Ярина Колісник. „Обізнаний про коронавірус SARSCoV-2 – значить озброєний”

– Як часто ви торкаєтесь свого обличчя?
– Що?
– Протягом дня … Як часто?
– Я не знаю. Один раз на годину …
– Що три хвилини. Ваші руки чіпають рот що п’ять хвилин, і ви доторкаєтесь до когось що двадцять хвилин. Ось так поширюється інфекція. Не любите терористів, а спробуйте домовитися з вірусом? Вірус існує тільки для того, щоб шукати переносника і розмножуватися. Це все, що він робить, а робить він це швидко. У нього немає політичних поглядів, релігійних переконань або якихось культурних проблем, і він зовсім не поважає закон. Йому не відомі поняття часу, географії. Фільм „The Strain”.

Мікрофотографія коронавірусу SARS-CoV-2, виділеного від першого пацієнта в США (сферичні вірусні частинки, забарвлені в синій колір). Трансмісійний електронний мікроскоп

Очевидно, ви вже дуже багато чули про пандемію COVID-19, тому, напевно, подумали: „знову про це”. Проте не поспішайте швидко перегорнути сторінку, настав час отримати доказові знання про коронавірус SARS-CoV-2. Завдяки цьому ви легше розбретеся в інформаційному потоці та зрозумієте, що є правдою, а що міфом, про коронавірусну інфекцію. Також це дозволить вам приймати обґрунтовані рішення, що збережуть ваше здоров’я за сьогоднішніх обставин.

Хто такі вiруси

Пригадаймо хто ж ці мікроскопічні та невидимі віруси. Ви чули, безперечно, про такі мікроорганізми, як бактерії. Але на відміну від них, віруси не мають клітинної будови, це неклітинні форми живого. Прості віруси – це певний комплекс речовин: білки і тільки один тип нуклеїнової кислоти, в якій знаходиться їхня спадкова інформація – РНК або ДНК. Відповідно, існують РНК- або ДНК-вмісні віруси. Складні віруси мають ще додаткову оболонку. До них належать і коронавіруси, з ліпопротеїнової оболонки яких виступають вирости у вигляді булави, що нагадують корону, за це вони й отримали таку назву. Дехто з вірусологів уподібнює ці вирости з corona spinarum – терновим вінком. Саме серед цих виростів є такі, якими вірус прикріплюється до рецепторів клітини, яку інфікує.

 

3D модель будови віріона коронавірусів

Віруси – це унікальні форми живого, які не здатні до росту і поділу, не мають своїх метаболітних систем (тобто не мають власного обміну речовин), не проявляють ніяких ознак живого, а, відповідно, не розмножуються поза клітиною господаря. Їх культивують не на середовищах, як наприклад, бактерії, а в культурі клітин.

Недаремно назва „віруси” походить від латинського слова virus – отрута. Вірусолог Марк ван Редженмортал про віруси сказав так: „…інфекційні об’єкти, про які, в крайньому разі, можна сказати, що вони ведуть щось на зразок позиченого життя”. Чому? Бо є облігатними внутрішньоклітинними паразитами. Коли вірусний спадковий матеріал потрапляє в клітину „фабрики”, вона використовується в інтересах розмноження вірусу – подібно до того, як паразит використовує організм господаря. Розмноження вірусів – це процес утворення нових копій спадкової інформації (РНК або ДНК), вірусних білків, збирання „вірусного лего” і ось – знову нові вірусні частинки (віріони).

А ще для вірусів характерна висока специфічність, тобто вони можуть розмножуватися в певних клітинах. Наприклад, вірус гепатиту – в клітинах печінки, вірус грипу – в клітинах епітелію дихальних шляхів.

Ворога потрібно знати в лице

Коронавірус SARS-CoV-2 (ще недавно 2019-nCoV) – новий вид родини Coronaviridae, який раніше не був ідентифікований у людини. Коронавіруси – велика родина РНК-вмісних вірусів з ліпопротеїновою оболонкою, які викликають захворювання у людей і тварин. З відомих видів коронавірусів, які інфікують людей, два спричиняють важкі захворювання такі, як: близькосхідний респіраторний синдром (MERS) та важкий гострий респіраторний синдром (SARS).

Коронавіруси інфікують птахів і багатьох ссавців. Основними мішенями в організмі господаря для цих вірусів є дихальні шляхи, травна система і нервові тканини, часто ушкоджують печінку, нирки, серце й очі. Також коронавіруси можуть вражати і клітини імунної системи, зокрема, макрофаги.

