Роботу виконала:
Клец Катерина Ігоревна
учениця 11 класу
Комунального закладу
„Середня загальноосвітня школа № 42”
Кам’янської міської ради
Керівник:
Свєшнікова Наталія Петрівна,
вчителька біології, екології
Комунального закладу
„Середня загальноосвітня школа № 42”
Кам’янської міської ради,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Біологія”
ВСТУП
Мета моєї роботи: вивчити питання забруднення навколишнього середовища пластиковими пляшками та шляхи подолання цієї проблеми
Завдання роботи:
- дослідити проблему забруднення навколишнього середовища пластиковими пляшками;
- винайти шляхи застосування використаних пластикових пляшок.
Об’єкт дослідження: пластикові пляшки.
Предмет дослідження: вплив пластикових пляшок на довкілля, застосування використаних пластикових пляшок.
Актуальність теми
Проблема сміття настільки глобальна, що розглянути всі її чинники в одній роботі абсолютно неможливо. Тому я розгляну лише один її аспект, але той, який щодня породжує тони сміття на багато-багато років.
І це – пластикові пляшки. Пластик – проблема світового масштабу. У світі майже один мільйон пластикових пляшок вживаються кожну хвилину! Пластик переповнює звалища, душить річки і озера, забруднює океани і заподіює шкоду диким тваринам.
Щорічно у Світовий океан потрапляють вісім мільйонів тонн пластикового сміття, це близько 3% всіх пластикових відходів. За оцінками вчених, обсяг сміття в океанах постійно зростає, а з ним збільшуються і «сміттєві плями» — величезні скупчення відходів, створені океанічними течіями. Самий великий сміттєвий острів, відомий як Велика тихоокеанська сміттєва пляма, займає до 1% площі Тихого океану. Океанічне сміття ставить під загрозу існування багатьох видів тварин і рослин, небезпечне воно і для людини.
Не варто забувати і про те з чого саме їх виробляють, адже поліетилен це продукт нафтопереробки, а нафта – вичерпний ресурс.
1. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
1.1. Ситуація із сміттям в Дніпропетровській області
Наша цивілізація, це, безумовно, цивілізація сміття. Раніше, буквально якихось 100 років тому, практично все побутове сміття, яке викидала людина, з часом розкладалось, гнило та спричиняло мінімальний вплив на навколишній світ. І взагалі викидали на смітник дуже обмежену кількість сміття. Практично все знаходило своє застосування в господарстві. Зовсім інша справа – зараз. Кожен українець, за різними оцінками щороку викидає 300-400 кг сміття в рік! І ця цифра невпинно зростає. За останні 10 років в Україні кількість сміття продукованого однією людиною зросла на 30%.
У Дніпропетровській області щорічно утворюється 1 000 000 тонн сміття або ж твердих побутових відходів (ТПВ) з них 60% вивозиться на існуючи полігони, а 40% викидається на несанкціоновані звалища.
На сьогоднішній день в Дніпропетровській області діють 13 фактично переповнених полігонів для вивозу сміття та безліч стихійних звалищ, які шкодять навколишньому середовищу і повинні бути ліквідовані.
В 2015 році була затверджена обласна стратегія поводження з твердими побутовими відходами до 2025 року. У вересні 2016 року розпочато її впровадження. Термін реалізації – 10 років.
Одним з головних завдань стратегії: впровадження роздільного збирання твердих побутових відходів.
Ось ви замислювалися, скільки викидаєте пластика? Все це – можна переробити. І якщо біля будинку буде пункт прийому того ж пластику, причому за гроші – то люди будуть здавати, а не викидати. І чим більше ми будемо розвивати номенклатуру прийняття відходів за гроші – тим менше у нас буде сміття і тим швидше народ привчиться його сортувати.
Головна мета – навчити людей заробляти на здачі сміття і показати, наскільки це вигідно. Відходи, які не підлягають переробці можна відсівати під час вторинної сортування.
Другий рівень – створити лінію вторинної сортування. Це стосується відходів, які не підлягають переробці.
1.2. 10 фактів про пластик, які повинен знати кожен
Великої шкоди завдає нашій планеті пластик. 10 фактів про пластик, які змусять Вас ще більше задуматися про те, чи варто масово його використовувати:
- Повинно пройти близько 450 років, перш ніж пластик почне розкладатися. Після цього, пройде ще 50-80 років, поки він повністю не розкладеться. При нинішніх темпах виробництва цього матеріалу наша планета повністю покриється пластиком, перш ніж почнеться процес його розкладання
- З урахуванням періоду розкладання можна сказати, що ні один шматочок виробленого пластику в найближчі 4 століття навіть не почне розкладатися
- 40 % загальних пластикових відходів становлять пластикові пляшки
- Ще один цікавий факт полягає в тому, що 90% тієї ціни, яку Ви платите за воду становить вартість пластику, у той час як сама вода коштує близько 10%
- Один житель будь-якої з високорозвинених країн купує в середньому від 150 пляшок води в рік, при цьому не звертаючи увагу на альтернативу
- 24 мільйони галонів нафти необхідно для виробництва мільярда пластикових пляшок
- Всього 25 перероблених пляшок достатньо, щоб справити піджак для дорослої людини
- Понад 13 мільярдів пластикових пляшок виробляється у світі щорічно
- Переробка всього однієї пластикової пляшки може згенерувати достатню кількість енергії для того, щоб лампочка в 60 світилася протягом 6 годин.
