РОСЛИНИ-IМIГРАНТИ НА НАШИХ ПIДВIКОННЯХ
Батьківщиною багатьох кімнатних рослин є ліси і болота Бразилії, Індії, Індонезії, пустелі Америки і Африки. Привезені вони до нас 100 (а деякі – і 300) років тому. Умови, у яких вони там ростуть, своєрідні: багато вологи, дуже тепло і в повітрі багато вуглекислого газу. Вони вельми нагадують кімнатні умови. Тому рослини-прибульці легко прижилися у нас.
Дружба людини з рослинами почалася ще з глибокої давнини. У кожної рослини, що росте на нашому підвіконні, своє життя, своя історія, свої особливості. Так, алое знали ще давні греки, римляни і араби. Це лікарська рослина, листя і сік якої використовують у медицині.
Могутня ліана монстера, яка росте у лісах Бразилії, має довге, досить тонке стебло, яке потребує опори. Листя велике, темно-зелене, розрізане. На вузьких стеблах розвиваються шнуроподібні повітряні корені, які звисають донизу. Монстеру ще називають „плаксою”: перед дощем на її листках з’являються краплинки води, наче вона плаче. У себе на батьківщині рослина цвіте і дає плоди, які за смаком нагадують банани, а за ароматом – ананас.
З лісів Індії походить фікус. Там це величезне деревоз цілим лісом повітряних коренів, які підпирають його могутні гілки.
На наших підвіконнях оселилися і мешканці сухих пустель і степів – кактуси. Вони мають різні форми: круглі і ребристі, стовпчатті, сплюснуті. Усі кактуси вкриті колючками (видозміненими листками) різного кольору і розміру. Вони легко витримують спеку і нестачу вологи. Ці колючі кульки і стовпчики зацвітають неймовірно гарними квітами!
САД НА ПIДВIКОННI
Якось бешкетниця Муха залетіла у відчинене вікно та потрапила у кімнату, де було багато рослин. Вони стояли на підвіконні, звисали зі стін. Одні рослини розкинули свої великі зелені листочки, інші красувалися яскравими квіточками. Кімната, наповнена ніжним ароматом, нагадувала маленький квітучий сад. Муха зробила коло та сіла на підвіконня поблизу одного з вазонів.
– Зазвичай рослини ростуть зовні будинку,– здивувалася вона. – Що ви тут робите?
– Ми кімнатні рослини. Людина прикрашає нами свої приміщення, – відповіла Фіалка, демонструючи свої великі фіолетові квітки.
– А мене люди використовують як ліки, – озвався Алое. – Коли хтось опечеться, то візьме мій листочок, розріже вздовж та прикладе до рани – біль ущухне, а рана швидше загоїться. Настоянка мого соку з медом допоможе і від застуди.
– Звідки ви взялися? – перепитала комаха.
– Ми всі походимо з різних місць. Наприклад, Фікус – з Індії, Кактус – з Мексики, Монстера – з Бразилії, а я – з тропічних лісів Африки, – пояснив Бальзамін, хизуючись красивими яскраво-червоними квітами.
– Чи не хочеться вам додому?
– Більшість із нас росли у тропічних лісах. У людських помешканнях, так само, як і в рідних тропіках, тепло, висока вологість повітря, багато вуглекислого газу, не дуже яскраве світло, тому ми почуваємося, як удома, – пояснила Фуксія.
– Невже вам не хочеться на волю? – перепитала мандрівниця.
– Ми теплолюбні, на вулиці ми не виживемо, особливо взимку, – зауважила Фіалка.
– Як ви можете жити зі злобною людиною? – запитала Муха. – Хіба вас не виганяють з кімнати?
– Ні, людина за нами доглядає: поливає, розпушує ґрунт, додає добрива, обрізає сухе листя. Коли ми дуже виростаємо, людина пересаджує нас у більший горщик, – відповіла Бегонія. – Людина піклується про нас.
– Однаково не розумію: чому ви прислужуєте Людині? – продзижчала Муха.
– Ми потрібні людям і з радістю даруємо їм свою красу, аромати, ліки. Крім того, люди, які доглядають за вазонами, стають добрішими та уважнішими до дикорослих рослин, даремно не зірвуть і не затопчуть їх.
Муха так і не зрозуміла благородної місії кімнатних рослин. Вона почухала лапками голову, поправила крильця та поспішила вилетіти у відчинене вікно, радіючи з того, що за мить опиниться подалі від людей.
Марина Яремійчук
СМАК ДО КРАСИ
– Навіщо люди саджають стільки квітів на клумбах? – бурмотів Пустунчик. – Яка від них користь, тільки бджіл багато!
– Як це – яка? – обурилася Лапуня. – Квіти – окраса нашої Землі. Без них планета була б одноманітною, безбарвною, сумною. Ось уяви на мить, що замість квітів росте бур’ян. Красиво?
– Ні, мені така картинка не подобається, – відповів Пустунчик.
– А я про що! – усміхнулася Лапуня. – Квіти прикрашають наші подвір’я, створюють затишок і особливу атмосферу. Декоративні рослини висаджували біля палаців королів і султанів. Вони були ознакою естетичного смаку.
– У мене і так добрий апетит! – знову невдоволено відповів Пустунчик.
– Та я не про апетит кажу, а смак до краси, естетичний смак! Це внутрішнє відчуття людини, пов’язане з відчуттям задоволення від споглядання прекрасного.
