- Сом – найбільша прісноводна риба в українських водоймах.
- Соми живуть до 80 років.
- Маса дорослого сома сягає 300–400 кг, а довжина тіла – до 5 м.
- Спина у сома темно-сіра, а живіт – брудно-білий.
- З настанням холодів соми збираються у зграї, залягають на зиму в глибоку яму і не харчуються аж до весни.
- Сом ковтає їжу разом з водою, не відкушує і не пережовує її. На мілководді полює оригінально: стає проти течії, розкриває рот і ковтає зграйки мальків, що пливуть назустріч.
- У 4–5 років соми утворюють пари, шукають затишне місце (мілководдя, заводь), де самка відкладає до 500 тис. ікринок. Самець доглядає ікру до появи мальків. Після цього пара розпадається, кожен повертається до своїх схованок.
- У 5 років довжина тіла сома сягає 1 м, а маса 8–10 кг.
- На нашій планеті налічується до 500 видів сомів. Серед них є багато акваріумних видів, які мають дуже різноманітне забарвлення.
- Наші предки вважали, що на сомах їздить Водяний, тому називали цю рибу „чортів кінь”.
- Сом – одна з небагатьох риб, які піклуються про ікру, доки з неї не вилупляться мальки.
ЧОМУ РИБА СОМ САМОТНЯ?
Одного сонячного дня у глибокій ямі на дні річки з’явилися багато вусатих мальків. Їм було все цікаво, неймовірно, пречудово. Хвильки гойдали їх, як колисочка, а річковий пісочок і мул, у який любили зариватися малюки, слугував тепленькою ковдрочкою.
Так минуло більше тижня. У животі забурчало, захотілося їсти, і малята почали шукати поживу. Підпливли до інших мальків, трішечки більших від себе, щоб запитати, що можна їсти, коли бурчить живіт. А ті, побачивши їх, як почнуть реготати:
– Які ж ви негарні! З виду – рибки-дітки, а вуса, як у дідусярибалки! Ха-ха-ха!
Засоромилися вусаті мальки і повтікали хто куди, щоб не чути тих глузувань: хтось заплив у найглибшу яму, яка тільки була у цій річці, хтось сховався за коряку, хтось на мілководді серед водоростей причаївся, під сплетеним корінням дерев…
Кожен чекав у схованці темряви. А коли настала ніч, вони повипливали – і давай шукати і пробувати на смак все, що ворушиться, бо вночі під водою темно, не видно нічого. Тільки вусиками й можна щось нащупати. Комусь трапилися дрібніші мальки, комусь черв’ячок, хтось водяного клопа проковтнув.
Минали дні. Наші мальки перетворювалися на велику вусату рибу. Проте жили вони самотньо кожен у своїй схованці, а випливали з неї переважно в темну пору доби, бо соромилися своїх вусів, які не тільки нікуди з часом не ділися, навпаки стали довшими: одна пара – зверху, а дві коротші – знизу під ротом.
Проте предмет їхнього сорому став чудовим помічником для полювання. Лягають на дно або зариються, буває, в мул так, що стирчать лише вуса, і хитають ними, наче це водорості або черв’ячок. Пропливає поруч вусика якась маленька рибка, рак, жаба, молюск – вони миттєво проковтують свою здобич. Інколи навіть маленьке дике каченя чи гусеня могло стати їхньою поживою.
Від такого нічного життя очі їхні стали зовсім маленькими – в темряві все одно нічого не видно. Голова сплюснута – так легше плавати поблизу дна водойми. Луски на тілі немає, достатньо лише слизу, завдяки якому легше маневрувати у воді та зариватися в мул.
Минуло багато років. З вусатих мальків давно повиростали прісноводні велетні – соми. Проте своїх вусів соромитися вони не перестали і продовжують самотньо ховатися у своїх ямах. Усі водні мешканці побоюються цих величезних хижаків, проте поважають за те, що у водоймі вони справжні санітари: з’їдають хворих і ослаблих риб, рештки інших тварин.
