Наукова робота. Вивчення впливу домашніх тварин на самопочуття та емоційний стан людини

Роботу виконала
учениця 5 класу
Пєлєван Євгенія

Керівник:
Кунєва Марина Дмитрівна,
вчителька біології
Василівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Болградської районної ради Одеської області,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Біологія”

ВСТУП

Сьогодні вже, мабуть, ніхто не сумнівається в сприятливому впливі тварин на людей, що живуть у складних умовах сучасного світу. Наші вихованці часто стають справжніми домашніми лікарями і рятують людей від найрізноманітніших проблем зі здоров’ям. Одним з основних цінних якостей, якими володіють домашні тварини, є гармонією дії, тобто здатність нормалізувати психоемоційний стан господаря. Засвоєно цю якість на те, що будь-який домашній вихованець, незалежно від того, собака це, кішка з’являючись в будинку, стає частиною енергетичного поля господаря, а також його родини. «Включившись» в енергетику людей, тварини виконують відразу кілька функцій: енергетичного щита, «запобіжника» і «акумуляторної батареї». У результаті цього йде постійний і дуже потужний обмін енергією між живими істотами. І, незважаючи на те, що кожен вид тварин має свої особливості, які проявляються в процесі такого обміну, для людини воно завжди результативно, позитивно і вигідно.

Саме кішки й собаки відіграють значну роль в інтеграції соціального середовища і родини. Вони вчать відповідальності і впевненості в собі. Це особливо важливо в родинах, де є діти з порушеннями емоційного контролю. Кішки й собаки вибудовують зв’язки, дозволяють краще спілкуватися з іншими людьми. Дружба з кішкою або собакою діє найбільш сприятливо на людей похилого віку і дітей.

Багато психіатричних лікарень визнали позитивний вплив кішок на пацієнтів. Тварини дають пацієнтам упевненість спонукають до відкритості зовнішнього світу. Існує багато історій про людей, які, завдяки кішкам або собакам, почали говорити, ходити або видужали після важкої хвороби. Поки не вивчені всі можливості нашої свідомості але ми знаємо, скільки можна досягти за допомогою сили волі. Кішки й собаки допомагають нам повірити в себе

У зв’язку з вище викладеним, метою роботи являється дослідження впливу домашніх тварин на самопочуття та емоційний стан людини.

Для досягнення поставленої мети сформовані наступні завдання:

 • особисті спостереження протягом заданого терміну (січень-лютий 2019 року);
 • неформальний збір інформації очевидців);
 • вивчити закономірності поведінки тварин на людини;
 • зауважити, як тварини на емоції і фізичні недуги виявляти турботу про них, щоб спілкуватися з тваринами і їх;
 • об’єкт дослідження
 • домашні коти і породи яких не були собака породи Мопс.

1. ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ

1.1.Спостереження вчених

Сприятливий вплив тварин на стан здоров’я людини відоме з давніх часів, сьогодні підтверджується численними дослідженнями. Австралійські вчені помітили, що спілкування з тваринами знижує рівень холестерину в крові, а британські вчені виявили такий цікавий факт: діти краще вчяться в школі виростають більш здоровими, мають нормальну психіку та імунітет, а також розвинене почуття відповідальності, якщо в будинку є домашні тварини. За результатами тестів, найбільший вплив тварини роблять на 5-8 річних дітей. Механізми такого впливу до цих пір не вивчені: одні посилаються на роботу біоенергетичних ритмів мозку, інші – на біополе. Все починалося в кінці XVIII століття в Англії, де тваринами почали «лікувати» пацієнтів психіатричних лікарень. На сьогоднішній день в Скандинавії широко поширена «кінська» терапія, в Ізраїлі дітей – інвалідів реабілітують за допомогою дельфінів. Тварин для зоотерапії спеціально дресирують, а в США навіть існують спеціальні фірми, що готують собак-лікарів. Сприятливий вплив на людину здатні надавати і абсолютно звичайні тварини. Домашня кішка допоможе знизити артеріальний тиск, вилікувати головний біль, сприяє швидкому загоєнню травм, знімає втому і стрес, позбавляє від безсоння. Крім цього, пухнасті улюбленці допомагають людям з серйозними психічними захворюваннями, хворобами серця та пошкодженнями мозку. Котяче бурчання, що створює вібрації на частоті 22-44 герц, згідно досліджень вчених з Північної Кароліни, прискорює процес регенерації клітин. Собаки здатні вилікувати аритмію, виразкову хворобу, хронічний бронхіт, серцеву недостатність і остеохондроз хребта (Блескина,1991).