Пустунчик зрозумів свою помилку і залився веселим сміхом. А уся колоскова сім’я засміялася разом з ним.
Ірина Томчук
- „КОЛОСОЧОК” № 25/2013 „Кімнатні рослини і твоє здоров’я!”;
- „КОЛОСОЧОК” № 26/2013 „Сад на підвіконні!”;
- „КОЛОСОЧОК” № 28/2013 „Гігієна – це здоров’я!” (як зробити квіткове мило);
- „КОЛОСОК” № 5/2016 „Вітамінна бомба на підвіконні”.
Догляд за кімнатними рослинами:
- Фіалку поливають у піддон. Якщо вода потрапить на листки, сонце спалить їх, бо краплинки води – наче лінзи.
- Світлолюбні рослини – кактуси, алое, восковий плющ – ставлять близько до вікна.
- Герань і гібіскус люблять світло, але бояться прямих сонячних променів. Між ними і вікном достатньо легкої напівпрозорої тюлі.
- Тіньовитривалі рослини можуть рости подалі від вікна. Це сансев’єра, традесканція, хлорофітум, плющ.
Пам’ятка „Правила догляду за кімнатними рослинами”
- Поливай рослину.
- Підпушуй ґрунт
- Витирай пил.
- Обприскуй водою.
Загадки
Лист з горбочком-жолобочком. Є шипи, але не ранить, а лікує!
(Алое)
Щучий хвіст
У землю вріс. (Сансев’єра)
Спідничка бузкова,
стрічка волошкова.
Ніжки точені,
Черевички золочені.
(Фуксія)
Гра 1. „Завітай у казку”.
1.___________ Прочитайте дітям казку „Сад на підвіконні”.
2.___________ Запропонуйте їм гру „Покажи казку”.
Обладнання: маски із зображенням згаданих у казці рослин (Фіалка, Алое, Фікус, Кактус, Монстера, Бальзамін, Бегонія) та Мухи.
Діяльність: об’єднайте дітей у групи, щоб вони обговорили почуте і підготувалися до постановки. Діти самі вибирають ролі, які їм найбільше імпонують. Після короткої підготовки (до 7–10 хвилин) усі групи представляють свою інсценізацію казки.
Порада: перед показом варто обговорити з дітьми певні правила:
- Кожний має право висловити власну думку.
- Працюємо у групі злагоджено та дружньо.
- Уважно переглядаємо виступи товаришів.
- Не критикуємо одне одного!
- Дякуємо всім акторам.
Гра 2. „Завітай у казку”.
- Прочитайте дітям казку „Смак до краси”.
- Запропонуйте їм гру „Краса навколо”.
Діяльність: діти сідають у коло. Ви розпочинаєте: „Мені подобається забарвлення осіннього листя”.
Діти по черзі висловлюють свою думку, яка розпочинається словами: „Мені подобається у природі…”
Варіанти відповідей: як журчать струмки, як вітер колихає дерева, як набігають морські хвилі, як щебечуть птахи, як з’являються перші квіти, як квітує кактус, як плаче монстера, як змінюється форма хмар.
Порада: твердження можуть стосуватися і живої, і неживої природи. Важливо, щоб діти висловили свої емоції від краси природи.
Гра 3. „Квітковий магазин – 1” (КЛ23).
Діяльність:
- Поясніть дітям правила: ви будете виступати в ролі продавця, група учнів – у ролі покупців.
- Розкладіть картки на столі малюнками догори (у складнішому варіанті гри – донизу, щоб вибір рослини був випадковий).
- Групи по черзі витягають картки і називають рослини, зображені на них. Той, хто правильно назве рослину і покаже її на малюнку, отримує картку („купляє” цю рослину).
- Якщо покупець не може згадати назви жодної рослини, що залишилися, або помиляється, група пропускає хід.
- Гра завершується, коли учні „куплять” усі квіти.
На КЛ23: 1 – фікус, 2 – калла, 3 – орхідея, 4 – алое, 5 – бегонія, 6 – герань, 7 – кактус, 8 – фіалка, 9 – бальзамін, 10 – примула, 11 – монстера, 12 – фуксія.
Порада: діти можуть виконувати завдання у парах.
Гра 4. „Квітковий магазин – 2” (ускладнений варіант гри).
Діяльність:
- Ви виступаєте у ролі покупця: описуєте рослину, яка вам потрібна, але не називаєте її. Наприклад: „Я маю не дуже світлу кімнату, і мене часто не буває вдома. Мені потрібна невибаглива рослина, яку можна рідко поливати, яка любить тінь і легко розмножується. Що ви мені порадите?”
- Якщо діти не впізнали рослину, можна додати: „Мені подобаються рослини з вузькими і довгими шкірястими листками”. Тепер легше здогадатися, що йдеться про сансев’єру.
- Виграє учень (група), який упізнав найбільше рослин.
Завдання 1. Вибери свою улюблену кімнатну рослину і розмалюй її (КЛ24).
Завдання 2. Перестав місцями літери, і ти дізнаєшся назви кімнатних рослин:
ЕЛАО ІФУСК КАЛАФІ УСКТАК
Завдання 3. Довідайся у батьків, як називаються рослини, що ростуть у вас вдома. Звідки вони родом? Як за ними доглядати? Як вони розмножуються?