Кондрашова Світлана Олександрівна,
учителька біології
Миколаївського закладу загальної
середньої освіти № 17
17 імені Саражана В.Г. Миколаївської міської ради,
лауреатка V Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020” за версією
науково-популярного природничого
журналу „КОЛОСОК” у номінації
„Біологія та основи здоров’я”

1. ВСТУП

Працюючи над пошуково-дослідницькою збіркою ми дізналися, що грака обрано птахом 2019 року. В Україні дослідження особливостей цього птаха є актуальним, так як незважаючи на сприятливий природоохоронний статус, саме цей вид наражається на певні загрози своєму існуванню в природі: зміна середовищ існування, втрата місць зупинок уздовж міграційного шляху. Таким чином, ми розподілились на учнівські групи і розпочали творчу, пошуково-дослідницьку роботу. Вивчаючи бібліотечні матеріали, спілкуючись з фахівцями-біологами, працюючи з інтернет-джерелам, ми зрозуміли особливості середовища існування птаха на земній кулі та на території Миколаївщини. Розглядаючи історію та опис птаха, її спосіб життя, розмноження; вивчаючи літературні та інтернет-джерела, ми встановили, що проблеми існування цього виду птахів досить різноманітні. Їх вирішення потребує різнобічного втручання людини.

Ми вважаємо, що сьогодні серед населення України прослідковується зростання інтересу до проблем екології, зокрема флори та фауни земної кулі.

Що знаємо ми, наші батьки про одного з цікавих і яскравих видів орнітофауни України – грака? Чи достатньо активно працює шкільний натуралістичний предметний гурток школи, щодо природоохоронної та пропагандистської діяльності серед учнів, батьків школи та жителів мікрорайону?

Наша творча група вирішила, що відповідь на ці питання можна знайти через ознайомлення й досконале поглиблення знань про одного з цікавих і яскравих видів орнітофауни України – грака та вивчення проблем, які загрожують існуванню цього виду. Тому перед нами виникла головна мета: проведення роботи серед учнів школи та їх батьків з повернення та відновлення інтересу до природоохоронної та пропагандистської діяльності.

2. ХАРАКТЕРИСТИКА

2.1. Класифікація

Грак

Клас – птахи (Aves)

Вид птаха – Грак (Corvus Frugilegus)

Рід – Крукові (Corvus)

Родина – Воронові (Corvidae )

Ряд – Горобцеподібні (Passeriformes)

2.2. Середовище існування

Ареал грака простягається Євразією від Скандинавії на схід до узбережжя Тихого океану. В Україні трапляється як гніздовий або зимуючий вид на всіх території України, крім гір. Грак – типовий мешканець культурного ландшафту. Найбільш охоче селиться в старих парках і лісопарках, в невеликих гаях, придорожніх лісосмугах, нерідко – на прилеглих до населених пунктів узліссях лісу, на окремих групах дерев і навіть на вуличних насадженнях. У населених пунктах біля старих доріг на деревах часто можна натрапити на «граківники» – колоніальні поселення, які містять від декількох десятків до багатьох сотень гнізд, які використовуються протягом багатьох років. Граки тяжіють до панівних за висотою дерев, що ростуть на підвищеннях. Надає перевагу старим розлогим деревам, але не уникає і середньовікових насаджень.

2.3. Спосіб життя

Граки відносяться до колоніальних птахів, тому населяють територію нерівномірно. Крім цього, для птахів характерні і міграції, що також впливає на щільність розселення граків у природному середовищі.

З північної частини ареалу проживання граки є перелітними птахами, в той час як у південній частині граки ведуть осілий спосіб життя.

В Україні граків любили і цінували. Якщо граки прилетіли, то це означає, що весна вже скоро вступить у свої права. Навесні граки з’являються дуже рано, вони прилітають чи не найпершими.

Граки восени знову знаходять міграційну активність. У жовтні і листопаді можна спостерігати за перельотом граків. Незадовго до цього у птахів спостерігається збуджений стан, це чутно навіть за частого крику і поведінки птахів. Іноді можна спостерігати, як ціла зграя граків кружляє в повітрі і видає гучні крики.

