Виконав:
Мальцев Олександр
учень 5 класу
Шарівської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів
Богодухівської районної ради
Харківської області
Науковий керівник:
Хопрянінова Ніна Вікторівна
вчителька природознавства, основ здоров’я
Шарівської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів
Богодухівської районної ради
Харківської області,
лауреатка V Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”
у номінації „Географія”
ВСТУП
Тип проекту: природознавчий, здоров’язберігаючий, дослідницький, описовий, довготривалий.
Актуальність роботи:
Тваринний світ займає певне місце у нашому житті. Це не тільки приємне проведення часу, але і спосіб розслабитися і не відчувати себе самотніми. Домашні улюбленці можуть подарувати нам не тільки позитивні і радісні емоції, але й вилікувати від недуги або знизити рівень стресу. Для моєї родини домашні тварини відіграють особливу роль. Все це дає можливість визначити актуальність даної роботи.
Час ведення дослідження вересень 2019 – січень 2020
Предмет дослідження: роль та вплив домашніх улюбленців на самопочуття та емоційний стан людини.
Об’єкт дослідження: домашні улюбленці та їх вплив на самопочуття людей.
Мета:
- провести дослідження впливу домашніх тварин на людину;
- виявити особливості поведінки домашніх улюбленців у присутності людини;
- взаємодія домашніх тварин з людиною на прикладі моєї родини.
Методи дослідження:
Теоретичні: вивчення та аналіз відповідної літератури.
Практичні: спостереження за домашньою твариною.
Зв’язок даної роботи зі шкільною програмою полягає у можливості використання результатів дослідження та ілюстративного матеріалу на уроках природознавства та основ здоров’я.
Наукова новизна зумовлена детальним дослідженням впливу домашніх котів на людей при безпосередньому контакті.
Практичне значення: робота може бути використана учнями для поглиблення знань про домашніх тварин, їх вплив на здоров’я.
Завдання дослідження:
- Спостереження за котом, який живе вдома.
- Опитування близьких та знайомих про їх ставлення до домашніх тварин.
- Аналіз художніх та науково-популярних фільмів, що відображають вплив домашніх улюбленців на самопочуття людей.
- Збір свідчень про «найвідоміших» котів за матеріалами Інтернету.
- Опитування серед учнів про домашніх улюбленців.
Етапи проекту:
Відвідати шкільну бібліотеку та підібрати необхідну літературу для проекту.
Із допомогою свого керівника роботи та батьків знайти матеріал в Інтернеті.
Із зібраного матеріалу вибрати основні відомості про лікування людей тваринами.
Очікуванні результати : в результаті проекту моя сім’я, близькі будуть бережливо ставитися до тварин та навколишнього середовища.
Розділ І. Наукові факти.
1.1. Фелінотерапія – лікування за допомогою кішок.
Фелінотерапія (від лат. felis — кішка) — методи профілактики та лікування різноманітних захворювань за допомогою контактування з кішками. Доведено ефективність фелінотерапії при таких захворюваннях, як артрит, цистит, запалення придатків та багатьох інших. Але найкраще пухнастим терапевтам вдається лікувати нерви. Кішка легко знімає стрес і запобігає його наслідкам. Прихильники фелінотерапії визначили, що кішки різних порід лікують різні захворювання. Якщо людина має проблеми з печінкою, нирками, хворіє на гастрит чи коліт, краще завести короткошерстого або голого улюбленця. Є також і статева спеціалізація. Вважається, що кішки краще лікують недуги нервового походження, а коти — усі інші, зокрема остеохондроз, радикуліт і артроз. [1].
Присутність кішки стабілізує роботу серця, знімає головний біль та біль у суглобах, стимулює швидке загоєння травм, лікує внутрішні запальні захворювання. Експериментально доведено, що при погладжуванні кішки нормалізується пульс і артеріальний тиск, формується стан душевного комфорту.
Кішки чинять на людину комплексну дію: на біоенергетичному і на тактильному рівні. Вони є неперевершеними майстрами дотикової терапії. Результат «котячого масажу», коли кішка перебирає лапками, сидячи на колінах або грудях улюбленого господаря, можна порівняти тільки з дією голок рефлексотерапевта.
Кішка — ефективний енерго-інформаційний прилад, що виявляє хворі місця свого господаря. Коли в організмі відбуваються якісь порушення, коли виникає біль, це відразу ж відчуває кішка. Тривала дружба з кішкою укріплює імунну систему і сприяє здоров’ю і довголіттю.
