Зелені друзі
Поблизу школи та інших будинків росте чимало дерев і кущів. Липа, вільха, береза, дуб, осика, тополя – це дерева. Усі дерева мають корінь, захований у землю. Від кореня відходить одне товсте і дуже міцне стебло – стовбур. Калина, бузок, шипшина, смородина, малина – це кущі. У кущів є декілька стебел. І дерева, і кущі – це рослини.
Трави в урочищах і на луках, квіти на клумбах – це також рослини. Їх називають трав’янистими. Вони мають зелені, м’які, соковиті стебла. Подорожник, пшениця, суниці, капуста – трав’янисті рослини. Зелені рослини не можуть жити без світла і повітря.
Але є рослини, які можуть здивувати нас. У мохів немає коріння! У ряски дуже важко розгледіти стебло: на поверхні води плавають маленькі зелені пластинки. Кактуси мають м’ясисте стебло, а замість листя – голки. А вусики у гороху – це теж видозмінені листочки.
Більшість рослин з ґрунту добувають воду і розчинені в ній поживні речовини. Але є рослини, які обходяться без ґрунту. Наприклад, деякі орхідеї мають повітряні корені і живуть на стовбурах дерев.
У рафлезії немає ані коріння, ані зелених листків. Ця квіткапаразит живе на ліанах і випускає нитки, які проникають у тіло рослини-господаря, не завдаючи йому шкоди. Квіти рафлезії чи не найбільші у світі: їхній діаметр становить 60–100 cм, а маса сягає 8 кг.
Росичка і венерина мухоловка – рослини-хижаки. Перша поїдає комах, а друга може схопити листками-„щелепами” не лише комаху, але й равлика і навіть жабеня, яке ловило гав!
Впiзнай мене, зелене диво
На зеленій галявині Зернята гралися у хованки.
Раптом Розумник почув легкий шурхіт і зупинився. Друзі зібралися біля куща.
– Там щось шелестіло!
Зернята обстежили кущ та землю довкола – нічого. Лапуня теж почула, як кущ сумно зітхнув.
– Що з тобою? Щось болить? Гілка зламана? Хробак корінь точить?
– Ні, – промовив кущ калини. – Сумно. Ось я росту, росту, але ніколи не буду деревом…
– Розумнику, це правда? – здивувався Пустунчик. – Я думав, спочатку всі рослини маленькі, а потім стають деревами!
– Ото смішний! Кущ – то кущ, а дерево – дерево!
– Але чому? Не вірю! Спитаю в Чарівної Книги Природи!
Пустунчик взяв у долоні листок калини, згорнув, а потім розгорнув долоні, наче книжку. Одразу перед Зернятами виросла величезна кольорова книга.
– Скажи, чому кущ не може стати деревом?
– Я загадаю тобі загадку, – від Книги віяло легеньким вітерцем, а всі малюнки в ній були живі. – Відгадаєш, тоді скажу!
Пустунчик погодився, а друзі обіцяли йому допомагати.
Книга перегорнула сторінку. Перед Зернятами виріс величезний дуб.
– Впізнай зелене диво! Що це?
– Звісно, дерево, а точніше – дуб. Йому, може, років двісті!
– Правильно. А це що? – Книга перегорнула сторінку. Там ріс кущ із дрібними чорними ягідками в китицях.
– Кущ бузини, – підказав Розумник.
– Добре, добре, – посміхнулася Книга. – А це?
На малюнку цвіли ромашки. Лапуня одразу впізнала їх, бо понад усе любила ці квіти. І не могла повірити, що квіти – це трав’янисті рослини. Те саме, що трава, лише з гарними квітками. Але Книга запевнила, що так і є.
– А тепер скажіть, що спільного в усіх цих рослин?
– Ну-у, – Пустунчик замислився. – У них усіх є коріння, листки, квіти, плоди… і те, на чому ростуть листки, коріння та квіти. А в деяких рослин немає квітів! Тоді як бути?
– У всіх рослин є плоди та квіти або те, що їх замінює. Це ти вивчиш згодом, – пообіцяла Книга.