Пізньої осені граки вже досягають місця зимівлі, так як птахи відлітають ще до настання перших заморозків. Існує безліч прикмет пов’язаних з цим дивовижним птахом, одна з них свідчить, що якщо граки полетіли, то скоро почнуться холоди і морози, зима, безсумнівно, дасть про себе знати.

Поведінка цих птахів сама по собі дуже незвичайна і цікава. Виявляється, що граки дуже товариські і досить доброзичливі. У зграї граків завжди присутній спілкування між птахами. У денний час птахи дуже активні і товариські.

Дуже часто птахи ніби грають в догонялки, вони намагаються наздогнати один одного, нерідко передаючи або відбираючи один в одного якісь предмети. В якості відпочинку, граки часто влаштовують гойдалки з гілок, птахи можуть довго розгойдуватися на гілках дерев і насолоджуватися гарною погодою.

2.4. Зовнішній вигляд грака

Граки – чорні великі птахи, які неоднозначно сприймаються людьми.

З одного боку, вони радісні вісники весни, так як прилітають в цей час року одними з перших.

З іншого боку, граки здатні спустошити поля від посівів дочиста і в цьому плані бувають гірше ворон.

Грак неоднозначний не тільки в плані шкоди і користі, ще він дуже оригінальний в поведінці. У нього є свої особливості і в зовнішності, і в способі життя.

2.5. Загальний опис

Довжина тіла – 44 – 46 см

Розмах крил – 81 – 99 см

Вага – 330 – 600 г

Досить великий птах компактної статури, при цьому витягнутої форми. Оперення грака блискуче-чорне, з фіолетовим відливом. Дзьоб загострений, у його основі шкіра у дорослих птахів гола, але у молодих оперена, що відрізняє його від крука та чорної ворони. Статевий диморфізм відсутній.

2.6. Розмноження

Гнізда граки найчастіше мостять в верхівкових розвилках крони або на бічних гілках на значній (до 15-20 м) висоті, крім випадків, коли під гніздування зайняті низькорослі деревостани. Порода дерев, зазвичай, не грає істотної ролі при виборі місця гніздування. Колонії бувають дуже щільними, особливо за браком придатних дерев. Буває, що на одному дереві розташовується до декількох десятків гнізд, і тоді деякі з них, тісно з’єднуючись краями, утворюють громіздкі споруди химерної форми. На більш-менш великих лісових ділянках колонії розосереджені і нерідко займають значну площу. Крім того, відомі рідкісні випадки поселення граків в незвичайних місцях, наприклад на металевих опорах ліній електропередач. Гнізда досить масивні, споруджуються із сухих деревних гілок і сучків та використовуються протягом декількох років, у зв’язку з чим регулярно добудовуються і з кожним роком збільшуються. (Якщо гніздо з якоїсь причини не займається, будівельний матеріал швидко розтягується птахами для спорудження нових гнізд.) Глибокий лоток рясно вистилається сухою травою, мохом, ликом, шерстю, пір’ям, нерідко серед цього матеріалу трапляються нитки, конопать, дрібні ганчірки, обривки паперу тощо.

У кладці зазвичай 3-5, рідше 6 яєць. Забарвлення та розміри їх бувають дуже схожі з яйцями сірої ворони, але частіше вони трохи дрібніше і відрізняються буро-жовтим відтінком. До гніздування птах береться рано – в першій декаді квітня, причому свіжі (пізні і повторні) кладки можна виявити до середини травня. У центрі колонії кладки з’являються дещо раніше, ніж на периферії. У році один виводок. Насиджує самка протягом 16-18 діб. Виліт граченят відбувається через 30 днів. Вилітають на початку травня і в першій половині червня.

