МЕДОНОСНЕ ЧУДО
Бджоли – найдавніші мешканці нашої планети. Вони з’явилися на Землі разом з появою квіткових рослин 110 мільйонів років тому. Бджоли харчуються пилком та нектаром квіток. На передніх лапках бджілка має щіточки, на які вона збирає пилок. На задніх – кошик для перенесення пилку. Нектар бджілка висмоктує з квіток довгим хоботком. Коли пилок та нектар змішуються, утворюється в’язка рідина. Бджілки відкладають її у стільники. Там формується мед – найдивовижніший продукт на світі. Щоб зібрати 1 кг меду, бджілки відвідують приблизно 10 мільйонів квіток. Бджоли дають ще й інші продукти: віск, маточне молочко, прополіс, квітковий пилок.
Органи чуття (зору, нюху, дотику, смаку, слуху), відчуття часу, температури тощо є сполучною ланкою у взаємодії комахи із зовнішнім середовищем. Дуже важливе для бджоли сприйняття запахів. Голова робочої бджоли має дві „антени”, які сприймають 3000 різних сигналів, включаючи запахи. В оточенні нектару, пилку, феромонів і смол дерев ці комахи здатні розпізнати понад 170 запахів. Одним з орієнтирів, що допомагають знайти льоток свого вулика, є запах родини. Його поширюють бджоли, що перебувають біля льотка, спеціальними рухами оголюючи пахучу залозу Насонова. Запах секрету швидко поширюється й насичує повітряний потік, надаючи особливого аромату стільникам і всім мешканцям вулика. Якщо чужинець намагається проникнути вартові розпізнають та знешкоджують його.
У вулику завжди постійна температура. Найбільш оптимальною для розвитку розплоду є температура +35 °С, яку підтримують самі бджоли на більшій частині стільників з розплодом. Неймовірно, але вони мають внутрішній біотермостат і „знають”, коли вулик у небезпеці! Зростає температура – у колонії оголошується тривога. Бджоли, що збирають нектар, кидають свою роботу і мчать до найближчого джерела води, набирають її у рот і повертаються до вулика. Інші бджоли приймають воду і „розприскують” по стінках чарунок. Решта бджіл, рухаючись групками, обвівають вулик крилами: махання посилює циркуляцію повітря і випаровування води, охолоджуючи бджолине „місто”. Такий самий принцип застосовується і в сучасних кондиціонерах, але бджоли першими почали його використовувати.
ДРУЖНА СІМ’Я
Колись бджоли жили не так, як тепер – сім’ями у дуплах або вуликах. Вони літали поодинці, і кожна бджола ночувала окремо у власній квітці, яка закривала її своїми пелюстками.
Якось улітку дуже рясно цвіла липа. Бджоли злетілися звідусіль. Вони літали з квітки на квітку і з насолодою пили нектар, їли пилок. Ніхто ні з ким не знайомився, ніхто ні на кого не звертав уваги. Раптом на листочки вдарили великі краплі дощу. Одна кмітлива бджілка зрозуміла, що не встигне повернутися до своєї квітки до заходу сонця, і стала шукати схованку на стовбурі дерева, щоб перечекати дощ і ніч. Вона помітила невеличку розщелину та сховалася у ній.
За деякий час бджола почула крик і визирнула назовні:
– Ой-ой-ой! Боляче! – ще одна бджілка поблизу дупла намагалася розправити побиті дощем крильця.
– Які великі краплі! Я вся змокла, – поскаржилася гостя.
– Заходь до моєї схованки, – запросила перша бджола. – Тут багато місця.
Минуло декілька хвилин, і вони почули дивний звук, наче хтось плакав. Комахи визирнули і побачили бджолу, яка тремтіла від холоду і намагалася загорнутися у листочок.
– Не люблю дощ, – пояснила вона, помітивши, як здивовано за нею спостерігають із розщелини.
– Заходь до нас, – в один голос запросили доброзичливі бджілки. – У нас тепло і сухо.
Поки йшов дощ, до схованки попросилися кілька десятків бджіл. Коли визирнуло сонечко, а у повітрі запахло квітами, бджоли ринулися до виходу.
