Абетка вчителя

ЖИВИЙ ЧИ НЕЖИВИЙ

Усі природні тіла поділяють на живі та неживі. Усі штучні тіла – неживі. Наприклад, скеля, річка, Сонце – неживі, натомість кішка, ворона, ялинка, ромашка, мухомор – живі.

Ознаки, які відрізняють живе від неживого:

 1. Будова живих організмів значно складніша, ніж неживих природних об’єктів.
 2. Усе живе живиться, тобто отримує енергію із зовнішнього середовища. Живим організмам потрібні повітря для дихання, різноманітні речовини для того, щоб будувати своє тіло, і енергія (наприклад, сонячне світло) для всіх життєвих процесів.
 3. Усе живе активно реагує на навколишній світ. Дерева скидають листя восени, соняшник повертає „голову” за сонцем, коріння тягнеться до води. Що й казати про тварин, які можуть бігати за здобиччю або ховатися від небезпеки!
 4. Усе живе розвивається. Не просто росте (рости може й кучугура снігу), а змінюється. Насіння, яке потрапило у ґрунт, скидає оболонку і випускає коріння. З’являється стебло, гілки, листя. Людина впродовж життя теж змінюється.
 5. Усе живе розмножується. Кожен живий організм намагається залишити потомство. Якби не це, життя на Землі давно б щезло. Адже все живе рано чи пізно помирає.
 6. У кожному організмі записана інформація про те, яким повинно бути його потомство. З жолудя може вирости лише дуб, і ніколи – береза або ромашка.
 7. Щоб вижити, усе живе пристосовується до навколишнього середовища і бореться за своє життя. Так, наприклад, тварини холодних країв мають теплу шерсть, а пустельна рослина саксаул – десятиметрове коріння, яке добуває воду. Страус дуже важкий, щоб літати, зате має сильні лапи і швидко бігає. А у людини розвинувся головний мозок, який допомагає їй знаходити вихід із найскладніших ситуацій і пристосовуватися до навколишніх умов.

Наукова казка

КАЗКА ПРО ВЕДМЕДЯ I СТАРИЙ ДУБ

Зупинився якось Ведмідь біля Старого Дуба та й став об кору свої кігті гострити. На стовбурі дерева залишалися глибокі рівчаки. Настрій Ведмідь мав гарний, тому він виліз на дерево – і давай на ньому гойдатися. Дерево почало рипіти. Здавалося, зараз зламається.

– Ох! – раптом почулося.

– Ти що або хто? – запитав Ведмідь.

– Я Дуб, – відповіло дерево.

– Дубе, чому ти зітхаєш? – здивувався Ведмідь. – Хіба тобі боляче? Ти ж неживий.

– Чому ти вирішив, що я неживий? – настала черга здивуватися Дубу.

– Не рухаєшся, стоїш на одному місці, мов камінь, – відповів Ведмідь.

– Так, я не блукаю лісом, як ти, і не літаю, як птах, але, на відміну від каменя, я рухаюся. Я постійно повертаю свої листочки та гілочки до сонячного світла. Цей рух непомітний. Так рухаються усі рослини, – пояснило дерево.

– Усі живі дихають, – не здавався Ведмідь. – Я для цього маю ніс, а у тебе його немає, тому ти неживий.

– Хоч я не маю носа, але я дихаю крізь маленькі отвори, які є на поверхні моїх листочків, – пояснив Дуб.

– Живі живляться, – нервував Ведмідь. – Я, наприклад, їм ягоди, корінчики, личинки, черв’яків, мишей. А ти? Скільки пташок на тебе сідають – хоч когось ти з’їв?

– Своїм коренем я вбираю з ґрунту воду і мінеральні солі – це називають мінеральним живленням. Решту потрібних речовин я утворюю самостійно під впливом світла, – терпляче відповів Дуб.

– Усі живі ростуть та розмножуються. Колись я був маленьким, а тепер поглянь, яким велетнем став – скоро своїх ведмежат буду мати. А ти хіба здатний розмножуватися? Рослини не-жи-ві, – зробив висновок волохатий.

– Років сто тому я був паростком, який ти міг би розчавити, наступивши лапою, а тепер я вищий за тебе, а кожну осінь на моїх гілках дозрівають жолуді. Там, куди вони падають, виростають молоді дубочки – це мої діточки. Я такий самий живий, як і ти.

– Я вважав, що живими є тільки тварини і люди, – виправдовувався Ведмідь.

– Живими також є рослини, гриби і бактерії. Вони всі дихають, рухаються, ростуть, розмножуються. Неживими є камінь, вода, повітря, пісок, Сонце, Місяць, планети, – підсумував суперечку Старий Дуб.

Замислився Ведмідь, зліз із дерева і сказав:

– Не варто тебе без потреби ламати. Усе живе має право жити.

Після бесіди із розумним деревом клишоногий повільно пішов лісом. Тепер він знав, чим відрізняються живі тіла природи від неживих, і уважно спостерігав за всіма живими істотами, що траплялися на його шляху.

Марина Яремійчук

ЗАПИТАННЯ ВІД ЛАПУНІ

 • Чи правильний вислів: усе, що рухається, – живе?
 • Маленька бурулька на даху за добу виросла і стала великою. Чи можна сказати: бурулька росте, тому вона жива?
 • Які рухи здійснюють рослини? А хто допомагає рухатися їхньому насіннячку?