– Листки теж не у всіх, у ялини та сосни – голки!
– Так, але голки теж зелені! Хвоя – це видозмінені листки. Дерева так і розрізняють: хвойні та листяні. Шукай, що спільне для всіх!
– У всіх є стрижень, на чому все тримається. Що це?
– Це СТЕБЛО, хребет рослини. А тепер скажи, чим відрізняються дерево, кущ та трава, окрім зросту?
– У ромашки стебло тоненьке, зелене. Його легко зламати.
– Таке стебло у всіх трав’янистих рослин. Цупке, тонке, коротке або довге, сухе або соковите, з колючками чи гладке, але без кори!
– Ага, справді, у дерев є кора! Навіть у маленьких.
– Основа дерева, на якій усе росте, зветься СТОВБУРОМ. Від стовбура йдуть гілки. А яка будова куща?
– У кущів є кора і гілки… тільки тонші. Схоже, що у куща гілки ростуть одразу із землі. Я зрозумів! У куща ДЕКІЛЬКА СТОВБУРІВ! – Пустунчик навіть затанцював. – Ось де розгадка! Трава, навіть якщо виросте до неба, не вкриється корою! А кущ не стане деревом, бо в нього багато стовбурів-гілок! То кущ крутіший за дерево! Чуєш, калино? Не журись!
– Звісно, кущу калини не варто сумувати. Саме калина – символ української природи. Не дарма кажуть: „Без верби і калини нема України!” – лагідно посміхнулася Книга. А тоді тихо згорнулася та зникла.
Зернята ще довго гралися на галявині, визначали кущі та дерева. Виграв, звісно, Розумник. Але друзі не засмучувалися. Гратися на природі весело!
Олена Крижановська
- „КОЛОСОЧОК” № 9/2012 „Найулюбленіше дерево в Україні”;
- „КОЛОСОЧОК” № 9/2016 „Банан – це трава, а не дерево”;
- „КОЛОСОЧОК” № 8/2017 „Твої зелені друзі”.
Банан – це трава, а не дерево
Наче місяць, наче ріг,
Шкірка – наче восьминіг.
Ягода – банан тропічний,
І смачна, і екзотична.
Банан часто помилково називають деревом, але насправді це гігантська багаторічна трав’яниста рослина із соковитим стеблом заввишки 5–8 м. Банан – найвища трав’яниста рослина у світі. Стебло утворене черешками великих широких листків завдовжки до 2–3 м. На одному стеблі дозріває, як правило, 300 плодів загальною масою 500 кг. Кожен відросток банана плодоносить лише раз, потім відмирає, а на його місці виростає новий. Запах квіток банана приваблює комах, птахів і, звичайно ж, мавп.
Банан – дуже корисний і поживний продукт, бо містить усі природні цукри, багато вітамінів і мінералів. Банан – чудовий перекус для дитини у школі. Він поповнить енергію і швидко втамує почуття голоду.
Зоя Шаповал
Верба – і дерево, і кущ
Верба – найулюбленіше дерево в Україні. Її насаджували на берегах ставків, річок, поблизу доріг. Верба укріплює береги водойми, а у посушливих місцях зупиняє піщані заноси. Наче оберіг, споконвіку людські оселі оточував тин з верболозу.
Деякі види рослин з роду Верба мають і деревну, і кущову форми. Вербові кущі виростають, як правило, заввишки від 1 м до 6 м, дерева – від 10 м до 15 м. На нашій планеті є приблизно 500 видів верб, з них 30 росте в Україні. Найбільш поширені в Україні такі види: верба вушката, верба пурпурова, верба гостролиста, верба прутовидна, верба попеляста, верба козяча.
„І досі сняться під горою між вербами та над водою біленькі хати…” – писав Тарас Шевченко. Перебуваючи у засланні в Казахстані, Кобзар посадив вербовий прутик і виростив з нього вербу. На чужині верба нагадувала поетові рідну Україну.
