Надія Борисівна Чучмій, учитель початкових класів закладу загальної середньої освіти Миронівського академічного ліцею № 2 Миронівської міської ради Київської області, лауреатка V Всеукраїнського Інтернет конкурсу „УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020” за версією науково-популярного природничого журналу „КОЛОСОК” у номінації „Початкова школа”
Мета. Створити умови для здобуття знань здобувачів освіти про воду та її властивості (властивість води (вода – розчинник) й застосування, для проведення дослідів; висловлювати свою думку, активно слухати в умовах усного спілкування, взаємодіяти з однокласниками;.
Сприяти виявленню зацікавленості до поняття про стани води, про значення її в природі і цінність для людини;
Спонукати до розвитку навичок висловлювати оцінки-судження; удосконалювати роботу в групах, спостерігати, порівнювати, робити висновки, бачити зміни в природі та вміти їх пояснювати, удосконалювати усне зв’язне мовлення.
Заохочувати до виховання естетичного сприймання природи, прагнення зберегти й охороняти її, зокрема воду.
Навички ХХІ століття +: Робота з інформацією. Медіаграмотність. Комунікативність. Робота в команді. Критичне мислення. ІКТ. Креативність. Підприємливість та фінансова грамотність. Дослідження і спостереження.
Тип уроку: інтегрований.
Інтегративно-асоціативна складова: «Я досліджую світ», «Навчання грамоти», «Математика», «Дизайн і технології», «Образотворче мистецтво».
Обладнання: глобус, прозорі склянки або келихи, чиста вода, кілька паперових рушників (серветки тощо), харчовий барвник, пластиковий контейнер із невисокими бортиками, щкільний паперовий рушник/серветка, фломастери, вода, гречка, сіль, цукор, олія, листки пекінської капусти.
Тематичний тиждень: «Подорож краплинки».
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Орієнтація, мотивація діяльності.
ІІ. Цілепокладання.
- Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Діти сидять за партами.
- Тему нашого уроку ви дізнаєтеся, прочитавши анаграм (написана на дошці) ОДВА(ВОДА)
(діти стоять у колі, роздивляються глобус)
- Погляньте на глобус. Який колір переважає? (Блакитний.). Блакитним кольором позначають воду. Вона займає більшу частину планети Земля.
- Мотивація навчальної діяльності.
- Де живе вода? (відповіді дітей).
- Так, у річках,озерах, ставках і джерелах, морях, океанах. У ґрунті також є вода. Під поверхнею землі ховаються підземні води. Тіла тварин і людей, рослин також частково складаються із води.
- Прочитайте, де ще живе вода ( Картки з анаграмами показує учитель).
Нофнат (фонтан), доводасп (водоспад), олбоот (болото), кпоаакн (копанк), трсмуок (струмок). (Додаток 1)
Перегляд фото на яких зображені фонтан, водоспад, болото, струмок.
- Де ви бачили фонтан? Він створений природою чи людиною?
- Хто з вас бачив водоспад, болото, струмок? Вони створені природою чи людиною?
- Хто знає що таке копанка? (Фото копанки.)
Копанка — невелике водоймище з ґрунтовою водою, викопане для господарських потреб.
- Хто створює копанки природа чи люди?
- Подумайте, які є потреби у сільському господарстві. Як можна використати воду з копанки?
- Діти, прослухайте вірш української поетеси Любові Забашти.
Жива вода Жива вода дає життя Усьому живому в світі, Якщо живе жива вода, Тоді — земля у квіті. Л. Забашта
- Як ви його розумієте? (відповіді дітей)
- Визначення очікуваних результатів.
- Вивчаючи тему «Вода» ви матимете можливість дослідити її властивості та зрозуміти яку роль вона відіграє для людства.
ІІІ. Цілереалізація.
- Дослідницька діяльність. Робота в малих групах (діти діляться самостійно).