– Друзі, – зупинила їх бджола, яка першою знайшла дупло, – хіба нам не було затишно і весело разом? Ми так гарно провели час! Невже ми розлетимося і знову будемо жити окремо, не помічаючи одна одної?
– А й справді, – підтримала її бджола, що прилетіла другою, – давайте жити разом! Будемо одна одній допомагати.
– Чудово! – озвалася ще одна бджілка. – Розподілимо обов’язки. Разом – легше.
Одразу звідусіль почулися голоси:
– Я буду літати за нектаром!
– А я – воду носити!
– Можна, я буду прибирати всередині?
– Я хочу стояти на варті. Я не пропущу у нашу домівку жодного чужинця.
Відтоді бджоли живуть у дуплах роєм, як одна сім’я. Вони будують стільники, літають за пилком та нектаром, роблять мед та закривають його на зиму у спеціальні бочечки. Живуть дружно і заможно. А з настанням холодів зачиняються у своїй домівці, збираються докупки, щоб було тепліше. Їдять мед, розповідають одна одній про яскраве сонячне літо, яке виблискувало у кожній краплині їхньої спільної улюбленої страви.
Марина Яремійчук
- „КОЛОСОЧОК” № 21/2012 „Бджілка-трудівниця”;
- „КОЛОСОК” № 2–3/2010 „Крилаті фармацевти”;
- „КОЛОСОК” № 5/2012 „Це не бджола, а справжнє медоносне чудо!”.
БДЖОЛИ І МОБІЛЬНИЙ ЗВ’ЯЗОК
Науковці німецького Університету Кобленц-Ландау висловили гіпотезу, що електромагнітне випромінювання мобільних апаратів і передавальних антен руйнують у бджолиному організмі природний механізм орієнтації. Як наслідок, бджола, яка вилетіла з вулика, не може знайти дорогу додому.
На західному узбережжі США загинуло 60 % популяції цих корисних комах, на східному – 70 %. Масово гинуть бджоли і у Європі, найбільше – у Німеччині, Швейцарії, Іспанії, Португалії, Італії, Греції та Великій Британії.
Бджоли запилюють більшість рослин, які вирощує людина. Немає бджіл – немає врожаю… На думку доктора Зайнуддіна Паттажі (Індія), якщо розвиток стільникового зв’язку буде продовжуватися такими ж темпами, то популяцію бджіл буде повністю винищено впродовж 10 років.
Причини зникнення бджіл вивчають. І фізики можуть суттєво допомогти зрозуміти суть бджолиної трагедії світового масштабу.
Чому гинуть бджоли?
Cьогодні ця чудесна комаха масово гине на Землі! А це може призвести до зникнення багатьох рослин, які запилюють саме медоносні бджоли.
У Китаї є провінції, де бджоли вже повністю зникли. Тому люди змушені застосовувати дороге і трудомістке штучне запилення фруктових дерев, від урожаю яких залежить їхній добробут. Серед можливих причин вимирання бджіл науковці називають використання пестицидів у сільському господарстві. Є гіпотеза про новий різновид вірусів, що призводить до зниження імунітету бджіл.
А, може, це вплив генетично модифікованих рослин, з яких бджоли збирають пилок під час їхнього цвітіння?
ЦЕ ЦІКАВО
- Бджіл на пасіці можуть бути тисячі, але вони ніколи не заважають одна одній.
- Бджілка бачить навколишній світ зовсім не таким, як ми. Людина розрізняє майже 60 різних кольорів, а бджола – лише шість: жовтий, синьо-зелений, синій, пурпуровий, фіолетовий і невидимий для людини – ультрафіолетовий. Бджоли не розрізняють червоного кольору.
- Мед шанують усі, а бджіл – побоюються. Це тому, що бджола може дуже сильно і боляче вжалити. Так вона захищається. Вжаливши жертву, бджілка помирає.
- Якщо бджоли вранці не вилітають з вуликів, а сидять у них і гудуть, чекай у найближчі 6–8 годин дощу.
- Якщо бджоли припиняють літати рано ввечері, то наступної доби збережеться гарна погода.
