Наукова робота. Хімічний аналіз води (жорсткість, рН, мінералізація)

Виконала:
Ясиненко Лілія,
учениця Маріупольського механіко-металургійного
коледжу Державного вищого навчального закладу
„Приазовський державний технічний університет”

Науковий керівник:
Бистрова Юлія Віталіївна,
учителька хімії
Маріупольського механіко-металургійного
коледжу Державного вищого навчального закладу
„Приазовський державний технічний університет”,
лауреатка IV Всеукраїнського Інтернет-конкурсу 
„УЧИТЕЛЬ РОКУ–2019” за версією
науково-популярного природничого журналу
„КОЛОСОК” у номінації „Хімія”

Вступ

Здоров’я населення знаходиться в прямій залежності від складу природних вод в джерелах, з яких здійснюється регулярне водопостачання даної території. Щодня людина вживає 1,5-2,5 літра води, яка не повинна, в ідеалі, містити ніяких шкідливих домішок, що негативно впливають на здоров’я людини. У той же час, питна вода повинна містити достатню кількість мікроелементів, що беруть участь в обмінних процесах людини.

У природі вода ніколи не зустрічається у вигляді хімічно чистої сполуки. Маючи властивості універсального розчинника, вона постійно несе велику кількість різних елементів і сполук, склад і співвідношення яких визначається умовами формування води, складом водоносних порід. Великий вплив на склад природних вод, як поверхневих, так і підземних, надає техногенне забруднення.Метою науково – дослідної роботи є аналіз якості питної природної води.Для проведення аналізу було взято 3 зразка води:1. Джерело в Володарському районі (25 км від Маріуполя) (Проба 1)2. Джерело в Кальміуському районі (Проба 2)3. Старокримське водосховище (Проба 3)Для досягнення мети дослідження були поставлені такі завдання:- кількісне визначення загальної жорсткості (вміст іонів Mg 2+ і Ca 2+);- визначення рН досліджуваної води;- кількісне визначення мінералізації (сухого залишку) досліджуваної води.

1. Теоретична частина

1.1 Загальна жорсткість води

1.1.1 Загальна характеристика

Жорсткою називається вода, що містить велику кількість розчинених солей кальцію і магнію. Розрізняють загальну, тимчасову (карбонатну), постійну (некарбонатну) жорсткості. Одиниці виміру моль/м3 або ммоль/дм3.

Загальною жорсткістю називається сумарна концентрація іонів Ca2+, Mg2+ у воді.

Постійною (некарбонатною) жорсткістю називається частина загальної жорсткості, яка залишається після кип’ятіння води протягом певного часу. Некарбонатна жорсткість – частина загальної жорсткості, що дорівнює різниці між загальною і карбонатною жорсткістю.

Тимчасовою (карбонатною) жорсткістю називається частина загальної жорсткості, еквівалентна концентрації карбонатів і гідрокарбонатів кальцію і магнію. Карбонатна жорсткість – це частина загальної жорсткості, що видаляється кип’ятінням води протягом певного часу. Вона дорівнює різниці між загальною і постійною жорсткістю.

Використання жорстких вод для господарсько-побутових і промислових потреб призводить до дуже небажаних наслідків.1. Посилення корозії парових котлів і теплообмінників внаслідок гідролізу магнієвих солей і підвищення концентрації водневих іонів в розчині:

Mg2 + + 2H2O → Mg(OH)2 + 2H+

  1. Відкладення накипу на поверхні теплообмінних апаратів (котлів, холодильників), знижує економічність роботи цих установок. Накип має малу теплопровідність і збільшує непродуктивний витрата палива. Метал під накипом перегрівається і розм’якшується. Це призводить до утворення здуття і тріщин в трубах парових котлів.
  2. У жорсткій воді погано розварюються продукти, знижується їх поживна цінність. Білки переходять в нерозчинний стан, погано засвоюються організмом.
  3. Передчасний знос тканин при пранні в жорсткій воді. Волокна тканин сорбують кальцієві і магнієві мила, а це робить їх крихкими і ламкими.

1 моль/м3 жорсткості дорівнює 20,04 г/м3 іонів Са 2+; 12,153 г/м3 іонів Mg2+.