Абревіатура в назві вірусу SARS-CoV-2 – це скорочення назви англійською мовою Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2, яка перекладається як коронавірус 2, що спричиняє важкий гострий респіраторний синдром. Цифра 2 в назві вірусу вказує на спорідненість до ще одного коронавірусу SARS-CoV, який у листопаді 2002 року спричинив у китайській провінції Гуандун спалах такого захворювання як важкий гострий респіраторний синдром або SARS. За час цієї епідемії було зареєстровано трохи більше 8 000 хворих у 29 країнах. А від початку спалаху теперішньої пандемії, спричиненої SARS-CoV-2, вже підтверджено більше 700 тисяч хворих на COVID-19 у понад 190 країнах. COVID-19 – це скорочення повної назви хвороби Coronavirus disease 2019, яка затверджена ВООЗ. Перегляньте відеоролик про коронавірус SARS-CoV-2 і COVID-19, який створено за матеріалами Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Про маски

Зараз ведеться багато дискусій про медичні маски. І тут нам у пригоді стануть знання про розмір вірусних частинок SARS-CoV-2. Діаметр віріона – SARS-CoV-2 близько 120 нм, тому медична маска, яка затримує частинки розміром від 2 000–10 000 нм не може бути гарантією захисту від інфікування. Це ж стосується і саморобних масок. Доцільніше використовувати респіратори № 95 або ffp2 – ffp3, які затримують частинки розміром від 100 нм.

ВООЗ радить носити медичні маски тим, хто доглядає за хворою людиною або кашляє чи чхає. Це допоможе затримати крапельки з вірусними частинками і не заразити інших. Рекомендують вдягати маски і тим, хто може опинитись у скупченні людей. Пам’ятайте: маску треба вдягати, носити та утилізувати правильно. Перед її одяганням помийте руки з милом чи обробіть дезінфікуючим засобом на основі спирту. А як правильно мити руки милом вивчіть на „дистанційному уроці” директора ВООЗ Тедроса Аданома Гебреісуса. Прислухайтесь і до таких порад.

Маску вдягайте кольоровою стороною назовні, вона повинна закривати ніс та рот, щільно прилягати до обличчя по всіх краях. Старайтесь не торкатися маски під час використання, а як тільки вона стає вологою – замініть її новою. Одноразові маски є одноразовими, їх не можна використовувати повторно. Знімайте маску лише за допомогою зав’язок позаду і одразу викиньте її у смітник, який закривається кришкою. Помийте руки або обробіть їх антисептиком. ВООЗ радить раціонально використовувати медичні маски, щоб уникнути зайвого витрачання дорогоцінних ресурсів.

Як „хакнути” клітину

Життєвий цикл коронавірусу SARS-CoV-2 (стаття J. Corum and C. Zilmer)

Коли вірус SARS-CoV-2 (1) потрапляє в організм людини через рот, ніс чи очі, він адсорбується (прикріплюється) до рецепторів клітин-мішеней спеціальними білками в оболонці (2). РНК вірусу, яка потрапила в клітину (3), прикріплюється до рибосом, які синтезують вірусну РНК-залежну РНК-полімеразу. Цей фермент потрібний для утворення нових копій вірусної РНК. Клітина переходить на синтез вірусних білків (4). А далі до складання вірусних частинок залучаються шорсткий ендоплазматичний ретикулум і комплекс Гольджі (5). В апараті Гольджі віріони надходять у міхурці, які мігрують до краю клітини, де зливаються з плазматичною мембраною і в міжклітинний простір виходить багато нових вірусних частинок (6).

Деякі віріони можуть виходити з клітини лише після її загибелі, коронавірусні частинки можуть виходити і з інтактних, тобто, незруйнованих клітин, за допомогою клітинної секреції. Ця здатність коронавірусів виходити з клітини без її лізису, тобто руйнування, є важливим чинником, який спричиняє помірне інфікування.

Ось так таємно працює вірус в організмі, поки його не помітять за першими ознаками (симптомами) захворювання. Період, від зараження до появи симптомів хвороби, називають інкубаційним. Вважають, що перші симптоми COVID-19 можуть з’являтися від двох до 14 днів після зараження. У цей період люди, не знаючи, що вони інфіковані, а також хворі з легкими симптомами, можуть виділяти вірусні частинки і заражати інших. Наскільки часто це відбувається, досі невідомо.