Муркотання кішки − це певні звукові коливання (частота від 20 до 50 Герц), що стимулюють процес зцілення. Муркотання сприяє підвищенню захисних сил організму, пришвидшує загоєння ран, у результаті дії звукових коливань такої частоти підвищується щільність кісток, що сприяє зрощенню переломів.
Тому, коли кішки, що отримали травми, бурчать, вони займаються самолікуванням. Ця частота також покращує стан кісткової тканини людини.
Сьогодні методи фелінотерапії широко використовуються у комплексному психотерапевтичному лікуванні депресії, тривожності, дратівливості, напруженості з підвищенням м’язового тонусу, субклінічних порушень самопочуття при метеопатичних сезонних розладах.
Протипоказань проти цього методу лікування практично немає. На випадок алергії на котячу шерсть є короткошерсті та безшерсті породи кішок. [2].
1.2. Історія фелінотерапії
Відомо, що перші згадки про кішок дійшли до нас із Стародавнього Єгипту. Ще кілька тисячоліть тому тодішні жителі долини ріки Ніл збирали рекордні врожаї зернових культур. Сприятливий клімат спричиняв масове розмноження мишей та щурів, які пожирали зерно у величезних кількостях. У зв’язку з цим запаси зерна на випадок можливого неврожаю дуже важко було зберегти. Проблему допомогли вирішити кішки, Однак, як і звідки вони потрапили до Єгипту? Історики припускають, єгиптяни вивезли кішок із Нубії (стародавня африканська країна у верхній течії Нілу). Одомашнення кішки сталося майже за 4 тис. років до н.е. — це встановили археологи, що знайшли вирізьблене на кам’яній плиті її зображення з ошийником на шиї. За здібність кішки швидко розмножуватись, звичку до нічного способу життя, ще за незвичайні очі, що світяться в темряві, її стали шанувати як священну істоту, що володіє магічною силою. [3].
1.3. Функції фелінотерапії
Психофізіологічна функція полягає в тому, що спілкування з тваринами здатне позбавляти людину від стресу, покращувати роботу нервової системи і психіки в цілому.
Психотерапевтична функція – спілкування з тваринами багато в чому сприяє гармонізації міжособистісних відносин.
Реабілітаційна функція полягає в тому, що контакти з тваринами служать додатковим каналом взаємодії особистості з навколишнім світом. Вони допомагають психічній і соціальній реабілітації.
Функція спілкування. Тварини можуть здійснювати цю важливу функцію в процесі спілкування з ними людини. [4].
1.4. Види фелінотерапії
Всі коти відрізняються між собою типом шерсті і забарвленням:
Так, вважається, що довгошерсті особини (персидські, шиншили, бірманські) лікують психічні розлади, депресії, безсоння. Кішечки з шерстю середньої довжини (американський бобтейл, абіссінська) знаходяться у великій пошані у людей, які страждають захворюваннями серця. Короткошерсті або безшерстих (девон-рекс, сфінкс, корніш-рекс) зцілюють гастрити, коліти, хвороби печінки і нирок. Сіамська кішка відрізняється від інших порід тим, що вбиває мікроби в будинку – це допомагає його жителям вилікувати застуду. Існує думка, що саме британські кішки лікують і допомагають швидше відновитися після інфаркту міокарда, у т. ч. повторного: в деяких зарубіжних лікарнях прийнято давати погладити і попестити кішечку хворій людині – це піднімає таким людям настрій і знижує хворобливість. [5]. Цілющі здібності у стерилізованих тварин значно нижче, ніж здатність особин з діючими репродуктивними функціями. Крім довжини вовни, є ще й такі фактори, що впливають на людину, як забарвлення. Кіт чорного забарвлення знімає втому і забирає в 2 рази більше негативної енергії, ніж кішки інших забарвлень. Наявність кремового окрасу сприятливо впливає на енергетику людини. Руді і сірі віддають більше позитивної енергії, ніж всі інші. Сіро-блакитні надають заспокійливу дію на психіку, знімають стрес. Білі лікують покращують обмін речовин людини.