2.7. Їжа

Дорослі граки – практично всеїдні птахи. Вони харчуються комахами, фруктами, черв’яками, насінням, мишоподібними гризунами та зернами злаків. Птахи відшукують корм на полях, лугах, біля тваринницьких господарств та в містах. Довгим дзьобом птах перевертає грудочки землі, листя і ворушить траву. Граки віддають перевагу рослинній їжі, тому завдають значної шкоди полям. Птахи не тільки знищують комах-шкідників, але й викльовують із землі насіння культурних рослин.

2.8. Приказки про граків

  • Якщо граки граються – буде гарна погода.
  • Граки літають високо зграями і опускаються стрімко на землю – на дощ
  • Граки зграями і з криком в’ються над гніздами, то сядуть, то знову злетять – погода зміниться.

2.9. Цікаві факти

  • Із закінченням шлюбного періоду граки збираються у великі зграї, інколи разом з воронами та галками.
  • Зникнення граків з звичних місць гніздування вважається поганим знаком.
  • У колонії граків існує певний порядок, відповідно до якого, старі та досвідченіші птахи гніздуються в центрі, а по краях знаходяться гнізда молодих. Завдяки цьому гнізда в центрі краще захищені від нападу хижаків і розорення.
  • У Центральній Європі взимку живуть ті граки, які навесні гніздуються в Східній Європі.
  • В 1424 р. король Шотландії видав закон, згідно з яким землероби повинні були натягувати сіті над полями, на яких годувалися граки, і вбивати птахів, що заплуталися. Зграя граків, важливо расхаживающая по полю і наступна за плугом трактора, випитує з роздовбаною свіжої землі неозору масу личинок червневих хрущів, або бурякових довгоносиків, або дротяних черв’яків.
  • Клоп-черепашка — дуже шкідлива комаха і страшний ворог озимих зернових культур. Якщо на одному квадратному метрі озимих виявляється всього 4-5 таких черепашок, то урожай приречений, можна і не знімати його. А граки можуть повністю очистити поле від цих несимпатичних «черепашок»? І не тільки…
  • Найчастіше граки гніздяться великими колоніями. При цьому птахи вибудовують гнізда близько один до одного. Житла розташовуються на великих і старих деревах.
  • Граки не співають пісень, більше того, у них це виходить жахливо. Швидше вони розмовляють з якимось хрипом і грубістю в голосі.
  • Граки можуть походити на ворон своїм карканням. Вони не люблять наслідувати людину або іншу тварину. У процесі спілкування вони застосовують всього 2 фрази: кра і кар
  • Граки вважають за краще селитися в степових, лісових і лісостепових зонах. До недавнього часу вони намагалися триматися від людей подалі, але пізніше набралися сміливості і стали освоювати землі поруч з людиною. Зараз їх зустрічають у великих містах і населених пунктах.
  • Граки постійно придивляються один до одного, часто-густо копіюючи один одного, діють за принципом «роби, як я». великих і старих деревах
  • Варто хоча б однієї з птахів з’явитися з новим видом їжі, як всі інші слідують по її “слідах”. У літературі про граків відомо описане спостереження, як грач з сушкою в дзьобі підлітає до своєї зграї і демонструє знахідку. Знахідка ретельно і детально вивчалося, оцінювалося, і птахи одна за одною знімалися з гнізд. Через деякий час вони поверталися з подібною здобиччю в дзьобі. Виявилося, що десь у булочної при розвантаженні був розірваний мішок з сушками.
  • Характерною і відмінною рисою граків вважається те, що в області дзьоба шкіра у них неоперена. Однак ця особливість властива виключно підросли птахам. Якщо молодняк граків ще не досяг статевої зрілості, він буде відрізнятися від дорослого покоління відтінком оперення.
  • У граків виробляється умовний рефлекс на шум трактора — лише зачують ці розумні птахи характерний стукіт мотора, миттєво злітаються з усіх боків, як би далеко від поля вони б не перебували.

3. ВИСНОВОК

Приймаючи участь у міському конкурсі на кращу збірку, присвячену птаху 2019 року, ми дізналися, що таким птахом обрано Грака.

