Наукова робота. Дослідження складу чипсів та їх впливу на організм людини

Роботу виконала:
Кобринська Анастасія Русланівна
учениця 8 класу
Чечельницької ЗОШ І – ІІ ст.
Маківської сільської ради
Дунаєвецького району
Хмельницької області

Педагогічний керівник:
Палагнюк Тетяна Григорівна,
вчителька біології та хімії
Чечельницької ЗОШ І-ІІ ст.
Маківської сільської ради
Дунаєвецького району
Хмельницької області,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Біологія”

ВСТУП

Часто на вулицях можна зустріти дітей, що хрустять чипсами. Діти люблять все яскраве і незвичайне. Цим і користуються виробники. Вони приваблюють їх яскравими упаковками, казковими героями та подарунками всередині. Мої однокласники та друзі теж не є виключенням. Майже кожного дня я стаю свідком купівлі чипсів. Мені батьки не дозволяють їх куштувати. Чому? Відповідь на це запитання було таким: «Вони шкідливі. У них багато хімії». А чи справді це так? Чипси шкідливі? Чи все-таки є дещо корисного в чипсах? Чипси – це різновид смаженої картоплі? Який вплив має вживання чипсів на печінку, нирки, шлунково-кишковий тракт, нервову систему? Актуальність даної роботи полягає в тому, що багато дітей не знають склад чипсів та який вплив вони мають на організм людини.

Виходячи з цього ми розпочали роботу над цією проблемою. Мета нашої роботи:

 • показати вплив чипсів на організм людини, навчитись користуватись рекомендаціями щодо правильного використання чипсів;
 • пропагувати здоровий спосіб життя, розкрити шкідливий вплив чипсів на організм школяра, довести їх руйнівну дію;
 • навчитись робити вільний вибір при повній поінформованості.

Об’єктом дослідження є – чипси, а предметом – склад чипсів та їх вплив на організм людини.

Перед собою ми поставили такі завдання: проаналізувати наукову літературу з даної проблеми, з’ясувати склад чипсів та до яких наслідків веде їх вживання, зробити висновки про вплив чипсів на організм людини, дослідити чипси на вміст різних компонентів.

Саме на розв’язанні цих основних питань ми акцентуємо основну увагу у своїй науковій роботі.

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ РОБОТИ

1.1. Історія виникнення чипсів

Сьогодні улюблені ласощі дітей і підлітків – це картопляні чипси. З дня винаходу чипсів, згідно з відомостями про їх виникнення, минуло 165 років. Картопляні чипси на сьогодні вважаються просто “отрутою”, а давним-давно вони готувалися тільки для аристократів та подавалися в ресторанах і на великих бенкетах.

Чипси були винайдені випадково. Як свідчить історія, творцями картопляних чипсів вважаються легендарний американський мільйонер Вандербільт Корнеліус і кухар з міста Саратога-Спрінгс Джордж Крам (Додаток А). Корнеліус в 1853 році вирішив пообідати в готелі “Moon Lake House”. Він замовив смажену картоплю, але відмовився її вживати тому, що вона була нарізана великими скибочками і погано просмажена. Кухар, якого звали Крам, зовсім не розгубився і поспішив виправити неприємну ситуацію. Але примхливому мільйонеру і цього разу не сподобалось. Лише за третім разом кухар йому догодив. Він дуже тонко нарізав картоплю і смажив її на великому вогні у величезній кількості олії, до красивої золотистої скоринки, потім старанно посолив. Вандербільт Корнеліус був у захваті від такої страви і поки перебував у готелі, щодня з’їдав тарілку золотистих картопляних чипсів. Згідно з історією виникнення, Корнеліус ввів рецепт чипсів у кола вищого американського суспільства і в меню дорогих ресторанів Америки.

На початку 90-х чипси зробили крок з дорогих ресторанів на вулиці до дрібних торговців. Популяризатором чипсів став дрібний торговець з Клівленда Вільям Теппенден. Він володів закусочною, в якій смажив картопляні скибочки. Криза, викликана надвиробництвом чипсів, змусила Теппендена шукати нових клієнтів. Незабаром був розпочатий продаж цього продукту на вулицях Клівленда, з прикрашеного рекламою чипсів старого фургона. Вперше вони подавалися покупцям у паперовому пакеті, також прикрашеному рекламою закладу Теппендена. А в 1926 році Лора Скаддер запропонувала упаковувати їх у вощений папір. В результаті, з’явилася можливість зберігати чипси довше, перевозити на далекі відстані і продавати їх без продавця, адже покупці могли самі брати пакетики з полиць магазину (Додаток Б).