Галина Шевченко
МАТЕРІАЛИ ДО УРОКУ
Гра 1. „Завітай у казку”.
- Прочитайте дітям казку „Чому риба сом самотня?” у форматі сторітелінгу. Звертайте увагу на взаємозв’язок будови риби та способу її життя.
- Запропонуйте зіграти у гру „Вірю – не вірю”.
Обладнання: 2 аркуші паперу зі словами „Правда” і „Неправда”; картки, на яких написані факти із життя сомів (серед карток є правдиві і неправдиві факти).
Додаток:
- Мальки сома з’явилися в ямі на дні річки.
- Малята почали шукати поживу через вісім днів.
- Малята захотіли їсти через два тижні.
- Мальки заховалися у найглибшій ямі у річці.
- Мальки причаїлися на мілководді між водоростями.
- Мальки заховалися під гілками дерева.
- Маленькі сомики повипливали шукати поживу, коли настала ніч.
- Маленькі сомики повипливали шукати поживу зранку наступного дня.
- Вуса у сомів виростали дедалі довшими.
- Соми мають три пари вусів.
- Одна пара вусів – довша, а дві коротші – під ротом.
- Соми мають одну пару вусів.
- Вуса для сомів – це пристосування для полювання.
- Вуса для сомів потрібні, щоб лякати інших мешканців річки.
- Голова у сома сплюснута, щоб легше плавати біля дна водойми.
- Очі у сомів стали маленькими від нічного життя.
- Очі у сомів стали маленькими від сорому.
- Соми – справжні санітари водойми.
- Соми з’їдають хворих та слабких риб.
- Соми з’їли риб, які з них сміялися.
- На тілі сома немає луски.
Діяльність:
- Діти сідають у коло, посередині лежить купка карток із реченнями, аркуші зі словами „Правда” і „Неправда”.
- Учасники по черзі тягнуть картки, читають речення, міркують, правда це чи неправда, і кладуть свої картки біля аркуша з відповідним словом.
Порада: гру можна проводити в групах за столами. Якщо у дітей виникають труднощі з визначенням правдивості наведених фактів, зачитайте відповідний уривок із казки.
Завдання 1. „Ми усі різні”.
Пригадайте, чому жителі річки сміялися із сома. Підведіть дітей до думки: він не такий, як усі. З’ясуйте, чи траплялася у житті дітей ситуація, коли сміялися над кимось, хто не такий, як усі? Поясніть, що усі люди різні, особливі, неповторні: хтось краще малює, хтось – співає, хтось – стрибає, хтось – швидше вирішує завдання з математики, хтось швидше вивчає напам’ять вірш тощо. Тому кожен знайде собі у житті заняття, що відповідає його здібностям. Розмову можна завершити вправою „Коли я виросту, я буду…”
Завдання 2 (для груп). „Що вони їдять?”
Для кожної групи приготуйте набір карток, на яких написані слова – раціони тварин. Капітани команд витягують картку, на якій зображена тварина. Група обирає з набору картки з раціоном цієї тварини і визначає, яка це тварина: хижа чи рослиноїдна.
СОМ: мальки риб, черв’ячки, водяні клопи, раки, жаби, молюски, гусенята, каченята.
ЗОЛОТОМУШКА: павучки, комахи, личинки комах, лялечки комах.
ЛЕЛЕКА: дощові черв’яки, комахи, жаби, миші, риби.
БУРИЙ ВЕДМІДЬ: ягоди, кореневища, бульби, зелені частини та плоди рослин, гриби, яблука, мед, комахи та їхні личинки, черв’ячки, ящірки, жаби, миші.
БДЖОЛА: нектар квітів, мед, квітковий пилок.
Завдання 3 (для груп). „Знайди рибу сом” (КЛ30, 1–3).
Пригадайте назви прісноводних риб, знайдіть серед них сома і опишіть його.