Жолоб Аріана,
учениця 5-А класу
Рудова Надія Валентинівна,
учителька біології
Оріхівської філії № 3
КЗ „Опорний заклад загальної
середньої освіти „Сузір’я”
Оріхівської міської ради
Запорізької області,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Біологія”
Не існує в Україні ні однієї людини, яка не знає про існування зозулі. Майже всі в дитинстві вважали кількість відведених їм років, коли кукувала ця пташка. Загальновідомо те, що зозуля не бажає сама ростити своїх дітей, а підкидає їх у гнізда інших птахів….
Зозуля – порівняно великий птах: у довжину 30-40 см, у розмаху крил – 65 см. Вона вважається однією з найшвидших, спритних і обережних птахів у світі. Гучне зозуляче „ку-ку” добре знає кожен з нас. Особливо часто цей крик чутно в лісі навесні або літнього ранку. Його неможливо переплутати з голосом якого-небудь іншого птаха. Крик зозулі чути здалеку, проте через скромне забарвлення і звичку ховатися в густих кронах листяних дерев побачити зозулю справді нелегко. Зозуля має подібні назви на різних мовах. Так, наприклад, болгари її називають „куковіца”, чехи – „кукачка”, німці -„кукук”, французи – „куку», в Румунії ії назва – „кук”, а в Італії – „куколо”.
У різних частинах світу живуть, за різними даними, від 140 до 200 представників сімейства Зозулеві. Розміри птахів варіюються від менш 20 см до 60-70 см. У більшості зозуль довжина тулуба не перевищує 40 см, а вага становить близько 100 г. Максимальна вага найбільшої зозулі, велетенської, становить 0,93 кг.
Кування зозулі, призначене зовсім не людям, а самці, яку підкликає самець. Самки ніколи не кують, вони глухо “регочуть”, або монотонно вибалакують звуки”клі-клі-клі”. Зозулі для утворення звуку поводяться як жаби: вони вимовляють клич, стискаючи повітря в горлі, з повністю закритим ротом, тобто зовсім не розкриваючи дзьоба.
Добре знана в українському народі зозуля (Cuculus canorus) не єдиний вид птахів, хто підкидає яйця в чужі гнізда. Проте у неї є особливі пристосування.
Зозулин камуфляж
Самець дуже подібний на яструба малого (Accipiter nisus). Яструб – це гроза усіх дрібних горобцеподібних птахів, адже якраз на них він полює. Тому від зозулі птахи тікають в різні боки, так само як від яструба, як тільки забачать силует. А це і потрібно зозулі, щоб гніздо було порожнім для відкладання яєць.
Але після усіх затрачених зусиль у зозуль залишається велика ймовірність того, що хазяїни запідозрять підкидне яйце і викинуть його геть. Це означає, що потрібно якось обманути цих птахів. В зозуль та інших птахів, які займаються гніздовим паразитизмом, є цікаве пристосування. Кожна самка зозулі спеціалізується на одному виді птахів-господарів. На думку науковців, швидше за все це її прийомні батьки. Яйця, які вона підкидає їм дуже подібні на їх власні і вони можуть не помітити різниці.
Але, незважаючи на всі ці хитрощі, на кожні 5 підкинутих яєць зозулі з гнізда вилетить тільки одне зозуленя. Тому що деякі птахи (кропив’яники, славки) виявивши чуже яйце, зазвичай кидають гнізда, навіть з повною кладкою. Інші (горихвістка) звивають нову підстилку гнізда, прикривши кладку з яйцем зозулі, і приступають до нової кладці. Багато видів птахів просто викидають чуже яйце з гнізда.
Розподіливши всі яйця по чужих гнізд, зозуля заспокоюється. А самець зозулі в період вигодовування пташенят буде дбайливо охороняти ту ділянку, куди самка відклала яйця.
У гніздах птахів-вихователів яйце зозулі практично не виділяється ні забарвленням шкаралупи, ні малюнком. Таким чином в одній місцевості різні самки зозулі спеціалізуються на гніздах тільки «своїх» видів. Такі популяції зозулі, тісно прив’язані до конкретних видів, називаються екологічними расами. А вся популяція зозулі в своєму великому ареалі розпадається на безліч окремих поселень – екологічних рас.
У випадках різкого скорочення основного виду-вихователя зозуля підшукує досвідченим шляхом нового виду-вихователя і через ряд поколінь виду-паразита яйця зозулі вже не відрізняються від яєць нових птахів-вихователів.
Формування яйця в зозулі відбувається в залежності від будівництва гнізда вихователя. І вже через 7-9 діб готове яйце зозуля підкладає в це заздалегідь побачене гніздо майбутніх вихователів зозуленя.
