Наукова робота. Збережемо довкілля. Пластик, або друге життя відходам

Роботу виконала:
Клец Катерина Ігоревна
учениця 11 класу
Комунального закладу
„Середня загальноосвітня школа № 42”
Кам’янської міської ради

Керівник:
Свєшнікова Наталія Петрівна,
вчителька біології, екології
Комунального закладу
„Середня загальноосвітня школа № 42”
Кам’янської міської ради,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Біологія”

ВСТУП

Мета моєї роботи: вивчити питання забруднення навколишнього середовища пластиковими пляшками та шляхи подолання цієї проблеми

Завдання роботи:

 • дослідити проблему забруднення навколишнього середовища пластиковими пляшками;
 • винайти шляхи застосування використаних пластикових пляшок.

Об’єкт дослідження: пластикові пляшки.

Предмет дослідження: вплив пластикових пляшок на довкілля, застосування використаних пластикових пляшок.

Актуальність теми

Проблема сміття настільки глобальна, що розглянути всі її чинники в одній роботі абсолютно неможливо. Тому я розгляну лише один її аспект, але той, який щодня породжує тони сміття на багато-багато років.

І це – пластикові пляшки. Пластик – проблема світового масштабу. У світі майже один мільйон пластикових пляшок вживаються кожну хвилину! Пластик переповнює звалища, душить річки і озера, забруднює океани і заподіює шкоду диким тваринам.

Щорічно у Світовий океан потрапляють вісім мільйонів тонн пластикового сміття, це близько 3% всіх пластикових відходів. За оцінками вчених, обсяг сміття в океанах постійно зростає, а з ним збільшуються і «сміттєві плями» — величезні скупчення відходів, створені океанічними течіями. Самий великий сміттєвий острів, відомий як Велика тихоокеанська сміттєва пляма, займає до 1% площі Тихого океану. Океанічне сміття ставить під загрозу існування багатьох видів тварин і рослин, небезпечне воно і для людини.

Не варто забувати і про те з чого саме їх виробляють, адже поліетилен це продукт нафтопереробки, а нафта – вичерпний ресурс.

1. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА

1.1. Ситуація із сміттям в Дніпропетровській області

Наша цивілізація, це, безумовно, цивілізація сміття. Раніше, буквально якихось 100 років тому, практично все побутове сміття, яке викидала людина, з часом розкладалось, гнило та спричиняло мінімальний вплив на навколишній світ. І взагалі викидали на смітник дуже обмежену кількість сміття. Практично все знаходило своє застосування в господарстві. Зовсім інша справа – зараз. Кожен українець, за різними оцінками щороку викидає 300-400 кг сміття в рік! І ця цифра невпинно зростає. За останні 10 років в Україні кількість сміття продукованого однією людиною зросла на 30%.

У Дніпропетровській області щорічно утворюється 1 000 000 тонн сміття або ж твердих побутових відходів (ТПВ) з них 60% вивозиться на існуючи полігони, а 40% викидається на несанкціоновані звалища.

На сьогоднішній день в Дніпропетровській області діють 13 фактично переповнених полігонів для вивозу сміття та безліч стихійних звалищ, які шкодять навколишньому середовищу і повинні бути ліквідовані.

В 2015 році була затверджена обласна стратегія поводження з твердими побутовими відходами до 2025 року. У вересні 2016 року розпочато її впровадження. Термін реалізації – 10 років.

Одним з головних завдань стратегії: впровадження роздільного збирання твердих побутових відходів.

Ось ви замислювалися, скільки викидаєте пластика? Все це – можна переробити. І якщо біля будинку буде пункт прийому того ж пластику, причому за гроші – то люди будуть здавати, а не викидати. І чим більше ми будемо розвивати номенклатуру прийняття відходів за гроші – тим менше у нас буде сміття і тим швидше народ привчиться його сортувати.

