Усі знають, що таке гроші. А що з ними робити, знають ще краще. Отже, гроші можна: заробляти, витрачати, збирати, тринькати, знаходити… і колекціонувати!
Грошові банкноти – чи не єдині об’єкти колекціонування (на відміну від поштових марок, пам’ятних монет і т. д.), які не випускають спеціально для колекціонерів, вони існують за своїм прямим призначенням. Банкноти в різних країнах світу вже давно є не просто грошовими знаками, грошима, платіжним засобом. Це – своєрідні твори мистецтва. Уряди країн підходять до виготовлення паперових або металевих грошей своїх держав з особливою увагою не лише з точки зору їхнього захисту від підробок або естетичної привабливості чи дизайну. Дуже важливо хто і що саме зображене на банкнотах.
Грошові знаки – своєрідна візитна картка держави, нації. Справді, це найпростіший спосіб розповісти про історію нації людині, яка вперше відвідує державу. Гроші – це культурна спадщина людства, архів його історичної пам’яті. Вони можуть розповісти багато цікавого. Зображення на грошових купюрах є предметом вивчення істориків і колекціонерів.
Напевно, найбільшу повагу, яку нація може виказати своїм найкращим представникам – це розмістити їхні портрети на грошових знаках. Серед тих, хто удостоївся бути зображеними на банкнотах, є фізики, астрономи, винахідники, біологи та інші вчені, багато з яких стали відомими не тільки завдяки науковим досягненням. Наприклад, Ісаак Ньютон зробив значний внесок у порятунок і становлення фінансової системи Великобританії, а Бенджамін Франклін, президент США, був не тільки політичним діячем і національним героєм, але також і відомим фізиком.
Є досить цікава фрацузька банкнота – 500 франків. По-перше, на ній розміщений подвійний портрет відразу двох осіб, а це досить рідкісне явище. По-друге, тут зображені вчені, яких знає весь світ – Марія та П’єр Кюрі. Це єдина у світі банкнота, присвячена відразу двом фізикам, та ще й лауреатам Нобелівської премії.
Часто на грошових знаках зображують і вченого, і його наукові досягнення та відкриття. Наприклад, на німецькій банкноті номіналом 10 марок є портрет видатного математика Карла Гаусса та зображення функції нормального (гауссового) розподілу випадкової величини.
Зацікавившись питанням: кого та чому зображують на грошових знаках, ми дослідили велику кількість банкнот різник країн та виконали проект „Науковий банкомат”. Ми зібрали інформацію про банкноти із зображеннями 84 вчених. Деякі вчені зображені на декількох банкнотах однієї або й кількох країн. Матеріали накопичували на „Google Диску”, доступ до якого мали всі учасники проекту. Тут і на „Сайті Вікторії Дронь” в розділі „Проекти” є спільна презентація всіх учасників.
За час виконання цього проекту студенти збагатили свої знання про вчених, розширили свій кругозір, набули навичок пошуку інформації та користування програмами для роботи з різними типами документів.
Запрошуємо вас ознайомитися з нашим проектом, він захопливий!
Дронь Вікторія Василівна,
завідувач відділення
„Електроенергетика, електротехніка,
електромеханіка та комп’ютерна інженерія”,
викладач фізики та астрономії
Прилуцького агротехнічного коледжу