- Вода – основне джерело життя на Землі. Нею живляться всі рослини, без неї не виживе ні тварина, ні людина. Але як же вона потрапляє із землі у важкодоступні місця? Відповідь ми знайдемо, провівши певні цікаві досліди.
Дослід 1.
Нам будуть потрібні прозорі склянки або келихи, чиста вода, кілька паперових рушників (серветки тощо), харчовий барвник.
Порядок дій.
В одній склянці розбавте харчовий барвник того кольору, який вам подобається.
Опустіть один кінець паперового рушника в ємність із водою, інший – у порожню склянку. Щоб побачити результати, нам необхідно трішки почекати.
Фізкультпауза
У горі пливе хмаринка (діти піднімають руки вгору).Унизу росте травинка (нахиляються низенько).
Тварина стежкою біжить (імітують рухи ),
У листі вітер шелестить (піднімають руки й махають).
Ми нагнулись до струмка (всі нахилилися).
– Ой, вода у нім яка!
Миєм руки, миєм личка (імітуємо рухи вмивання),
Акуратність — наша звичка.
Що ж відбувається? Діти бачать, що рідина починає підніматись по папері і планомірно переміщатись у порожню склянку. Паперовий рушник буде поступово забарвлюватись у зелений або червоний колір, і всі побачать своїми очима шлях переміщення води. Процес буде тривати до того часу, доки в обох склянках не збереться однакова кількість рідини. Факти Саме так мандрує вода по рослинах. Вони вбирають рідину корінням із землі й завдяки невеликим виступам усередині стовбура доставляють її нагору до листя та плодів. Разом із водою потрапляють і поживні речовини.
Дослід 2.
Робота в малих групах.
Приготуйте пластиковий контейнер із невисокими бортиками, щкільний паперовий рушник, фломастери, воду. На одному краї паперової серветки намалюйте в рядочок крапочки, відступивши хоча б кілька сантиметрів від краю. Далі закріпіть її на пластиковому контейнері так, щоб край із крапочками був усередині контейнера, але не торкався самого дна. Тепер поступово наливайте в контейнер воду так, щоб вона покривала тільки самий край серветки. Прийшов час магії. Вода буде підніматися вгору по серветці, досягне кольорових крапок і … продовжить свій шлях угору, перетворюючи кольорові крапки в доріжки.
У чому ж секрет? Відбувається це тому, що папір поглинає воду, а вона, у свою чергу, піднімається вгору в пористому матеріалі, яким є папір. Також вода ще й піднімається вгору від кореня до листя в рослині. При цьому вода захоплює за собою і фарбу, а для рослини мінеральні та поживні речовини.
Дослід 3.
Робота у малих групах.
Обладнання: паперовий рушник, маркери, лупи, пластиковий посуд із водою.
Перебіг досліду:
Шматочок паперового рушника складаємо увосьмеро. Унизу смужки ставимо крапки маркером.
Опускаємо кольоровий кінчик у стакан із водою, інший кінчик – у пустий стакан. Спостерігаємо.
На нижній частині паперового рушника ставимо крапки маркерами. Опускаємо кольорову частину в лоток із водою. Спостерігаємо, що відбувається.
Фізкультпауза.
- Поки вода працює, ми відпочинемо.
Я — пилинка, ти — пилинка. Угорі висить хмаринка. Дощик нас не налякає, Ми радіємо й кружляєм, І на землю всі сідаєм. Із землі ми повставали І за парти посідали.
Дослід 4.
- А от для наступного експерименту нам знадобляться: склянки, щільна паперова серветка або рушник, харчовий барвник, вода.Воду використовують в усіх професіях (кухар, лікар, вчитель і художник.). Часто художники використовують не ті кольори, що купили, а створюють свої, нові кольори змішуючи фарби. Якщо Ви вже пробували змішувати кольори, то знаєте, що з основних – червоного, синього і жовтого – можуть вийде зелений, оранжевий і фіолетовий і ціла маса відтінків. Але вам усе одно буде цікаво, чи відбудеться це при перетіканні води з повних склянок із різними кольорами в порожній. Принцип той же, що і в попередньому досліді, тільки на цей раз ми використовуємо два основні кольори.
