Виконавець:
Масло Микита Олександрович,
учень10 класу
КЗ „Тернівська загальноосвітня школа І – ІІІ ст. № 6
Тернівської міської ради
Дніпропетровської області”
Науковий керівник:
Разінкова Олена Анатоліївна,
вчитель біології та екології
КЗ „Тернівська загальноосвітня школа І – ІІІ ст. № 6
Тернівської міської ради
Дніпропетровської області”
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Біологія”
ПЕРЕЛІК УМОВНИХ ПОЗНАЧЕНЬ
ТЖКП – Тернівське житлово-комунальне підприємство.
ОСББ – Створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.
КНП – Комунальне некомерційне підприємство.
ВСТУП
Сортування сміття – це не прояв педантичності, а внесок в наше майбутнє. Якщо ми навчимося правильно викидати відходи, то не тільки наблизимося до більш цивілізованих країн, а й подбаємо про екологію, в якій ми живемо.
За офіційною статистикою інформаційних агентств, Україна перша в світі країна за кількістю сміття, який припадає на одну душу населення. Зараз критично не вистачає смітників, тому незаконно відкриваються інші, але проблема все одно залишається відкритою. Єдиний вихід з цієї ситуації, яка стосується кожного, це усвідомлене рішення почати сортувати сміття вдома. Як це врятує нас і планету від забруднення? Все дуже просто – частина побутових відходів можна відправити на вторинну переробку, тому вони не буде валятися на траві біля смітника, а ще раз послужать людині.
У всіх цивілізованих країнах сортування сміття стала невід’ємною частиною побутового життя. Люди займаються цим не через страх платити великі штрафи, але для того, щоб жити в чистому середовищі і вкладати в майбутнє своїх дітей. Це з боку може здатися досить складним процесом, проте на ділі все дуже просто. Домашній сміття сортує за такими категоріями: папір, пластик, металева упаковка, скло і органіка.
У новому двадцять першому столітті проблема забруднення екології займає першорядне значення в нашій цивілізації. Те, як людство ставиться до навколишнього середовища – безпосередньо відбивається на її стані. У число проблем, які становлять екологічну кризу можна віднести збір та переробку сміття. Полігони, переповнені сміттям, спалюють не повноцінною, відсотків на 10 від загального обсягу. У свою чергу це спричиняє за собою різноманітні негативні наслідки.
Актуальність теми. Найкращим способом зберегти навколишнє середовище і заощадити природні ресурси є вторинна переробка. Незважаючи на велику забрудненість навколишнього світу люди не замислюються про важливість переробки побутового сміття, хоча зменшення кількості безцільно знищуваних відходів дозволить зменшити кількість звалищ і викидів шкідливих речовин в повітря. Звалища навколо міст взагалі є джерелами отруйних речовин, які проникають в підземні води, отруюючи людей, тварин і рослини. На звалищах часто виникають пожежі – в процесі гниття утворюються горючі гази, і в атмосферу викидаються отруйні речовини такі як фенол і метан. Дана проблема займає одне з перших місць в питанні охорони навколишнього середовища. Варто врахувати, що багато ресурсів просто непоправні за короткий проміжок часу, на їх відновлення підуть мільйони років. За минулі тридцять років людство витратило третину ресурсів, наявних на нашій планеті. Саме це дуже важливо розумно витрачати те, що подарувала природа і переробляти вже використані ресурси.
Мета і завдання дослідження. Метою роботи є виявити рівень сортування відходів в межах населеного пункту м.Тернівка Дніпропетровської обл.
Відповідно до теми дослідницької роботи, мети, об’єкта і предмета дослідження були сформовані наступні завдання:
- оцінка екологічної небезпеки твердих побутових відходів м. Тернівка;
- оптимізація шляхів поводження з відходами для їх подальшого використання як вторинної сировини;
- оптимізація шляхів зменшення впливу небезпечних компонентів твердих побутових відходів на навколишнє природнє середовище м. Тернівка.
Об’єктом дослідження: Тернівське житлово-комунальне підприємство (ТЖКП), Створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), пункти прийому вторинної сировини м. Тернівка, КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Тернівки Тернівської міської ради» Дніпропетровської обл.
Предметом дослідження: тверді відходи різного походження.
Методи дослідження: моніторинг, статистичний метод, метод порівняння, метод підрахунків.
