РОСЛИНА – ЦЕ ЄДИНИЙ ОРГАНIЗМ
Усі частини рослини важливі: і корінь, і стебло, і листки, і квіти, і плоди. Корінь вбирає вологу та поживні речовини з ґрунту та утримує в ньому рослину. У видозмінених коренях – бульбах і коренеплодах – рослина запасає поживні речовини. Стебло утримує квіти і листя. Вода і поживні речовини по стеблу рухаються до листків. У листках рослин є дивовижна зелена речовина – хлорофіл. За допомогою хлорофілу на сонці і в повітрі рослини самі виробляють собі поживу. Їм не потрібно шукати їжу, як тваринам. У листках є продихи, через які рослина дихає.
Гарна, яскрава і пахуча квітка приваблює комах. Комашка прилітає за солодким нектаром, пилок залишається у неї на тілі, і вона переносить його на іншу квітку. Пелюстки опадуть, утвориться плід, всередині якого є насіння.
- _______________ „КОЛОСОК” № 6/2016 „Про рослину, в плодах якої восени боги ховають сонце”.
Стоїть півень на току
У червонім ковпаку. (Мак)
Зелений чуб, червоний бік,
смачний із нього чавлять сік.
Ґаздині варять з ним борщі,
росте в городі на кущі. (Помідор)
У садах і скверах
На кущах, деревах
Влітку зеленіє,
Восени жовтіє,
А надходить зима –
То його вже нема.
Що це? (Листя)
ЦIКАВИНКИ ПРО ГАРБУЗ
- В Індії на гарбуз ловлять мавп. У ньому свердлять отвір і насипають всередину рис. Мавпа потрапляє у пастку: засовує лапу, хапає рис у жменю і вже не розтискає її.
- За давніми переказами, кухар у Греції влаштував бенкет. Змінюючи приправи, він приготував з гарбуза страви, які на смак і на вигляд не відрізнялися від справжніх ковбасок, кефалі, ягнятини, телятини та різноманітних овочів. Гості були у захваті.
- У Центральній Азії оболонки гарбузів досі використовують як посудини для напоїв і клітки для дрібних тварин.
- У 2010 році фермер Кріс Стівенс з Нью-Річмонду (штат Вісконсин, США) виростив гарбуз масою 821,2 кг. Це досягнення занесене у книгу рекордів Гіннеса.
- На початку ХІХ століття на Гаїті гарбузи-горлянки використовували як гроші.
- З одного гектара поля, засадженого гарбузами, можна отримати 30 кг меду. Він жовтий і швидко кристалізується.
- Традицію вирізати з гарбузів ліхтарики на Хеловін у США привезли ірландці. У себе на батьківщині вони використовують для цього брукву, але вирізати ліхтарики з гарбуза виявилося набагато легше і цікавіше.
- Американці готують страви з гарбуза і на свята, і на щодень. На День подяки обов’язково печуть пиріг з американського гарбуза. Найбільший пиріг, спечений до такої нагоди, масою 160 кг мав у діаметрі 152 см.
Гра 1. „Склади картинку і назви рослину” (КЛ16, 1-4).
Діяльність:
- Поділіть учнів на чотири групи. Кожна група складає свою картинку (КЛ16, 1–4). Перед тим, як почати, запропонуйте дітям відгадати за допомогою загадок із МУ, яка рослина їм дісталась.
- Потім, послуговуючись картками КЛ16, називайте органи рослини, а діти знаходять відповідні частини-пазли.
- Запропонуйте дітям описати рослину. Яке стебло? Який корінь? Яка квітка? Які листочки? Яке насіння?
Гра 2. „Що найважливіше?”
Обладнання: картка з написаними чи намальованими органами рослини.
Діяльність: поділіть дітей на п’ять груп. Кожна група отримує картку. Діти сідають у коло. Перша група кладе картку в центр кола і доводить, що зображений на ній орган рослини важливий: „Якби не корінь…” Продовжує друга група і наводить аргументи, чому їхній орган рослини важливий.
Порада: замість карток можна використовувати частинки-пазли з попередньої гри (КЛ16, 1–4).
Демонстрація суцвіття (соняшник, ромашка, хризантема).
Принесіть гербарій, покажіть учням, заохотьте створити власний.
Демонстрація коренеплодів і бульб.
Розкажіть, що у деяких рослин корінь видозмінився у коренеплоди і бульби. Коренеплоди – у ріпи, редиски, буряка, моркви. У картоплі – бульби. У них багато поживних речовин і вітамінів. Вони корисні для нашого здоров’я.
Гра 3. „Як відрізнити плоди і коренеплоди?”
Матеріали: мішечок, у якому лежать різні плоди і коренеплоди.
Діяльність: діти дістають з мішечка по одному плоду чи коренеплоду, називають і відгадують, що це.