Уявіть, що ви художники і вам потрібно створити самостійно свій відтінок улюбленого кольору.
Робота в групах.
Об’єднайтеся в групи.
- Візьміть, будь ласка, три склянки (у одній розбавте жовтий барвник, в іншій – синій.. Складіть папір у декілька раз. Опустіть його у склянку з водою жовтого кольору і у пусту. Ще один папір скрутіть і опустіть у склянку з водою синього кольору і у порожню.)
Дослід 5
- Вода живе у рослинах. Але ми це не помічаємо. Щоб зрозуміти, як вода рухається рослиною ,– ми проведемо дослід.
Дослідницька діяльність. Робота в групах.
Клас ділиться на три групи. У кожної групи харчовий барвник. листок пекінської капусти, стакан із водою, ложка.
Завдання. Розчинити барвник у воді, поставити у стакан листок капусти. Поставити стаканчики окремо на поличку.
На кінець уроку подивитися, чи відбулися зміни. Які?
Фізкультпауза.
Я краплиночка маленька кап-кап-кап. З неба падаю швиденько кап-кап-кап. Утворився Дощ веселий кап-кап-кап. Всі ховаються в оселю кап-кап-кап, А дерева, квіти, трави кап-кап-кап Всі сміються від забави.
Цікавинки.
- Вода живе в продуктах харчування. Як ви гадаєте, у яких.
- Коли ми їмо кавун, то практично п’ємо воду, оскільки він до 93% складається з води
- Як не дивно, на перший погляд такий сухий фрукт, як банан понад 75% також складається з води.
- У помідорах міститься 95% води, а в огірках – 99%.
- Воду ми використовуємо, щоб зварити їжу. Наприкдад, суп. Що ми кидаємо у воду, щоб суп був смачним? ( картоплю, моркву цибулю, крупу, сіль).
Дослідницька діяльність. Колективна діяльність.
- Вода є розчинником. Це її властивість. Чи все вода може розчинити? Ми дізнаємося з досліду.
Усі діти підходять до парти, на якій стоїть обладнання (сіль, цукор, олія, пластикові стакани з водою, ложка).
- Хто має бажання розчинити цукор? (охочі проводять дослід.)
- Який висновок можна зробити?
- Хто розчинить сіль? Усі охочі проводять дослід.
- Який висновок можна зробити?
- Хто розчинить олію?
- Висновок?
Гра
Які продукти розчиняються у супі, а які – ні. (плескайте у долоні, якщо розчиняються, тупотіть ніжками – якщо ні. )
- Картопля, сіль, морква, цибуля, цукор, олія, гречка.
Спостерігаємо за результатами дослідів.
- Повернемося до першого досліду. Що ви помітили? Який висновок можна зробити?.
(Вода живе у річці, болоті, фонтані, водоспаді, Рухається рослинами, папером, розбавляє фарбу, живе у їжі).
Цікавинка
- Людський організм в середньому на 66% складається з води;
- Переважно ми потребуємо півтора– два літри води на добу.
- За життя в середньому людина може випити до 40 т води.
- Понад 80% хвороб у світі передаються через воду.
- 1 мільярд жителів нашої планети п’є воду, використовувати яку небезпечно для здоров’я …
- Найчистіша вода у Фінляндії. За даними дослідження, Фінляндія зайняла перше місце серед 122 країн світу.
Діти сидять за партами.
Вода буває прісна і солона. В Україні є солоне озеро Сиваш. Також солона вода у Чорному та Азовському морях. (демонстрація на карті).
- Діти, на вашу думку, яка вода в Україні найчистіша? (джерельна)
- Де її можна знайти? (у лісі, колодязі.)
- Що таке колодязь? (глибока викопана яма, захищена від обвалів.)
