Парки і ліси поблизу населених пунктів засаджують для цінних острівців природи, які ще залишилися у великому місті. Звісно, це не дикий ліс, адже він близько підходить до житла людей та зазнає сильного тиску з боку міста. Але навіть серед такого „міського” лісу є куточки, де живе лісова казка. Для пильного спостерігача там відкриється справжнє Чарлісся. Треба тільки захотіти його побачити!
Кожне дерево має свій характер, свою душу. Бувають дерева, схожі на людей (ляклива, як осика; красива, як калина; сильний, як дуб), бувають схожі і на казкових персонажів. В казках дерева часто рятують героїв, допомагають їм, а можуть бути і злими. На них ростуть дивовижні плоди, чарівні квіти, срібне листя; на них живуть чарівні птахи.
Найчастіше казкарі писали про дуб. Це могутнє дерево пашить силою і зеленіє до глибокої осені. Воно здавна росло на території слов’янських поселень.
Наші предки не хотіли хворіти, старіти, мріяли завжди бути молодими, вірили у чудодійну силу молодильних яблук. Ці мрії вони відобразили у казках. 19 серпня, на Спаса, ми дотепер святимо яблука і залюбки їмо їх.
Ліс – це таємнича країна, яка могла би бути прикладом для людей. У здоровому лісі панує рівновага та гармонія. Усі види рослин та тварин, які мешкають у лісі, пов’язані між собою та впливають одне на одного.
ДЕРЕВОКАЗКА
Коли заходите до лісу, ви потрапляєте в інший світ. Ліс живий. Йдучи лісовою стежиною, ви можете прогулюватися, наче вулицею. Але тоді ви нічого не побачите, окрім дерев, чагарників та сухих гілок, які заважають рухатися.
Але якщо ви завітаєте у ліс як гість, будете чемними та обережними, не порушуватимете тишу, тоді мешканці лісу з’являться зі схованок та відкриють таємниці лісового життя. Якщо уважно придивитися, можна помітити, що ліс теж спостерігає за вами. Так-так, це не вигадки! Трохи уваги та фантазії – і ви побачите дива!
Недарма кажуть: „Навіть у стін є вуха”. А в лісі – сотні очей та вух! Ось на одному дереві – справді вухо! А в того – пильні дерево-очі, розташовані чомусь одне над іншим. А ось… це вам не хатинка на курячих ніжках! Ця дерево-лапа, що виходить з дуба, схожа на зелену лапу дракона!
А що це таке велике, страшне, заплутане? Спрут? Восьминіг? Ні, це дерево-мозок! У лісі можна й не таке побачити. Якщо пошукати, на деревах можна знайти літери або цифри. Це ж вісімка? Або сніговичок? А ось яка рівненька куля, схожа на глобус!
Та головне, у дерев є серця!..
Можна уявити, що дерева можуть радіти та сумувати. Дивіться, яке сумне обличчя в цього граба! А ось сусіди дуб та граб посварилися. Кричать одне на одного, страшні пики показують. Цікаво, що стало приводом для суперечки?
Здивовано визирає з укриття гарненьке дерево-сич: чого так голосно кричать? А згори перелякано дивиться та намагається щільніше врости в дуб якесь створіння з великими очима, схоже на білку з головою жаби. Як можна назвати це дерево-диво?
А хто ж його так налякав? Нумо, роззирніться довкола! Не може бути, щоб загнав цю жабобілку на таку висоту симпатичний деревозаєць. Щоправда, зайчик велетенський, але зовсім не страшний!
Придивіться уважніше… Он висунула зі стовбура гостру морду чи то лисиця, чи то щука. А поряд велетенська голова жука-оленя. А цей дерево-звір, що причаївся на галявині, мабуть, насправді хижий! Схожий і на кота, і на тюленя. А той, той найстрашніший! Жахливий носоріг! Тобто дереворіг! Та ми його не боїмося… А он виходить з дуба красень-олень з величезними важкими рогами. Підносить горду голову, вигинає граційну довгу шию…
Як багато ви зможете побачити самі, якщо не забудете взяти на екскурсію до лісу свою цікавість, увагу та фантазію! Щасти вам у полюванні за казкою!
Олена Крижановська
- „КОЛОСОЧОК” № 14/2014 „Деревоказка”;
- „КОЛОСОК” № 1/2015 „Деревоказка. Розповіді дітей”;
- „КОЛОСОК” № 5/2015 „Деревоказка. Розповіді дітей”;
- „КОЛОСОК” № 7/2015 „Деревоказка. Розповіді дітей”;
- „КОЛОСОК” № 8/2015 „Деревоказка. Розповіді дітей”;
- „КОЛОСОК” № 9/2015 „Деревоказка. Розповіді дітей”;
- „КОЛОСОК” № 12/2015 „Деревоказка. Розповіді дітей”.
