Основа – це складна речовина, яка складається з катіонів металічного елемента (Metn+) і гідроксид аніонів1 (ОН–). За розчинністю у воді їх поділяють на розчинні та нерозчинні. Розчинні у воді основи називають лугами.
1Що таке катіон і аніон див. у журналі „КОЛОСОК” № 3/2012.
Найвідоміші луги – натрій гідроксид (NaOH), калій гідроксид (KOH) і кальцій гідроксид (Са(ОН)2). Світове виробництво натрій гідроксиду в останні роки сягає приблизно 60 мільйонів тонн. Усі три речовини за звичайних умов – тверді, білого кольору, мильні на дотик. Розчинність у воді кальцій гідроксиду гірша, ніж у натрій і калій гідроксидів.
Їдкий натр та їдкий калі – це технічні назви натрій гідроксиду та калій гідроксиду. Походження назв пов’язані з тим, що це дуже їдкі та пекучі речовини, які „роз’їдають” папір, тканину і шкіру. Потрапляючи на шкіру, можуть спричинити сильні хімічні опіки і рани, які довго не гояться.
У процесі манікюру використовують слабкий розчин лугу, який пом’якшує нігті та шкіру. Але пам’ятайте: якщо на руках є ранки або пошкодження шкіри поблизу нігтів, від манікюру краще відмовитись, щоб луг не пошкодив підшкірні м’які тканини.
Каустична сода або каустик – це технічні назви натрій гідроксиду. Слово „каустична” походить від грецького „kaustikos”, що у перекладі означає „їдкий” або „пекучий”. Чому сода, запитаєте ви? Виявляється, за розчинення у воді звичайної соди (Na2CO3) під дією води утворюється невелика кількість натрій гідроксиду. Цю властивість соди ми використовуємо під час миття, прання, очищення тощо. Саме луг допомагає людині боротися з брудом, пилом і жиром, очищати забиті каналізаційні і водопровідні труби!
Гашене вапно – це технічна назва кальцій гідроксиду. Назва пов’язана з процесом гасіння вапна, тобто взаємодії негашеного вапна (СаО) з водою (Н2О). Цей процес відбувається дуже бурхливо і може виявитись небезпечним, бо внаслідок хімічної реакції виділяється багато тепла і посудина сильно нагрівається. Іноді отриманий розчин вапна кипить, шипить і розбризкується, а потрапляючи на шкіру, може призвести до сильних опіків.
„Пушонка” – це ще одна технічна назва кальцій гідроксиду. Справа в тому, що в сухому вигляді Са(ОН)2 – білий, рихлий, можна навіть сказати, „пухнастий” порошок.
Вапняна каша, вапняне молоко, вапняна вода – і це все технічні назви кальцій гідроксиду, пов’язані з процесом його розчинення у воді. Через те, що така розчинність погана, на дні посудини утворюється біла в’язка суміш, яка нагадує кашу, звідси – вапняна каша. Над нею утворюється біла, непрозора суміш (суспензія2), схожа на молоко, звідси – вапняне молоко. Частина кальцій гідроксиду повністю розчинилася у воді, тому верхній шар суміші абсолютно прозорий, наче чиста вода, звідси – вапняна вода.
2Суспензія (від лат. suspensio – підвішування) – це завись (дисперсна система), що складається з великої кількості дрібних твердих частинок, розподілених у рідині.
Вапняну кашу використовують у будівництві, вапняне молоко – для виробництва цукру, приготування сумішей для боротьби з захворюваннями рослин, побілки стін, стелі, стовбурів дерев, бордюрів вздовж доріг тощо. Але пам’ятайте: використовуючи вапняне молоко, треба захищати очі та руки окулярами і рукавицями!
Нашатирний спирт або аміачна вода – це технічні назви розчину амоній гідроксиду ([NH4ОН] або NH3·H2O), який утворюється за розчинення амоніаку у воді. Найчастіше використовують 25 %-ий і 10 %-ий розчини. При запамороченнях у медицині використовують 10 %-ий розчин амоніаку. Його пари подразнюють специфічні рецептори слизової оболонки носа, що сприяє збудженню дихального та судинного центрів мозку, і людина приходить до тями. У побуті розчин нашатирного спирту різної концентрації використовують для виведення плям з одягу, а також для миття посуду, скла, дзеркал, меблів, сантехніки.
Далі буде.