1.2. Корисні звички домашніх тварин

Присутність тварин у домі й спілкування з ними може помітно впливати на наше здоров’я. Останнім часом доказів цього все більшає.

На початку 90-х років минулого століття група дослідників Кембриджського університету виявила, що у тих, хто має домашні тварини, всього за місяць поліпшується загальний стан здоров’я. Ці позитивні зміни зберігалися протягом усіх 10 місяців дослідження. Було виявлено, що господарі домашніх тварин менше страждають на захворювання.

Дружба дитини з домашнім улюбленцем — це не лише незабутні щасливі моменти, гарний настрій малюка і розвиток уміння спілкуватися. Саме тварина може навчити дитину з перших років життя відповідально і з повагою ставитися до оточуючих. Діти дізнаються, як тварини харчуються і ростуть, починають розуміти необхідність щоденної турботи про друзів і близьких. Вкрай важливо правильно обрати домашню тварину для дитини. Доглядаючи за ними, малюк навчиться відповідальності, і в майбутньому йому це обов’язково допоможе.

Домашні тварини — чудові компаньйони для літніх людей. Якщо літня людина заводить чотириногого друга, їй частіше доводиться виходити з дому, щоб купувати корм і вигулювати вихованця на свіжому повітрі. Невелика активність у зрілому віці просто необхідна для тонусу і доброго самопочуття. До того ж, щоденні обов’язки, почуття відповідальності, та, мабуть, навіть самореалізація в турботі про вихованця — сенс життя багатьох самотніх людей.

1.3. Користь тварин для здоров’я людини

Часто нас дратує поведінка домашніх тварин, яке, однак, може бути цілком виправдане. Приміром, кішка починає мітити територію в недозволеному місці – на речах чи взутті якогось члена сім’ї. Часто це говорить про те, що саме у цієї людини вже існують або починаються проблеми зі здоров’ям. А, позначаючи речі, тварина вже вирівнює несприятливу енергетику місця, таким чином, нейтралізуючи негативні випромінювання. Якщо кішка мне лапками певне місце на тілі людини, то значить, саме там відзначається порушення проточності енергій, тобто її в цьому місці не вистачає або це місце хворе. Часто тварина лягає на хворе місце або просто сідає поруч, в цей момент тварина забирає надлишок енергії і, приймаючи негативну енергетику. У ході спостережень за тваринами зазначалося, що в періоди загострень хвороб у людей їх стан здоров’я також погіршувався. Не рідкісні випадки, коли тварина навіть гине від того захворювання, яке приймає у господаря. Те, що тварини мають здатність лікувати людей – не новина. На сьогоднішній день вже багато вчених упевненні в тому, що кожен вид домашніх тварин здатний виробляти потужний терапевтичний ефект. Часто саме з ним вона проводить більшу частину часу. По суті, домашня тварина – це замикаюча ланка сімейного кола, тому одна його присутність робить енергетичне поле сім’ї збалансованим, незалежно від кількості її членів. Цікаво, що час енергетичного впливу кішок для кожного випадку строго обмежена. Зауважте, скільки хвилин кішка сидить на руках людини, швидше за все і в наступний раз це буде тривати стільки ж. Час впливу залежить не тільки від стану самої людини, а й від того, наскільки добре почувається тварина. Час без посереднього впливу у собак не обмежується станом їх здоров’я. Дослідники прийшли до висновку, що це пов’язане з тим, що собаки відчувають велику прихильність до людей, яка часто стає сильнішою інстинкту самозбереження. Коли людина, перейнявшись духом співчуття і любові до свого вихованця, доглядає за хворою твариною, у нього з’являється унікальна можливість назавжди позбутися від своєї хвороби без болю і страждань. Тому дуже важливо дбати про свого вихованця, тоді і він зможе стати справжнім домашнім лікарем. Багаторічні дослідження свідчать про те, що в 80% випадків до моменту прояву перших ознак хвороби у тварини його власника спостерігається або повне зникнення симптомів захворювання, або виражене зниження його інтенсивності, чи ремісія хронічних хвороб.

(Лебедев,1994).

2. МАТЕРІАЛИ І МЕТОДИ

Дослідження по вивченню впливу домашніх тварин на самопочуття та емоційний стан людини проводились в селі Василівка Болградського району Одеської області в січні та лютому 2019 року.