До 1921 року чипси були відомі лише на території США.

У 1929 році винайшли спеціальну машину для виготовлення великої кількості чипсів, її винайшов Фріман Макбет (Додаток В). В історії виникнення чипсів ця машина займає головну позицію, оскільки саме з неї почалося виробництво продукту для широких мас. У 1950 році, за свідченням історії, картопляні чипси стали найпопулярнішим і рекламованим товаром у всій Америці, їх транслювали всі телеканали. Найбільшу кількість чипсів було продано в 1970 році – приблизно на 1 мільярд доларів.

Перші чипси в СРСР зꞌявились у 1963 році і називались «Хрустящий картофель Московский в ломтиках» (Додаток Д). Виробником було підприємство Мосхарчокомбінат №1.

За даними Американської Асоціації закусок чипси залишаються одним з найбільш популярних продуктів США. Щорічні обсяги продажу чипсів у США складають приблизно 6 млрд. доларів. Американці поїдають чипсів більше, ніж будь-де у світі – майже 3 кг в рік. А на виробництво чипсів американці витрачають 11% усієї картоплі, вирощеної у США. Втім, чипси вже давно завоювали не тільки Америку, але й увесь світ. Вони поряд з гамбургерами і хот-догами стали одним із внесків США у світову кулінарію. Щоправда, цей внесок, на думку лікарів, є сумнівним.

1.2. Сучасне виробництво чипсів

Існує кілька технологій виробництва чипсів. Традиційний шлях – це виготовлення чипсів зі шматочків сирої картоплі . Тут дуже важлива якість вихідної сировини: далеко не з будь-яких бульб можна приготувати хороший хрусткий картопляний чипс. Чипси повинні бути щільними, з невисоким вмістом цукру, без пошкоджень всередині і з рівною поверхнею. З 5-6 кілограмів якісної картоплі виходить 1 кілограм чипсів.

Ми вивчали виробництво чипсів «Люкс» (Додаток Ж).

 1. Перед тим, як бульби картоплі потраплять у спеціальну машину для нарізки, їх оглядають і, якщо необхідно, видаляють видимі дефекти.
 2. Чистка картоплі відбувається в абразивних барабанах періодичної дії. Спочатку відбувається завантаження необхідної кількості картоплі у ваговий бункер, після цього відбувається вивантаження в барабан. Безпосередньо нарізка відбувається механічним шляхом за рахунок обертання конусоподібного днища барабана. Усередині ріжучої машини знаходяться вісім пар найгостріших лез, які нарізають бульби на тонкі скибочки. Товщина кожної скибочки менша двох міліметрів.
 3. Після нарізки картопляні скибочки надходять в саме «серце» лінії з виробництва чипсів – жарильну ванну для обсмажування скибочок і отримання базових чипсів. Тонко нарізані скибочки картоплі надходять у ванну з олією, в якій обсмажуються протягом трьох хвилин при температурі 180 градусів Цельсія. Якісна олія, як і якісна картопля – основа смаку чипсів.
 4. Далі до обсмажених картопляних чипсів додаються спеціальні ароматичні та смакові добавки, основою яких є сіль.
 5. Конвеєрами вже готові чипси надходять для упаковки. Спочатку відбувається розподіл і зважування.

