Світ, у якому живе дитина, – єдиний і пронизаний взаємозв’язками. Неможливо торкнутися одного важливого питання, щоб не зачепити при цьому безліч інших. Тому нормою для початкової школи є елементи інтеграції знань у навчальних предметах, а не інтегровані курси. Адже інтеграція – це не зміна діяльності і не просте перенесення знань або дій, засвоєних дітьми, з одного предмета в інший. Такий процес у педагогіці традиційно називають внутрішньо- і міжпредметними зв’язками у навчанні. Вони є передумовою майбутньої інтеграції, яку глибше можна запровадити лише у старшій школі.
Впровадження елементів інтеграції знань у початковій школі допоможе скоротити терміни вивчення окремих тем, уникнути дублювання матеріалу з різних предметів, приділити більше уваги тим завданням, які Ви ставите на певному етапі навчання (формування наукової картини світу, експериментальних вмінь, розвиток мовлення, логічного мислення, орфографічної пильності, творчого потенціалу). Якщо Ви наважилися запровадити на уроці елементи модної сучасної течії – інтеграції знань у початковій школі, – цей посібник для Вас.
Обережно застосовуйте інтеграцію знань у будь-якому вигляді, щоб за цікавою і новою формою не втратити освітнього змісту. Природнича галузь сама по собі є інтегрованим курсом і основою для майбутнього вивчення природничих предметів (фізики, хімії, біології, географії, астрономії), формування екологічної культури. Саме тому вона може і має бути центром інтеграції знань у початковій школі, фундаментом, на якому вчитель побудує інтегрований урок, день або тиждень.
Грамотно сконструйовані інтегровані уроки знімають втому і перенапруження у дітей за рахунок перемикання уваги з одного виду діяльності на інший. Але, на нашу думку, в перші два роки навчання в школі не варто було б особливо акцентувати на інтеграції навчальних предметів, адже у дитини поки що невеликий багаж знань, не сформовані математичні, граматичні, технічні навички. Водночас підготовка до такої форми навчання вимагає від учителя значно більших зусиль, ніж традиційні уроки.
У посібнику подані матеріали для конструювання уроків інтегрованого курсу „Я досліджую світ” за темами. Більшість уроків, навчальних ігор та завдань можна використовувати на уроках відповідної тематики у 1–4 класах. Посібник допоможе Вам у доборі активних методів навчання і можливих варіантів інтеграції знань на базі природознавства. До кожного уроку наведено перелік матеріалів для підготовки, розміщених у вільному доступі на сайті kolosok.org.ua. Без сумніву, Ви творитимете свою канву уроку, привнесете свій досвід, цікаві технології з власної педагогічної скарбнички.
Конструктор уроків, який ми Вам пропонуємо, містить такі елементи: абетку вчителя, наукові казки, матеріали до уроку, ігри та завдання. Після теми уроку Ви знайдете перелік предметів, до яких подані матеріали.
Родзинка конструктора уроків – серія наукових казок, які в різний час були опубліковані у науково-популярній природничій газеті для розумників та розумниць „КОЛОСОЧОК”, а деякі були написані спеціально для цього посібника. Ми вперше пропонуємо такі матеріали для інтеграції змісту природознавства, української мови та літературного читання, що, на нашу думку, є справді органічно у першому класі.
Казки, запропоновані до уроків, містять наукові факти про рослини, тварин, неживу природу. Водночас вони покликані виховувати у дітей любов до природи, допомогти їм усвідомити і прийняти моральні цінності суспільства.
На інтегрованих уроках природничої та мовно-літературної галузей чуттєве сприйняття предметів і явищ природи поєднуйте з розвитком монологічного та діалогічного мовлення, навчайте дітей правильно називати рослини, тварин, об’єкти неживої природи, пропонуйте розповісти про власні спостереження, складати зв’язні розповіді з теми уроку, встановлювати логічні зв’язки між видовими та родовими поняттями, ставити запитання до прослуханого, визначати головну думку твору. Так поповнюється словниковий запас дитини, нові слова поєднуються в її уяві з конкретними предметами і явищами природи, наповнюються життєвим змістом.
Усе це, а також читання у техніці сторітелінгу[1] (яку ми презентуємо на прикладі декількох казок) готує дітей до свідомого сприйняття оповідань, віршів, у яких автори описують природу, адже діти з більшим зацікавленням читають і краще розуміють те, що самі бачили, про що вели бесіду з учителем.
¹Сторітелінг – буквально „розповідати історію” (з анг. story – історія, tell – розповідати); майстерність оповідати, зокрема – казки (казкарство). У ширшому розумінні – усна передача інформації. На відміну від звичайної мови, казкарство передбачає особливий статус оповідача як авторитетного носія інформації.
Казка у форматі сторітелінгу – саме те, у що хочуть зануритися першокласники. Розповідаючи її, вчитель заглядає у „ЧАРІВНУ КНИГУ ПРИРОДИ”, жестикулює, змінює інтонацію голосу, вираз обличчя, робить смислові паузи. В руках учителя – велика книга в красивій червоній палітурці.
Елементи інтеграції можна застосовувати на будь-якому етапі уроку. Наприклад, ширше подавати інформацію природничого змісту під час роботи над словником. Те чи інше слово (наприклад, „тіло”) можна тлумачити і з точки зору лінгвіста, і з точки зору природничника. Така інтеграція має велике значення для розвитку розумових здібностей, мовлення та емоційної сфери дитини.
Інтеграція природничої та мовно-літературної галузей цілком логічна і навіть неминуча, адже ці галузі мають спільні освітні і виховні завдання: знайомство з природою рідного краю та виховання дбайливого ставлення до природи, емоційного її сприйняття, спостереження за сезонними змінами у природі, за життям домашніх та диких тварин, рослин. Традиційно на читанні учитель ставить мету формувати у дітей лише естетичне, емоційно забарвлене сприйняття природи, дає мовні засоби для висловлювання власного ставлення до природи, залишаючи науковий аспект і науковий метод для освоєння на уроках природознавства. Варто поєднати ці два підходи на основі наукових казок, навчальних ігор та завдань, запропонованих у посібнику.
Конструктор допоможе Вам у формуванні ключових компетентностей та основних груп навчальних умінь: експериментальних – на практичних роботах, уроках-проектах, уроках, до яких запропоновані дослідницькі та творчі завдання; інформаційних, навчально-пізнавальних та умінь для сталого розвитку – практично на кожному уроці.
До посібника додається набір карток „КОЛОСОК-лото”, який допоможе Вам у впровадженні активних методів на уроці.