Наукова новизна дослідження: в роботі встановлено рівень сортування відходів в межах населеного пункту м. Тернівка Дніпропетровської обл. на визначених дослідницьких ділянках і запропоновані заходи щодо оптимізації шляхів поводження з відходами для їх подальшого використання як вторинної сировини, зменшення впливу небезпечних компонентів твердих побутових відходів на навколишнє природнє середовище. Отриману інформацію можна використати для розробки системи природоохоронних заходів в місті, а також у навчальному процесі при вивченні курсу «Екології» в 10 та 11 класах, для проведення агітаційної та просвітницької роботи серед жителів міста.
Структура роботи зумовлена метою і завданнями дослідження: дослідницька робота складається зі вступу, трьох , висновків і списку використаної літератури, робота становить 25 сторінок.
РОЗДІЛ 1. Огляд літератури
1.1. Актуальність сортування відходів в Україні
Скоротити негативний вплив сміття і відходів на навколишнє середовище, грунт, підземні і поверхневі води можна правильно сортуючи сміття та побутові відходи, багато з яких можна використовувати для переробки або отримання енергії. Зробити ще один крок на шляху до порятунку навколишнього середовища можна використовуючи продукти, які можливо переробити і тим самим скоротити появу нерозщеплюємих або довго розщеплююмих відходів. До останніх відносяться: скляні пляшки – близько 1 млн. Років, консервні банки – близько 100 років, гумова взуттєва підошва – близько 80 років, шкіряні вироби – близько 50 років, нейлонові вироби – близько 40 років, поліетиленові вироби – 20 років, вовняні вироби і недопалки – близько 5 років. Існують небезпечні відходи, які потрібно складати в спеціальний контейнер, щоб пізніше залишити на спеціально відведеному майданчику для подібних відходів або відвезти в спеціалізовану зону утилізації. До таких відходів відносяться: акумулятори та батарейки, ртутні лампи і градусники, відходи розчинників, фарб, лаку, пестицидів і хімікатів, прострочені лікарські та медичні препарати і багато іншого. Також, на спеціалізовані зони утилізації вивозять неробочі великі побутові прилади: пральні машини, телевізори, холодильники, фени, праски, електроплити, міксери, колонки тощо, старі меблі та інше. Сортування сміття та побутових відходів допоможе істотно заощадити на його вивезення та утилізації.
1.2. Нововведення у нормативну базу України
З 1 січня 2018 року українців зобов’язали сортувати сміття за видами відходів. Зміни вступили в силу і з 1 січня 2018 року, норма була внесена до Закону України “Про відходи”. Згідно внесених поправок до закону заборонено захоронення на полігонах неперероблених побутових відходів. Однак, перелік і послідовність етапів сортування в документі не описані.
Однак, які результати отримані на практиці? Як сортувати сміття на практиці, не відомо. Сміття жителі міста не сортують. За фактом, з 1 січня 2018 року в м. Тенівка не було проведення заходів щодо роздільного сортування сміття. Але, згідно чинного законодавства, з 1 січня 2018року всі відходи городян мали проходити строгий відбір. Побудові відходи централізовано збираються у визначенні місця та централізовано транспортуються ТЖКП до Павлоградського сміттєзвалища, де вони утилізуються шляхом депонування (захоронення) на полігонах та спалювання.
Насправді, про проблему сортування відходів в Україні заговорили ще раніше. У 2012 році, коли Україна готувалася до підписання Угоди про асоціацію з ЄС, така норма була внесена до Закону України “Про відходи”. Тепер, через 5 років законодавчі зміни вступили в силу і з 1 січня 2018 року заборонено захоронення на полігонах необроблених побутових відходів.
1.3. Труднощі у впровадженні Закону України “Про відходи”
Чому в Україні так складно впровадити систему роздільного збору сміття?
Відповідь на це питання пов‘язана з декількома фактами:
- В Україні мінімальна кількість заводами з переробки сміття, вони мають приватне походження та створенні за рахунок іноземних інвестицій.
- Відсутність інфраструктури: в багатьох містах відсутні спеціальних контейнерів для роздільного збору сміття.
- Відсутність достатньої кількості транспортних компаній-перевізників відходів.
- Багато жителів не готові приділяти час сортуванню та достатньо не обізнані, не вмотивовані у цьому питанні.