Демонстрація насіння (розріжте плоди).
Демонстрація солодких плодів (груша, яблуко, ківі, перець – світлолюбні, теплолюбні). Рослини утворюють цукор завдяки енергії Сонця.
Гра 4. „Казкові плоди”.
Зачитайте уривок з казки або покажіть ілюстрацію до неї. Діти відгадують казку і плід, про який у ній ідеться. Коротко розкажіть про цей плід.
Казка „Принцеса на горошині” – плід біб.
Рослина – горох. Вусики гороху – це видозмінені листочки. Рослина повзуча.
Казка „Ріпка” – коренеплід ріпа.
Ріпу використовували здавна (зараз її витіснила картопля). Її можна вживати сирою, вареною, печеною. Вона може довго зберігатися у прохолодному місці, не втрачаючи своїх цілющих якостей, легко засвоюється організмом і рекомендована для дитячого харчування.
Казка „Попелюшка” – плід гарбуз.
Цей сонячний плід – справжній чемпіон за вмістом корисних речовин. У зрілих плодах рослини багато крохмалю, цукрів, пектину, клітковини, вітамінів А, С, Е, D, РР, К, групи В і досить рідкісного вітаміну Т, каротину (провітаміну А), а деякі сорти гарбуза містять каротину у 2–3 рази більше, ніж морква! До його складу входять амінокислоти, білки, вуглеводи, Фтор, Магній, Калій, Купрум, Кальцій, Цинк, Манган, Фосфор, Йод. Цікаво, що за вмістом Феруму гарбуз – лідер серед овочів, а цінних білків він містить більше, ніж курячі та перепелині яйця!
У насінні гарбуза багато жирів, білків, вітамінів В, А, С, Е. Що старше насіння гарбуза, то воно поживніше. Гарбуз ще й дієтичний та низькокалорійний продукт. Смачна страва з гарбуза – гарбузова каша.
Порада: можна приготувати з дітьми салат з ріпи, сметани і яйця або влаштувати вікторину про гарбуз за мотивами цікавинок, наведених у МУ.
Дослідницьке завдання 1. „Де утворюється пахуча речовина у м’яті?”
Матеріали: свіжі листки м’яти перцевої, лупа зі щонайменше 6-кратним збільшенням.
Діяльність: обстеж листя м’яти за допомогою лупи.
Висновок: на листках є маленькі жовті цятки. Це залози, у яких утворюється ефірна олія, передусім – ментолова. Якщо піднести листок до носа, можна відчути запах ароматичної речовини, яка є у клітинах м’яти, – ментолу.
Дослідницьке завдання 2. „Чи у всіх рослин стебла однакові?”
Матеріали: гілка молодого куща малини, cтебло кульбаби, cтебло стокротки, cтебло трави, ніж, лупа.
Діяльність:
- Розріжте впоперек стебла рослин.
- Учні розглядають переріз кожного стебла за допомогою лупи.
Висновок: стебла всіх чотирьох рослин мають різну будову (стебла кульбаби і трави порожнисті, на відміну від стебла стокротки і гілки куща малини; гілка у декількох місцях задерев’яніла). Але всі вони містять тканини, які транспортують воду вгору. У порожнистих стеблах ця тканина знаходиться у стінках. У стокроток – займає все стебло. У дерев і кущів частина цієї тканини з часом грубішає і перетворюється на кору.
Гра 5. Підсумок.
Матеріали: зелені яблука, апельсини та помідори у кількості, що відповідає кількості учнів.
Діяльність. Діти по черзі підходять до плодів і продовжують речення: „Я довідався/довідалася…”, „Я здивувався/здивувалася…”, „Я хочу дізнатися…” Потім беруть зелене яблуко, якщо на уроці все було зрозуміло і з усіма завданнями впоралися самостійно; жовтий апельсин, якщо не все було зрозуміло і не все вдавалося; червоний помідор, якщо майже все було незрозуміло і нічого не вдавалося.
Порада: заздалегідь попросіть дітей принести 1 зелене яблуко, 1 апельсин та 1 помідор.
Домашнє дослідницьке завдання „Солодке листя”.
Матеріали: свіжі зелені стебла селери з листками, ложка цукру, вода, дві етикетки-липучки, фломастер, 2 склянки.
Діяльність:
- Наклей етикетки на склянки і підпиши: „вода” і „цукор”.
- До половини наповни обидві склянки водою.
- До склянки з написом „цукор” додай 1 ложку цукру і розмішай.
- У кожну склянку помісти стебло селери.
- Постав склянки у холодильник на 48 годин.
- Відірви з кожного стебла по 1 листку і з’їж. Порівняй смаки.
Висновок: листки селери, які стояли у солодкій воді – солодкі. Рослина вбирає розчинений у воді цукор і транспортує його по стеблу до листя.