Розрізняють п’ять класів жорсткості води:

I Дуже м’яка – жорсткість 0-1,5 ммоль/дм3;

II М’яка – жорсткість 1,5- 3 ммоль/дм3;

III Середньої жорсткості – жорсткість  3-4,5 ммоль/дм3;

IV Досить жорстка – жорсткість 4,5-6 ммоль/дм3;

V Жорстка – жорсткість 6-10 ммоль/дм3;

VI Дуже жорстка – жорсткість більше 10 ммоль/дм3.

Різні країни умовно приймають свої одиниці. Так, 1 моль/м3 дорівнює 2,807 німецьких градусів, 5,005 французьких, 50,050 американських.

Вплив надлишкової жорсткості:Постійне вживання води з підвищеною жорсткістю призводить до зниження моторики шлунка, до накопичення солей в організмі, та, як підсумок, до захворювання суглобів (артрити, поліартрити) і утворення каменів в нирках і жовчних шляхах.М’яка вода вимиває з кісткової тканини солі. У людини може розвинутися рахіт (якщо пити таку воду з дитинства), у дорослої людини стає ламкою кісткова тканина. Є ще одна негативна властивість м’якої води. Вона, проходячи через травний тракт, не тільки вимиває мінеральні речовини, а й корисні органічні речовини, в тому числі і корисні бактерії.

1.1.2 Методика визначення

Трилонометричний метод

Трилон Б – двонатрієва сіль етілендіамінотетраоцтової кислоти, утворює міцні комплекси з іонами трьох- і двовалентних металів, зокрема з іонами кальцію і магнію

Схематично взаємодія трилону Б з іонами кальцію (магнію) згідно із рівнянням:

Ca2+Na2H2 R = Na2 (Ca R) = 2Н+,

де R — радикал етилендіамінотетраоцтової кислоти.

Трилонометричний метод використовують для вод із різною жорсткістю

Реактиви

  1. Розчин трилону Б 0,1 н.
  2. Аміачний буферний розчин.
  3. Індикатор еріохром чорний Т.

Хід визначення

У конічну колбу на 250 см3 відміряють піпеткою або циліндром 100 см3 досліджуваної води. Додають 5 см3 аміачного буферного розчину, 2-3 краплі індикатора еріохрома чорного Т (до появи інтенсивного вишнево-червоного кольору). Пробу титрують 0,1 н розчином трилону Б до зміни забарвлення в еквівалентній точці (забарвлення повинно бути блакитним із зеленуватим відтінком), стійким протягом 2 хвилин. Загальну жорсткість розраховують за формулою:

де Жзаг. – загальна жорсткість, ммоль/дм3; V1 – об’єм розчину трилону Б, що пішов на титрування проби, см3; Сн – нормальність робочого розчину трилону Б; V2 – об’єм проби води, см3

1.2 Визначення водневого показника рН

1.2.1 Загальна характеристика

Визначення кислотності у природній воді – визначення водневого показника.

Концентрацію іонів водню виражають величиною .

У більшості природних вод значення pH обумовлено лише співвідношенням концентрації вільної вуглекислоти і гідрокарбонат-іонів. В цьому випадку pH коливається від 4,5 до 8,3. Вода з підвищеним значенням рН може роздратовувати очі таі шкіру, викликати відчуття печії. При споживанні такої води шлунково – кишковий тракт стає вразливим для паразитуючих організмів. Вона може спровокувати багато захворювань.

Значне зниження рівня рН води також може заподіяти шкоди організму. Така вода позбавлена ​​потрібних для нього речовин. Не отримуючи їх, тканини втрачають здатність до регенерації.Споживання кислої або лужної води призводить до порушення кислотно – лужного балансу, а, отже, порушується і його стабільне функціонування.Існує два основні методи визначення показника рН різних розчинів:

  1. Індикаторний метод. Визначення рН розчинів цим методом ґрунтується на тому, що індикатори змінюють своє забарвлення при різних значеннях рН, зокрема: метилоранж – при рН = 4,4; лакмус – при рН = 7; фенолфталеїн – при рН = 9.
  2. Метод потенціометра. Він заснований на вимірюванні ЕРС елемента, що складається з електрода порівняння (каломельний, хлорсрібний) і вимірювального електроду, потенціал якого є функцією активності іонів водню в розчині. Для цього використовують прилади: іономіри і рН-метри.