Нова хвороба COVID-19

Коронавірус SARS-CoV-2 викликає захворювання COVID-19. Група китайських вчених провела дослідження клінічної картини захворювання COVID-19 191 дорослого пацієнта із двох лікарень у місті Ухані. За їхніми даними, хворі COVID-19 можуть бути джерелом інфекції для оточуючих від 8 до 37 днів, у середньому 20 днів. Супутні захворювання були майже у половини пацієнтів, найчастіше – гіпертонія, діабет та ішемічна хвороба серця. Ускладненнями COVID-19 були: дихальна та серцева недостатність, гострий респіраторний дистрес-синдром, сепсис та септичний шок. Найпоширенішими симптомами у пацієнтів були: лихоманка, кашель з подальшим виділенням мокротиння, втома, а також міалгія (м’язові болі), діарея, нудота, блювота.

На основі 55 924 лабораторно підтверджених випадків У ЗВІТІ ВООЗ наведено типові симптоми COVID-19:

На основі аналізу даних про COVID-19 висловлено припущення, що у 80 % хворих стан неважкий, більшість з них одужують, у 15 % хвороба проходить важко і потрібна киснева терапія, у 6 % спостерігають критичний стан, який вимагає штучної вентиляції легень. Ступінь важкості протікання хвороби може бути різним і залежить від багатьох факторів: віку, стану здоров’я, статі, групи крові. Наприклад, проведено дослідження, яке показало, що люди з А (II) групою крові мають вищий ризик заразитися SARS-CoV-2. Звичайно, результати треба ще перевіряти, проте такі роботи є важливими не тільки з точки зору можливості змінювати способи управління поширенням захворювання, але й можуть дати інформацію про можливу залежність реагування організму на вірусні інфекції за групою крові. Діти переносять хворобу легко, а переважна більшість важких станів та смертей трапляються серед людей похилого віку та тих, хто має інші хронічні захворювання, як-от: діабет, хронічна пневмонія, ожиріння, при курінні та ін. Вони є дуже поширеними, а це робить збудника COVID-19 по-справжньому небезпечним. Варто зрозуміти, що тільки вік не врятує, заразитися можуть всі. Тому необхідно дотримуватись правил здорового способу життя і безпеки, про які так багато зараз говорять.

Як діагностувати COVID-19?

Оскільки на початковій стадії симптоми COVID-19 дуже подібні до інших гострих респіраторних захворювань, визначити наявність SARS-CoV-2 в організмі можуть тест-системи. Тестування також є важливим, щоб зрозуміти модель спалаху та спланувати дії проти нього. Є експрес-тести і тестування методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Експрес-тести виявляють антитіла до коронавірусу, які з’являються від 4 до 7 днів після інфікування. Раніше цього часу його проводити нема сенсу, тому що ще не утворитися антитіла і тест може показати хибний результат. Це погано, бо люди можуть бути інфіковані, проте не ізолюватимуться. Крім того, результати експрес-тестів потрібно ще підтверджувати лабораторно, оскільки вони можуть давати певний відсоток хибних результатів. Проте експрес-тести допомагають у тому випадку, коли швидко отримано позитивний результат і можна ізолювати пацієнта. Метод ПЛР є золотим стандартом лабораторної діагностики і дає змогу з високою точністю діагностувати коронавірусну інфекцію, оскільки ґрунтується на виявленні генетичного матеріалу збудника, тобто РНК. За допомогою цього методу виявляють присутність низьких концентрацій РНК коронавірусу вже на 1–2 день інфікування. У цей період людина може ще не мати симптомів хвороби.

Розгляньте уважно схему про основнi симптоми ГРВI (гострої респiраторної вiрусної iнфекцiї), грипу та COVID-19

Тестування хворих та контактних осіб допоможе вчасно ізолювати їх та зупинити розповсюдження хвороби. Тому дуже важливо тестувати, ідентифікувати хворих, надавати їм медичну допомогу та правильно ізолювати контактних осіб. У тих країнах, де проводять багато тестувань, визначають хворих та контактних осіб, не зважаючи на велику кількість виявлених інфікованих, є менше госпіталізованих і пацієнтів, що потребують догляду в палатах інтенсивної терапії та, відповідно, смертей.

Звідки з’являються нові віруси?

