МАРШРУТ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЕКТУ:
- Загадки.
- Пояснення, чому мураха сильніша, ніж слон.
- Припущення, чи корисні мурахи. З’ясувати, як вони живуть.
- Мурашині професії.
- Завдання.
- Пам’ятка „Мурахи корисні”.
- „КОЛОСОЧОК” № 29/2012 „Як живуть мурахи?”;
- „КОЛОСОЧОК” № 30/2012 „Як живуть мурахи? Дослідницькі завдання”;
- „КОЛОСОК” № 11/2011 „Мурашина держава”.
Загадки
Прийшли робітники без сокир,
побудували будинок без кутів. (Мурашник)
Коло пня є пагорбок,
а у ньому – городок. (Мурашник)
Заповзята трудівниця,
Вона праці не боїться.
Дуже сильна ця комаха
Називається… (мураха)
Чому маленька мураха – справжній силач? Вона може переносити на собі вантаж, у 50 разів важчий за себе. Уявіть: ви взяли на плечі всіх свої однокласників і ще сусідній клас!
ЯК ЖИВУТЬ МУРАХИ?
Стоїть у лісі великий будинок-мурашник.
У всі сторони від мурашника розходяться доріжки, якими бігають мурашки. Мурашник вони побудували навколо старого пня. Притягли гілочки, хвою, шматочки кори, зміцнили землею, змоченою слиною. Зверху свій будинок мурашки густо вкрили дрібними хвоїнками. Тому навіть дощ і вітер мурашнику не страшні. Хвоїнки лежать щільно, вода скочується з них, наче з черепиці даху. Злива навіть зміцнює мурашник. Хвоїнки і гілочки скріплюються землею, глиною, немов цементом.
Мурахи стежать, щоб у спільній хаті не завелась плісень. Для цього мурашки постійно перетягують гніздовий матеріал з глибини нагору, підсушуючи на сонечку хвою, палички, листя. Пошкоджений мурашник комахи мусять відновлювати дуже швидко, інакше всі його мешканці загинуть від дощу.
Мурашині „професії”
У мурашнику мешкають самки, самці та робочі мурахи. Робочі мурахи – це розвідники, годувальники, няньки, будівельники, солдати, постачальники, пастухи. Розвідники шукають їжу, годувальники доять попелиць і годують личинок, няньки доглядають за личинками, постачальники приносять їжу в мурашник. Пастухи пасуть попелиць. Ці комашки, як зелені корівки, виділяють краплинки солодкої рідини. Це „молочко” дуже люблять мурашки.
Серед робочих мурах є й солдати. У них велика голова і дуже сильні щелепи. Своєю головою солдати закривають вхідний отвір у мурашник. Коли робочі мурашки повертаються додому, вони стукають солдатів вусиками по голові.
Мурахи вміють обігрівати мурашник власними тілами: гріються на сонечку, а потім біжать у мурашник і віддають там своє тепло.
Що вони їдять?
Більшість мурах – хижаки. Вони знищують яйця, личинок і дорослих комах. Деякі мурахи споживають соки рослин, харчуються солодкими виділеннями інших комах.
Мурахи тягнуть у глибокі підземелля мурашника насіння трав та стиглі зерна. Вони стежать, щоб запаси не зволожувалися і не проростали. У сонячну погоду мурашки виносять зерна і розкладають їх на сонячній стороні мурашника, просушують їх, а ввечері прибирають. Висушені зерна мурахи перемелюють щелепами у муку найтоншого помолу. Нею вигодовують личинок.
Мурашині стежки
Тисячі мурах розбігаються в усі боки від мурашника. Численними стежками по двоє, троє, а іноді й більшими групами вони тягнуть у мурашник гусениць, жуків, клопів, метеликів, будівельний матеріал. Навколо мурашника багато „пахучих” стежинок. За запахом слідів комахи знаходять дорогу додому.
Придивись до мурашиних маршрутів. Мурахи повторюють слід першої мурашки, навіть якщо вона вибирає довгу дорогу.
Спостерігаючи за мурахами, не пошкодь їх дім. Бережи мурах!
Як вони відчувають?
Бачать мурахи погано, але у них добре розвинені нюх і дотикові відчуття. Органами нюху, які розташовані на чутливих вусикахантенах, мурахи вловлюють запахи й обмацують перешкоду. Зустрівшись на стежці, вони ретельно обнюхують одне одного й визначають – свій це чи чужий. Якщо чужинець потрапляє в мурашник, господар одразу впізнає чужака за запахом, і непроханий гість змушений утікати.
Що мурахи роблять взимку?
Пізньої осені та взимку життя в мурашнику завмирає. У цей час мурахи особливо беззахисні. Лісники охороняють мурашники. Вони накривають мурашник металевою сіткою або гілками, а навесні прибирають їх.
Мурахи переживають холодні часи на глибині понад метр у зимувальній камері. Там вони збираються у великий клубок. Коли виглядає сонце, комахи виповзають погрітися. Температура в зимовому притулку підвищується від тепла, яке мурашки принесли із собою.