- Як ще називають колодязь? (криниця.)
- Криниця – це народний символ України. У кожному селі були чоловіки – колодязники. Вони уміли досліджувати, у якому місті сильне джерело. Брали гілку верболозу і казали, що це «палочка-гадалочка». Прихиляли її до землі: де листочки її ворушилися, там копали криницю всім селом. Як докопували до джерела, то викладали в середині гладеньким камінням, яке возили з річки. Ця частина називалася цямринням, а верхня була з дуба. Верхню частину називали журавель.
У народі говорили, що коли викопати криницю, то на небі спалахне ще одна зірка. Якщо падає зірка – то джерело замулилося. Щоб зірки не згасали, потрібно оберігати криниці.
Фізкультпауза.
- Станьте всі рівненько і повторюйте за мною рухи і слова.
А вода це справжнє диво!(розводимо руки перед собою) Як прожити без води? З нею ми завжди щасливі, З нею в нас нема біди.
Є вода — ростуть рослини: (присіли) Ліс, сади, рясні поля. Це чудово для людини І радіє вся Земля. (встали)
Плавають в водичці діти, ( імітуємо рухи) Риби у воді живуть. (складаємо долоньки й імітуємо рух риб) Розцвітають в лузі квіти, (розводимо руками) І рясні дощі ідуть (руки вгору і опускаємо вниз).
Кругообіг повсякчасно (колові рухи руками) На Землі вода веде. Тож з водою всім прекрасно І біди нема ніде! (всі показують вподобайку)
- Послухайте казку про криницю.
Українська народна казка Подніпров’я (Наддніпрянщини)
Було це давним-давно, коли нашу землю топтали татарські орди. Жорстоко вони нищили все на своєму шляху.
В одній хатині жила бідна вдова з двома своїми дітками. Щоб не вмерти від ворожого меча, вона схопила в охапок дітей та й скочила в криницю.
І сталося диво. Перетворилася дочка Наталочка на красивий кущ калини, а намисто її — на червоні ягідки. З того часу і росте біля криниці калина, кісточки якої нагадують серце дівчинки. А хлопчик Йванко став журавликом біля криниці. Тому з того часу воду з криниць набирають журавлі.
Мати ж стала вербою. Із давніх-давен можна біля криниць побачити плакучу вербу, яка проливає свої сльози за рідними дітьми. І росте вона біля своєї доньки-калини та синочка-журавля.
Усі разом вони оберігають криницю від забруднення і дають людям спочинок.
Конструювання. Творча діяльність.
- За допомогою цеглинок LEGO побудуйте криницю, створіть свій дизайн.
Робота в парах.
- Представте свою роботу.
- Де знаходиться криниця, чим особлива, хто може нею користуватися?
Поясніть прислів’я.
Не плюй у криницю, бо будеш з неї пити водицю.
Чиста вода – для хвороби біда.
Сонце – батько, вода – наша мати.
Задачі
Діти сидять за партами.
(Математика з другом).
- Діти, складіть задачі усно, по черзі один одному і розв’яжіть їх.
Фізкультпауза
Промайнула лише мить — (пальцями стукаємо по долонях.)
Дощик з неба крапотить.
Ми присіли під кущем. (присідаємо)
Щоб не змокнуть під дощем.
Мить — і сонце засіяло. (встаємо)
Все навколо чисте стало.
Тягнем руки до небес: (тягнемо руки вгору)
Нас зігрій і світ увесь.
- Вода буває у трьох станах – твердому, рідкому і газоподібному.
Твердий – це лід у морозильній камері, крига взимку на річці, сніг, град.
Рідкий – це дощ, газоподібний – хмари і веселка. (вода після дощу випаровується і піднімається високо у небо. Там збирається у хмари).
- Подумайте, як можна використовувати дощову воду? (наприклад – збирати у каструлі чи бочки та поливати рослини.)