Матеріали до уроку

МОРСЬКА ЗІРКА І НЕБЕСНА ЗОРЯ

Морська зірка – справжня хижачка! Вона поїдає всіх дрібних тварин, на яких натрапить. Живе у теплих морях. У нашому Чорному морі трапляється вкрай рідко, бо воно менш солоне і не таке тепле, як Червоне. У морської зірки сотні малесеньких ніжок, за допомогою яких вона пересувається дном. Вона рухається, живиться, а ще – розмножується і росте.

А тепер поглянемо на нічне небо. Як багато на ньому зір! Одну з них ми бачимо навіть вдень. Вона найближча до нас – зоря Сонце. Без світла і тепла, яке випромінює Сонце, не було б життя на Землі. Але Сонце та інші зорі у Всесвіті не ростуть, не харчуються і не дають потомство.

Ігри та завдання

Гра 1. „Завітай у казку”.

Пасивна гра, але активне слухання казки.

Скажіть дітям, що будете читати „Казку про Ведмедя і Старий Дуб”.

Наголосіть, що герої казки – ведмідь (тварина) і дуб (рослина). Між ними виникла суперечка: Ведмідь вирішив, що дерево – неживе, а воно – живе!

Завдання дітей – уважно слухати казку і рахувати докази того, що дерево живе (загинати пальці). Налаштуйте дітей: після того, як прочитаєте казку, усі заплющують очі і піднімають догори руки з розчепіреними пальчиками. Пальчиків стільки, скільки було доказів дуба про те, що він живий. Потім діти пригадують докази.

Порада: на кожен доказ ви можете підготувати і показувати картинку, яка його ілюструє.

Гра 2. „Круг у долоньках”.

Обладнання: кружечок із картону (r = 2 cм), на якому з одного боку написано „жива природа”, з іншого – „нежива природа”. Замість написів можна використати кольори, наприклад, жива природа – зелений, нежива природа – жовтий.

Діяльність:

 1. Діти сідають у коло.
 2. Затисніть у долонях кружечок і передайте його у долоньки учаснику гри, який сидить поруч.
 3. Учасник розкриває долоні і читає, що написано (або впізнає за кольором).
 4. Якщо випав напис „жива природа” (зелений колір), то учасник називає тіло (об’єкт) живої природи, якщо випав напис „нежива природа” (жовтий колір) – тіло (об’єкт) неживої природи. Кожен учасник висловлює думку про свій об’єкт: „Собака дихає, живиться, росте, рухається, дає потомство, помирає. Отже, собака належить до живої природи”, або: „Камінь не дихає, не рухається, не живиться, він руйнується, кришиться. Камінь належить до неживої природи”.
 5. Учасник передає круг, і гра триває.

Гра 3. „Показуха”.

Обладнання: картки із зображенням тіл живої та неживої природи.

Діяльність:

 1. Учасник гри отримує картку, думає, що може робити істота або як використовують об’єкт.
 2. Кожен учасник шукає пару і розповідає (не показуючи картку) про свої міркування.
 3. Інший учасник відгадує об’єкт за описом, і учасники міняються ролями.
 4. Пара розходиться, і кожен шукає іншого співрозмовника. Гра триває, доки кожен учасник не зустрінеться зі всіма.

Порада: якщо хтось залишився без пари, візьміть участь у грі.

Гра 4. „Знайди когось, хто бачив” (КЛ8, 1–4).

Діяльність:

 1. Кожен учасник отримує одну картку з аркушів додатка КЛ8.
 2. Вільно рухаючись по класу, діти спілкуються і шукають того, хто бачив об’єкт, зображений на малюнку.
 3. Учасник запам’ятовує або записує на картці, хто бачив його об’єкт. Треба знайти хоча б одну особу до свого об’єкта. Але що більше – то краще.
 4. По завершенні гри кожен учасник називає імена однокласників, які бачили об’єкт (явище), зображений на його картці.

Порада: обговоріть, які об’єкти належать до живої природи, а які – до неживої, і чому. Цю гру можна використати для знайомства дітей у класі.  Якщо ви хочете, щоб діти записували імена однокласників на картках, зробіть ксерокопію.

Гра 5. „Склади речення”.

Обладнання: два кубики різних кольорів, на гранях першого назви тіл живої природи, на гранях другого – неживої (або відповідні картинки).

Діяльність:

 1. Діти сідають у коло.
 2. Учасник підкидає одночасно два кубики і називає, що випало.
 3. Складає одне речення з цими двома словами.
 4. Кубики підкидає наступний учасник, і гра триває.

Порада: щоб збільшити кількість названих тіл живої та неживої природи, можна додатково зробити чотири кубики (по два кожного кольору). Дитина вибирає кубики двох різних кольорів.

Гра 6. „Передай іншому”.

Обладнання: м’яч.

Діяльність: учасники по колу передають м’яч, називаючи тіла живої природи. У якусь мить учасник називає тіло неживої природи, і відразу рух м’яча змінюється (саме цей учасник передає м’яч у протилежному напрямку). Тепер усі називають тіла неживої природи.

Порада: цю вправу зручно проводити із половиною класу. Стежте, щоб учні правильно називали тіла живої та неживої природи. Якщо хтось припустився помилки, гру варто зупинити і пояснити, у чому помилка.

Завдання. Прочитай опис морської зірки і небесної зорі (МУ). Яка з них – жива, а яка – ні? Чому?

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0