Під час створення шкільної збірки ми стали активними учасниками пошуково-дослідницької роботи. Ми навчилися спостерігати за птахами у природі. Нас зацікавило місцезнаходження граків у Миколаїєві, місця їх гніздування й чисельність колоній.

Надзвичайно цікавою подією школи стало створення нами та захист розповідей, віршів, оповідань, малюнків, кросвордів, ребусів під час предметного тижня. Також під час цього тижня для учнів середньої та старшої школи був проведен конкурс з використанням QR-кодів та Google-форм, питання якого були пов`язані з птахом 2019 року. Використання сучасних технологій дозволило активізувати інтерес учнів до нашої науково-пошукової діяльності. З проведеними результатами досліджень ми ознайомили учнів, батьків та вчителів школи, організовуючи конкурси, лекції, випускаючи загальношкільні радіопередачі, стіннівки та листівки.

Під час пошуково-дослідної роботи ми переконались, що грак надзвичайно цікавий птах. Ми дізнались де він живе, чим живиться, як гніздиться.

Але також ми переконались, що незважаючи на сприятливий природоохоронний статус, саме цей вид наражається на певні загрози своєму існуванню в природі.

Хоча цей птах є звичайним для Європи, їх популяції є чисельними і широко поширеними, існує кілька загроз для граків. Наприклад, у містах люди дещо упереджено ставляться до цих птахів, часто плутаючи їх з круками, які у народній творчості вважаються провісниками лиха. Крім того, граківні посеред міста призводять до певних забруднень. Це не надає гракам популярності і люди намагаються позбутися їхнього сусідства, через що ці цікаві птахи можуть зникнути з наших міст. Так, у у Миколаєві граки облюбували вулицю Лягіна, що знаходиться у самому центрі міста, чим суттєво забруднили її. Місцева влада, вирішуючи цю проблему, встановила колонки із записом крику хижих птахів – природних ворогів граків. Ця дія була результативною і птахи зникла з центра міста.

Нам здається, що сучасні люди дуже багато часу приділяють розвагам, які пропонують їм мобільні телефони та комп’ютери. Натомість було би гарно, щоб вони більше помічали цікавого навколо себе, вивчаючи природу та піклуючись про неї.

Збереження і допомога дикій природі є надзвичайно важливими нині, якщо ми хочемо спостерігати за цими дивами у майбутньому.

Ми прийшли до єдиної думки: будь-хто може допомогти птахам, незалежно від віку, долучившись до природоохоронної діяльності, підгодовуючи птахів.

Ви можете допомогти граку, проводячи пропагандистську та роз`яснувальну роботу серед учнів та місцевої громади про користь цих птахів. Наприклад, місцеві органи влади можуть презентувати діяльність, яка б допомогла зберегти граків.

Тож вважаємо, що людина повинна знати про птахів – граків, про їх особливості й вплив на природне середовище. І саме людина повинна зберігати рівновагу у природі, повинна знати і пам’ятати про існування екологічних проблем, які загрожують планеті і робити все для її збереження та покращення екологічного становища. Любімо і цінуймо красу природи, адже ми все можемо зробити власними руками і головне, зберегти і зробити ще кращим!

4. Джерела

1) Фесенко Г.В., Бокотей А.А. Птахи фауни України. – Київ: 2002. – 479 с.

2 )https://nbu4kids.wordpress.com/2011/03/23/граки-–-провісники-весни/

3) https://uk.wikipedia.org/wiki/Грак

4) http://zoo.kharkov.ua/uk/news/graky-pryletily-zymu-prynesly

5) https://www.youtube.com/watch?v=cjiXzCIz8G8

6) https://www.youtube.com/watch?v=KtU260VnZU8

7) https://www.youtube.com/watch?v=o228vm3Hk5E

8) https://www.youtube.com/watch?v=mhviUeuNNcs

9) http://obshe.net/posts/id1480.html

5. ЩОДЕННИК СПОСТЕРЕЖЕНЬ

18 березня

Сьогодні ми отримали у школі завдання – провести дослідницьку роботу про птаха року – грака. Вчителька багато розповідала про цю пташку, цікаво ще почитати про неї в мережі Інтернет.