Поділяють види фелінотерапії за породами кішок. Персидська кішка володіє спокійним характером. Потрапивши в новий будинок, вона обирає одну людину, з яким буде вірна все життя. Незважаючи на природну доброту, ця порода досить норовлива: їх неможливо посадити на коліна, якщо вони самі того не хочуть, але від улюбленого господаря не відійдуть ні на крок. Балінезійська кішка відрізняється м’яким характером і яскраво-блакитним кольором очей, виростає невеликих розмірів. Така порода підходить сім’ям з дітьми та літнім одиноким людям: з нею можна пограти, прогулятися, ведучи її на повідку, або спокійно дивитися телевізор. Девон-рекс– дивовижна порода! Вони активні і життєрадісні в будь-яких умовах, їх дуже часто називають «котопсами», і не даремно: від інших порід вони відрізняються собачою відданістю і готовністю підтримати людину в різних ситуаціях. Вони з радістю грають навіть з папірцем, володіють потужною енергією, чудово піднімаючи настрій своїми милими витівками всім членам сім’ї. Мейн-кун, незважаючи на досить значні розміри, мають дуже доброзичливий характер: однаково добре ладнають з людьми і тваринами, але іноді бувають непосидючі;
Тойбоб вважається однією із самих безстрашних котячих порід: вони не бояться ні вогню, ні меча, із задоволенням фотографуються і навіть можуть захистити свого господаря від ворогів (судячи з їхньої поведінки, вони думають саме так). Примхливі, люблять, коли їм приділяють багато уваги, тому їм складно терпіти поруч іншу тварину.[6]
Розділ ІІ. Вплив домашніх котів на самопочуття та емоційний стан людей.
2.1. Дослідження та аналіз взаємодії домашніх котів на прикладі моєї родини.
Мене звати Мальцев Олександр. Декілька місяців я проводив дослідження впливу нашого домашнього кота на самопочуття та емоційний стан членів моєї родини. Спостереження записував у вигляді щоденника спостережень. У дослідженні брала моя родина. Протягом тривалого періода члени моєї родини активно спілкувалися з домашнім улюбленцем.
Нашого котика звати Кишмиш. Йому 2 роки. Порода –британський прямовухий кіт, а саме «Скотіш страйт». Це коти, які, на перший погляд, нічим не примітні. У них довгі прямі вушка, але при цьому присутній ген висловухості, який після схрещування нікуди не подівся. Дивовижна особливість цієї породи полягає і в тому, що стать тварини можна виявити, завдяки будові мордочки. Так, коти мають більші розміри і виражену мускулистість ніж кішки.
Скоттіш страйтів, як і інших породистих кішок, можна годувати як спеціалізованими кормами, так і натуральною їжею. Змішувати способи годування не варто, як і змішувати сухі корми різного типу. Дорослих кішок годують двічі на день. Обсяг порції розраховується, в залежності від габаритів кішки. В основі раціону здорової кішки має бути нежирне м’ясо, таке як яловичина і курка. М’ясо можна трохи відварити або давати в сирому вигляді.
Британці не люблять, коли порушують їх спокій або переривають відпочинок. Якщо ви насильно розбудили вихованця, щоб залучити його до гри, то будьте певні, що майже відразу улюбленець віддалиться від вас в більш затишне місце.[7].
Так, наприклад, британські кішки мають виражений характер лідера, вони дуже люблять спостерігати за всім, що відбувається в будинку, з шафи. Переважно вони вибирають тільки одного господаря і прихільні конкретно цій людині. Наш Кишмиш обрав собі сестру Дарину. Але річ у тім, що більшу частину свого часу Дарина проводить в школі, де піддається стресовим ситуаціям через високу відповідальність та навантаженність, оскільки вона навчається в 9 класі. А вдома на неї покладена чимала відповідальність за мене, як за молодшого брата. Я встиг помітити, що муркотіння кота сприяє покращенню настрою сестрички; звичайне погладжування котика сприяє зняттю зайвої напруги, стану тривоги та депресії. Допомагає Кишмиш знизити підвищений артеріальний тиск і загалом заспокоює Дарину.
Я також полюбляю після школи гратися з нашим котиком. Він викликає в мене позитивні емоції. Особливо він полюбляє бігати за м’ячиком. Робить Кишмиш це дуже кумедно, ніби , пританцьовуючи. В ці моменти в нашій оселі чутно сміх всієї сім’ї.
З татом в нього особливі стосунки: вони сплять разом на дивані ввечері, коли татко втомлений приходить після роботи. Тато каже, що муркотіння кота заспокоює його, і допомагає виспатись (тата декілька років турбувало безсоння).