Чи відпочивають мурахи?
Чверть доби мурахи витрачають на гігієнічні процедури. Сплять мурахи приблизно три години, залізають у заглиблення ґрунту і тісно притискають кінцівки до тулуба.
Що роблять мурахи навесні?
У першій половині квітня мурахи виповзають зі своїх зимових квартир. Виносять з гнізда мурашок, що загинули під час зимівлі, очищають камери й ходи від дрібного сміття, прокладають ходи на землі і деревах.
Що тепліше, то мурахи активніші.
На початку весни мурашки живляться солодкими виділеннями попелиць, збирають рештки комах. У другій половині квітня на листках дерев з’являється невелика гусінь, мурашки поїдають її.
Велика користь від маленьких мурашок
Мурахи – всюдисущі. Вони мешкають у лісах, садах, на полях, у луках, болотах і в пустелях. У наших лісах найчастіше трапляються руді мурахи, які будують піраміди-мурашники.
Мураха сильніша за слона! Слон насилу піднімає вантаж у 3 рази важчий від своєї маси, а мураха – у 50 разів. Мурахи для лісу і дачних ділянок – рятівники від багатьох шкідників. А вони самі – чудова їжа для співочих птахів, лисиць, борсуків і ведмедів. З мурах виготовляють ліки.
Мурашник допомагає орієнтуватися в лісі. Він знаходиться з південного боку дерева, бо там тепліше. Якщо мурашник розташований подалі від дерев, його південна сторона пологіша, щоб більше тепла потрапляло на мурашник.
Мурахи розносять насіння трав і квітів. Мурахи – корисні!
Завдання 1. Прочитайте вірш. Якими рисами наділив мураху автор вірша?
Мурашка билинку
Додому несе,
Хоч важко їй,
Що тут сказати.
Полагодить треба
Мурашника ще,
Бо дощик
Намочить маляток.
Старанно працює
Мурашка мала,
Щоб була щаслива
Велика сім’я.
Завдання 2. „Як побудований мурашник?” (КЛ28, 1–3)
Поділіть клас на три групи. Вивчайте будову мурашника у формі бесіди: „Розгляньте малюнок та вивчіть будову мурашника. Зверніть увагу, що під землею знаходиться більша частина мурашника. Тут розташовані складні ходи-лабіринти і камери. Яке призначення має кожна камера?”
- Покриття з голок і гілочок. Захищає житло від примх погоди. Робочі мурахи ремонтують і оновлюють його.
- „Солярій” – це камера, яку нагріває сонце. Навесні мешканці забігають сюди погрітися.
- Один із входів (вентиляційний канал), охороняють солдати.
- „Кладовище”. Сюди робочі мурашки відносять померлих побратимів і сміття.
- Зимувальна камера. Тут комахи в стані напівсплячки переживають холоди.
- „Хлібна комора”. Тут мурашки зберігають зерно.
- Царська камера. Тут живе самка. Вона відкладає до півтори тисячі яєць на день. За нею доглядають робочі мурашки.
- Камери з яйцями, личинками і лялечками.
- „Корівник”. Тут мурашки-пастухи утримують попелиць.
- „М’ясна комора”. Сюди постачальники приносять гусениць та іншу здобич.
Запропонуйте дітям за схемою мурашника визначити маршрути робочих мурах (наприклад: 3–10, 9–8, 2–5, 6–3) та їхні професії.
Завдання 3. Встав у речення слова з переліку: житло, сигнали, гуртом, зерно, попелиць.
Робочі мурахи будують ______________, збирають ________, доять __________, подають __________, працюють ___________.
Завдання 4. Художник намалював мурашок. Серед них є нянька, пастух, солдат, будівельник, постачальники, збирачі зерна. Підпиши малюнки. Яка мурашка тебе здивувала і виявилася зайвою?
Завдання 5. Розглянь на малюнках лісові рослини: медунку, зірочник, ряст, фіалку, чистотіл. Насіння цих рослин має соковиті вирости, якими живляться мурахи. Як ти думаєш, чому поблизу мурашників часто ростуть ці трави?
Завдання 6. Що їдять мурахи? Що їдять личинки мурах?
Завдання 7. Розкажи своїм батькам, друзям, учителю:
- З чого мурахи будують мурашник?
- Які камери є у мурашнику? Як їх використовують мурахи?
- Чим корисні мурахи для лісу?
Завдання 8.
Складіть на основі МУ пам’ятку про мурах. Наприклад:
Пам’ятка „Мурахи – корисні!”
- Мурахи рятують ліс від шкідників.
- Мурахами харчуються співочі птахи, лисиці, борсуки, ведмеді.
- З мурах виготовляють ліки.
- Мурахи розносять насіння трав і квітів.
- Мурахи риють підземні ходи, спушуючи ґрунт.
Завдання 9. Зліпи з пластиліну пам’ятник мурашці.