Інша технологія передбачає виробництво чипсів з меленої картоплі – пластівців, гранул або крохмалю. Тісто з переробленої картоплі замішується, формується і висушується пластинками. Виробник купує цей напівфабрикат у мішках, а потім просмажує у фритюрі, куди додає сіль і прянощі. Добавки зі смаком сиру, бекону, сметани, грибів та інших привабливих продуктів можуть вноситися, і після обсмажування – перед остаточним просушуванням.Кожен знає, що чипси можна приготувати і в домашніх умовах. Це простий спосіб, адже не потребує ніякої техніки. Такі чипси готуються в товстостінній каструлі або глибокій сковороді (Додаток З).Отже, щоб приготувати чипси в домашніх умовах потрібно очистити картоплю від шкірки і нарізати тонкими шматками. У глибоку сковороду або каструлю налити олію і дати їй закипіти. Шматки картоплі осушити від вологи і кинути в олію, що кипить. Відкинути готові чипси в друшляк, рум’яні чипси посолити і додати будь-які спеції за смаком. Можна чипси приготувати і в духовці. Для цього нарізану кружечками картоплю викладають в глибокий посуд, приправляють приправами, сіллю, дають настоятись. Деко змащують соняшниковою олією, після чого викладають на нього шматочки картоплі. Смажити їх 15 хвилин. За аналогією можна готувати чипси і в мікрохвильовій печі, і у фритюрниці.Можна виготовляти в домашніх умовах чипси і з картопляного пюре. Для цього потрібно картоплю почистити, порізати і відварити. Потім розім’яти її в пюре, додавши вершкове масло, молоко і яйце. Все добре перемішати. Далі додати борошно, щоб маса стала кремоподібною. Додати сіль, спеції. На добре розігріту вафельницю (змащену олією) ложкою викласти картопляне тісто. Щільно закрити вафельницю і смажити до готовності. Чипсу зняти і поламати на кусочки. Зверху посипати сіллю або паприкою.Ось поради щодо приготування чипсів у домашніх умовах:·       картоплину потрібно брати середніх розмірів, без вічок і вм’ятин;·       щоб зменшити вміст крохмалю, нарізані скибочки картоплі треба промити водою, підсушити;·       щоб скибочки не прилипали до дека, треба викладати їх на пергамент, пекарський папір, посипати борошном поверхню;·       спеції додавати за смаком. Можна використовувати часник, цибулю, паприку, кріп.

РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ЧИПСІВ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ

2.1. Вивчення складу чипсів за упакуванням та їх впливу на організм людини

Для дослідження ми обрали чипси зі смаком бекону виробників «Layꞌs», «Люкс», «KARTOFUN».

Вивчаємо склад чипсів «Люкс» Бекон за інформацією з упаковки. Там зазначено склад: картопля, олія рослинна (олеїн пальмовий), ароматизатор «бекон», підсилювач смаку і аромату (глутамат натрію, гуанілат натрію, інозінат натрію), сіль, цукор, цибуля суха мелена, петрушка суха, порошок бекону, натуральний барвник куркумін. Енергетична цінність – 100 г продукту – 519ккал.

Чипси «KARTOFUN» відрізняються тим, що виготовлені з картопляного пюре (30%) і картоплі свіжої. На упакуванні вказано, крім згаданих раніше інгредієнтів, наявність лимонної кислоти (Е330), крупи манної, олії соняшникової, часнику сухого, консерванта – гідросульфіта натрію (Е223), стабілізатора – гідрофосфата натрію кислого (Е450). Поживна цінність – 100г – 506ккал.

Склад чипсів «Layꞌs» відрізняється від попередніх двох також своїми складниками. Тут наявне пшеничне борошно, соєвий білок, м’ясо порошкоподібне. Поживна цінність – 100г – 510ккал.

Розглянемо складники.

Е621 – глутамат натрію – харчова добавка, призначена для посилення смакових відчуттів. Не містить поживних речовин, а обманює наш мозок, у результаті чого ми думаємо, що вживаємо дуже смачну їжу. Е621 має побічні дії на організм людини: головний біль, сонливість, підвищене серцебиття, слабкість в м’язах, жар. Він призводить до виникнення алергій. Особливо шкідливий вплив він має на дитячий організм: пошкоджується мозок і погіршується зір.