1.4. Роль сортування та вторинної переробки сміття у збереженні довкілля
У сучасних містах України кількість сміття на душу населення зростає, оскільки збільшується споживання продуктів одноразового використання або в індивідуальній упаковці, які в основному робляться з пластика. В результаті з’являються купи побутових відходів, які ростуть з кожним днем і засмічують території в самих населених пунктах і навколо них. При цьому, енергія і витрати на відновлення навколишнього середовища, просто вражають. Варто врахувати, що багато ресурсів просто непоправні за короткий проміжок часу, на їх відновлення підуть мільйони років. За минулі тридцять років людство витратило третину ресурсів, наявних на нашій планеті. Дана проблема займає одне з перших місць в питанні охорони навколишнього середовища. Однак, для того щоб транспортувати і переробити сміття необхідно його сортувати, що практично неможливо зробити на переробних заводах і звалищах. Сміття ділиться на кілька видів: скло, пластик, харчові відходи, папір, небезпечні відходи і ті, які не підлягають переробці. Як знищують сміття сьогодні? На сьогоднішній день сміття в основному спалюють або ховають, ці методи найменш затратні. Звичайно, це робиться в спеціально відведених місцях, оснащених високотехнологічним обладнанням. Спалювання сміття дозволяє отримати енергію, яку можна використовувати для автономної роботи підприємства. Іноді надлишки енергії перенаправляються для постачання міста електроенергією. Але з іншого боку, при спалюванні в атмосферу викидається величезна кількість шкідливих речовин, збільшується рівень оксиду вуглецю, що може викликати глобальне потепління і виникнення хронічних захворювань у жителів прилеглої місцевості. Поховання проводиться на полігонах і зовні здається що це екологічний метод позбавлення від відходів, але сміття розкладається дуже довго і природному середовищу завдається непоправна шкода.
1.5 Поняття твердих побутових відходів
Діяльність людини зумовлює утворення твердих відходів. Газоподібні і рідкі відходи швидко поглинаються природним середовищем, на відміну від твердих, тверді відходи асимілюються десятки і сотні років. Місця накопичення твердих відходів займають великі території. В Україні щороку утворюється 407,50 млн. т. твердих відходів (в середньому за період 2010-2015 роки, зазначення яких наведено на рисунку 1.5.1).
1.6. Класифікація твердих відходів
Тверді відходи поділяють на:
- побутові (комунальні) – не утилізуються в побуті, утворюються в результаті життєдіяльності людей;
- промислові – залишки сировини, матеріалів, напівфабрикатів, що утворились в наслідок виробництва продукції;
- сільськогосподарські – відходи, щ утворюються в ході сільськогосподарського виробництва:
- будівельні – утворюються в процесі будівництва споруд і виготовлення будівельних матеріалів;
- відходи споживання – вироби та машини, що втратили свої споживчі властивості;
- радіоактивні – невикористовуванні прямі і непрямі радіоактивні речовини і матеріали.
Висновок до розділу І
Довкілля, що оточує людину може змінюватись під впливом її діяльності. Головну небезпеку для здоров’я людини та стану навколишнього середовища становлять тверді побутові відходи, які асимілюються десятки і сотні років на сміттєзвалищах і перероблюються депонуванням та спалюванням.
РОЗДІЛ 2. МАТЕРІАЛИ Й МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ
2.1. Об’єкти досліджень
За об’єкт дослідження були взяті модельні ділянки міста Тернівка різних категорій:
- Ділянка № 1 «Тернівське житлово-комунальне підприємство (ТЖКП)» .
- Ділянка № 2 «ОСББ».
- Ділянка № 3 «Пункти прийому вторинної сировини м. Тернівка».
- Ділянка №4 «КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Тернівки Тернівської міської ради» Дніпропетровської обл.».
2.2. Методи дослідження
Зазначенні ділянки досліджувались завдяки методам :моніторинг, статистичний метод, метод порівняння, метод підрахунків. Досліджувались кількість, якісний склад твердих побутових відходів а наявність сортувальних заходів в зазначений період часу.
РОЗДІЛ 3. РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ
3.1 Дослідження модельних ділянок
3.1.1 Ділянка № 1 «Тернівське житлово-комунальне підприємство (ТЖКП)»
Тернівське житлово-комунальне підприємство організовано та централізовано збирає тверді побутові відходи із місць їх накопичення згідно встановленому графіку: щотижнево понеділок – середа – п‘ятниця із 7.00. – 14.00. згідно санітарних норм. Компанією-перевізником відходи транспортуються до Павлоградського сміттєзвалища. На території Павлоградсько сміттєзвалища відходи утилізуються методом депонування (захоронення) на полігоні та методом спалення.
