Наукова робота. Вплив алкоголю на живі організми

Роботу виконала:
Cабадишина Анна,
учениця 6 класу
Богуславського НВО
«Ліцей №3–МАН» 

Науковий керівник:
Ковченко Валентина Вікторівна,
вчитель біології та основ здоров’я
Богуславського НВО
«Ліцей №3–МАН»
лауреатка V Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020” за версією
науково-популярного природничого
журналу „КОЛОСОК” у номінації
„Біологія та основи здоров’я”

ВСТУП

Актуальність теми

Виникнення людської цивілізації призвело не тільки до розвитку й удосконалення суспільства, але й до появи таких вад, як пияцтво й алкоголізм, що виникають на фоні нових технологічних досягнень у виробництві алкоголю. Уживання алкоголю призводить як до деградації особистості, так і до деградації всього суспільства в результаті згубного впливу алкоголю на нащадків. Взаємозв’язок уживання батьками спиртних напоїв із народженням дітей із фізичною й розумовою відсталістю відомий з давніх-давен.

За даними Національної ради з питань охорони здоров’я, щороку через алкоголізм в Україні помирає понад 40 тисяч людей: це близько 8 тисяч отруєнь, ще 8 тисяч — захворювання серцево-судинної системи, а також інші захворювання і нещасні випадки, пов’язані із вживанням алкоголю. Крім того, в Україні фіксується 25-30% випадків дитячої патології новонароджених і дуже часто причиною цього є саме алкоголь, тобто вживання алкоголю як матір’ю, так і батьком.

Всесвітня організація охорони здоров’я провела опитування школярів у 41 країні світу, чи вживають вони спиртне. Україна в списку перша: 40 відсотків дітей в Україні вживають алкоголь. [1]

Отже, метою  дослідницько-експериментальної роботи стало дослідження впливу алкоголю на живі організми.

Завдання роботи: дослідити історію виникнення алкогольних напоїв, поширення в Європі та Україні; опрацювати джерела і узагальнити матеріал про вплив алкоголю на системи органів людини; провести соціологічне опитування серед учнів 5-6 класів щодо вживання алкоголю; провести експеримент і виявити вплив алкоголю на живі системи та біомолекули.

РОЗДІЛ 1. АЛКОГОЛЬ – РУЙНІВНИК ОРГАНІЗМУ ТА ВИКРАДАЧ РОЗУМУ

1.1. Історія виникнення та поширення алкогольних напоїв

Викрадач розуму — так іменують алкоголь із давніх часів. Про п’янкі властивості спиртних напоїв люди дізналися не менше ніж за 8000 років до нашої ери. Поява керамічного посуду дала можливість виготовляти алкогольні напої із меду, плодових соків і дикого винограду.

Чистий спирт почали одержувати араби в VI–VII століттях і назвали його «аль-коголь», що означає «одурманювальний». Першу пляшку горілки виготовив араб Рагез у 860 році. Переробка вина для одержання спирту різко збільшила пияцтво. Імовірно, що саме через це Мухаммед, засновник ісламу, заборонив вживання спиртних напоїв. Ця заборона ввійшла згодом до мусульманського закону — Корану (VII ст.).

У часи середньовіччя в Західній Європі також навчилися одержувати міцні спиртові напої шляхом змішування вина з іншими цукристими рідинами, що бродять. Відповідно до легенди вперше цю операцію здійснив італійський чернець, алхімік Валентиус. З тих часів міцні алкогольні напої поширилися всіма країнами світу, насамперед, за рахунок промислового виробництва алкоголю з дешевої сировини (картоплі, відходів цукрового виробництва).

У Київській Русі пили дуже мало. Лише на окремі свята варили медовуху, брагу або пиво, міцність яких не перевищувала 5–10 градусів. Чарку пускали по колу, кожен робив декілька ковтків. У буденні дні жодних спиртних напоїв не вживали, пияцтво вважали найбільшою ганьбою і гріхом.

