Проблема. Мухи: вороги для людини чи друзі? Яку роль відіграють вони в житті людини? Як вберегтися від негативного впливу цих комах на організм людини?
Трейлер до проекту. Що може бути цікавого в мусі? Якщо не вдивлятися – нічого. Але спробуй розглянути муху в мікроскоп, вона вразить тебе складністю своєї будови. Ще більше ти здивуєшся, побачивши муху – точніше деталі її будови – під мікроскопом електронним … І ще можна сказати, що муха – це тільки причина для того, щоб вдивитися в оточуючий нас світ, адже, насправді, це – найдивовижніше творіння природи, яке, в разі катаклізму, переживе не тільки нас, а й багатьох інших представників земної фауни.
Тож, що ти знаєш про мух?
Анатомічні секрети мух
- Будова мухи з вигляду проста, але якщо починати в цьому розбиратися – дуже навіть складна. Скільки важить муха ? Чи можна відрізнити самку від самця? Відповідь на ці та інші питання можна дізнатися, перейшовши за посиланням: https://vkazivka.com/svoimi-rukami/gospodarstvo/budova-muxi-%D1%97%D1%97-vaga-kilkist-lap-ta-inshe.html
Перевір, чи добре ти впорався з завданням, виконавши онлайн-вправу.
- Доведено, що мухи мають найшвидшу зорову реакцію в світі. Як бачать світ ці комахи? Чи пов’язане це з швидкістю польоту цих істот та їхньою здатністю миттєво зніматися з місця? Яку нанотехнологію змогли продемонструвати людству очі звичайної мухи? Продемонструй відповіді на ці запитання у вигляді презентації «Чи може муха стати нанотехнологом?».
- Ходити по стінах чи стелі – людина про це може хіба мріяти. Однак для мух це не складає ніяких труднощів. З’ясуй, чому мухи не падають зі стелі, та який секрет приховують їхні лапки? Невже закон всесвітнього тяжіння, відкритий Ньютоном, не для них? Дізнайся, як ці властивості мух допомагають в проектуванні машин? Розглянь лапки мухи під мікроскопом і доповни свою відповідь мікрофотографією з мікроскопу та відповідними коментарями.
Спосіб життя комах під назвою мухи
- Однак мухи, які проникають в наш дім і надокучають нам, – це ще не всі мухи. Це величезна родина, поширена у всьому світі. Світова фауна містить 3650 видів. Як розібратися в цій різноманітності видів та відрізнити їх один від одного? Спробуй це зробити і за результатами пошукової роботи. в програмі Movie Maker створіть невеликий відеоролик.
- Здатність пристосовуватись у цих комах не має меж. Так, мухи можуть жити всюди, де можемо жити ми самі, але при цьому здатні існувати і розмножуватися в таких місцях, куди “homo sapiens” здатний зазирнути лише ненадовго і тільки зі спеціальним обладнанням. Дізнайся більше про незвичні місця існування мух, зокрема про «один головних біологічних курйозів світу» за висловом англійського зоолога Уільяма Торпа. За допомогою сервісу Thinglink створи інтерактивний плакат «Ці всюдисущі мухи…».
- Зважаючи на ідеальну пристосованість організму цих комах, їхню складну за доцільністю поведінку та величезну кількість, напрошується висновок – людству місця на цій планеті бути не повинно. На наше щастя, воно є. Величезній армії мух протистоїть не менша армія їхніх природних ворогів. Дізнайся, які тварини, рослини та навіть гриби допомагають стримувати розповсюдження цієї летючої ескадрильї. Результати оформи як фотоколаж з коментарями.
Мухи в житті людини
- Незважаючи на зовнішню нешкідливість та невинність, більшість мух небезпечні для людини. Здійснюючи постійні подорожі з смітників і всяких покидьків життєдіяльності людини в її житло, одна-єдина муха переносить на собі близько 6-ти мільйонів мікробів! І це тільки на собі, а ще понад 25 мільйонів всередині себе, в кишечнику! Теоретично цієї кількості “пасажирів” цілком достатньо, щоб заразити все населення якої-небудь країни, наприклад, Австралії чи Канади. Проведіть медичне дослідження і визначте, чим можуть “нагородити” людину мухи? Отримай підказку за посиланнями: https://denzadnem.com.ua/aktualno/41566 та https://transkarpatia.net/transcarpathia/different/95871-vona-ie-u-kozhnomu-budinku-cia-komaha-stanovit-zagrozu-vashomu-zhittiu.html.
Розроби пам’ятку з рекомендаціями, як вберегтися від негативного впливу цих комах на організм людини.
- Тож виявляється, від мух нічого хорошого людині чекати не доводиться? З раннього дитинства ми чуємо подібні фрази, які входять в нашу свідомість. Ми приймаємо їх за істину, що не потребує доведення. Захистіть цих комах і знайдіть докази того, що мухи приносять людині чимало користі та відіграють важливу роль в світовій історії. Чому плодова мушка змінила світ? Яку роль відіграли мухи у Першій світовій війні? Знайдіть відповіді на ці та інші запитання і результати пошукової роботи оформи як леп бук «Мухи в світовій історії».
- Можливо ти здивуєшся, але мухи, поруч з іншими комахами – найбільш популярні мандрівники в космосі і посідають далеко не останнє місце в історії розвитку космонавтики. З’ясуйте, представники якого виду мух першими побували в космосі і з якою метою їх продовжують використовувати для космічних досліджень.
Мухи в творчості
- Муха настільки давно і близько знаходиться поруч з людиною, що це не могло не відобразитися на людській діяльності, в тому числі літературній творчості: вони виступають героями казок, байок, фільмів і т.д. З дитинства всім добре відома казка К.І.Чуковського «Муха-цокотуха». Але, виявляється, цей письменник не єдиний, хто обрав муху головною героїнею. Які книги про мух існують та яка їхня кількість? Продемонструй, які автори присвятили свої твори цій комасі у формі коміксу.
- Залишили свій слід мухи і в нашому спілкуванні. В українській мові існує багато фразеологізмів, в яких згадуються ці істоти. Знайди пари серед фразеологізмів та їхнім поясненням: https://learningapps.org/watch?v=pe8m7g81a19.
А наприкінці пропоную тобі зіграти у гру і дати відповідь на веселі запитання цієї гри, перевіривши при цьому, які знання ти отримав під час підготовки проекту: https://learningapps.org/watch?v=pbnuxs2tn19.
Гринішак Тетяна Олексіївна
учителька біології
Семенівської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів
Мелітопольської районної ради
Запорізької області
лауреатка V Всеукраїнського Інтернет конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”
у номінації „Біологія”
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!