3.1.1.1 Переробка твердих побутових відходів на території Павлоградського сміттєзвалища
Утилізація відходів це основний із напрямків ресурснозберігаючих технологій. Під утилізацією відходів слід розуміти їх комплексну переробку. Утилізація тісно пов‘язана з раціональним використанням природних ресурсів.
Переробка твердих побутових відходів на території Павлоградського сміттєзвалища здійснюється методами:
- Депонування (захоронення) на полігоні – складування на спеціалізованому звалищі, де відходи піддаються інтенсивному біологічному розкладу. Недоліки захоронення: забруднення навколишнього середовища, велика площа займаних територій, територія полігону не може бути використана в інших цілях, втрата значної кількості цінних матеріальних і енергетичних ресурсів.
- Спалювання – дає можливість повністю знезаразити відходи, зменшити обсяг і масу відходів, але спалювання відбувається відкритим методом, продукти горіння забруднюють атмосферу.
Після дослідження ділянки №1 можна зробити висновки: «Тернівське житлово-комунальне підприємство» не проводить заходів щодо сортування побутових відходів у місті Тернівка.
3.1.2 Ділянка № 2 «ОСББ»
Було досліджено частковий збір та сортування побутових відходів в межах ОСББ міста Тернівка.
Таблиця 3.1.2.1
Частковий збір та сортування побутових відходів в межах ОСББ
Діяльність Назва |
Збір батарейок |
Збір макулатури |
Збір пластмас |
Збір склотари |
1) «Харківська – 9» |
+ |
– |
– |
– |
Таблиця 3.1.2.2
Частковий збір та сортування побутових відходів в межах ОСББ
Діяльність Назва |
Збір батарейок |
Збір макулатури |
Збір пластмас |
Збір склотари |
2) «Спортивна – 3» |
– |
– |
– |
– |
Таблиця 3.1.2.3
Частковий збір та сортування побутових відходів в межах ОСББ
Діяльність Назва |
Збір батарейок |
Збір макулатури |
Збір пластмас |
Збір склотари |
3) «Спортивна – 5» |
+ |
+ |
+ |
– |
Таблиця 3.1.2.4
Частковий збір та сортування побутових відходів в межах ОСББ
Діяльність Назва |
Збір батарейок |
Збір макулатури |
Збір пластмас |
Збір склотари |
4) «Гірник – 1» |
– |
– |
– |
– |
Таблиця 3.1.2.5
Діяльність Назва |
Збір батарейок |
Збір макулатури |
Збір пластмас |
Збір склотари |
5) «Гірник – 2» |
– |
– |
– |
– |
Таблиця 3.1.2.6
Порівняльна характеристика часткового збору та сортування побутових відходів в межах ОСББ
Діяльність Назва |
Збір батарейок |
Збір макулатури |
Збір пластмас |
Збір склотари |
1) «Харківська – 9» |
+ |
– |
– |
– |
2) «Спортивна – 3» |
– |
– |
– |
– |
3) «Спортивна – 5» |
+ |
+ |
+ |
– |
4) «Гірник – 1» |
– |
– |
– |
– |
5) «Гірник – 2» |
– |
– |
– |
– |
Після дослідження ділянки №2 можна зробити висновки: власники ОСББ частково сортують побутові відходи та передають їх на пункти прийому вторинної сировини.
3.1.3 Ділянка № 3 «Пункти прийому вторинної сировини м. Тернівка»
Пункт прийому вторинної сировини міста Тернівка розташовані на Центральному ринку по вул. Пушкіна. Пункт приймає наступну вторинну сировину:
- Металеві вироби.
Практично всі метали відмінно піддаються переробці. Згодом з них виготовляють продукцію, без будь-якої шкоди якості. Крім того, переробляючи вироби з металу, можна зберегти природні непоправні ресурси. Попит на металевий лом по всьому світу надзвичайно великий. Наприклад, переробка алюмінієвих і бляшаних банок здатна зберегти близько 95% енергії, яка була б витрачена на виробництво нової банки з залізної руди. Стан металевого брухту не має значення. Це можуть бути іржаві, безформні предмети, обгорілі речі. Виняток становлять лише радіоактивні матеріали. Їх на переробку не приймають.
- Вироби з паперу.