Але з XVI століття почалося масове завезення з інших країн горілки і вина. За Івана IV і Бориса Годунова засновували «цареві шинки», що давали значні надходження грошей у казну. Проте й тоді намагалися обмежити споживання спиртних напоїв. Так, у 1652 році вийшов наказ «продавати горілку тільки по одній чарці на чоловіка». Заборонялося подавати вино питущим, а також усім іншим під час постів, у середу, п’ятницю та неділю. Однак через фінансові міркування незабаром до наказу була внесена поправка, що відміняла обмеження і фактично сприяла пияцтву.

Українська козацька громада ставилася до пияцтва дуже суворо. Вживання алкоголю під час військового походу каралось смертною карою. Будь-кого п’яного кошовий отаман негайно викидав за борт човна. Запорозький Кіш узагалі не поважав усіляке пияцтво, боровся з цим злом; а ось чутки про своє велике пияцтво розпускали самі козаки. У військовий час їм були вигідні чутки, що на Січі лише всі п’ють та гуляють, бо вороги, вірячи цим байкам, не раз потрапляли в халепи. Кримський хан 1675 року сподіваючись, що на Різдво козаки вживатимуть надмірно алкоголь і їх легко можна буде знищити, заплатив за свою помилку життям десяти тисяч відбірних яничарів. [2]

В Україні народ здавна зневажав п’яниць, розповідав про них смішні історії. По ярмарках водили ведмедя, який показував, як «п’яний чоловік повертався з шинку додому». Народ склав десятки приказок та прислів’їв про пияцтво і п’яниць. Зокрема, «П’яниця і свиня — то однакові звання», «Де пияцтво, там і ледацтво», «Допився до того, що в хаті вітер віє», «Сім’ї відцурався — з горілкою обвінчався», «Пий, брате, пий, а на старість — торба й кий», «Як гуляє, так гуляв,— ні чобіт, ні халяв, поки додому дійшов — підошов не знайшов».

Та, на жаль, сучасна Україна у спеціальному дослідженні названа серед країн світу, де споживають багато алкоголю, і де це призводить до десятків тисяч смертельних наслідків.

Медичний журнал Ланцет (The Lancet) опублікував результати наймасштабнішого вивчення наслідків споживання алкоголю, у яких дослідники доходять висновку, що урядам варто рекомендувати громадянам уникати спритних напоїв взагалі.

Дослідження вказує, що за 2016 рік алкоголь став причиною 2,8 мільйонів смертей у світі і був однією з провідних причин загибелі, хвороб і каліцтв серед людей віком 15-49 років. Згідно з наведеною статистикою 2016 року Україна була на четвертому місці за кількістю смертельних випадків, спричинених алкоголем серед жінок – 25375 смертей, а серед чоловіків на шостому – 53 380 смертельних випадків. У цих показниках Україну випереджають лише країни зі значно більшим населенням, зокрема Китай, Індія та Росія. [3]

1.2. Вплив алкоголю на організм людини

При потраплянні алкоголю в організм першими страждають стравохід та шлунок. І чим міцніші алкогольні вироби, тим важче пошкодження. Ушкоджуючи клітини внутрішньої поверхні шлунку і підшлункової залози, алкоголь (особливо при вживанні міцних алкогольних виробів) пригнічує процес всмоктування поживних речовин, а перенесення деяких з них у кров робить взагалі неможливим. Алкоголь пригнічує виділення травних ферментів підшлункової залози, що перешкоджає розщепленню поживних речовин на молекули, придатні для живлення клітин організму.

При регулярному прийомі навіть невеликих доз алкоголю залози, що розташовані в стінці шлунку і виробляють шлунковий сік, під впливом алкогольного подразнення спочатку виділяють багато слизу, а потім атрофуються. Травлення в шлунку стає неповноцінним, їжа застоюється або, не переварена, надходить до кишечника. Виникає гастрит, який, якщо не усунути його причину і серйозно не лікувати, може перейти у рак шлунку. При прийомі міцних алкогольних виробів відбувається «опік» стінок стравоходу і шлунку і потрібний значний час для відновлення тканини, що омертвіла (стінки шлунку мають білий наліт, аналогічний білку звареного яйця).

