Порада: організуйте спостереження за весняними змінами у природі відповідно до місцевих умов. Нижче наведений перелік спостережень напровесні, у розпалі весни та пізно навесні. Поділ на місяці умовний.
Березень
- Спостереження за положенням Сонця на небі. Гра „Сонячні зайчики”. Вимірювання температури повітря в тіні і на сонці.
- Спостереження за змінами у природі: таненням снігу, потічками, першими калюжами, утворенням бурульок на дахах, льодяної кірки на кучугурах снігу (сніг на сонці тане), кольором снігу (брудний, сірий, жорсткий, снігу менше), яскравим сонцем, прохолодним прозорим повітрям, дзюркотінням струмків. Відмінність явищ на ділянках, які знаходяться на сонці і в тіні. Вранці калюжі затягнуті кіркою льоду, вдень вона тане.
- Спостереження за вітром (безвітряна погода, вітряна, сильний вітер, дуже сильний, заметіль).
- Спостереження за птахами: розрізняти птахів на вигляд, наслідувати пташиний спів, підгодовувати пташок.
- Спостереження за роботою двірника: відгортання снігу (мокрий сніг важкий) на подвір’ї школи, перенесення снігу із затіненої зони на сонце, щоб він швидше розтанув.
- Спостереження за голубами, шпаками та горобцями: як рухаються (ходять, стрибають, пурхають, літають), гріються на сонечку, цвірінькають, п’ють воду з калюж, шукають поживу. Вчитися наслідувати їхні звуки і розпізнавати їхні голоси.
- Спостереження за станом неба (блакитне, безхмарне, сіре, хмарне).
- Як одягаються люди порівняно із зимовим періодом?
Квітень
Можна проводити ті ж спостереження, що й у березні, а також:
- Спостереження за весняним капіжем, проталинами.
- Спостереження за хвойними та листяними деревами.
- Спостереження за набуханням бруньок на деревах: понюхати, обережно помацати, описати словами, які вони, у яких дерев (кущів) вони більші, у яких – маслянисті, якого кольору.
- Спостереження за котами та собаками (що роблять, як ходять).
- Спостереження за появою трави, перших весняних квітів, комах (мурах, мух, метеликів).
Травень
- Спостереження за першими зеленими листками.
- Спостереження за весняним дощем.
- Спостереження за квітами кульбаби, бузком, тюльпанами, черемшею, цвітінням черемхи, жуком сонечком, клопом-солдатиком, мурахами, метеликами.
- Прогулянка до весняного лісу (які дерева, кущі, трав’янисті рослини); саду (які фруктові дерева, кущі, ягоди); на город (як обробляють ґрунт, які рослини садять, які вже зійшли).
Завдання „Твоя фантазiя + природнi барвники”.
Матеріали: шматок чистої світлої однотонної тканини; рослини, які містять природні барвники: листя кульбаби, лопух, пелюстки чорнобривців, тичинки зів’ялих тюльпанів, ягоди.
Діяльність:
- Разом з вчителем нарви: пелюсток різних квітів (жовтих, оранжевих, червоних, блакитних, синіх); зелені листки різних відтінків (трави, салату, щавлю, шпинату). Обережно, деякі рослини – отруйні!
- Поклади свою тканину-палітру на кухонну дошку.
- Накидай суміш рослин на тканину безладно або вибудуй свою композицію з пелюсток, листя, ягід. Усе залежить від твоїх вподобань, пори року, місцевості, де ти живеш, настрою.
- Накрий тканину з підготовленою композицією харчовою плівкою (або поліетиленовим пакетом).
- Розкачай все це качалкою або постукай молоточком так, щоб виділилося якомога більше рослинних соків.
- Зніми плівку, струси рештки рослин – картина готова!
- Натягни тканину на тонку фанерку і встав у рамку. Подаруй цей шедевр мамі або бабусі. Вони обов’язково оцінять!