Учасники проекту
творча група учнів 3-Б класу:
Дмитров Ілля
Калашнюк Марія
Пасічнюк Ксенія
Проскуріна Катерина
Савченко Олександр
Світайло Володимир
Церцея Анастасія
Керівник проекту:
Самохіна Юлія Миколаївна,
учителька початкових класів
КЗ «Нікольська ЗОШ I-III ступенів № 1
імені Якименка А. Д.
Нікольської районної ради
Донецької області» опорна школа
учасниця V Всеукраїнського Інтернет конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”
у номінації „Початкова школа”
I. Вступ. Паспорт проекту
Тип проекту: інформаційний, науково-дослідницький, колективний, інтегрований, середньотривалий.
Актуальність. Умиваючись або миючи руки, ми не завжди замислювлюємося, чим саме ми змиваємо із себе втому і бруд. Чи справді шматок мила такий нешкідливий? Чи він корисний для нашого здоров’я ? Що краще використовувати для нашої гігієни?
Мета і завдання проекту
- Узагальнити відомості наукової літератури про мило, миловаріння.
- Пошук інформації про історію винаходу мила.
- З’ясувати вплив мила і синтетичних миючих
- засобів на навколишнє середовище.
- Працювати над рецептами і створенням мила в
- домашніх умовах.
- Провести досліди з щоденним використанням мила
- Знайти цікаві факти про мило
Етапи реалізації проекту
- Вибір теми проекту.
- Формування груп з урахуванням інтересів та уподобань дітей.
- Визначення завдань у групах.
- Робота з різними джерелами інформації.
- Збір відеоматеріалів, фотоматеріалів, малюнків.
- Дослідницька робота.
- Систематизація та оформлення отриманого матеріалу.
- Презентація проекту.
Очікувані результати
- Активізація пізнавальних інтересів учнів та здобуття знань про вплив мила на здоров’я людини і навколишнього середовища.
- Вдосконалення вмінь орієнтуватися в інформаційному просторі та вмінь використовувати різні джерела інформації.
- Удосконалення вміння працювати в групах.
- Розвиток умінь здійснювати проектну діяльність на основі власних спостережень, досліджень.
- Випуск лепбука « Мило – формула чистоти і здоров’я».
II. Основна частина. Робота творчих груп.
Творча група «Історики»
Пошук інформації про історію винаходу мила
Понад 6 тисяч років людство користується милом. Стародавні греки часів Гомера обтирало тіло дрібним піском, привезеним з берегів Нілу, а створодавні єгиптяни вмивалися розчиненим у воді бджолиним воском.
Дикі галльські племена робили з золи букового дерева і сала спеціальну мазь, а скіфи розтирали в порошок деревину кипарису і кедра, додаючи до нього воду і ладан.
Для прання речей використовували таку незвичайні засоби, як бичачу жовч, мізкові кістки, свіжий послід, найчастіше, розкладену сечу тварин, яка пінилась у воді через вміст аміаку.
Для миття використовувалися і рослинні компоненти ( рослину мильнянки, кору дерев, деревну золу), які в поєднанні з тваринним жиром і поклали початок процесу миловаріння.
У Європі і Середньовіччі мило було цінним товаром, який був доступний тільки дворянству і духовенству. В ті часи інквізиція жорстоко карала за зайву вагу до тіла, а не до душі. У Західну Європу мило у вигляді мильних кульок було завезено в ХІІ ст.. з Дамаска лицарями-хрестоносцями. Це і було початком епохи миловаріння в Європі. Щоб уникнути розкриття секретів миловаріння, була створена навіть особлива гільдія миловарні. Членам гільдії, щоб уникнути розкриття секретів, навіть заборонялося навіть спати під одним дахом з представниками інших ремесел.
Ближче до ХVІІ ст.. у Європі з’явилася справжня мода на чистоту і в Англії вже перебувало кілька невелих миловарень В 1662 році в Англії був виданий перший патент на виробництво мила. Завдяки доступу до такої сировини для миловаріння , як оливкова олія, сода, ароматизовані масла, Марсель стає одним з основних центрів миловаріння .