Папір і картон – прекрасні матеріали для переробки. Експерти підкреслюють, що всього лише 1 тонна перероблених паперових виробів, здатна врятувати 17 дерев. Щоб виготовити папір з перероблених відходів, потрібно витратити на 40% менше енергії, на третину менше води. Варто відзначити, що в переробку не приймають:
- мокру, брудний папір (серветки, туалетний папір, упаковки з-під їжі);
- папір з пластиковим покриттям або восковим (наприклад, харчові упаковки);
- копіювального паперу;
- Папір, яка піддавалася хімічній обробці (фотопапір, для факсів).
- Пластик
Головним чином у пунктах прийому вторсировини приймають пластикові пляшки з-під напоїв (РЕТ-пляшки). Переробляти відходи з пластика життєво важливо, так як потрапляючи в землю, він здатний розкладатися сотні, а то й тисячі років, в залежності від його структури. Після переробки з пластикових пляшок можна отримати одяг, канцтовари, меблі та багато іншого.
- Склотара
Для переробки годяться тільки скляні пляшки і банки. Ця тара виготовляється з «чистих» матеріалів – піску, соди, золи, вапна. А ось різні лампочки і скла для вікон виконані з додаванням різних речовин, у тому числі, вони мають спеціальні покриття і в переробку не приймаються.
- Поліетиленова плівка 0,2 – 0,4 мм завтовшки.
Таблиця 3.1.3.1
Статистична кількість прийнятої вторинної сировини за вересень 2018 року
Кількість вторинної сировини. Вересень 2018 року |
||||
Металеві вироби |
Вироби з паперу |
Пластик |
Плівка поліетиленова |
Склотара |
270 кг |
1500 кг |
7000 кг |
3000 кг |
24000 шт |
Після дослідження ділянки №3 можна зробити висновки: жителі міста активно збирають та сортують тверді побутові відходи певних категорій, але є випадки індивідуальні та не несуть за собою приклад централізованого виконання положень Закону України “Про відходи”.
3.1.4 Ділянка № 4 «КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Тернівки Тернівської міської ради» Дніпропетровської обл.»
Всього декілька компаній в Україні займається переробкою медичних відходів однією з яких є УтильВторПром. Переробка медичних відходів дуже складний та енергоємний, витратний процес, тому здати медичні відходи можливо не в кожний пункт прийому вторинної сировини.
Речовини і предмети є небезпечними для людини, якщо вони стають причиною появи і зростання хвороб, що ведуть до інвалідності або смертності, а також становлять небезпеку для людини і навколишнього середовища. Саме тому необхідна спеціальна утилізація медичних відходів .
Групи відходів:
За правилами охорони здоров’я всі медичні відходи розділили на групи небезпеки:
- що не представляють небезпеку (А);
- мають помірну небезпеку (Б);
- сильно небезпечні (В);
- близькі до промислових відходів (Г);
- радіоактивні (Д).
Залежно від того, з яким пацієнтом контактував шприц, можуть бути різні ступені небезпеки, але в будь-якому випадку їм потрібно утилізація одноразових медичних виробів . Клас Б – якщо шприц контактував з біологічними тканинами або рідинами людини. В даному випадку такі шприци збираються в жовтий пакет з інформаційної маркуванням. Клас В – якщо шприц контактував з хворим різними небезпечними інфекціями людиною. У цьому випадку пакет для збору червоний.
Для різних класів небезпеки існує різна технологія такого процесу, як утилізація одноразових інструментів . Компанія зі знищення і переробки має в своєму арсеналі необхідні інструменти, а професіонали володіють необхідними знаннями та досвідом роботи.
Серед методів знищення і переробки можна виділити утилізаційний і ліквідаційний.
Ліквідаційні:
- поховання на спеціальних полігонах;
- знезараження та захоронення на полігонах ТПВ;
- термічна обробка.
Для пластмаси і різних металів часто застосовуються утилізаційні методи переробки, в цьому випадку відходи використовуються, як вторинну сировину. Правильна утилізація одноразових інструментів зберігає в цілісності екологію і здоров’я людей.
Перед тим, як відбувається утилізація одноразового медичного інструментарію , всі металеві частини відокремлюються, а виріб дезінфікується у розчинах згідно діючим наказам МОЗ України.
Таблиця 3.1.4.1
«КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Тернівки Тернівської міської ради» Дніпропетровської обл.»
Дата |
06.08.18 |
10.08.18 |
17.08.18 |
27.08.18 |
31.08.18 |
Разом |
Кількість шприців |
171 |
2525 |
397 |
2909 |
967 |
6969 |
Кількість систем |
55 |
29 |
107 |
725 |
273 |
1189 |
Таблиця 3.1.4.2
«КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Тернівки Тернівської міської ради» Дніпропетровської обл.»