Фото 1

Очевидно, ви вже чули такі версії походження SARS-CoV-2, як про модифіковану біологічну зброю, або лабораторний зразок, який випадково „втік” з лабораторії. Але вони потребують серйозних доказів. Якими є версії науковців? Відомо, що віруси можуть швидко змінювати свій „зовнішній вигляд”. Наприклад, внаслідок формування в людей імунітету до вірусів грипу, простежується селективний відбір штамів вірусу із зміненою антигенною структурою, які продовжують спричиняти спалахи епідемій, доки знову не з’являться до них антитіла. Є і така гіпотеза, що після виникнення імунітету в людей, вірус, що спричинив епідемію, переходить на популяції ссавців і птахів. А потім, внаслідок рекомбінацій (обміну фрагментами спадкового матеріалу) між вірусами грипу людини і тварин, виникає новий рекомбінантний штам, до якого в людей ще немає імунітету, і, відповідно, він зумовлює нову пандемію грипу. В іншій гіпотезі йдеться про тривалу циркуляцію вірусу в людській популяції. Так через 10–20 років, коли з’явиться нове покоління, яке до нього ще немає імунітету, він знову стане причиною нової пандемії.

Відомо, що новий збудник, вірусний, чи не вірусний, найчастіше викликає гострий перебіг хвороби. Вірусологи говорять, що є два виходи. Або він, інфікувавши велику кількість людей, зміниться і вже не буде спричиняти значну кількість важких проявів захворювання, або зникне, оскільки його жертви через гострий перебіг хвороби не встигнуть поширювати вірус. Найімовірніше, SARS-CoV-2 йде першим шляхом, тобто вчені сподіваються, що мутувавши, він закріпиться в людській популяції і COVID-19 набуде, наприклад, сезонного характеру.

Фото 2

Вартою уваги також є гіпотеза, яку висловив Александре Хассанін про те, що два коронавіруси тварин могли об’єднатися, утворивши SARS-CoV-2. Порівняльний геномний аналіз показав, що SARS-CoV-2 є дуже близьким до SARS-CoV, який спричинив епідемію SARS, про яку ми вже згадували. Відомо, що деякі види кажанів роду Rhinolophus (фото 1) були резервуаром цього вірусу, і що невеликий ссавець цівета гімалайська Paguma larvata (фото 2), можливо, був проміжним господарем між кажанами і першими випадками захворювання людей.

Потім вчені виявили вірус у ссавців панголінів (фото 3), який був ще ближчим до SARS-CoV-2. А наступне дослідження показало високу схожість (99 %) тільки конкретної частини білка, який дозволяє вірусу проникати в людські клітини, щоб заразити їх. Навпаки, вірус RaTG13, виділений з кажана R. affinis, в цій частині відрізняється (тільки 77 % подібності). Це означає, що коронавірус, виділений з панголінів, здатний проникати в клітини людини, тоді як коронавірус, виділений з кажана R. affinis, не може.

Ці геномні порівняння показують, що, можливо, вірус SARS-CoV-2 є результатом рекомбінації двох різних вірусів, один з яких близький до RaTG13, а інший – до вірусу панголінів. Інакше кажучи, це химера між двома вірусами, які раніше існували. Щоб відбулася рекомбінація, ці два віруси повинні були одночасно інфікувати той самий організм”, – заявив Александре Хассанін. „Тим не менш, поки залишається незрозумілим, в якому організмі сталася ця рекомбінація: кажан, панголін або інший вид?”.

Фото 3

Після контакту з домашніми тваринами потрібно мити руки водою з милом. Це захистить вас від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин. Також потрібно ретельно обробляти лапи тварин після прогулянки.

Коли нарешті зупиниться пандемія?

Теперішня пандемія є наслідком високої мобільності населення. У минулі роки під час епідемій попередніх вірусів не було такої міграції людей між різними країнами, відповідно, віруси не мали можливості так швидко поширюватися.

Коронавірусні інфекції мають сезонний характер і поширюються в основному в осінньо-зимовий період. У нашій країні влітку переважають кишкові інфекції, а в холодну пору року – респіраторні. Тому деякі вірусологи сподіваються, що оскільки COVID-19 – респіраторна інфекція, кількість хворих влітку суттєво знизиться. Більшість епідеміологів вважають, що розслабитися можна буде тоді, коли протягом 28 днів поспіль у країні не буде діагностовано нових випадків захворювання, і навколо теж буде спокійно, тобто не буде ризику, що вірус привезуть.

Турбота про власне здоров’я та здоров’я оточуючих – ваша громадянська і особиста відповідальність. Наразі немає вакцини для профілактики COVID-19. Тому найкращий спосіб вберегтися – запобігти інфікуванню.