А з мамою в них свої «розмови» на кухні. Мама готує їсти і любить співати. Кишмиш нявкає та «підспівує» матусі. Це дуже піднімає їй смішить та підбадьорює, наповнює енергією. І страви виходять ще смачніші.
Любові, співчуття, милосердя кожна людина вчиться в дитинстві. З любов’ю до тварин в наші душі приходить повага до інших, неприйняття насильства.
2.2. Аналіз художніх та науково-популярних фільмів, що відображають вплив домашніх улюбленців на самопочуття людей.
Кошенята стали героями фільмів, мультфільмів і серіалів. Комедійні сцени з їх участю змушують сміятися і дітей, і дорослих, драми спонукають багато переосмислити. Якщо говорити про рейтинги кіно про кішок, то лідируючі позиції займають диснеївська «Дорога додому», добрий кінофільм «Кошеня» та інші гідні картини, списки яких представлені нижче.
- Дорога додому: неймовірна подорож (1993, США). Весела і добра кінострічка компанії Дісней розповідає про кішечку і двох собак, яких господарі залишили на фермі. Вони пускаються в подорож через гори в пошуках своєї сім’ї, і разом долають всі труднощі.
- Кошеня (1996, Росія). Дівчинці купили смугастого котика. Жвавий і прудкий Тиграша випадково випав у вікно і потрапив на дах автомобіля, який відвіз малюка далеко від будинку. З цього і почалися його пригоди, знайомство з дивно доброю і самотньою людиною, а також пошук своєї маленької господині.
- Невероятное путешествие (1963, Канада, США). Сюжет, максимально наближений до книги письменниці Шейли Барнфорд, оповідає про пригоди лабрадора Луат, бультер’єра Бодж і сіамця Тео. Вони загубилися і разом долають труднощі і небезпеки, намагаючись знайти своїх господарів.
- Три життя Томазіни (1963, Великобританія, США). Один з перших фільмів про котів оповідає про руду вихованку Томазіну, улюбленицю маленької дівчинки на ім’я Мері. Під час важкої хвороби, яку не зміг вилікувати її батько-ветеринар, шанс на порятунок тварині дасть відлюдниця, відома в народі як відьма.
- Кішка напрокат (2012, Японія). Одні люди отримують від котів спокій і умиротворення, інші заряд позитивних емоцій, а треті – можливість притупити самотність. Саме це пропонує молода дівчина, що надає своїх вихованців напрокат за символічну плату.
- BBC: загадкові кішки (2002, Великобританія). Кінокартина від ВВС розкриває таємницю походження домашніх улюблениць. Вчені пояснюють особливості їх еволюції, такі як довгі вуса, гнучке тіло, вміння бурчати.
- Кішки Єгипту (2004, Бельгія). Сімейство котячих було одомашнено в Єгипті приблизно 4 тисячі років тому. Їх ототожнювали з богинею родючості Бастет, шанували і схилялися загадковим хижачкам.[8].
2.3. Опитування серед учнів про домашніх улюбленців.
У ході роботи було проведено опитування учнів школи, що складалося з трьох запитань:
1). Чи знаєте Ви що таке„анімалотерапія”?
2). Чи хотіли б Ви дізнатися про такий метод лікування, як анімалотерапія, а саме фелінотерапія?
3). Чи погодились би ви лікуватися за допомогою котів?
Результати дослідження.
1 запитання: Чи знаєте Ви що таке %„анімалотерапія”? Результати показали, що 20 % опитуваних знає, 50% дізналися, після того як, провели інформаційну хвилинку на уроках з основ здоров’я у школі, а 30% не знають.
2 запитання: Чи хотіли б Ви дізнатися про такий метод лікування, як анімалотерапія, а саме фелінотерапія?
Результати показали: 55% хотіли б дізнатися більше про лікування за допомогою тварин і природи в сукупності з ліками, 25% вважать, що потрібно застосовувати ліки без побічних ефектів на натуральних компонентах, а 20% лікуються ліками швидкої дії не залежно від побічних ефектів та ціни й не вірять в «анімалотерапію».
3 запитання: Чи погодились би ви лікуватися за допомогою котів?
Результати показали, що 80% опитуваних хотіли б дізнатися детальніше, ну а 20% влаштовує і те, що вони знають.
