Роботу виконав:
Яцинин Даниїл,
учень 7-го класу
Тяпчанського НВК ім. Ольги Дучимінської
Долинського району
Івано-Франківської області
Науковий керівник:
Владика Руслана Дмитрівна,
учитель фізики
Тяпчанського НВК ім. Ольги Дучимінської
Долинського району
Івано-Франківської області,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Фізика і астрономія”
У свій час Микола Тесла мріяв «людство буде тоді, коли енергія падіння води буде доступна для забезпечення світла, тепла і руху, всюди – на морі, на суші, або високо в повітрі».Ми в своєму житті хоч раз, але чуємо по телевізору або в інтернеті про великого генія Миколу Тесла і його котушки, які можуть передавати електрику по повітрю. Я вирішив зібрати аналогічний пристрій під назвою – Качер Бровина і показати, як можна користуватися електроприладами не під’єднаними до мережі.
Актуальність теми обумовлена тим, що проблема знаходження чистої енергії в XXI століття стоїть гостро.
Об’єкт дослідження: фізичне явище за безконтактною передачею енергії. Предмет дослідження: прилад, який здатний передати електрику без проводів.
Гіпотеза: Качер Бровина можна зібрати з мінімальними витратами.
Мета: виготовити діючу модель Качера Бровина і розглянути можливості його практичного застосування.
Завдання: вивчити довідкову та наукову літературу з даної теми; розглянути пристрій, принцип дії і застосування Качера Бровина; створити діючу модель Качера Бровина; проаналізувати отримані знання.
Методи дослідження: робота з методичною літературою порівняльний аналіз спостереження експеримент.
Качер – пристрій, який генерує високу напругу (2000-5000 вольт) високої частоти. Не бійтеся – вас не вб’є струмом. Це не такий струм як в розетці – у нього висока частота (до 30000 Гц), а у нас в розетці 50 Гц. При високій частоті струм проходить по поверхні вашого тіла.
Цей нескладний саморобний прилад заснований на нагріванні металів струмами Фуко. В основному використовується для нагріву заліза. Даний варіант зібрав заради вивчення принципу роботи і нагріву невеликих металевих виробів: болти, шайби, гайки, голки, і невеликі залізні кульки, світіння газових, люмінесцентних ламп далеко від пристрою.
Сама схема Качера Бровина досить проста, але не стабільна в роботі. Причина тому вкрай нестабільна зворотний зв’язок. Сама конструкція реалізована за схемою блокінг-генератора зібраного за все на одному біполярному транзисторі. У схемі можна використовувати практично будь-які НЧ біполярні транзистори, можна навіть ставити транзистор середньої і малої потужності, але робота, звичайно, буде в рази гірше. У моєму варіанті використаний вітчизняний біполярний транзистор зворотного провідності серії КТ805, КТ808, КТ814, КТ903, КТ909 . Звичайно даний генератор має маленьку потужність на увазі того, що це копія котушки тесла.
Вторинна обмотка намотана на картонному каркасі від фольги для запікання, діаметр 2,5 см. Довжина каркаса 10 см. Обмотка намотана дротом в лаковій ізоляції 0,3 мм і складається з 250 витків дроту. Намотування робимо акуратно, виток до витка. Намотку я звершував на соморобному станку для намотки котушок. Вторинна котушка намотана в 3 витка дротом 3мм, намотку я звершував на кружці або на любому круглому предметі. Котушки потрібно намотувати в одному напрямку, наприклад вліво.
Схема Качера Бровина складається всього з декількох компонентів, при цьому тільки один з них є активним (транзистор).
Використовувані резистори бажано підібрати з потужністю 0,2-0,5 Ватт, в ході роботи може спостерігатися досить сильний перегрів транзистора, тому краще поставити радіатор і транзистор КТ805 в металічному корпусі. Якщо ваш Качер не працює, тоді поміняйте місцями виводи первинної котушки.
Даний Качер Бровина розрахований на 12 Вольт. Номінал вхідної напруги можна підняти до 30 Вольт, якщо транзистор в металічному корпусі тоді можна до 50 Вольт і більше. Але уважно вивчіть параметри використовуваного транзистора інакше можна без проблем спалити його. З готовим Качером можна проводити ряд пізнавальних дослідів, наприклад іонний двигун, світіння газових ламп далеко від пристрою і передача енергії одним проводом.
Як працює у мене Качер?
У мене все з першого разу запрацювало. Я побачив іскри які пускає провід з котушки. Їх можна чіпати руками – якусь мить, бо можна обпектися! А іншими залізними предметами – отримаємо іскрову рухому дугу. При першому пуску на силову відразу потрібно не подавати всю напругу. Подати приблизно 12-20 Вольт і помацати транзистор на нагрів.
Перевірка працездатності здійснюється шляхом піднесення до верхнього кінця вторинної котушки люмінесцентної та неонової лампочки або індикаторної викрутки. Вони горять на відстані . Також при доторку вторинки металевими предметами між ними і котушкою виникають іскри.
Якщо піднести звичайну лампочку до Качера , то ми побачимо красиву плазму в лампі, як в плазмовій кулі. (!!!Обережно лампа нагрівається і може лопнути).
На невеликій відстані загоряються лампи денного світла і гази в колбах.
Коли я поклав фтороїд і потужність котушки збільшилася! Лампи почали світитися на більшій відстані.
Розряд вийшов близько 1-го сантиметра і дуже схожий на справжню блискавку.
Під час експерименту, поблизу котушки, одночасно горіло до 4 енергозберігаючих ламп (по 15 Вт). При цьому, зі збільшенням числа ламп – споживаний струм іноді зменшувався, іноді збільшувався. У мене склалася така думка, що лампи транзистор не навантажують, а зміщують його робочу точку – в ту чи іншу сторону.
Я зрозумів. Качер генерує напругу близько 4000 Вольт, може запалювати лампи денного світла і гази в колбах, також він пускає іскри і з ними можна пограти, так-як частота напруги досягає 30000 Герц і струм проходить по шкірі людини.
Качер працює при будь-яких значеннях контуру і будь-якому n-p-n транзисторі, при чому при довільній кількості витків.
Можна збільшити потужність Качера:
1) Поставити більш потужний транзистор;
2) Збільшити напругу споживання установки;
3) Приєднати землю;
4) Змінити діаметри котушок – збільшити;
5) Для вторинки взяти більш тонкий провід (чим тонше тим чіткіші іскри від котушок, але мотати важче) ;
6) Налаштувати систему близько до резонансу – збільшити частоту намотуванням витків вторинної котушки або підключити антену алюмінієвим дротом.
У планах створити співаючий Качер з переривачем, але для цього потрібні матеріали. Дізнатися як на рахунок радіоперешкод – який радіус глушіння всього навколо? І на якій відстані від подібних пристроїв безпечно перебувати? Який рівень електромагнітного випромінювання Качера? Чи він є безпечним для живих істот?
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!