Гуанілат натрію (Е627) – не є алергеном. Може бути непереносимість продукту, що характеризується такими симптомами: висипання на шкірі, печія, задуха, головний біль, підвищення артеріального тиску. Дана добавка небезпечна для чутливих людей, адже може викликати астматичні напади, безсоння, зневоднення і виникнення кропив’янки. Добавку Е627 заборонено вводити до складу дитячого харчування. Інозінат натрію в організмі людини перетворюється на канцероген і порушує артеріальний тиск людини. Може викликати запаморочення, почервоніння шкіри обличчя, нудоту, сильне потовиділення і важкість. Продукти з добавкою Е63, а отже і чипси, не можна вживати дітям, вагітним. Інозінат викликає відхилення в репродуктивній функції. Не рекомендується вживати людям-алергікам, астматикам і людям, які мають подагру, тому що дана речовина здатна посилити захворювання.Лимонна кислота (Е330) може виступати не лише в ролі харчової добавки, а й в ролі консерванта. Е330 призначена для запобігання окислювальних процесів у продуктах харчування, в результаті їжа не змінює свій початковий колір і не псується. Чипси виробника «KARTOFUN» як консервант використовують гідросульфіт натрію (Е223). Е223 має високу токсичність і може призвести до порушень і виникнення захворювань шлунково-кишкового тракту. Надмірне вживання гідросульфату натрію може призвести до захворювань очей. Застосування цієї добавки не заборонено законом. Проте виробник зобов’язаний вказати наявність даного продукту .Гідрофосфат натрію кислий (Е450) є емульгатором-стабілізатором. Незалежні експерти групи «Кедр» відносять його до речовин, що провокують онкозахворювання. Офіційні експерти визначають добавку Е450 безпечною, середнього рівня. Але при цьому виробник зобов’язаний вказати її наявність на упакуванні.          Модифікований крохмаль (Е-1450) – харчова добавка і сама по собі є безпечною, але при вживанні в їжу може взаємодіяти з екологічними забруднювачами, ліками, і тим самим завдавати шкоди. При цьому можуть утворюватися речовини, що негативно впливають на здоров’я. Фактично харчова добавка Е -1450 визнана безпечною для людського організму. Однак, аж до теперішнього моменту, медики і науковці не припиняють вести роботу з вивчення наслідків можливого негативного впливу всіх без винятку харчових добавок на людський організм. Тому можна сказати, що немає точних даних про вплив Е -1450 на здоров’я і нормальне самопочуття людини.Добавки для попередження злежування та грудкування (Е- 551). При вживанні діоксиду кремнію всередину, він проходить незмінним через шлунково – кишковий тракт, після чого виводиться з організму. За неперевіреною інформацією дослідження, проведені у Франції, показали, що при вживанні води з високим вмістом діоксиду кремнію знижується ризик розвитку хвороби Альцгеймера на 11 %. З урахуванням того, що стабілізатор Е551 не розчиняється у воді, частина його осідає в організмі. Саме з цієї причини в нирках, печінці та підшлунковій залозі утворюються так звані камені, які можуть викликати серйозні проблеми зі здоров’ям. Плюс до всього, у деяких вчених є припущення, що побічні продукти, які утворюються при взаємодії Е551 з іншими речовинами, здатні викликати онкологічні захворювання.

Пiд час технологiчної оброки олiї, як-от, пiдiгрiвання, вiдбуваються змiни у структурi молекул вищих ненасичених карбонових кислот та їхнiх залишкiв у жирах. А саме: цис – iзомери перетворюються на транс-iзомери та негативно впливають на будову клiтин органiзму. А гiдрогенiзованi жири призводять до збiльшення рiвня холестерину в кровi, що пiдвищує ризик iнфарктiв та iнсультiв. Також вони збільшують ризик виникнення онкологічних захворювань, розвитку діабету, зниженню кількості тестостерону, мають негативний вплив на імунітет та роботу серцево-судинної системи.

Вітаміни і мінеральні речовини в чипсах зовсім відсутні. За складом чипси є сумішшю жиру та вуглеводів з додаванням великої кількості солі, фарбників і різних замінників смаку.

При приготуванні чипсів утворюється акриламід (токсична речовина), що вражає нервову систему, печінку і нирки. Він вдвічі збільшує ризик виникнення раку грудей і шийки матки.

Канцероген глицимид призводить до виникнення ракових пухлин і до руйнування ДНК.

Крохмаль, з якого готують чипси, найчастіше генетично модифікова-ний. Такий крохмаль в організмі розпадається на глюкозу, гідрогенизований жир і акролеїн. Акролеїн дуже небезпечна речовина, що володіє токсичними і мутагенними і канцерогенними властивостями.

Але і чипси, що виготовлені з борошна, є не менш шкідливими. По-перше, для їх виробництва сьогодні береться генетично модифікована картопля. Багато хто вважає, що чипси виробляють із картоплі. Однак це не так. Велика частина виробників чипсів використовують кукурудзяне або пшеничне борошно, а також суміш крохмалів. Найчастіше це генетично модифікований соєвий крохмаль.

Та й смажать чипси на дешевому жирі. У результаті такого смаження навіть те, що теоретично могло бути корисним в картоплі – випаровується, а з’являються вищеназвані канцерогени.

Олеїн пальмовий – закупорює судини, вивести його з організму дуже складно.