- Повертаючись після розвідки у вулик, бджола виконує певні умовні рухи – „танці”. Так вона повідомляє іншим бджолам, у якому напрямку і на якій відстані від вулика знаходиться медоносне місце. Мова бджолиних „танців” дуже досконала.
- На Закарпатті, у гірському селі Вучкове, стоїть єдиний у Європі пам’ятник бджолі карпатській. Ця бджола дуже працьовита, миролюбна і не боїться морозів.
Гра 1. „Завітай у казку”.
1.___________ Прочитайте дітям казку „Дружна сім’я” у форматі сторітелінгу. Звертайте увагу на те, яку користь приносять бджоли, і на особливості способу їхнього життя.
2.___________ Запропонуйте зіграти у гру.
Обладнання: м’яч.
Діяльність:
- Діти стоять у колі, ви – у центрі кола з м’ячем.
- Почніть речення-факт із життя бджіл, який діти почули у казці.
- Бджілка тремтіла від… (холоду і дощу).
- Доброзичливі бджілки запросили у… (дупло).
- У дуплі зібралося кілька… (десятків бджілок).
- Перша бджола запропонувала всім… (жити разом).
- Бджілки вирішили одна одній… (допомагати).
- Бджілки вирішили розподілити… (обов’язки).
- Бджілки разом будують… (стільники).
- Робочі бджілки літають за… (пилком та нектаром).
- Бджоли живуть роєм… (як одна сім’я).
- Бджоли взимку закриваються у домівці та… (їдять мед).
- Мед закривають на зиму у… (спеціальні бочечки).
- Вартові бджоли не пропускають… (у домівку чужинців).
- Завершує речення учень, який спіймав м’яч.
- Якщо учень не може продовжити речення, він передає м’яч сусідові.
- Гра продовжується по колу або у довільному порядку.
Порада: кидаючи м’яч у довільному порядку, слідкуйте, щоб усі діти були задіяні. Простіше проводити цю гру із половиною класу.
Завдання 1. „Разом чи поодинці?”
Пригадай, які тварини переважно живуть поодинці, а які полюбляють триматися гуртом. Допиши речення, вибираючи тварин із переліку: зебри, леви, мурахи, павуки, вівці, антилопи, слони, мавпи, їжаки, бджоли, вовки, дикі коні, кальмари, медузи, більшість видів риб, щуки, горобці, граки.
- Збираються у зграї.
- Живуть стадами.
- Утворюють прайди.
- Пасуться отарою.
- Утворюють сім’ї.
- Мігрують косяками.
- Переважно живуть поодинці.
Відповіді: 1. Горобці, граки, вовки. 2. Дикі коні, зебри, антилопи, слони. 3. Леви. 4. Вівці. 5. Мурахи, мавпи, бджоли. 6. Кальмари, медузи, більшість видів риб. 7. Щуки, їжаки, павуки.
Завдання 2 (для груп). „Народні прикмети”.
Кожна група обирає картку з одним прислів’ям. Діти читають прислів’я і пояснюють його зміст.
- Раді люди літу, а бджоли – цвіту.
- Бджола – маленька, та мед – солоденький.
- Мала бджілка, але й та працює.
- Буде бджола на квітці – буде і яблуко на столі.
- Працьовита, як бджілка.
Завдання 3. Розгадай кросворд „БДЖІЛКА”.
- Вона запилює квіточки.
- Його роблять бджоли.
- Зброя бджоли.
- Він доглядає бджіл.
- Будиночок бджіл.
- Запашні, яскраві, приваблюють бджіл.
- Органи бджілки, завдяки яким вона літає.
Дослідницьке завдання (маршрут навчального проекту).
- Знайди прислів’я і приказки про бджіл.
- Довідайся, які рослини є медоносами. Збери гербарій цих рослин (намалюй їх, зроби аплікації).
- Відвідай пасіку, поспостерігай за життям бджіл.
- Зроби фотографію бджоли на квітці.
- Пригадай, як уникнути укусу бджоли та що треба робити, якщо бджола все-таки вкусила.