- У деяких країнах повністю заборонено використання пластикових пляшок. Серед них Австралія, Китай, Австрія, Бангладеш, Ірландія і кілька інших країн.
Бездумність при споживанні призводить до тяжких наслідків, тому варто щоразу спиняти себе й ставити подумки контрольні питання. Вони дадуть відчуття відповідальності за своє самопочуття та здоров’я.
Відповідальність та розуміння істини завжди є непростим тягарем для людини. Але свідомий вибір є саме тією ціною, яку ми маємо сплатити за своє благополуччя. Адже ніхто, окрім нас самих, цей вибір зробити не зможе.
1.3. Основні напрямки вирішення проблеми використання пластикових пляшок.
В світі існує чотири основних напрямки вирішення проблеми використання пластикових пакетів:
- сортування сміття,
- обмеження використання,
- утилізація,
- використання біорозчинного поліетилену.
Обмеження використання пластику
В світовій практиці існує велика кількість різноманітних прикладів обмеження використання пластикових пляшок. В основному це або повна заборона пластику або накладання різноманітних штрафів.
Для боротьби із забрудненням навколишнього середовища пластиковими пляшками застосовуються різні заходи, і вже близько 40 країн ввели заборону або обмеження на продаж і (або) виробництво пластику.
Україна терміново має вирішити питання використання та утилізації пластику на загальнодержавному рівні.
На думку експертів, наразі пластикові відходи в Україні утилізуються не за екологічними нормами, що є великою проблемою для країни. До того ж, в державі існує проблема із екологічною освітою та сортуванням сміття.
Сортування сміття
Потрохи ідея сортування сміття захоплює думки пересічного українця. Все більше стає пунктів прийому вторинної сировини, в деяких дворах з’являються спеціальні баки для пластику, скла, паперу. Але нам все ще безмежно далеко до, наприклад, Фінляндії, де у супермаркетах встановлені спеціальні автомати з прийому використаних пластикових пляшок.
Біорозчинний пластик
Це специфічний вид поліетилену, який виготовляється з додаванням оксо-біодобавки d2w. Під впливом сонячного світла, повітря та води такий пластик розкладається швидше (від 2 до 5 років). Виробники такої продукції стверджують, що для розкладу такого пластику не потрібно створювати якихось додаткових умов.
2. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
2.1 Лабораторний дослід: дія води, кислоти та лугів на пластикові відходи.
Я з’ясувала, що найпоширеніший вид пластмас – поліетилентерефталат (PETE/PET). В пляшки, що виготовляються з поліетилентерефталату, розливають різні напої (соки, води), соняшникову олію, кетчупи, майонези, косметичні засоби.
Переваги: дешевизна, міцність, безпечність.
Недоліки: низькі бар’єрні властивості (в пляшку легко проникають ультрафіолет та кисень; вуглекислий газ, що міститься в охолоджувальних напоях, також відносно легко проходить крізь стінки).
Небезпека для здоров’я та довкілля: офіційно вважається, що поліетилентерефталатові пляшки безпечні для здоров’я. Тим не менш, є інформація, що вміст пляшок може вилуговувати отруйну сурму зі стінок пляшок (особливо при нагріванні). Ця інформація ще потребує перевірки. Поки PETE вважається одним з найбезпечніших видів пластмас. Тим не менш лікарі не рекомендують багаторазово використовувати PETE-пляшки, тому що в побуті їх важко промити достатньо чисто, позбувшись від всіх мікроорганізмів.
Переробка: переробка здійснюється механічно (подрібнення) і фізико-хімічно. З продуктів переробки можна виготовляти широкий асортимент різної продукції, в тому числі і пластикові пляшки повторно.
Хімічна стійкість до агресивних рідин, окисників. Деякі пластмаси мають виняткову стійкість до кислот, лугів і розчинників.
Папір розкладається в землі 1 місяць, бананова шкірка – 6 місяців, вовна – 1 рік, консервна банка – 100 років, а пластикова пляшка – від 500 до 1000 років, якщо стільки років пластикова пляшка буде перебувати в землі, то скоро трава на вулиці рости не буде.
Я дослідила дію води, кислоти та лугів на пластикову пляшку-результати дослідження в таблиці 1.
Дія води, кислоти та лугів на пластикові відходи (таблиця 1)
Фактори |
Н2О |
НNO3 (10% розчин) |
NaOH |
Ca(OH)2 |
Пластикова пляшка |
без змін |
без змін |
без змін |
без змін |
Відходи – це найголовніша проблема сучасності. Наша з вами задача зменшити їхню кількість. Нашою метою є життя без сміття та відходів, що здатні знищити не тільки красу та комфорт нашого існування, але й суттєво погіршити екологічний стан навколишнього середовища.