- Як економити воду, що біжить з крану вашого будинку чи квартири? (закривати повністю крани, щоб вода не капала, під час миття посуду не тримати кран постійно відкритим, не мити овочі та фрукти під проточною водою).
- Розв’яжіть задачу.
Щоб помити яблуко під відкритим краном потрібно витратити 5 літрів води. Щоб помити у мисці з водою – 1 літр. Який спосіб миття яблука є економним? Скільки води можна зекономити?
Робота з даними. Діаграма.
Збираємо дані про однокласників. Таблиця. Учитель малює таблицю на дошці.
- Підніміть руки, кому подобається гратися під дощем. ( 5)
Підніміть руки, хто грається зі снігом.(19)
Підніміть руки, хто роздивляється хмаринки і бачить у них схожість із тваринами? (18)
Підніміть руки, хто бачив веселку?(20)
Створюємо діаграму.
Діти самостійно в зошитах у клітинку створюють діаграму.
Перший стовпчик буде висотою 5 клітинок синього кольору.
Другий – білого, 18 клітинок.
Третій – блакитного, 19 клітинок.
Четвертий, фіолетового, – 20 клітинок.
- Усі розумники. Гарно попрацювали. Пора відпочити.
Хмарка сонечко закрила. (руками затулили долоньки)
Слізки срібнії згубила.(пальчиками показали сльози)
Ми ті слізки пошукаєм, (нахилилися)
У травичці позбираєм.(присіли)
Пострибаєм, як зайчата.(пострибали)
Політаєм, як пташата.(встали і помахали руками)
Потанцюємо ще трішки,(виконуємо танцювальні рухи)
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
Образотворче мистецтво.
Усі за партами. Кожен працює самостійно.
- Прослухайте вірш.
Непосида Непосидливій водичці любо плинути у річці, гомоніти у струмочку, відпочити у ставочку. А як сонечко пришкварить, непосида небом марить, щоб хмаринкою за вітром мандрувати понад світом. Та не зовсім все так сталось, як омріялось-гадалось: за сосну перечепилась і дощем униз пролилась. – Дощик, дощик! — раді діти. Нам полив дерева, квіти! І з хмариночки водичку повернув у нашу річку. Я. Вознюк
- Діти, всі ми зрозуміли, що вода є всюди. Намалюйте, де живе вода, адже у кожного з вас є своя ідея, своє бачення.
Діти презентують свою роботу у «кріслі автора».
Фронтальна робота.
- Ми багато говорили і дізналися про воду. Складемо разом білий вірш (сенкан)
Сенкан про воду.
-
- Тема – вода
- Опис – прозора, смачна, джерельна.
- Дія – біжить, хлюпоче, смакує тощо
- Ставлення, почуття з приводу обговорюваного. Для всіх корисна і необхідна.
- Перефразування (синонім) – рідина.
Діти усно складають речення.
ІV. Рефлексивно-оцінюючий.
- Підведення підсумків уроку.
Діти в колі.
Кубик Блума діти почергово передають по колу і відповідають на запитання вчителя.
- Назвіть де живе вода? (прісна, солона)
- Чому потрібно берегти воду?
- Поясни, чому цукор розчиняється у воді? (як рослина п’є воду). Поясни значення води в житті людей, тварин, рослин.
- Поділись ідеєю, як зберегти воду?
- Запропонуй правила користування водою для її збереження (економного використання).
- Придумай, як допомогти джерелу, що замулилося чи засмітилося.
- Рефлексія.
- Діти в колі.
- Уяви, будь ласка, що ти найкраща краплинка у Всесвіті.
- Де ти зараз знаходишся?
- Що ти робиш?
- Чи тобі радіють? Які емоції ти викликаєш у людей?
- Самооцінювання.
- Оціни свою роботу використовуючи такі слова – чудово, все вдалося, було важко.
Додаток 1
нофнат |
доводасп |
олбоот |
кпоаакн |
трсмуок |