Як правило, до цього часу в гнізді господарів лежать і власні яйця. Вона, взявши в свій дзьоб одне яйце з кладки господарів, сідає прямо на гніздо і в лічені секунди зносить своє яйце.
У випадках загибелі наміченого гнізда, зозуля змушена відкласти яйце на землю, або в чуже інше гніздо. Можлива затримка готового до знесення яйця в яйцеводі зозулі 1-3 доби. Таке яйце в зозулі починає формуватися з виявленням нею чергового будівництва гнізда вихователя.
Таким чином, самка зозулі в літній сезон підкладає по одному яйцю в 2-5 гнізд вихователів.
За це зозуля несправедливо засуджується людьми. Все просто: зозуленя підміняє собою кількох пташенят іншого виду, який має більш чисельне потомство.
Зозуленя зазвичай вилуплюється в гнізді першим, потім вилуплюються інші пташенята. Пташеня зозулі голе, зазвичай трохи крупніше інших пташенят,
Ще одна не менш цікава особливість і загадка в поведінці зозуленя, що щойно з’явилось з яйця, полягає в тому, що пташеня, яке ще сліпе, глухе і абсолютно голе, вирішує свої житлові проблеми, викидаючи з гнізда яйця або пташенят господарів.
Їм керує рефлекс викидання: все, що знаходиться в гнізді, зозуленя намагається викинути. Найбільш активний він тоді, коли птахів-господарів немає в гнізді, а його «зведені» брати і сестри малорухливі, так як у відсутність дорослих птахів пташенята ціпеніють при зниженні температури в гнізді.
Таким чином, протягом 3-4 днів зозуленя зазвичай позбувається «зведених» братів і сестер. На 5-й день життя у зозуленя рефлекс викидання згасає, і, якщо до того часу в гнізді пташенята залишаються інші, їм вже не загрожує небезпека бути викинутими з гнізда. Однак залишившись в гнізді разом з зозуленям, пташенята птахів-господарів виживають рідко: швидко зростаючий зозуленя перехоплює всю їжу, принесену дорослими птахами, а інші пташенята гинуть голодною смертю.
Корисна зозуля
Природа створена так, що нічого зайвого немає в ній. Всі живі істоти мають право жити пліч-о-пліч з іншими групами тварин, птахів або рослин. Зозуля охороняє рослини від навали гусені, поїдаючи її. А так як апетитом ці птахи не страждають, то користь рослинам відмінна. Величезна кількість шкідливих комах з’їдається цим птахом.
Живляться зозулі звичайні на гілках дерев, перш за все волохатою гусінню, жуками, мухами, інколи ягодами.
За годину зозуля може з’їсти більше 100 гусениць. Спостерігались випадки, коли при великому скупченні волохатої гусені окремі зозулі з’їдали їх за хвилину по 10 штук. Зозуля — єдиний птах, що знищує так багато волохатої гусені (шовкопряда соснового та інших), яка є надзвичайно небезпечним шкідником лісу. Отруйні волоски гусені шовкопрядів не завдають їй ніякої шкоди. Споживаючи таку гусінь, зозуля не змогла б вигодувати нею своїх пташенят, бо для них ті волоски є дуже небезпечними.
Шлунок її періодично очищається від колючих волосків гусені виверженням їх разом з кутикулою. Крім того, зозуля знищує багато личинок пильщиків, хрущів, кобилок та інших комах, теж дуже шкідливих. Тому зозуля є надзвичайно корисним птахом.
Цікаве про зозулю:
- в «Слові о полку Ігоревім» зозуля названа древнім слов’янським іменем «зигзиця» («зегзиця»);
- зозулине яйце непропорційно мале порівняно з габаритами дорослого птаха і тому, будучи підкинутим в гніздо дрібних птахів, не надто відрізняється від хазяйських яєць;
- як правило, самиці зозуль підкладають яйця в гнізда тих птахів, які їх колись вигодували. Жертвами їх гніздового паразитизму найчастіше стають очеретянки, білі плиски, мухоловки, лісові тинівки;
- іноді зозуленя не має сил викинути із хазяйського гнізда яйця чи пташенят, і зоологи спостерігали, як прийомні батьки (синиці, сорокопуди і мухоловки) вигодовували підкидька разом зі своїми пташенятами;
- колір очей зозулі з віком змінюється. У пташенят райдужка сіра або коричнева, але в міру зросту вона стає червонувато-помаранчевою, хоча у бурих самиць може залишатися світло-сірою або чорною;
- новонароджене зозуленя важить 2,5 г, але вже в три тижні досягає ваги дорослої особини, тобто бл. 100 г.
- тривалість життя зозулі в середньому 5-10 років. Але відомі випадки, коли деякі особини доживали до 35 і навіть до 40 років.
- ареал звичайної зозулі
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!