Переважно чипси смажать не на корисній олії, а як мінімум на маргарині. Тому транс-жири, що містяться в чипсах, можуть викликати різні захворювання, в тому числі і рак. Велика кількість солі, що є в чипсах, заважає нормальному росту кісток, порушує обмін речовин і може викликати набряки і проблеми з серцем. Барвники та ароматизатори можуть викликати алергію.

Крім того, чипси мають дуже велику калорійність. Так що, наївшись чипсів, людина набирає вагу, вони сприяють ожирінню.

Під час спостережень і проведених досліджень англійські вчені з’ясували, що серед любителів чипсів рак зафіксований на 40% частіше, ніж у людей, які їх не вживають. У них спостерігається набагато більше випадків смертності від ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда.

Виходячи з вищесказаного можна зробити висновок: чипси мають негативний вплив на організм людини:

 1. При щоденному вживанні чипсів вже через місяць у будь-якої людини може розвинутися печія, гастрит.
 2. Сіль, що міститься в чипсах, порушує обмін речовин.
 3. Велика кількість канцерогенів може викликати утворення ракових пухлин.
 4. Сіль сприяє розвитку серцево-судинних хвороб, а також порушує ріст кісток, знижує імунітет, негативно впливає на печінку і нирки.
 5. У жінок збільшується ймовірність утворення раку молочних залоз, у чоловіків – негативно впливає на статеву функцію.
 6. Вживання чипсів викликає розлад нервової системи, що виражається в потенції і слабкості в руках і ногах.

Постійне вживання чипсів так впливає на організм:

 • відбиває апетит;
 • провокує викид травних соків (намарно);
 • збільшує в’язкість слини;
 • викликає подразнення слизової ротової порожнини і спрагу;
 • призводить до нездатності тонко розрізняти смаки.

Існують ще негативні наслідки вживання чипсів. Але навіть експерти не знають точної відповіді, наскільки небезпечний цей продукт для організму людини. Багато людей є шанувальниками такого продукту і вважають, що одна пачка в місяць не принесе шкоди. Однак, це не так. Чипси не рекомендується вживати навіть абсолютно здоровим людям. А тим, хто має зайву вагу, хронічні захворювання, захворювання шлунково-кишкового тракту категорично заборонено. Тим більше, не можна їсти прострочений продукт.

В даний час чипси – результат роботи хіміків. Тому від них варто відмовитись зовсім або вживати з великою обережністю. А тим, хто веде здоровий спосіб життя і правильно харчується, така їжа не підійде.

2.2. Дослідження складу чипсів експериментальним шляхом

Ми провели дослідження на наявність жирів, крохмалю, розчинних домішків, натрій хлориду у чипсах. Для цього нам знадобилось таке обладнання та реактиви: спиртiвка, штатив, чашка для випарювання, пробiрки, мiрний цилiндр, фiльтрувальний папiр, спиртовий розчин йоду, чипси.
 Хiд роботи

 1. Аналiз чипсiв на наявнiсть жиру.

Методика проведення дослiдження.

 1. Покласти чипс на фiльтрувальний папiр.
 2. Зiгнути фiльтрувальний папiр навпiл i роздавити чипс.
 3. Видалити шматочки чипса з фiльтрувального паперу.
  Висновок:наявнiсть плями на фiльтрувальному папері свiдчитъ, що даний продукт мiститъ жири. Під час дослідження ми побачили, що найбільше жирів міститься у чипсах виробника «Layꞌs», а найменше – «KARTOFUN» (Додаток Л).
 4. Якiсне визначення крохмалю.

Методика проведення дослiдження.

 1. Нанести декілька крапель розчину йоду на сухий чипс.
 2. Спостерігаємо появу забарвлення (темно-синього)
 3. Подрiбнюємо iнший чипс в пробiрку, додаємо воду (половину пробiрки), нагрiваємо протягом 5—7 хвилин.
 4. Вiдфiльтровуємо воду вiд чипсiв.
 5. Додаємо до фiльтрату декiлька крапель йоду.
 6. Вiдзначаємо рiзницю в забарвленнi при проведеннi реакції у водному розчинi i в твердiй фазi.

Висновок: хiмiчний аналiз визначення крохмалю показав змiну забарвлення розчину йоду на фіолетовий. Найбільше крохмалю містять чипси виробника «Kartofun», чипси двох інших виробників – майже однаково (Додаток М).

 1. Якiсне визначення розчинних компонентiв.