Головна мета – навчити людей заробляти на здачі сміття і показати, наскільки це вигідно. Відходи, які не підлягають переробці можна відсівати під час вторинної сортування.

Другий рівень – створити лінію вторинної сортування. Це стосується відходів, які не підлягають переробці.

1.2. 10 фактів про пластик, які повинен знати кожен

Великої шкоди завдає нашій планеті пластик. 10 фактів про пластик, які змусять Вас ще більше задуматися про те, чи варто масово його використовувати:

 1. Повинно пройти близько 450 років, перш ніж пластик почне розкладатися. Після цього, пройде ще 50-80 років, поки він повністю не розкладеться. При нинішніх темпах виробництва цього матеріалу наша планета повністю покриється пластиком, перш ніж почнеться процес його розкладання
 2. З урахуванням періоду розкладання можна сказати, що ні один шматочок виробленого пластику в найближчі 4 століття навіть не почне розкладатися
 3. 40 % загальних пластикових відходів становлять пластикові пляшки
 4. Ще один цікавий факт полягає в тому, що 90% тієї ціни, яку Ви платите за воду становить вартість пластику, у той час як сама вода коштує близько 10%
 5. Один житель будь-якої з високорозвинених країн купує в середньому від 150 пляшок води в рік, при цьому не звертаючи увагу на альтернативу
 6. 24 мільйони галонів нафти необхідно для виробництва мільярда пластикових пляшок
 7. Всього 25 перероблених пляшок достатньо, щоб справити піджак для дорослої людини
 8. Понад 13 мільярдів пластикових пляшок виробляється у світі щорічно
 9. Переробка всього однієї пластикової пляшки може згенерувати достатню кількість енергії для того, щоб лампочка в 60 світилася протягом 6 годин.
 10. У деяких країнах повністю заборонено використання пластикових пляшок. Серед них Австралія, Китай, Австрія, Бангладеш, Ірландія і кілька інших країн.

Бездумність при споживанні призводить до тяжких наслідків, тому варто щоразу спиняти себе й ставити подумки контрольні питання. Вони дадуть відчуття відповідальності за своє самопочуття та здоров’я.

Відповідальність та розуміння істини завжди є непростим тягарем для людини. Але свідомий вибір є саме тією ціною, яку ми маємо сплатити за своє благополуччя. Адже ніхто, окрім нас самих, цей вибір зробити не зможе.

1.3. Основні напрямки вирішення проблеми використання пластикових пляшок.

В світі існує чотири основних напрямки вирішення проблеми використання пластикових пакетів:

 • сортування сміття,
 • обмеження використання,
 • утилізація,
 • використання біорозчинного поліетилену.

Обмеження використання пластику

В світовій практиці існує велика кількість різноманітних прикладів обмеження використання пластикових пляшок. В основному це або повна заборона пластику або накладання різноманітних штрафів.

Для боротьби із забрудненням навколишнього середовища пластиковими пляшками застосовуються різні заходи, і вже близько 40 країн ввели заборону або обмеження на продаж і (або) виробництво пластику.

Україна терміново має вирішити питання використання та утилізації пластику на загальнодержавному рівні.

На думку експертів, наразі пластикові відходи в Україні утилізуються не за екологічними нормами, що є великою проблемою для країни. До того ж, в державі існує проблема із екологічною освітою та сортуванням сміття.

Сортування сміття

Потрохи ідея сортування сміття захоплює думки пересічного українця. Все більше стає пунктів прийому вторинної сировини, в деяких дворах з’являються спеціальні баки для пластику, скла, паперу. Але нам все ще безмежно далеко до, наприклад, Фінляндії, де у супермаркетах встановлені спеціальні автомати з прийому використаних пластикових пляшок.

Біорозчинний пластик

Це специфічний вид поліетилену, який виготовляється з додаванням оксо-біодобавки d2w. Під впливом сонячного світла, повітря та води такий пластик розкладається швидше (від 2 до 5 років). Виробники такої продукції стверджують, що для розкладу такого пластику не потрібно створювати якихось додаткових умов.

2. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА

2.1 Лабораторний дослід: дія води, кислоти та лугів на пластикові відходи.

Я з’ясувала, що найпоширеніший вид пластмас – поліетилентерефталат (PETE/PET). В пляшки, що виготовляються з поліетилентерефталату, розливають різні напої (соки, води), соняшникову олію, кетчупи, майонези, косметичні засоби.

Переваги: дешевизна, міцність, безпечність.

Недоліки: низькі бар’єрні властивості (в пляшку легко проникають ультрафіолет та кисень; вуглекислий газ, що міститься в охолоджувальних напоях, також відносно легко проходить крізь стінки).

Небезпека для здоров’я та довкілля: офіційно вважається, що поліетилентерефталатові пляшки безпечні для здоров’я. Тим не менш, є інформація, що вміст пляшок може вилуговувати отруйну сурму зі стінок пляшок (особливо при нагріванні). Ця інформація ще потребує перевірки. Поки PETE вважається одним з найбезпечніших видів пластмас. Тим не менш лікарі не рекомендують багаторазово використовувати PETE-пляшки, тому що в побуті їх важко промити достатньо чисто, позбувшись від всіх мікроорганізмів.

Переробка: переробка здійснюється механічно (подрібнення) і фізико-хімічно. З продуктів переробки можна виготовляти широкий асортимент різної продукції, в тому числі і пластикові пляшки повторно.

Хімічна стійкість до агресивних рідин, окисників. Деякі пластмаси мають виняткову стійкість до кислот, лугів і розчинників.

Папір розкладається в землі 1 місяць, бананова шкірка – 6 місяців, вовна – 1 рік, консервна банка – 100 років, а пластикова пляшка – від 500 до 1000 років, якщо стільки років пластикова пляшка буде перебувати в землі, то скоро трава на вулиці рости не буде.

Я дослідила дію води, кислоти та лугів на пластикову пляшку-результати дослідження в таблиці 1.

Дія води, кислоти та лугів на пластикові відходи (таблиця 1)

Фактори

Н2О

НNO3

(10% розчин)

NaOH

Ca(OH)2

Пластикова пляшка

без змін

без змін

без змін

без змін

 

Відходи – це найголовніша проблема сучасності. Наша з вами задача зменшити їхню кількість. Нашою метою є життя без сміття та відходів, що здатні знищити не тільки красу та комфорт нашого існування, але й суттєво погіршити екологічний стан навколишнього середовища.

2.2. Друге життя пластикових пляшок

Проекти хенд-мейд завжди круті, особливо якщо мова йде про переробку побутових повсякденних речей, які зазвичай викидаються в сміттєвий бак. Виявляється, зі звичайної пластикової тари можна зробити стільки корисних і цікавих речей!

 Альтанка Садові скульптури

Меблі

2.3. Виготовлення пуфику з пластикових пляшок.

Необхідні матеріали: дволітрові пластикові пляшки, скотч, картон, ножиці, тканина, голки.

Хід роботи

 • беремо пластикову пляшку, яка буде виступати центральною в нашому пуфику. Її необхідно обгорнути двостороннім скотчем і закріпити навколо три-чотири аналогічних тари. Знову використовувати скотч для більш надійного закріплення отриманої конструкції;

 • беремо картонний аркуш – і вирізаємо два однакових квадрата з параметрами, які відповідають площі сидіння пуфа. За допомогою скотча ці елементи кріпляться до пластикових пляшок зверху і знизу;

 • беремо поролон достатньої товщини (від 3 см) – і обмотуємо їм бічну зону і верхівку пуфа. Всі поролонові деталі необхідно пришити один до одного;
 • виміряємо параметри кожної сторони пуфа., переносимо їх на тканину для пошиття чохла.
 • Одягаємо чохол на конструкцію, пуфік готов!