22 березня

Цікавою подією цього тижня був конкурс з біології з використанням QR-кодів та Google-форм, у якому взяли участь учні 7-11 класів. Після перегляду відеороликів ми змогли дізнатися купу інформації про наш об’єкт дослідження. Слідуючим завданням стане складання плану нашої роботи.

25 березня

Вчителька багато розповідала про граків, їх особливості будови та поведінки, а також розповсюдження на території нашого міста та прилеглих теріторій. З її слів великі колонії граків (грвківні) зустрічаються в районі села Сливино. Особливо цікаво спостерігати за цими птахами під часорання землі. Граки цілими зграями літять за трактором, збираючи комах з ораної землі. Подивившись у Інтернеті, ми зрозуміли, яку користь вони приносять сільському господарству, знищуючи шкідників.

В місті теж є певні ділянки, де можна знайти граків. Так, на вулиці Лягіна, що у центрі міста декілька років тому була велика колонія граків. Ми отримали завдання знайти таку колонію десь поблизу для зручності ведення спостережень.

30 березня

Еврика! Здається ми їх знайшли! Вчителька повела нас у сквер біля обласної лікарні, де знайшли дві колонії граків. Розпочинаємо вести дослідження!

Таблиця

для запису даних спостережень за граком

місто Миколаїв

 

Опис місця спостережень

Сквер біля обласної лікарні. Дерева налічують декілька десятків років життя. Гнізда знаходяться на платанах, пірамідальних та сріблястих тополях, гледічії і бересті на висоті 10-20 метрів. Одна колонія менша – 34 дерева (39 гнізд), друга більша – 7 дерев (43 гнізда). Перша колонія розмістилась на тополях та бересті. Друга – на гледичії.

Дата обліку

30.03.2019

Години обліку

Початок обліку – 09:00 год.

Кінець обліку – 10:00 год.

Погода

Сонячно

Кількість гніздуючих

особин

70

Кількість гнізд у колонії

39

Де розташовані гнізда

Переважно на верхівках дерев

Кількість граків на 1 км маршруту

Приблизно 130

Елементи поведінки

Літають, будують гнізда, годуються. Почали нервувати при нашому наближенні – голосно кричать, перелітають з місця на місце.

Яку їжу споживають

Складно розгледіти навіть у бінокль

31 березня

 Звернули увагу, що кожного ранку величезні стаї граків перелітають з місць гніздувань у бік Південного Бугу, де знаходиться міське сміттєзвалище у Широкій Балці. Це одне з відомих місць харчування міських граків та чайок.

 Крім того, досить часто граків можна зустріти на смітниках, де вони харчуються разом з голубами.

3 квітня

 Продовжуємо роботу з Інтернет джерелами. Виявляється дуже багато цікавого – граків в нашій місцевості називають галками! Тепер ми достеменнно знаємо про відмінності між граками, галками та воронами. Галок у місті взагалі не можна зустріти, вони мешкають за містом, у полях і виглядають зовсім інакше. А ворони взагалі сірі – їх обізнанній людині нізащо не сплутати з граками!

5 квітня

На протязі усього цього періода поведінка птахів значно не змінювалася, а саме: дуже важко розгледіти, що саме роблять птахи, бо їх гнізда знаходяться дуже високо на рівні 4-5 поверхового будинку. Проте, нам вдалося побачити, як пташки будують свої гнізда. Птахи носять гілочки до своїх гнізд та вправно їх добудовують та ремонтують у випадку їх руйнування.

10 квітня

Птахи стали не такі шумні. Зменшилась кількість птахів, що кружляють навколо гнізд. Думаємо, що почалось гніздування. На жаль, навіть у бінокль не помітно, що відбувається у гнізді.

Проробивши великий обсяг роботи в мережі Інтернет, нам вдалося дізнатися, що доросла самка відкладає у середньому 4-5 яєць.

13 квітня

Процес висиджування продовжується .