Що робити, щоб захистити себе і запобігти поширенню SARS-CoV-2?

Якщо ви відчуваєте смуток, розгубленість, страх чи злість, розмовляйте з батьками, дідусями та бабусями, друзями, яким довіряєте. Залишайтесь також з близькими людьми і друзями на зв’язку через телефон чи інтернет. „Фізичне дистанціювання не має збільшити відстані між нашими серцями, а навпаки – це запрошення стати ближчими”, – говорить дитячий психіатр, психотерапевт, директор Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та Інституту психічного здоров’я УКУ Олег Романчук.

Потрібно скеровувати свою стурбованість у дії, щоб захистити себе, своїх близьких. Не читайте всі новини, „не зависайте” в соціальних мережах – це не тільки не розвиває, але є й шкідливим для фізичного і психічного здоров’я. Насамперед, прочитайте уважно поради як захистити себе та інших від інфікування на надійних ресурсах (офіційні, професійні сайти і сторінки соціальних мереж: (WHO), CDC, ECDC, МОЗ України, Центр громадського здоров’я МОЗ України, Центр Розвитку Громадського Здоров’я УКУ).

Залишайтесь вдома

Карантин – це не канікули. Ми вже говорили про те, що люди в інкубаційному періоді, не знаючи, що вони інфіковані, а також хворі з легкими симптомами, можуть виділяти вірусні частинки і заражати інших. Тому щоразу, виходячи з дому, пам’ятайте – ви наражаєте на небезпеку себе та інших людей. Чому важливо залишатись вдома – подивись відео. Покажи його своїм рідним і друзям.

Дотримуйтесь правил гігієни, регулярно і ретельно мийте руки або очищайте їх засобами на основі 70 % спирту.

Зараз існує низка досліджень про термін зберігання вірусних частинок ряду коронавірусів людини на різних поверхнях – металі, склі, пластику. Це може бути від декількох годин до 4–5, і навіть 9 днів. Але ці дослідження стосуються інших видів коронавірусів. Крім того, термін може змінюватися залежно від умов (типу поверхні, температури або вологості середовища). Тому не відомо, як довго саме SARS-CoV-2 зберігається на поверхнях. Хоча ця інформація є важливою, оскільки відомо, що із забруднених поверхонь можна перенести вірусні частинки на слизові оболонки носа, очей чи рота. Тому повертаємось до правила миття рук з милом, бо їхня дезінфекція значно зменшує кількість мікроорганізмів на ваших руках, у тому числі й вірусних частинок. Крім того, внаслідок таких процедур руйнується ліпопротеїнова оболонка коронавірусів.

Оскільки специфічної терапії для SARS-CoV-2 не існує, раннє стримування та запобігання подальшому поширенню буде вирішальним для зупинення поточного спалаху та контролю над цією новою інфекцією.

Заходи i засоби неефективнi для профiлактики та лiкування коронавiрусу

Антибіотики не працюють проти вірусів, вони знищують лише бактерії. Однак, під час лікування від коронавірусу, пацієнту можуть прописати антибіотики, якщо він захворіє на супутню бактеріальну інфекцію.

НЕ ефективнi для запобiгання COVID-2019 i можуть бути шкiдливими:

  • Палiння.
  • Носiння кiлькох масок.
  • Самолiкування, наприклад, антибiотики, iмуностимулюючi препарати та iн.
  • При поганому самопочуттi, перших симптомах респiраторних захворювань дуже важливо розказати рiдним i вчасно звернутись до лiкаря.
  • Електричнi пристрої для сушіння рук НЕ знищують коронавірус SARS-CoV-2.
  • Вегетарiанство i веганство не є захистом вiд зараження коронавiрусом SARS-CoV-2.
  • Промивання соляним розчином носа не запобігає зараженню коронавiрусом SARS-CoV-2.
  • Часник, цибуля не захищають вiд зараження коронавiрусом SARS-CoV-2. Це здорова їжа, яка має лише деякі протимiкробнi властивостi.

Клімат не впливає на передавання коронавірусу

Вірус SARS-CoV-2 може передаватися і в холодних, і в теплих регіонах, і взимку, і влітку. Нормальна температура тіла людини становить 36,5–37 °C, незалежно від зовнішньої температури. Тому захищатися від зараження треба завжди. Ще невідомо, який вплив на коронавірус має сонячне світло або ультрафіолетове випромінювання лампи. ВООЗ закликає не використовувати ультрафіолетові лампи для стерилізації рук або інших ділянок шкіри, оскільки УФ-випромінювання може викликати подразнення шкіри.