2.4. Значення домашніх котів в житті людини
Кішки в житті людини відіграють дуже велику роль. Вона бере на себе всі негативні імпульси і очищає енергетику. Коли ми гладимо кішку, її шерстинки сприятливо впливають на нервову систему людини.
Звичайно, якщо у вас немає алергії. Ці тварини можуть грати як декоративну, так і соціальну роль в нашому житті. Для когось вони є помічниками, а для інших – повноправні члени їх родин. Домашній вихованець – це в першу чергу вірний друг, який мовчки вислухає і ніколи не зрадить. [9].
3. Висновки
Працюючи над обраним проектом я проаналізував багато різної літератури, даних з мережі Інтернет та з’ясував, які особливі та неповторні коти. Дізнався що, існує багато різних пород кішок, які можуть за зовнішнім виглядом та характером дуже відрізнятися одна від одної.
Проведена мною дослідницька робота надала мені знання щодо впливу кішок на самопочуття та емоційний стан людини. Кіт – граціозний, ласкавий, хитрий домашній улюбленець. Він відчуває себе господарем в вашій оселі. Буває грайливим, спокійним, але все одно залишається хижаком. Захоплююче життя кішок в нашому суспільстві призвело до умиротворення людства. Адже вони зменшені копії великих хижаків: тигрів, гепардів, інших котячих.
Коти незалежні, але дуже прив`язуються до людини, до будинку, в якому мешкають. Вони допомагають людям позбутися гризунів, рятуючи цим зерносховища, склади, комори і власне місце проживання. Це єдині тварини, які прибилися до людей з власної волі.
Наше життя домашні тварини роблять більш яскравим, повноцінним і помітно продовжують його. В результаті свого дослідження я навчився визначати вплив нашого домашнього улюбленця на самопочуття та емоційний стан членів сім’ї, дізнався про відомих котів. Тепер зрозуміло, що настрій та активність людини можуть змінюватись під впливом тварин. І члени моєї родини тепер свідомо вибирають домашнього улюбленця, коли хочуть покращити життєвий тонус чи заспокоїтися.
Я збагнув, що спілкування з твариною не шкодить людині, а впливає на неї позитивно.
4. Список використаних джерел
- https://ua.depositphotos.com/31372939/stock-illustration-frame-with-cheerful-kittens.html
- https://ukr.media/animals/380965/
- https://uk.wikipedia.org/wiki/Фелінотерапія
- https://familytimes.com.ua/zdorovya/animaloterapiya-likuyut-tvaryny
- http://library.vnmu.edu.ua/wp-content/uploads/2015/09/Animaloterapiya.pdf
- http://vkurse.ua/ua/health/felinoterapiya-lechenie-koshkami.html
- http://vidpoviday.com/felinoterapiya-koshkoterapiya-kishki-likuyut-xvorobi-lyudej
- https://yandex.ua/turbo?text=https%3A%2F%2Fmrkot.com%2Ffilmy-pro-kotov-i-koshek
- https://ukranimals.ru/kishki/3632-rol-kishki-v-zhitti-ljudini.html
- Нацуме Сосекі. Ваш покірний слуга кіт : роман / з япон. пер. Іван Дзюб. – К. : Дніпро, 1973. – 454 с
- Браун Л. Д. Кіт, у якого було 60 вусиків ; приватне життя кота, який… : [роман, оповідання] / Ліліан Джексон Браун; [Пер.з англ. М. А. Шерешевская, Е. З. Фрадкіна]. – СПб. : Амфора, 2007. – 224 с
- Крилова, Наташа домашні кішки / Наташа Крилова . – М.: Сталкер, 2010. – 368 c.
- Міжнародний ветеринарний паспорт для кішок. – М.: Акваріум-Принт, 2012. – 929 c.
- Бессант, Клер 9 життів кішки. Як зробити життя вашої кішки довгим, здоровим і щасливим / Клер Бессант. – М.: Ріпол Класик, 2015. – 256 c.
- Дудникова, С. С. Все про кішок. Довідник розумного господаря / С. С. Дудникова. – М.: Ексмо, 2015. – 144 c.
- Найпопулярніші породи кішок. – М.: Акваріум-Принт, 2008. – 217 c.
- Фогл, Брюс поведінка кішки / Брюс Фогл. – М.: Центрполиграф, 2012. -314 c.
Додатки
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!