (капуста, салат, шпинат), цибулеві (цибуля, часник), коренеплоди (морква, ріпа, редис). До зернових належать пшениця, жито, ячмінь, до декоративних – троянда, гладіолус, чорнобривці.
Дикорослі рослини (дику грушу, суницю, кульбаби) ніхто не саджав, за ними не доглядають люди. Вони ростуть не лише на луці, у горах, лісі, але й у саду, на городі, на квітнику. Серед дикорослих рослин є такі, які люди здавна використовували для лікування. Деякі з них (кропива, кульбаба, цикорій) містять більше вітамінів, ніж деякі культурні. З дикорослих трав (чебрецю, м’яти, звіробою, суниці, чорниці) можна приготувати чудові духмяні чаї.
Рослини не лише поживна їжа для людей і тварин. З них виробляють ліки, натуральні тканини, меблі, їх використовують як будівельний та оздоблювальний матеріал.
ДЕ „ПРОПИСАНI” РОСЛИНИ?
Пустунчикові часто дорікали, що він невихований. Але насправді він дуже непосидючий, нетерплячий і допитливий. Ось почув десь, що є „культурні” рослини і фантазує:
– Які це – культурні? Дзвоники? Коли поряд з ними проходиш, дзвоники завжди хитаються, наче вітаються! Дуже чемна рослина! А троянда, акація та кропива – зовсім некультурні. Бо колються!
– Ні, Пустунчику, – сказав Розумник. – Рослини розрізняють зовсім не так!
– Ти так добре знаєш ознаки вихованості, що хоч колись міг би їх сам виявити! – додала Лапуня.
– То як рослини розрізняти? Кажіть вже! – пхикнув Пустунчик. – Я знаю, що в них є листя, стовбур, коріння, квітки… а в деяких – тільки стебло!
– Добре, що знаєш. А помічав, що деякі з них ростуть на городі або в садах? А є такі, що живуть у лісі або у полі?
– А ще є ті, що ростуть у горщиках! То й що? Я лимон у горщику вирощував!
– Не перебивай, – обурилася Лапуня. – Ти хочеш слухати чи ні?
– Та хочу. Розповідай… – Пустунчикові хотілося стрибати та говорити самому, але він розумів, що так нічого не дізнається про культуру рослин. А було дуже цікаво.
– Дикі рослини – всі ті, які самі ростуть у природі, – сказав Розумник. – Коли людина бере якусь дику рослину та починає вирощувати її заради плодів або квітів, рослина змінюється. Людина виводить нові сорти, і це вже культурні рослини. Вони ростуть у парку, саду та на городі. Скажи, які культурні рослини ти знаєш?
– Яблуні, груші, сливи, черешні, картопля, капуста, огірки, помідори, буряк, морква, гарбуз! – затараторив Пустунчик.
– Тобі лише б наїстися! – засміялася Лапуня. – А троянди, чорнобривці, айстри, маргаритки, бузок? Усі ці рослини колись були дикими і квітували не так буйно. Але їхні культурні сорти такі гарні, що раніше було годі уявити! Порівняй плоди груші-дички і культурної груші, а садові величезні ромашки з польовими!
– А рослини, які ростуть вдома у вазонах, називають кімнатними, – додав Розумник. – Дуже багато рослин не можуть рости у дикій природі України і навіть у садку. У нас їм або надто спекотно, або надто холодно. Але люди навчилися вирощувати їх вдома, щоб вони радували нас і нагадували про далекі країни!
Цікаво, що навіть овочеві культури можна вирощувати вдома. Хто немає городу, може вирощувати салат, огірки та помідори на балконі. Кімнатним рослинам вистачає ґрунту у горщику. Наприклад, лимон вдома дуже важко виростити. Але можливо! Потрібен великий горщик, добрий ґрунт та знання правильних умов росту.
– А в яких умовах вдома ростуть орхідеї? – спитав Пустунчик.
– У тропічних. Читай Чарівну Книгу Природи та все дізнаєшся. Тільки виростити щось екзотичне на зразок бананів дуже складно. Треба дуже багато знати і довго працювати.
– Не хочу! – одразу відступив Пустунчик. – Краще купити банани в крамниці!
Зернята засміялися та почали пригадувати, які рослини можна вирощувати вдома. Чи дикі ці рослини, чи культурні?
А ти вмієш розрізняти рослини за місцем їхнього проживання?
Олена Крижановська
ЦІКАВИНКИ
- Якщо влаштувати змагання, який овоч має найбільше вітаміну С, то переможе перець болгарський.