Методика проведення дослiдження

 1. Приготувати водну витяжку iз чипсiв: подрiбнити 1—3 та перенести у про6iрку.
 2. Долити 15—20 мл води.
 3. Нагрiти на полум’ї спиртiвки.
 4. Профільтрувати утворену суміш.
 5. Дослiдити фiльтрат.

Висновок: на фільтрі залишилися нерозчинні домішки. Ми були здивовані, коли проводили дане дослідження тим, що чипси виробника «KARTOFUN» повністю ввібрали воду і показали найменший вміст приправ. Найбільше приправ ми побачили у чипсах виробника «Люкс» (Додаток Н).

 1. Якiсне визначення катіонівнатрiю.

Методика проведення дослiдження

 1. Половину отриманого фiльтрату помістити в чашку для випарювання.
 2. Здiйсніти випарювання.
 3. У сухий залишок занурити сталевий дріт, який потім внести у полум’я.

Висновок: Фізико-хімічний аналіз, заснований на використанні ефекту зміни забарвлення полум’я, що пояснюється наявністю іонів натрію у фільтраті розчину чипсів. Спостерігаємо полум’я жовто-оранжевого кольору. Отже, у чипсах є солі натрію, а яскравість полум’я свідчить про їх великий вміст.

 1. Якісне визначення хлорид-іонів.

Методика проведення дослідження

 1. Налити у пробірку 1-2 мл водної витяжки.
 2. Добавити 3-4 краплі 5% розчину арґентум нітрату.
 3. Долити 1-2 мл розчину нітратної кислоти.

Висновок: ми побачили випадання білого сирнистого осаду, який не розчиняється в нітратній кислоті, це свідчить про наявність у фільтраті іонів хлору.

2.3. Результати анкетування

З учнями Чечельницької ЗОШ І-ІІст. було проведення анкетування (Додаток П). У ньому взяло участь 39 учнів і 10 учителів. В анкеті було 8 запитань. На запитання «Чи вживаєте ви чипси?» «Так» відповіло 26 учнів, «Ні» – 18, «Інколи» – 5. Вживають чипси після їжі – 6; в момент голоду – 1; коли хочеться – 13; за компанію – 11. На запитання «Чи корисні чипси?» «так» відповіло 27 опитуваних.19 учням батьки дозволяють купувати чипси, 12 – ні, і 10 – інколи. Читають етикетку лише 9 опитуваних. Чипси приваблюють: смаком – 20; гарним упакуванням – 5; дешевизною –1; зручністю вживання – 7; рекламою – 15. Чипси замінили яблуком – 15; шоколадом – 16; сухариками – 18.

2.4. Ефективність різноманітних форм роботи зі здорового харчування

2.4.1. Батьківські збори

Профілактична робота з питань вживання чипсів дітьми має важливе значення. Висока ефективність правильного харчування дітей та їх батьків може бути досягнута тільки завдяки наполегливій праці з використанням різноманітних засобів і методів. Саме з цією метою ми підготували виступ до загальношкільних батьківських зборів, тема доповіді «Склад чипсів та наслідки їх вживання».

Хочу зазначити, що батьки з великою зацікавленістю слухали мене. А після промови, задавали питання, на які разом шукали відповідь. Це ще один доказ небайдужості батьків до здоров’я своїх дітей.

Ми вважаємо, що така форма роботи як батьківські збори є досить ефективною в проблемі правильного харчування учнів

2.4.2. Учнівська конференція.

У Чечельницькій ЗОШ І-ІІст. була проведена учнівська конференція «Здоровий спосіб життя» (Додаток Р). Учасники представили цікаві напрацювання, дослідження, статистичні дані. Наша робота «Дослідження складу чипсів та їх впливу на організм людини» мала великий успіх. Доповідь примусила замислитись багатьох любителів чипсів, адже вони мало що знали про них. Після наших доводів багато модниць сказали «ні» чипсам, тому що поживність цього продукту 509-519 кілокалорій в 100г. А це вже змушує задуматись тих, хто мріє про гарну фігуру.

ВИСНОВКИ

Над темою «Дослідження складу чипсів та їх впливу на організм людини» ми працюємо недавно, але маємо намір продовжити цю роботу у наступних класах. Дана тема є дуже актуальною сьогодні і має практичне спрямування, тому що матеріали досліджень можна використати при вивченні тем з біології, основ здоров’я, медицини.

Результати досліджень висвітлювались на учнівській конференції, батьківських зборах, під час виконання проектів та написання рефератів.