Серед верб є велетні й карлики. Найменше дерево з тих, що ростуть в Україні, – верба туполиста. Висота цього дерева від 11 см до 20 см. Росте ця крихітка на вологих вапнякових скелях на висоті 1700–2000 м над рівнем моря. Ти можеш її побачити, подорожуючи у Карпатах хребтами Близниці, Свидовцю та Чорногори.
Народ зауважив: там, де росте верба, є чиста джерельна вода. Справді, верба – прекрасний природний фільтр. У водоймах воду для пиття колись брали лише під вербою. Вербовими дошками вимощували дно криниці, щоб вода була чистішою. Навіть у відра клали вербову дощечку, яка знезаражувала воду і поліпшувала її смакові якості. За допомогою вербових прутиків у давнину люди шукали воду під землею, щоб викопати криницю.
З деревини верби виготовляли легкі та надійні човни, корита, музичні інструменти (дудки, бандури, кобзи), ложечки. З вербових прутиків виплітали рибальське знаряддя, іграшки, кошики, хлібниці.
Шануючи вербу, перед Великоднем ми освячуємо вербові гілочки у церкві. Вдома торкаємося ними рідних, примовляючи: „Не я б’ю, верба б’є, за тиждень – Великдень. Будь великий, як верба, а здоровий, як вода, і багатий, як земля”.
Шипшина – колючий кущ
Шипшину називають так через колючі шипи, якими всіяні стебла цього куща. Шипи – це зброя, якою кущі захищають свої гарні квіти і плоди. В Україні здавна шанують цю корисну рослину. З плодів шипшини заварювали цілющий чай, який додає сил, плоди використовували для заживлення ран.
У шипшині багато вітамінів. Це особливі, корисні для організму речовини. Щоб бути бадьорим і здоровим, людям потрібна мізерна кількість цих речовин. А якщо їх не вистачає, можна захворіти. Плоди шипшини – справжня скарбничка вітамінів. Вони містять багато вітаміну С, а також вітаміни А, В, К.
Гра 1. „Завітай у казку” („В гостях у Чарівної Книги Природи”).
Прочитайте дітям казку „Впізнай мене, зелене диво”.
Обладнання: картки з назвами (малюнками) рослин із казки та іншими деревами, кущами і трав’янистими рослинами. На дошці (стенді, підлозі) заздалегідь зробіть написи: „дерева”, „кущі”, „трав’янисті рослини”.
Діяльність:
- Поділіть клас на три команди, кожна з яких буде відповідати за певну категорію рослин.
- За вашим сигналом учні серед поданих карток з назвами (малюнками) рослин вибирають „свої” та чіпляють їх під відповідними написами категорій рослин. Виграє та команда, яка найшвидше впоралася із завданням.
- Кожна команда по черзі називає ознаки своєї рослини, наприклад: „Дерево має один стовбур”.
Гра 2. „Дуб, калина та ромашка шукають родичів”.
Обладнання: шапочки із зображеннями дуба, калини, ромашки, бузини, берези, сосни, ялини, горіха, ліщини, шипшини, верби, каштана, клена, троянди, маку тощо).
Шапочки надзвичайно прості – їх діти можуть виготовити самостійно того ж (або попереднього) дня. Це смужка паперу білого кольору шириною 5 см і довжиною 40–50 см (обхват голови учня), зчеплена за допомогою канцелярських скріпок. А до неї приклеєна картка із зображенням рослини.
Діяльність: роздайте дітям шапочки. Оберіть ведучих – дуб, калину та ромашку. Вони по черзі голосно повідомляють: „Я дуб (калина, ромашка). Шукаю своїх найближчих родичів!” Інші діти зголошуються, піднімаючи руку та промовляючи: „Я твій родич, бо маю одне стебло – стовбур” („маю стовбур, вкритий корою”; „маю декілька стовбурів”; „маю тоненьке, зелене стебло без кори, яке легко ламається”).
Коли усі „рослини” знайшли своїх „родичів”, запропонуйте учням створити загальну візитівку своєї групи рослин (намалювати, підписати частини рослини тощо).