Пошкодження мають місце і в підшлунковій залозі. Розтини осіб віком 30-40 років, що вживали вино у великих дозах або тривалий час, показують глибокі зміни в підшлунковій залозі, що й пояснює часті скарги питущих людей на погане травлення, на різкі болі в животі тощо.

У печінці відбувається окислення 90-98% етанолу до ацетальдегіду — дуже небезпечної і токсичної речовини. Потім ацетальдегід окислюється до оцтової кислоти, яка далі розщеплюється до води і вуглекислого газу. Проходячи через печінковий бар’єр, продукти розпаду етилового спирту негативно впливають на клітини печінки, які під впливом їх руйнівної дії гинуть,  на їх місці утворюється сполучна тканина, або просто рубець.

Через деякий час після того, як алкоголь через шлунок і кишечник потрапляє в кров, починається руйнування еритроцитів, червоних кров’яних тілець. Відбувається розпад еритроцитів внаслідок розриву їх мембран. Замість активних еритроцитів залишається місиво з кривавих грудок.

Оскільки етиловий спирт добре розчинний у воді, його надходження в органи і тканини тим вище, чим краще їх забезпечення кров’ю. Зокрема, внаслідок багатого кровопостачання у мозок насичення етанолом мозкової тканини проходить швидше, і концентрація в ній виявляється вищою, ніж в інших органах. В результаті одного сильного сп’яніння гине 20 тисяч нервових клітин, мозок алкоголіка зморщений, зменшений в об’ємі, вся поверхня кори якого — в мікрорубцях, мікровиразках, випадах структур. [4]

РОЗДІЛ 2. МАТЕРІАЛИ, ОБ’ЄКТИ,  МЕТОДИ, РЕЗУЛЬТАТИ  ДОСЛІДЖЕНЬ

2.1. Соціологічне опитування «Я та алкоголь»

З метою виявлення обізнаності дітей раннього підліткового віку про вплив алкоголю на організм людини, ставлення до вживання алкогольних напоїв, причини, що зумовлюють вживання алкоголю неповнолітніми було проведено соціологічне опитування «Я та алкоголь». [Додаток А]

Опрацювання відповідей виявило, що серед 34 опитаних учнів 5-6 класів пробували алкоголь: а) один раз – 19 учнів;  б) не пробували ніколи – 9 учнів;  в) періодично вживають – 6 учнів;  г) постійно вживає – жоден учень.

Майже всі учні, які пробували, чи періодично вживають, назвали слабоалкогольні напої: пиво, вино, шампанське, енергетик; один учень назвав горілку, яку попробував випадково.

Всі опитані, що коли небуть вживали алкоголь, робили це дома з родиною: на Новий рік, День народження членів сім’ї, чи інші свята.

Серед причин, що зумовлюють вживання алкоголю неповнолітніми, відповіді розподілились так: а) прагнення до незалежності та самоствердження – 7 учнів; б) наслідування негативного прикладу старших – 13 учнів; в) вплив друзів – 5 учнів; г) напружена психологічна атмосфера і часті конфлікти у сім’ї – 9 учнів.

На запитання про обізнаність того, що вживання алкоголю уражує всі внутрішні органи, порушує обмін речовин, призводить до захворювань шлунка, серця, печінки;  «так» – відповіли 32 учні; «ні» – 2 учні.

Але на запитання «Чи погоджуєшся ти з тим, що алкоголь небезпечний для підлітків лише у великих дозах?», ствердно відповіли 26 учнів, а негативно – 8.

Висновок

Серед опитаних учнів 5-6 класів 18% періодично вживають алкоголь, ніколи не пробували – 26%, 56% опитаних учнів пробували алкоголь один раз. За даними анкети алкогольні напої вживаються в колі сім’ї на свята.