2.2. Друге життя пластикових пляшок
Проекти хенд-мейд завжди круті, особливо якщо мова йде про переробку побутових повсякденних речей, які зазвичай викидаються в сміттєвий бак. Виявляється, зі звичайної пластикової тари можна зробити стільки корисних і цікавих речей!
Альтанка Садові скульптури
Меблі
2.3. Виготовлення пуфику з пластикових пляшок.
Необхідні матеріали: дволітрові пластикові пляшки, скотч, картон, ножиці, тканина, голки.
Хід роботи
- беремо пластикову пляшку, яка буде виступати центральною в нашому пуфику. Її необхідно обгорнути двостороннім скотчем і закріпити навколо три-чотири аналогічних тари. Знову використовувати скотч для більш надійного закріплення отриманої конструкції;
- беремо картонний аркуш – і вирізаємо два однакових квадрата з параметрами, які відповідають площі сидіння пуфа. За допомогою скотча ці елементи кріпляться до пластикових пляшок зверху і знизу;
- беремо поролон достатньої товщини (від 3 см) – і обмотуємо їм бічну зону і верхівку пуфа. Всі поролонові деталі необхідно пришити один до одного;
- виміряємо параметри кожної сторони пуфа., переносимо їх на тканину для пошиття чохла.
- Одягаємо чохол на конструкцію, пуфік готов!
Я виробила два пуфа, які подарувала учням 1х класів Нової української школи.
2.3. Шкільна екологічна акція «Пластику, здавайся!»
Вивчивши питання забруднення навколишнього середовища пластиковими пляшками та шляхи подолання цієї проблеми, я вирішила привернути увагу до цієї проблеми учнів, батьків та вчителів нашої школи.
Разом з учнями 5-А класу ми проводимо шкільну екологічну акцію «Пластику, здавайся!», а на отримані кошти плануємо оформити нові стенди для кабінету біології.
Перший етап: виміряли вагу пластикових пляшок див. таблицю 2.
Вага однієї пластикової пляшки (Таблиця 2)
|
Пластикова пляшка 0, 5 л |
Пластикова пляшка 1, 0 л |
Пластикова пляшка 1, 5 л |
Пластикова пляшка 2, 0 л |
Вага з кришкою |
25 г |
34 г |
36 г |
48 г |
Вага без кришки |
22 г |
31 г |
34 г |
46 г |
Ми з’ясували, щоб заробити 8грн, а саме стільки вартість 1 кг пластикових відходів в приймальному пункті, необхідно зібрати таку кількість плашок див. таблицю 3
Кількість пластикових пляшок в 1 кг (таблиця 3)
|
Пластикова пляшка 0, 5 л |
Пластикова пляшка 1, 0 л |
Пластикова пляшка 1, 5 л |
Пластикова пляшка 2, 0 л |
Кількість пластикових пляшок з кришкою 1 кг |
1000:25=40 шт |
1000:34 ≈31 шт |
1000:36≈28шт |
1000:48≈ 21 шт |
Кількість пластикових пляшок без кришки в 1 кг |
1000: 22≈46 шт |
1000:31 ≈33шт |
1000:34≈ 30шт |
1000:46≈22 шт |
Другий етап :
Зробили ємність з картонної коробки для збирання пластикових відходів та розмістили їх в коридорі школи в екологічному куточку.
Третій етап: Здача пластикових пляшок в пункт прийому вторинної сировини та придбання матеріалів для виготовлення нових стендів для кабінету біологіі, результати якого ми оголосимо в травні 2019 року
Я звертаюся до всіх, щоб ви поширювали дану ідею і приєдналися до експерименту! Тоді за дуже короткий час пластикові пляшки перестануть нести загрозу середовищу!
ВИСНОВКИ
Метою моєї роботи було привернути увагу до проблеми забруднення середовища пластиковими пляшками.
Дослідивши дану проблему, я намагалася виробити власні рекомендації щодо зменшення забруднення.
Найжахливіше, що час розкладання пластику складає кілька сотень років – для порівняння, паперовий квиток на автобус розкладається протягом декількох тижнів. Навіть консервній банці потрібно менше часу – предмети з жерсті повністю розпадаються приблизно за 100 років.
Уявіть собі, що все це сміття з пластику опиняється в просторі, пластик є скрізь!
Проаналізувавши інформацію з різних джерел, я виявила, що використані пластикові пляшки краще не викидати у сміття, а здавати на переробку з метою подальшого їх застосування у різних галузях промисловості, а також виробляти з них зручні меблі.
ДЖЕРЕЛА
- https://uain.press/articles/plastyku-zdavaisia-chy-realno-zarobyty-hroshi-na-vidkhodakh-600878
- https://www.slideshare.net/dubinka228/ss-48396829
- http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=56704
- https://naurok.com.ua/tema-uroku-sintetichni-polimeri—bezsmertni-meshkanci-zemli-15470.html
- https://urok-ua.com/tehnologichna-karta-navchalnogo-proektu-polietilen-ta-plastik-shkoda-chi-korist/
- http://poradum.com.ua/porobku/11928-puf-z-plastikovix-plyashok-svo%D1%97mi-rukami-pokrokovo-neobxidni-materiali-opis-robit-foto-z-ideyami.html
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!