Порада: якщо дітей у класі багато, можна приготувати шапочки, малюнки на яких повторюються. Але кожна дитина має отримати шапочку!
Гра 3. „Дерево, кущ чи трава?”
Діяльність:
- Діти сідають (стають) у коло.
- Почніть, а діти продовжать (хором): „Рослина, що має стовбур і листяну крону, – дерево”; „Рослина, яка має декілька деревовидних стовбурів, – кущ”; „Рослина, яка не має дерев’янистого стовбура, – трава”; „Дерев’янисті рослини – дерева та кущі”.
- Зверніться до дитини праворуч від себе: „Верба – це…” Дитина відповідає і продовжує, звертаючись до сусіда праворуч: „Бузок – це…” Гра завершується, коли кожна дитина взяла у ній участь.
Порада: якщо діти помиляються або їм складно назвати рослину, гра зупиняється, усі допомагають.
Гра 4. „Сьогодні я зробив (зробила) відкриття”.
Обладнання: іграшковий мікрофон або предмет, який імітує його.
Діяльність. Учні передають мікрофон одне одному, по черзі продовжуючи речення: „Моє відкриття сьогодні – це те, що…”
Під час гри варто дотримуватися наступних правил:
- Говорити лаконічно та швидко.
- Уважно слухати, коли хтось говорить.
- Не коментувати та не оцінювати відповіді інших дітей.
- Дякувати всім, хто висловив свою думку.
Підведіть підсумок гри.
Завдання 1. Розкажи, що спільного у дерев, кущів і трав? Порівняй дерева і кущі. Чим вони відрізняються від трав?
Завдання 2. „Бананове тату”.
Бананова шкірка – чудова палітра. Зубочисткою видряпай літери або зображення на шкірці – і за 5 хвилин проявиться бананове тату!
Завдання 3. Як намалювати банан? (мал. праворуч)
Завдання 4. Скоромовки.
Хочеш стати телеведучим? Тоді знай, що вони тренують вимову скоромовками:
На городі стоїть верба НАЙСКОРКУМАКУВАТІША.
Наша верба НАЙКОРЧУКУВАТІША, а ваша верба – НАЙРОЗКОРЧАКУМАКУВАТІША!
Завдання 5. Знайди на карті України або в атласі автомобільних доріг назви, пов’язані з вербою: Верби, Вербень, Вербичі, Вербівок, Вербка – аж 20 населених пунктів Лози, Лозова.
Завдання 6. Візьми лінійку, уважно розглянь її шкалу. Знайди позначки 0 і 20 см. Постав лінійку вертикально. Уявляєш, яка маленька верба туполиста? Як ти думаєш, чому ця рослина є деревом, а не травою?
Завдання 7. Про кого у народі говорять: „У нього на вербі груші ростуть” (про тих, хто полюбляє говорити небилиці), „Куди не повернеться, то в нього золоті верби ростуть” (про того, хто завжди псує якусь справу)?
Завдання 8. Чому українці склали таке прислів’я: „Верба водою живе, верба воду й береже”?
Завдання 9. Розв’яжи кросворд.
- Хто з поетів висадив у пустелі вербовий прутик?
- Місяць, у якому зацвітає верба.
- Гірський хребет у Карпатах.
- Музичний інструмент, виготовлений з вербової деревини.
- Водойма, поблизу якої росте верба.
Домашнє завдання. Приготуй десерт з бананів.
Матеріали: шоколад, банан, дерев’яні шпажки, горіхи.
Діяльність:
- Шоколад поламай на шматочки і розтопи на водяній бані або в мікрохвильовій печі.
- Банан почисти і розріж на 2–3 частини.
- Шматки банана насади на дерев’яні шпажки, вмочи в шоколад і посип горіхами.
- Постав приготовлений десерт у холодильник на 20 хвилин.
Спостереження. Які рослини ростуть на твоїй вулиці? А в тебе вдома? У бабусі на грядці? У саду? У міському парку? У лісі? Запропонуй, що можуть зробити діти і дорослі, щоб зберегти їх.