Основними причинами вживання алкоголю учні називають наслідування негативного прикладу старших – 38%, та напружена психологічна атмосфера і часті конфлікти у сім’ї – 26%.

Про шкідливість алкоголю знають 94% опитаних, але більшість вважає, що негативний вплив можливий лише при великих дозах – 76% опитаних.

2.2. Дослідження впливу спирту на білок курячого яйця

Опис досліду

В дві пробірки поміщуємо сирий яєчний білок. В першу пробірку доллємо води, струсимо вміст пробірки. Спостеріємо розчинення білка, інших змін не відбувається.

В другу пробірку доллємо спирту, спостерігаємо швидке згортання білка у вигляді білих ниток.

Висновок

Білки – одні з найважливіших біополімерів живих організмів, вони є основними структурними елементами тваринних організмів і виконують безліч функції: будівельну, каталітичну, регулюючу, запасаючу, енергетичну, сигнальну та інші.

Під дією молекул спирту білок руйнується, що видно із досліду, а отже і свої функції не виконує.

Клітини головного мозку за структурою подібні до яєчного білка, дослід показує, як незворотньо руйнуються клітини мозку під дією алкоголю.

2.3. Дослідження впливу міцного алкоголю на проростання насіння пшениці

Опис досліду

В дві чашки Петрі помістимо насіння пшениці. Зернівки в першій чашці зволожимо водою, зернівки в другій чашці – 40% розчином алкоголю. Будемо спостерігати з проростанням насіння.

Таблиця 2.3.1.

Дата

№1

№2

1

01.02.2020

Закладання досліду

2

02.02.2020

Насіння набубнявіло, на половині зернівок починають проростати біленькі малесенькі корінчики

Змін не спостерігається

3

03.02.2020

Повністю проріс весь зародок: декілька корінчиків і стебельце

Змін не спостерігається

4

04.02.2020

Стебельця зміцніли, позеленіли

Змін не спостерігається

5

05.02.2020

Стебельця дружно зазеленіли, корінці густо вкрили дно чашки

Змін не спостерігається

 

Висновок

Міцний алкоголь повністю руйнує  клітини зародка насінини, жодна із зернівок пшениці не проросла. Натомість, насіння, замочене у воді, дало дружні проростки.

2.4. Дослідження впливу слабоалкогольних напоїв  на проростання насіння пшениці

Опис досліду

В три посудини помістимо насіння пшениці. Зернівки в першій посудині зволожимо водою, зернівки в другій чашці – вином (12% алкоголю), зернівки в третій чашці – пивом (4,8 % алкоголю). Будемо спостерігати за проростанням насіння. [Додаток Б]

Таблиця 2.3.2.

Дата

№1

№2

№3

1

04.02.2020

Закладання досліду

2

05.02.2020

Зерно все набухло, з’явились білі корінці, почало проростати

Зерно трохи набухло, але не проростає

Зерно набухло, 2-3 зернини почали проростати

3

06.02.2020

Зерно продовжує проростати, проростки набули світло-зеленого забарвлення

Зерно лишається без змін

3-4 зернини почали проростати

4

07.02.2020

Проростки збільшуються, набувають зеленого кольору

Зерно лишається без змін

Проростання призупинилось

5

08.02.2020

Проростки активно розвиваються

Зерно лишається без змін

Зародки завмерли, появилась пліснява

 

Висновок

Навіть слабоалкогольні напої згубно впливають на зародки насіння: жодна насінинка, замочена у вині і не почала свій розвиток; а серед насінинок, замочених у пиві декілька «проклюнулись», але потім завмерли.

ВИСНОВКИ

Пиятика — страшна проблема українського суспільства. Невтішні реалії України такі, що вона знаходиться на першому місці у світовому рейтингу ВООЗ по вживанню кількості алкогольних напоїв на душу населення.