- У нас на городі ростуть ягоди, які не поміщаються у рот. Це баклажан, помідор, гарбуз. Розріжте їх, і ви побачите в м’якоті багато дрібного насіння, так само, як у смородини, чорниці та інших ягід.
- Нещодавно науковці вивели новий сорт помідорів завбільшки з горошину. Смак у них такий самий, як у звичайних помідорів, а вітамінів і корисних речовин – більше.
- Кропива, яка засмічує город, чудово очищає повітря, особливо у містах.
- Листя і молоді пагони кропиви можна використовувати для салатів, супів, пюре. А щоб листя не обпікало язик, його промивають холодною водою, а потім на 2–3 хвилини занурюють в окріп.
- Кропива – прядильна рослина. Колись із неї виготовляли вітрила, риболовні сітки, мішки, одяг.
Посаджу багато квітів,
Щоб виднілись серед вітів,
Подвір’я наше прикрашали,
Своїм цвітінням звеселяли.
Тюльпани, лілії, нарциси,
Гейхери, хости, ще й іриси,
Розкішні туї, барбарис,
А ще б хотіла кипарис.
І. Томчук
Гра 1. „Завітай у казку” („В гостях у Чарівної Книги Природи”).
- Прочитайте дітям казку „Де „прописані” рослини?”
- Запропонуйте їм пограти в гру „Знайди домівку для рослини”.
Обладнання: картки із написами „від Зерняток”: „Я живу у лісі”, „Я живу у саду або у парку”, „Я живу на городі”, „Я живу у полі”; картки із зображенням рослин, можна використати КЛ17 (1–4), КЛ19 (1–2), КЛ20 (1–4), КЛ21 (1–2).
Діяльність:
- Кожен учень отримує картку із зображенням рослини. У 4-х кутах класу заздалегідь причепіть картки з написами „від Зерняток”.
- Поясніть дітям правила: „Друзі, ми отримали листи від Зерняток, у яких вони просять нас відшукати місце, де живуть рослини з казки. Ці листи розміщені у чотирьох кутах нашого класу. Придивіться уважно до рослин на ваших картках, добре подумайте, де саме живе ваша рослина, та підійдіть до „свого” кута”.
- Якщо хтось з дітей не знає, яке місце має зайняти, то стає посередині класу. У кінці гри разом з дітьми допоможіть йому.
- Після того, як учні вибрали „свій” кут, запропонуйте їм обговорити, чому вони опинилися саме тут (за якими ознаками вони вибирали місце).
Гра 2. „Дикоросла чи культурна?”
Діти стають у коло, беруться за руки. Ви називаєте твердження про рослину, а діти відгадують, яка вона – дикоросла чи культурна. Якщо рослина дикоросла, діти піднімають руки вгору, а якщо культурна – присідають.
- Зі стебел бамбука виготовляють меблі.
- З верби плетуть кошики.
- З листя суниці заварюють чай.
- Із соняшника виробляють олію.
- З яблук варять варення.
- З помідорів роблять томатний сік.
- З огірків готують салат.
- З буряка варять борщ.
- Кропиву їдять кролі.
- Із сосни будують хату.
- З ялини виготовляють скрипки.
Гра 3. „Впізнай культурні рослини” (КЛ21, 1–2).
Діти розбирають картки з рослинами. Впізнають і називають культурну рослину, а також пояснюють, як її використовують: вживають плоди в їжу чи вирощують заради краси.
Порада: після завершення гри наведіть інші приклади використання рослин: запах грецького горіха відганяє комарів і мух; кущі смородини – це і живий паркан, і смачні ягоди; усі рослини дають кисень для дихання; липа, конюшина, гречка – медоносні рослини.
Гра 4. „Кубування”.
Обладнання: кубик, на гранях якого написи: „Дикорослі”, „Культурні”, „Кімнатні” (кожен напис дублюється двічі, щоб заповнити всі 6 граней кубика).
Діти по черзі кидають кубик і наводять приклад рослини відповідно до напису.
Гра 5. „На городі ростуть…”
Діти сідають у коло і по черзі називають рослину, плоди якої вирощують на городі: „На городі ростуть баклажани. Баклажан не поміщається у рот!” або: „На городі ростуть суниці. Суниця поміщається у рот”.
Порада: діти можуть називати плоди, які вирощують у полі, в саду, в теплиці.
Завдання 1. Вишикуй букви за зростом (КЛ22).
Склади слова, які позначають види рослин. Наведи приклади рослин до кожного слова.
Завдання 2. Прочитайте дітям вірш Ірини Томчук (МУ). Запитайте, які квіти хотіли би мати діти у себе на подвір’ї з перелічених у вірші або інших. Нехай вони намалюють відповіді.