У дослідженні брали участь дві сім’ї: сім’я Раділових і сім’я Пєлєван. Родини, в яких перебували тварини, дуже піклувалися про них.

У сім’ї Раділових проживає собака Мопс – Єва, а в сім’ї Пєлєван– кіт Мурчик і собака Кнопа.

Збір даних розглядався кількома способами:

 • особисті спостереження протягом заданого терміну ( січень – лютий 2019 року).
 • неформальний збір інформації (опитування членів сім’ї).
 • спостерігаючи за тваринами, зауважували наступне:
 • порода тварини, кличка, стать, загальний колір забарвлення шерстяного покриву;
 • характер членів родини, їх емоційний стан, якими хворобами страждають, як відносяться до тварин;
 • звички тварини, її реакція на ситуації в сім’ї і недуги членів родини.

3. РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ

У результаті проведених досліджень спостерігались добрі стосунки між домашніми тваринами і членами сім’ї. В сім’ї Раділових живе собака породи Мопс. Колір шорсткі – рудувато-коричневий, носик чорний, а очі завжди блискучі та розумні. Зі слів членів сім’і, він потрапив до них зовсім маленьким. Він був схожий на маленьке ведмежа. Він любить гратися з іграшками, бігати з дітьми наввипередки. Зараз собака в сім’ї – домашній улюбленець усієї родини, є другом дітей. Прогулянки з собакою дуже добре впливають на поведінку дітей, їх емоційний і психічний розвиток. У дітей проявляється почуття доброти і турботи до близьких. Вони кажуть, що собаки дуже розумні, вміють вчитися, розуміють господаря навіть без слів, відчуваючи його настрій.

У сім’ї Пєлєван проживають кіт Мурчик та собака-дворняжка – Кнопа. Шорстка собаки має рудувато-коричневий забарвлення, вона коротка і гладенька. Мордочка довгуватої форми, вушка стоячі, а коричневі оченята завжди мають добрий погляд. Собака – вірний друг людини, який не зрадить, допоможе в усьому, зрозуміє настрій людини. Тож варто бути вдячним нашим улюбленцям за їхню відданість та відплачувати їм тим же самим.

Другом Кнопи є кіт Мурчик. Він пухнастий, окрас тікінг золотого кольору. Мордочка в нього кругленька, очиці блискучі та завжди стоячі вушка.

Зі слів членів сім’ї, в родині хворіють на захворювання серця, гіпертонію та ревматизму. Одного разу бабуся почувала себе погано. Кіт ліг біля неї, і через деякий час вона почала відчувати себе набагато краще. Вона довила, що кіт сприймає негативну енергетику. Коли болять ноги у бабусі, кіт лягає саме на її ніжки. бабуся часто говорить, що при спілкуванні з тваринами зникає головний біль, котяче бурчання допомагає зняти стрес. Він постійно лягає на хворе місце людини, тим самим впливаючи на її лікування.

Кіт – миле створіння, завжди приносить радість і настрій. Ця тварина грає роль домашнього «Антистреса».

ВИСНОВКИ

 • домашні коти справді поліпшують емоційний стан людини, заспокоюють нервову систему і, як наслідок, знижується артеріальний тиск. Їх заспокійливе муркотіння з ритмічним топтанням лапками і поколюванням кігтиками, а ще плюс живе тепло котячого тіла допомагає при м’язових і суглобових болях.
 • собаки впливають на людей виключно позитивно. Спілкування з ними приносить емоційне розвантаження, заспокоює, породжує бажання їх доглядати, а при депресивних станах у людей появляється бажання спілкуватися. Пробуджується інтерес до життя, підвищується самооцінка.
 • в результаті дослідницьких спостережень ми виявили, що домашні тварини впливають на емоційний стан людини та самопочуття, являються «лікарями» людей. Вони задовольняють потреби людей фізичні, емоційні, естетичні.

ЛІТЕРАТУРА

 1. Братья наши меньшие / Т. Блескина, Р. Кадике, В. Новицкий. – Рига : Радикал, 1991. – 112 с.
 2. Ваші домашні улюбленці: Збірник / Сост. А. В. Лебедев. – М. : Церера, 1994. – 367 с.
 3. Інтернет ресурси
  Джерело:https://www.segodnya.ua/lifestyle/science/kak-domashnie-zhivotnye-vliyayut-na-vashih-detey-1128611.html

ДОДАТКИ

 

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

Поширити
0