Якось у Клітині сталася халепа: несподівано закінчився запас білків, необхідних для процесів росту та регенерації. У цитоплазмі назрівала паніка, адже такого давно не траплялося, і перелякані органели не могли пригадати, що треба робити в цьому випадку. Зрозуміло, що білки складаються з Амінокислот, але ті спокійно розгулювали по цитоплазмі і не збиралися щось створювати. Усі очікували на детальну інструкцію, яка б пояснила, що треба робити.
Отже, треба шукати інформацію про те, як створити білок. Де шукати? Звісно де: в ядрі, там сила-силенна різної інформації.
Відразу взялися за пошуки, старанно шукали і нарешті знайшли. Яке полегшення! Та от халепа: дістати з ядра цілий сувій ДНК неможливо.
На щастя біганини та шум розбудили і-РНК, знамениту своїми копіювальними здібностями. Вона милостиво погодилася скопіювати необхідний фрагмент ДНК і винести його у цитоплазму.
Справа зрушила з мертвої точки, та радіти було зарано: білок був поки що лише у проекті. Наступна проблема – зібрати докупи всі необхідні Амінокислоти. А вони, наче неслухняні діти, розбіглися по цитоплазмі й не квапилися туди, де їх так чекали. А де ж їх чекали? О, то велика таємниця: не всі знають, що в Клітині є маленькі компактні майстерні з виготовлення білків –Рибосоми. Саме туди й переносить потрібну інформацію і-РНК.
Отож, черга викликати майстрів своєї справи, тих, хто не тільки здатен спіймати непосидючі Амінокислоти, а ще й змусить їх шикуватися у потрібному порядку. І от, загін професіоналів т-РНК взявся до роботи. Кожен був налаштований на пошук «своєї» Амінокислоти, тож справа пішла швиденько.
Тут уже Амінокислотам ніде було подітися: доставлені безпосередньо до місця призначення, вони покірно шикувалися у ланцюжки. т-РНК пильно слідкували за порядком приєднання кожної зі свої підопічних, а потім знову прямували за новими пасажирами.
Ланцюжки нових білків знову і знову з’являлися біля Рибосоми, наповнюючи Клітину радістю, спокоєм та впевненістю у завтрашньому дні. Ріст та генерація забезпечені!
Кос’яненко Вікторія Володимирівна,
учителька біології
Миколаївської загальноосвітньої
школи I-III cт. № 35,
переможець V Всеукраїнського
Інтернет-конкурсу „УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”
у номінації „Біологія і основи здоров’я”
Ілюстрації учня 11-А класу Степанця Дмитра