Для розв’язання поставлених завдань, у науковій роботі опрацьовано науково-методичну літературу, проведено дослідження.

У результаті проведеної роботи ми :

 1. Дізнались, що чипси з’явились приблизно 165 років тому і їх творцями є американський мільйонер Вандербільт Корнеліус і кухар з міста Саратога-Спрінгс Джордж Крам. До того ж чипси пройшли довгий шлях від ресторанів до вулиць.
 2. Ознайомились з виробництвом чипсів на підприємствах і в домашніх умовах.
 3. Вивчили склад чипсів, порівняли його у різних виробників, а саме:
  «Layꞌs», «Люкс», «KARTOFUN».
 4. Дослідили експериментальним шляхом наявність жиру, крохмалю, розчинних домішок, натрій хлориду у чипсах.
 5. Ознайомились з негативним впливом чипсів на організм людини.

На основі проведеної роботи були розроблені різноманітні заходи з пропаганди здорового харчування:

 • виступи на учнівській конференції;
 • виступи на батьківських зборах;
 • виготовлення пам’яток;
 • зустрічі з шкільною медсестрою ;
 • випуск стіннівки.

Але, не зважаючи на пророблену роботу, проблема вживання чипсів учнями нашої школи залишається відкритою. Тому ми не зупиняємось на досягнутому і продовжимо роботу над цією проблемою.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 1. Невалѐнная, А.А., Мижуева, С.А., Долганова, Н.В. Изучение спроса потребителей на картофельные чипсы в торговых организациях города Астрахани / А.А. Невалѐнная, С.А. Мижуева, Н.В. Долганова // Вестник АГТУ. Серия: Экономика. – 2014. – №3. – С. 62 – 66.
 2. Tareke E, Rydberg P. et al.(2002). Analysis of acrylamide, a carcinogen formed in heated foodstuffs.  Agric. Food. Chem. (eng) 50 (17): 4998–5006. PMID 12166997doi:10.1021/jf020302f.
 3. Food Standards Agency, Acrylamide: your questions answered Retrieved on 2008-01-01
 4. Исследователи доказали пагубное влияние чипсов на развитие детского мозга [Электронный ресурс]. – Режим доступа : http://news-vendor.com/news/48666.
 5. Любите чипсы? 4 здоровые альтернативы закуски, которые можно приготовить дома [Электронный ресурс]. – Режим доступа :http:// ru
 6. Нейротоксичні речовини (neurotoxic substances)— стаття в психологічні енциклопедії, Дж. Л. Андреасси
 7. Рак та харчування Жвіташвілі Ю. Б. (хірург-онколог, доктор медичних наук) 2010 [Электронный ресурс]. – Режим доступа : http:// http://foodandmood.com.ua
 8. Технологические особенности производства чипсов из свежего картофеля [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.levati.ru/potveg/chips/l_chips.html.

ДОДАТКИ

Додаток А

«Творці» чипсів

Вандербільт Корнеліус

Джордж Крам

Додаток В

Перші упакування для чипсів

Додаток Б

Машина для виготовлення чипсів

Додаток Д

Перші чипси СРСР «Хрустящий картофель Московский в ломтиках»

Додаток Ж

Виробництво чипсів «Люкс»

Додаток З

Виготовлення чипсів у домашніх умовах

Додаток К

Досліджувані чипси

Чипси «Layꞌs»

Чипси «Люкс»

Чипси «KARTOFUN»

Додаток Л

Аналiз чипсiв на наявнiсть жиру

 

Додаток М

Якiсне визначення крохмалю

Додаток Н

Якiсне визначення розчинних компонентiв

«Layꞌs»

«KARTOFUN»

«Люкс»

Додаток П

Анкета

 1. Чи вживаєте ви чипси?
 2. Коли вживаєте чипси:
 • після їжі;
 • в момент голоду;
 • коли хочеться;
 • за компанію.
 1. Як ви думаєте: чипси корисні чи шкідливі?
 2. А чим корисні? Чим шкідливі?
 3. Чи дозволяють Вам батьки купувати чипси?
 4. Чи читаєте Ви етикетки на чипсах?
 5. Чим приваблюють Вас чипси:
 • смачні;
 • гарне упакування;
 • коштують дешево;
 • зручно їсти на вулиці;
 • гарно прорекламовані.
 1. Що б Ви скуштували замість чипсів:
 • яблуко;
 • шоколад;
 • сухарики

Додаток Р

Участь у шкільній конференції

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0