Гра 1. „Екскурсія у Чарлісся” (КЛ37, 1–2).
Діяльність:
- Прочитайте дітям оповідання „Деревоказка” (МУ).
- Поділіть дітей на дві групи.
- Кожна група впізнає свої дерева з КЛ37. Перша: дерево-вісімку, дерево-оленя, дерево-очі, дерево-вухо, дерево-щуку, дерево-зайця, дерево-літеру, дерево-лісовика; друга – дерево-сову, дерево-лапи, дерево-жука, дерево-глобус, дерево-носорога, дерево-звіра, дерево-мізки, дерева-сусідів, дерево-серце.
Обговоріть з дітьми обрані ними версії. Групи можуть помінятися картками і продовжити гру.
Гра 2. „Завмри-відімри!”, або „Чарлісся проти Темнолісся” (на шкільному подвір’ї, у саду).
Грають дві команди: „Зачакловані” (ті, що потрапили у Темнолісся) та „Рятівники” (лицарі Чарлісся). Водить Лісовий цар (або царівна), а ловлять та зачакловують дітей темні створіння (мавки, перевертні, водяники).
Учасники команди „Зачаклованих” розходяться по галявині. До них підходять мавки. Мавка торкається дитини та шепоче на вухо, в яку тварину її перетворює. „Зачакловані” завмирають.
Рятівники торкаються „зачаклованих”, і ті зображають свою тварину. Залежно від того, як „зачакловані” зможуть розкрити свій образ та як добре будуть вгадувати рятівники, всі або розчаклуються та вийдуть з лісу, або потраплять у полон Темнолісся. Кожне вдале „розчаклування” темні створіння зустрічають страшним виттям, тягнуть руки, але не можуть зупинити врятованих, а кожен програш рятівників відмічають зловісним сміхом, кидаються до лицаря і зачаровують його.
Гра триває, поки лишається хоча б один рятівник або зачаклований. Коли команда рятівників програє, ведучий стає останнім рятівником.
Завдання 1. Пригадай, які дерева живуть у казках. Заплющ очі і уяви собі казкове дерево. Яке воно? Опиши.
У когось уява намалює могутній дуб з хитро прищуреними очима, у когось – яблуню з молодильними яблучками, хтось уявить собі калину, а хтось – вербу-матінку.
Завдання 2. Розкажи про своє улюблене дерево. Де воно росте? Як називається? Чому ти гадаєш, що воно чарівне? Як ти можеш його захистити?
Спостереження. Уважно спостерігай за деревами і кущами на екскурсії. Які „чарівні” дерева ти побачив? Намалюй їх.
Завдання 3. „Рослини і тварини у казках і загадках”.
1. Із плодів цієї рослини готують кашу, а фея із казки Шарля Перо „Попелюшка” один із них перетворила на золоту карету. Що це за рослина?
А. Гречка.
Б. Гарбуз.
В. Кавун.
Г. Кабачок.
2. Про яке казкове дерево у народі кажуть, що воно з прутика росте?
А. Про яблуню.
Б. Про вишню.
В. Про дуб.
Г. Про вербу.
3. У якій квітці народилася Дюймовочка?
А. У троянді.
Б. У ромашці.
В. У півонії.
Г. У тюльпані.
4. З якої рослини героїня казки Андерсена Еліза плела сорочки, щоб зняти закляття з братів-лебедів?
А. З кропиви.
Б. З лободи.
В. З подорожника.
Г. З бузини.
5. У деяких казках цей птах рятує тих, хто помирає, приносячи живу або мертву воду, в інших – це віщий і дуже розумний птах. Яка пташка і справді є однією з найрозумніших серед птахів?
А. Канюк.
Б. Сойка.
В. Вивільга.
Г. Ворона.
6. Відгадай, про яке дерево йде мова у вірші?
Що за дерево росте?
Сніг у липні нам несе.
І не знає Таня,
Чому сніг не тане!
А. Про липу.
Б. Про яблуню.
В. Про тополю.
Г. Про березу.
7. Без рук, без ніг, а двері і вікна відчиня, дерева ламає, шапки зриває.
А. Грім.
Б. Сонце.
В. Дощ.
Г. Мороз.
Д. Вітер.
8. Крил не має, а летить, ніг не має, а біжить, плавників не має, а пливе.
А. Хмара.
Б. Сонце.
В. Вітер.
Г. Дощ.
9. Хто має вуса, але не має морди? Вибери дві відповіді.
А. Огірок.
Б. Сом.
В. Морж.
Г. Виноград.
Д. Кішка.
10. У зуба він може боліти, у петрушки – пахнути, а у дерев його не видно.
А. Корінь.
Б. Стовбур.
В. Стебло.
Г. Листя.