Я виробила два пуфа, які подарувала учням 1х класів Нової української школи.

2.3. Шкільна екологічна акція «Пластику, здавайся!»

Вивчивши питання забруднення навколишнього середовища пластиковими пляшками та шляхи подолання цієї проблеми, я вирішила привернути увагу до цієї проблеми учнів, батьків та вчителів нашої школи.

Разом з учнями 5-А класу ми проводимо шкільну екологічну акцію «Пластику, здавайся!», а на отримані кошти плануємо оформити нові стенди для кабінету біології.

Перший етап: виміряли вагу пластикових пляшок див. таблицю 2.

Вага однієї пластикової пляшки (Таблиця 2)

 

Пластикова пляшка 0, 5 л

Пластикова пляшка 1, 0 л

Пластикова пляшка 1, 5 л

Пластикова пляшка 2, 0 л

Вага з кришкою

25 г

34 г

36 г

48 г

Вага без кришки

22 г

31 г

34 г

46 г

Ми з’ясували, щоб заробити 8грн, а саме стільки вартість 1 кг пластикових відходів в приймальному пункті, необхідно зібрати таку кількість плашок див. таблицю 3

Кількість пластикових пляшок в 1 кг (таблиця 3)

 

Пластикова пляшка 0, 5 л

Пластикова пляшка 1, 0 л

Пластикова пляшка 1, 5 л

Пластикова пляшка 2, 0 л

Кількість пластикових пляшок з кришкою 1 кг

1000:25=40 шт

1000:34 ≈31 шт

1000:36≈28шт

1000:48≈ 21 шт

Кількість пластикових пляшок без кришки в 1 кг

1000: 22≈46 шт

1000:31 ≈33шт

1000:34≈ 30шт

1000:46≈22 шт

Другий етап :

Зробили ємність з картонної коробки для збирання пластикових відходів та розмістили їх в коридорі школи в екологічному куточку.

Третій етап: Здача пластикових пляшок в пункт прийому вторинної сировини та придбання матеріалів для виготовлення нових стендів для кабінету біологіі, результати якого ми оголосимо в травні 2019 року

Я звертаюся до всіх, щоб ви поширювали дану ідею і приєдналися до експерименту! Тоді за дуже короткий час пластикові пляшки перестануть нести загрозу середовищу!

ВИСНОВКИ

Метою моєї роботи було привернути увагу до проблеми забруднення середовища пластиковими пляшками.

Дослідивши дану проблему, я намагалася виробити власні рекомендації щодо зменшення забруднення.

Найжахливіше, що час розкладання пластику складає кілька сотень років – для порівняння, паперовий квиток на автобус розкладається протягом декількох тижнів. Навіть консервній банці потрібно менше часу – предмети з жерсті повністю розпадаються приблизно за 100 років.

Уявіть собі, що все це сміття з пластику опиняється в просторі, пластик є скрізь!

Проаналізувавши інформацію з різних джерел, я виявила, що використані пластикові пляшки краще не викидати у сміття, а здавати на переробку з метою подальшого їх застосування у різних галузях промисловості, а також виробляти з них зручні меблі.

ДЖЕРЕЛА

 1. https://uain.press/articles/plastyku-zdavaisia-chy-realno-zarobyty-hroshi-na-vidkhodakh-600878
 2. https://www.slideshare.net/dubinka228/ss-48396829
 3. http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=56704
 4. https://naurok.com.ua/tema-uroku-sintetichni-polimeri—bezsmertni-meshkanci-zemli-15470.html
 5. https://urok-ua.com/tehnologichna-karta-navchalnogo-proektu-polietilen-ta-plastik-shkoda-chi-korist/
 6. http://poradum.com.ua/porobku/11928-puf-z-plastikovix-plyashok-svo%D1%97mi-rukami-pokrokovo-neobxidni-materiali-opis-robit-foto-z-ideyami.html

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0