17 квітня

Птахи зайняті висиджуванням яєць. Самець 3-4 рази на годину приносить їжу у гніздо.

25 квітня

Прийшовши до скверу, ми пильно почали інспектувати наш об’єкт спостереження, виявили, що біля гнізд знаходяться по черзі двоє граків, можливо це були самки та самці. Мабуть пташенята вже вилупились і відбувається їх годування. У мережі Інтернет ми відшукали інформацію про те, що переважно самець займається вигодовуванням пташенят.

30 травня

Упродовж місяця пильно спостерігали за поведінкою граків. Особливих змін у цей період ми не помічали. А от сьогодні ситуація змінилась – судячи по термінам вже відбувся виліт пташенят з гнізда – птахів навколо гнізд багато, вони поводяться дуже жваво, голосно кричать і літають.

 Мабуть наше дослідження підходить до кінця, хоча спостерігати за цими чудовими птахами ми будемо і надалі – у нашій школі така традиція: вести дослідницько-пошукову роботу саме у такому напрямку : вивчення представників орнітофауни України. Яких обрано птахами року. Так, наша школа вже приймала участь у конкурсах «Бджолоїдка – птах 2013 року», «Серпокрилець – птах 2014 року» та «Рожевий пелікан – птах 2015 року». В інші роки, навіть не оформлюючи збірки, учні нашого гуртка все одно проводять дослідницьку роботу. Ми пам ятаємо, як будучи молодшими школярами, ми із зацікавленням слухали про цих птахів, а теперь самі стали дослідниками!

Фенологічні спостереження за граком

Фенологічні дані

Дата

Опис фенологічних даних у природі:

Які рослини розквітли, наявність харчових та гніздових ресурсів

Початок спостережень. Опис місцезнаходження колонії

30.03.2019

Поява бруньок, на деяких деревах вже є листочки. Гніздових ресурсів багато – старі гнізда існують вже декілька років, крім того багато гілок від дерев навколо. Гнізда розташовані дуже густо.

Кількість гнізд у колонії

30.03.2019

39

На яких деревах розміщена колонія (вид, приблизний вік)

30.03.2019

Срібляста та пірамідальна тополя, берест, гледичія; точний вік визначити не можливо (~декілька десятків років).

На якій висоті від землі розміщені гнізда

30.03.2019

Висота розміщення гнізд порівняна з висотою п’ятиповерхового будинку.

Передгніздовий період

Березень

 

Побудова і ремонт гнізд

05.04.2019

Птахи, носячи гілки відбудовували свої гнізда.

Відкладання яєць

10.04.2019

Не вдалося побачити процес відкладання яєць, можна тільки це процес відкладання яєць – дерева дуже високі, його можна лише припустити

Насиджування та інкубація

17.04.2019

За деякими ознаками вважаємо, що йде процес висиджування яєць.

Вилуплення пташенят

Приблизно 25.04.2019

Пожвавлення дорослих птахів та збільшення частоти прильоту до гнізд свідчить про появу пташенят

Вигодовування, зустріч птахів із кормом

25.04.2019

Побачили, як одна доросла особина птаха, переважно самець, вигодовув пташенят.

Виліт пташенят із гнізда

30.05.2019

Кількість птахів збільшилась

Реакція колонії граків на небезпеку (хижака, людину, тощо)

Весь період висиджування та вигодовування

Хвилювання. Голосний крик

Чи залишаються граки на зимівлю?

Так

Місцева (народна) назва грака

Галки, ворони

Яке відношення у місцевого населення до граків?

Важко сказати. Більшість городян навіть не знає, що це граки, а не ворони або галки

Чи завдає місцеве населення шкоди гракам?

Можна вважати, що ні, якщо не враховувати про випадок на вулиці Лягіна

6. ДОДАТКИ

6.1. Правила спостереження за птахами (рекомендації юному орнітологу)

Важко спостерігати лише першу птицю. А потім з’явиться досвід, розвинеться спостережливість. Недарма один із кращих знавців природи – проф. Д. Н. Кайгородов говорив: «Ніщо так не робить витонченим, не стоншує спостережливості, як спостереження птахів. Покращує зір, розвиває і стоншує слух».