Особливе занепокоєння викликає вживання алкогольних напоїв неповнолітніми особами. Сучасні діти прагнуть швидше вирости та часто наслідують поведінку дорослих у своєму оточенні.

Результати соціологічного опитування свідчать, що серед 34 опитаних учнів 5-6 класів 18% періодично вживають алкоголь; і основними причинами вживання алкоголю учні називають наслідування негативного прикладу старших – 38%.

Також в експериментальній частині роботи було досліджено вплив алкоголю на білок курячого яйця – білок повністю зруйнувався; це ж саме відбувається з клітинами мозку, шлунку, печінки, підшлункової залози при вживанні алкогольних напоїв.

Дослідження проростання насіння дало такий результат:

40% алкогольний напій (горілка) – жодна насінина не проросла;

12% алкогольний напій (вино) –  жодна насінина не проросла;

4,8% алкогольний напій (пиво) – декілька насінинок почали проростати, а потім  призупинився розвиток зародка;

вода – стрімке, швидке, масове проростання насіння.

Отже, проведені дослідження свідчать, що алкоголь, навіть в найменшій концентрації, згубно впливає на біологічні молекули, клітини, та організми вцілому.

СПИСОК ДЖЕРЕЛ ІНФОРМАЦІЇ

  1. Алкоголізм в Україні. Електронний ресурс. Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Алкоголізм_в_Україні
  2. Про Україну. Скарбниця українського народу. Електронний ресурс. Режим доступу: http://about-ukraine.com/chomu-ukraintsi-vidsilali-svoih-ditey-vchitisya-na-sich/
  3. Українці серед тих, хто найбільше страждає від споживання алкоголю у світі. Електронний ресурс. Режим доступу: https://ukrainian.voanews.com/a/alkohol-ukraindoslidzhennia/4542329.html
  4. Вплив алкоголю на організм людини Електронний ресурс. Режим доступу: https://harchi.info/articles/vplyv-alkogolyu-na-organizm-lyudyny

ДОДАТКИ

ДОДАТОК А

Анкета «Я та алкоголь»

Перед тобою 11 запитань. Будь чесним та обери одну із запропонованих тобі відповідей, або дай відповідь на запитання.

  1. Чи пробували ви коли-небудь алкоголь?

а) один раз;

б) не пробував(ла);

в) періодично вживаю;

г) постійно вживаю.

  1. Який це був алкоголь?____________________________________________
  2. При яких обставинах ти вперше вжив(ла) алкоголь?___________________
  3. Яке твоє ставлення до вживання спиртних напоїв?

а) ніщо і ніхто не змусить мене спробувати алкоголь;

б) думаю, я спробую хоча б один-два рази;

в) я вже спробував(ла), але зараз не вживаю;

г) я час від часу вживаю алкоголь.

  1. Чи є у вашому оточенні однолітки, котрі вживають спиртні напої?

а) так;

б) ні;

в) не знаю.

  1. Чи товаришуєте Ви з тими, хто вважає, що пити — це шикарно?

а) так;

б) ні.

  1. Як ти вважаєш, які основні причини, що зумовлюють вживання алкоголю неповнолітніми?

а) прагнення до незалежності та самоствердження;

б) наслідування негативного прикладу старших;

в) вплив друзів;

г) напружена психологічна атмосфера і часті конфлікти у сім’ї.

  1. Чи погоджуєшся ти з тим, що алкоголь небезпечний для підлітків лише у великих дозах?

а) так;

б) ні.

  1. Чи погоджуєшся ти з тим, що алкоголь допомагає підтримати гарний настрій, забути про власні проблеми і турботи?

а) погоджуюсь;

б) не погоджуюсь.

  1. Чи вважаєш ти себе достатньо дорослим, щоб вживати алкоголь?

а) так;

б) ні.

  1. Чи відомо тобі, що вживання алкоголю уражує: всі внутрішні органи, порушує обмін речовин, призводить до захворювань шлунка, серця, печінки?

а) так;

б) ні.

ДОДАТОК Б

  

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0