Дата |
07.09.18 |
14.09.18 |
17.09.18 |
21.09.18 |
28.09.18 |
Разом |
Кількість шприців |
164 |
75 |
253 |
390 |
418 |
1300 |
Кількість систем |
55 |
28 |
80 |
135 |
147 |
445 |
Після дослідження ділянки №4 можна зробити висновки: медичний персонал «КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Тернівки Тернівської міської ради» Дніпропетровської обл.» сортує, знезаражує та передає на повтрну переробку тверді відходи промислового характеру згідно наказам МОЗ України, але ця діяльність не несе на собі собою приклад централізованого виконання положень Закону України “Про відходи”.
ВИСНОВКИ
В ході дослідницької роботи виявлений рівень сортування відходів в межах населеного пункту м.Тернівка Дніпропетровської обл.
Відповідно до теми дослідницької роботи, мети, об’єкта і предмета дослідження були сформовані наступні висновки:
- На території м. Тернівка не виконуються положення Закону України “Про відходи”;
- оптимізація шляхів поводження з відходами для їх подальшого використання як вторинної сировини спостерігається лише на прикладі діяльності ОСББ, Пункти прийому вторинної сировини м. Тернівка, «КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Тернівки Тернівської міської ради» Дніпропетровської обл.»;
- оптимізація шляхів зменшення впливу небезпечних компонентів твердих побутових відходів на навколишнє природнє середовище м. Тернівка можлива за рахунок мотивації бізнесу щодо цього питання, активного вровадження положень Закону України “Про відходи” владою міста;
- ведення просвітницької та агітаційної діяльності серед жителів міста Тернівка щодо екологічної небезпеки твердих побутових відходів та оптимізація шляхів поводження з ними.
ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ
- Літературні джерела:
- Под общей редакцией доктора технических наук професора Стольберга Ф.В. // Екологія города – К: Либра, 2000 – 464с
- Охрана окружающей среды. М.: Высшая школа, 1991 – 247с
- Экология, охрана природы и экологическая безопасность. Учебное пособие в 2-х книгах под ред. Проф. Данилова-Данильяна В.И. М.: 1997-503с
- Огурцов А.П., Мамаєв Л.М., Волошин М.Д. Сучасний стан навколишнього середовища промислового міста та шляхи його покращення. Дніпродзержинськ: 1994-363с.
- Охорона навколишнього природного середовища в Україні. 1995-1999. – К: Раєвського, 1997-95с
- Лабораторний практикум з природоохоронного інспектування -Черкаси ЧДТУ 2007 – 187с
- Програма для загальноосвітніх навчальних закладів 10-11 класи «Екологія». МОН України – Київ: Поліграфкнига, 2010. – 32 с.
- Гетьман А. П., Шульга М. В. Екологічне право України /Підручник/. – Харків: Право. -2005.- 376 с.
- Тимченко О.І, Сердюк А.М., Турос О.І. Гігієна довкілля: політика, практика, перспективи. – К. – 2000. – 128 с.
- Інтернет-ресурси:
- Сайти екологічної тематики:Сайт «Вчителю біології» кабінету біології та екології Кафедри природничої освіти ДОІППО.
- Учнівський сайт (Масло М.): https://sites.google.com/view/eco-nik/
Додатки
Додаток А
«Учнівський сайт «Eco.Nik»
Додаток Б
«Учнівський сайт «Eco.Nik. Сторінками сайту»
Додаток В
«Учнівський сайт «Eco.Nik. Сторінками сайту»
Додаток Г
«Учнівський сайт «Eco.Nik. Сторінками сайту»
Додаток Ґ
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Д
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Е
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Є
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Ж
«Презентація екологічного проекту»
Додаток З
«Презентація екологічного проекту»
Додаток И
«Презентація екологічного проекту»
Додаток І
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Ї
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Й
«Презентація екологічного проекту»
Додаток К
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Л
«Презентація екологічного проекту»
Додаток М
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Н
«Презентація екологічного проекту»
Додаток О
«Презентація екологічного проекту»
Додаток П
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Р
«Презентація екологічного проекту»
Додаток С
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Т
«Презентація екологічного проекту»
Додаток У
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Ф
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Х
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Ц
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Ч
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Ш
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Щ
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Ю
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Я-1
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Я-2
«Презентація екологічного проекту»
Додаток Г
«Презентація екологічного проекту»
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!