Уважнийі терплячий спостерігач, будь він навіть не вчений, а просто школяр,може підмітити в житті птахів цінні для науки явища.

Починати спостереження треба з визначення виду птахів. Якщо ви ще недосвідченіі не можете безпомилково впізнати птаха, зверніться до знаючої людині або до гарної книги. Є визначники птахів з кольоровими малюнками.

Кращий з них – «Птахи СРСР» В. Є. Флінта та інших («Думка», 1968).
У цій книзі на 48 кольорових таблицях близько 900 зображень птахів.
Багато кольорових малюнків птахів і в визначнику “Птахи лісів і гір
СРСР »Р. Л. Беме і А. А. Кузнецова (« Просвещение », 1966).

У містах визначати птахів вам можуть допомогти їх опудала в місцевому музеї. Якщо ви побачили невідому вам птицю і хочете визначити її по книзі, запишіть докладно її прикмети:

  • розмір у порівнянні з добре відомими птахами (горобці, шпаки,
    голубом);
  • забарвлення. Наприклад, так: «Горло і груди цегляних-червоні, весь верх сірий з оливковим відтінком, черевце й боки такі-то »і т.д.;
  • повадки птаха: її поведінка, рухливість, Характерні пози.
    Наприклад: «колоподібно обертає хвостом, коли тривожиться» (сорокопуд) або: «Сидячи на гілці, струшує крилами, наче пориваючись летіти» (Мухоловка);
  • голос, якщо це можливо, – буквами. Наприклад: «пінь-пінь-Тарра» (Тривожний крик синиці). Можна порівняти голос птиці з яким-небудь знайомим звуком, наприклад: «скрипи в різних тонах» (пісня снігура).
    Деякі види птахів зовні майже неможливо розрізнити, наприклад пеночки і очеретянки, але по пісні їх можна відрізнити;
  • місце, де зустрінут птах; рослина, на якому він їв;
    наприклад, щиглики годуються взимку на реп’яху, чижі і чечітки
    на березах і вільхах, а снігурі – на ясенях.

Спостерігати за птахами можна всюди, навіть у великих містах. Особливо цікаво спостерігати за життям птахів влітку.

Якщо птахів не лякати, вони перестануть боятися людини. До гнізд повинні ходити не більше двох спостерігачів і як можна рідше.

Можна робити докладні або короткі записи, як вам подобається, але вони повинні бути точними і своєчасними.

Вести спостереження за птахами зручно з біноклем – це дозволяє зблизька роздивитись будь-якого птаха.

Придбавши бінокль, ви забезпечите собі розвагу на все життя. Тримайте бінокль завжди під рукою: птахи – надзвичайно рухомі створіння і швидко перелітають з місця на місце, тому можуть швидко зникнути з поля зору.

Бажаємо вам успіхів у вашій науково-дослідницькій роботі!

6.2. Фотозвіт

Грак біля гнізда (квітень)

Місце гніздування граків (травень)

Граки восени (30.09.19)

6.3. Грак (учнівські твори)

Загадки

Трактор землю плугом

Вслед шагают друг за другом

Чтоб добыть себе харчи,

Чернокрылые

(Грачи)

Всех прелётных птиц черней

Чистит пашню от червей

 (Грач)

Прилетает весной эта птица

Поле вспашут – там любит кормиться

 (Грач)

Трактора поле пашут.

За ними птици крыльями машут.

Бегают по вспаханому полю

Клюют червяков вволю.

Вот двое нашли червяка.

Съел один,второй думал пока.

Что же за птицы,ответьте?

 (Грачи)

Черен я пером от роду,

В поле погулять люблю.

И на радость садоводам

Червяков долблю.

 (Грач)

Ты его узнаешь сразу:

Черноклювый,черноглазый,

Он за плугом важно ходит,

Червяков,жуков находит.

 (Грач)

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0