З кінця ХІVст. Стали розвиватися венеціанські миловари, грецькі, іспанські. В Італії почали випускати перше промислове тверде мил з’єднуючи жири з кальцинованою содою. Заміна золи содою значно знизило собівартість мила.
Творча група «Екологи»
З’ясували вплив мила і синтетичних мийних засобів на навколишнє середовище
Мило- розчинна ц воді мийна речовина; як хімічний продукт являє собою відносно складне з’єднання жирних кислот з лугами, а за своєю будовою відноситься до класу солей. Випускається в твердому,рідкому стані, а також у вигляді порошку і гранул.
Мило і синтетичні мийні засоби належать до так званих поверхневих активних речовин ( ПАР). Їхнє широке застосування часто пов’язують із забрудненням водойм, довкілля. Річ у тім, що до мийних засобів додають фосфати, які у водоймах перетворюються на речовини, що живлять мікроорганізми. Вони починають швидко розмножуватись. А це спричиняє заболочення водойм. Через це сучасні мийні засоби повинні хімічно чи біологічно розкладатися на нешкідливі речовини, щоб не забруднювати стоки.
Творча група «Миловари»
Працювала над рецептами і створенням мила в домашніх умовах.
Сьогодні виготовлення мила стало справжнім мистецтвом. Якщо кілька століть тому за видачу таємниці миловаріння можна було залишитися без голови, то зараз створити неймовірні мильні шедеври різних форм, розмірів і ароматів може кожен: шматок мила (можна дитячого) потерти на тірці, додати воду чи відвари трав, розтопити на водяній бані або в мікрохвильовій печі, коли суміш стане однорідною, додати ефірні масла або обраний аромат, кольорові добавки і вилити у форму.
Простий рецепт миловаріння твердого мила
- Натерти просте мило на дрібній терці і додати до мильної стружки розігріту масляну основу.
- Підігріти суміш на водяній бані, поки суміш не придбає однорідну консистенцію. Додати до неї вітаміни Е, 2-3 краплі ефірного масла.
- Як тільки суміш стане однорідною, прибрати ємкість в якій варили з вогню і додати гліцерин, сухі трави.
- Розлити мило по формочках.
- Залишити остигнути у формочці, в холодильник ставити не потрібно. Дати підсохнути.
Рідке мило
Ми розглянули способи і рецепт приготування твердого мила своїми руками. Виникає питання: а можна приготувати самостійно рідке мило в домашніх умовах? З чого воно повинно полягати?
- Рідке мило в домашніх умовах робиться так.
- Спочатку слід приготувати однорідну масу з масла – основи (оливкова або кокосова), води, олії ши. Вливши в підходящу каструлю цю масу, необхідно помішувати її і поступово дадавати луг. Потім розчинити до прозорого стану калій. Знову все добре перемішати. Ви помітите, як швидко суміш набуває прозорість. Коли пройдуть 3 години, ви отримаєте цілком пристойне і якісне мило.
Господарське мило
Варка господарського мила своїми руками- цілком реальне і вигідне заняття. Існує непогана можливість зварити його практично з нуля, причому якісно.
Щоб приготувати його, мило не знадобиться. Господарське мило створюється на основі великого списку масел(всі масла заздалегідь повинні бути змішані і розтоплені), лугів, гліцерину , за бажанням води, дрібної солі, лимонної кислоти, соди, пережира.
Процес варіння такий же, як і звичайного мила.
Творча група «Медики»
Відшукали рецепти лікувальної властивості господарського мила. Провела досліди з щоденним використанням мила.Учні,які брали участь в експеременті,регулярно користувалися милом,не захворіли гриппом,інфекційними хворобами під час епідемії.
Властивості господарського мила
- Якщо змастити господарським милом дрібні подряпини, порізи і ранки, то можна значно знизити ризик інфекції і прискорити загоювання.