Що робити стільки часу вдома

Настав час для корисного, цікавого і розвиваючого. „Карантин – це не лише вимушена зупинка в житті, яку треба чимось заповнити, щось робити, щоби якось „убити час” і дочекатися „відновлення життя”. Час – безцінний. Потрібно планувати й наповнювати наші дні змістовною діяльністю”, – радить  Олег Романчук.

Проводьте час з користю і самовдосконалюйтесь. Регулярно виконуйте домашні завдання. Для цього в пригоді можуть стати статті журналу „Колосок”, науково-популярні та освітні відео на різні теми з фізики, астрономії, біології, географії та математики на пізнавальному каналі „Цікава наука”.

Обов’язково займайтеся спортом у домашніх умовах, виконуйте фізичні вправи.

Почніть нове хобі, про яке давно мріяли.

Спробуйте цікаві кулінарні експерименти, для цього можна скористатись підбіркою рецептів в Інтернеті. Самостійно або разом з батьками приготуйте щось смачне і корисне.

Ретельно підтримуйте чистоту в приміщенні, регулярно його провітрюйте і дотримуйтесь правил гігієни.

Заплануйте відпочинок. Наприклад, ви можете „відвідати” з батьками чи друзями он-лайн вистави, концерти відомих світових театрів чи концертних залів, які стали відкритими під час карантину, здійснити віртуальні тури музеями України чи світу. Не забуваймо, звісно, і про книги.

Ось скільки цікавих справ ви зараз можете робити. Так що, плануйте свій день, дотримуючись режиму (навчання, відпочинок, сон). Впевнена, ви багато корисного ще можете додати до цього переліку.

ЛАБОРАТОРІЯ „КОЛОСКА”

Для запобігання інфікуванню та поширенню інфекцій рекомендують використовувати засоби дезінфекції на спиртовій основі. Але якщо не маєте їх можливості купити, не панікуйте. Дезінфікуючий засіб можна зробити разом з батьками в домашніх умовах. ВООЗ рекомендує такий рецепт засобу для дезінфекції:

  • ЕТАНОЛ 96 % або iзопропиловий спирт 99,8 %;
  • ГIДРОГЕН ПЕРОКСИД (вiдомий як перекис водню) 3 %;
  • ГЛIЦЕРИН 98 %;
  • стерильна дистильована або кип’ячена охолоджена ВОДА.

Доктор бiологiчних наук, професор Лущак В. І. наводить простiший модифiкований рецепт дезiнфекцiйного засобу:

  • 96 % спирт – 730 мл,
  • глiцерин 98 % – 14 мл,
  • вода до 1 лiтра, тобто 256 мл.

Для виготовлення 1 л дезінфекцiйного засобу вам необхідно:

  1. Відміряти 833 мл етилового спирту (етанол 96 %) або 752 мл ізопропилового спирту (99,8 %) і налити в посуд з об’ємом не менше 1 л.
  2. Відміряти 42 мл гідроген пероксиду 3 % і додати до спирту.
  3. Додати до розчину 14 мл гліцерину 98 %. Оскільки гліцерин має високі адгезивні властивості, мірний посуд слід попередньо сполоснути стерильною дистильованою або охолодженою кип’яченою водою. Гліцерин використовується в цьому засобі для пом’якшення шкіри.
  4. Потім у посуд долити 111 мл стерильної дистильованої або охолодженої кип’яченої води (у випадку етилового спирту) або 192 мл води (у випадку ізопропилового спирту), довівши, таким чином, загальний об’єм розчину до 1 л.
  5. Для запобігання випаровування дезінфекційного розчину ємність одразу після приготування потрібно закрити щільною кришкою або корком.
  6. Розчин можна використовувати після 72 год. Цей час потрібно, щоб знищити збудників інфекцій, які могли потрапити з речовинами, посудом під час приготування.
  7.  

Розлийте отриманий розчин в кілька невеликих ємностей, носіть із собою і не забувайте регулярно користуватися. ВООЗ рекомендує обробляти руки дезінфекційним засобом не менше 30 секунд, звертаючи особливу увагу зоні під нігтями.

Колісник Ярина Іванівна,
кандидат біологічних наук,
заступниця декана Факультету наук
про здоров’я УКУ, доцент кафедри
мікробіології ЛНУ імені Івана Франка

ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ У ФОРМАТІ PDF

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0