- Щоб уникнути появи синця чи «шишки» можна намазати забите місце господарським милом. Господарське мило – чудовий противірусний засіб. Під час нежитю чи початку грипу треба змочити ватний тампон в розчині господарського мила і обробити ним носові пазухи. Це корисно і як профілактичний засіб
- Господарське мило є дезінфікуючим засобом для предметів особистої гігієни ( гребнів, мийок, зубних щіток) ( Додаток 1)
Творча група «Журналісти»
Випуск лепбука « Мило – формула чистоти і здоров’я» ( Додаток 2, 3).
III. Висновок. Рекомендації
В результаті спостережень і досліджень було з’ясовано: щоденне миття рук з милом на 30 відсотків знижує ризик заражень вірусами у період епідемій. Майже на третину попереджає зараження кишково-шлунковими інфекціями. Рекомендуємо використовувати натуральне домашнє мило.
IV. Використана література
- Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка, № 42 2009.
- А. Титаренко « Про натуральне мило» Київ, 2010.
- Сімейна енциклопедія «Золоті рецепти народної медицини» Харків, 2005.
- Фотоматеріали, малюнки –інтернет ресурси.
Додатки
Додаток 1
Навіщо руки треба мити
Дорослим і маленьким дітям?
Як тільки руки не помив,
Живіт одразу заболів
Правильне миття рук має займати близько 20-30 секунд:
- Намочіть руки і намильте милом, ретельно помийте тильну сторону рук і долоні;
- потріть між пальцями, близько нігтів і під ними (саме тут сконцентрована величезна кількість бактерій)
- ополосніть руки водою і висушіть за допомогою рушника,або сушарки.
При цьому мити руки занадто часто теж не варто – через це може страждати шкіра рук
- Якщо утворився нарив треба взяти в рівних частинах господарського мила, цибулі та цукру ( цибулю та мило натерти на великій терці). Робити це краще на ніч, зафіксувати компрес пов’язкою. До ранку мило продезинфікує рану.
- При грибку на ногах слід промити вражені місця милом, добре обробивши їх щіткою. Дати висохнути та обробити шкіру йодом.
- З допомогою господарського мила (коричневого кольору , не білого!) можна зупинити « ячмінь». Так називає народ інфекційне запалення очної рогівки. Робити це потрібно тоді, коли око тільки починає турбувати. Для цього потрібно намилити вказівний палець та акуратно від скроні до носа промити око,після чого рясно промити око водою.
Додаток 2
Цікаві факти про мило
- «Міняти шило на мило», «Мильна опера», «Шию намилю!» скільки разів ми чули або самі вживали ці вирази. А звідки вони взялися? І при чому тут мило? Що ще цікавого пов’язано з таким звичним для нас предметом?
- Як з’явився вираз «Міняти шило на мило»? Чому іменний такий бартер? Щоб легко і акуратно проколоти шкіру шилом, в старовину його приходилося намилювати, щоб слід від шила був рівним, а не шорстким.
- Вираз «Шию намилю!» в російській мові означає когось облаяти, побити, покарати. В японській мові – визнати свою неправоту і бути готовим спокутувати її ціною свого життя.
- «Мильна опера». У 1930-х роках на американському радіо з’явилися багатосерійні програми з невигадливими сльозоточивими сюжетами. Їх спонсорами виступали виробники мила та інших миючих засобів, так як основною аудиторією глядачів були домогосподарки. Тому за радіо і за телесеріалами закріпилася назва «Мильна опера»
- У англійської пенсіонерки Керол Он зберігаються зразки мила майже з усіх країн світу-понад 5000 шматків різного мила!
- Найдорожче в світі мило-COR SILVER SOAR-12-14 доларів за 10 грам, 125 доларів за 120 гр.! За інгредієнти: срібло і чотири види колагену, в тому числі і морський колаген з Франції.
- У середньовіччі мило вважалося дуже рідкісним і дорогим засобом. Наприклад, Ізабелла Кастильська- колишня королева Іспанії використовувала мило всього два рази за все своє життя: в той день, коли з’явилася на світ і перед днем весілля.
Додаток 3
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!