 Основні технічні характеристики приладів, що використовуються в даній роботі:

  1. Іономер універсальний «ЕВ-74».

Напруга живлення: 220 В, частота струму 50 Гц. Іономір призначений для вимірювання активності іонів водню (рН), активності інших одновалентних і двовалентних аніонів і катіонів (рХ) в розчинах у вигляді аналогового сигналу напруги постійного струму. Прилад призначений для використання в лабораторіях науково-дослідних установ. Діапазон вимірювань рН в даній роботі: 4-9.

Портативний рН-метр

 

Шкала: 0,1-14,0 рН; шаг: 0,1; амплітуда температур: 0-50°С при відносній вологості менш ніж 95%. Табло: електронне монохромне

1.2.2 Методика визначення

1) Виконання вимірювань водневого показника іономером універсальним ЕВ-74

1. Іономер ЕВ-74 включаємо в мережу і прогріваємо 20 хв. для стабілізації роботи.2. Промиваємо електроди дистильованою водою, потім досліджуваною водою і занурюємо в аналізовану воду.3. Вимірюємо величину pH відповідно до інструкції, яка додається до приладу.4. Отримані результати округляємо до 0,05-0,1 одиниці pH.

2) Виконання вимірювань водневого показника портативним рН-метром

Занурюємо електрод в середу для вимірювань. Чекаємо, доки показання приладу стабілізуються (45-60 секунд).

1.3 Мінералізація (сухий залишок)

1.3.1 Загальна характеристика

Визначення мінералізації (сухого залишку) в хімічному аналізі має велике практичне значення. Ця величина дозволяє не тільки характеризувати загальну мінералізацію води, але й контролювати якість виконаного аналізу, тому що при вірно виконаному аналізі загальний вміст знайдених речовин повинен бути близький до величини сухого залишку.

У водах, а також у розсолах, сухий залишок отримують випаровуванням води з содою. У кислих водах сухий залишок отримують випаровуванням з сірчаною кислотою. Найбільш зручно обсяг води для визначення брати з таким розрахунком, щоб вага сухого залишку становила 50 – 500 мг. Для визначення сухого залишку в розсолах беруть наважку від 1 до 10 г в залежності від концентрації розсолу.

Визначення сухого залишку простим випаровуванням води і подальшим висушуванням при температурі 105 – 110 °С дає для вод і розсолів незадовільні результати внаслідок гідролізу і гігроскопічності хлоридів магнію і кальцію і важкою віддачі кристалізаційної води сульфатами кальцію і магнію. Ці недоліки усуваються додаванням до води, що випаровується, наважки хімічно чистого карбонату натрію. При цьому хлориди і сульфати кальцію і магнію переходять в безводні карбонати, а з натрієвих солей лише сульфат натрію має кристалізаційну водою, але вона повністю видалятися висушуванням сухого залишку при температурі 150 – 180 °С.Мінеральні води з певним змістом солей корисні для здоров’я, але лікарі рекомендують вживати їх в обмежених концентраціях. З іншого боку, ультрапрісна дистильована вода, що отримана внаслідок очищування води методом зворотнього осмосу, теж не дуже корисна для здоров’я – багато лікарів вважають, що її постійне вживання призводить до порушення сольового балансу і вимивання з організму необхідних хімічних речовин.

1.3.2 Методика визначення

Виконання вимірювання мінералізації портативним TDS-метром

Занурюємо прилад у середовище для вимірювання. Чекаєио, доки показання прибору стабілізуються (45-60 секунд).

 

2. Експериментальна частина

2.1. Визначення загальної жорсткості трилонометричним методом

Результати титрування:

№ п/п

Об’єм проби води, V2, см3

Нормальність робочого розчину трилону Б, Сн, н

Об’єм розчину трилону Б, що пішов на титрування*, V1, см3

Загальна жорсткість,

Жзаг, ммоль/дм3

Проба 1

100

0,1

4,7

4,7

Проба 2

100

0,1

11,53

11,53

Проба 3

100

0,1

21,2

21,2

* Середнє значення 3-х паралельних дослідів

Розраховуємо загальну жорсткість:

Жзаг = (Vтр * Cтр *1000)/Vпробы

1 проба: Жзаг=(4,7*0,025*1000)/100=4,7 мг-екв/л

2проба: Жзаг=(11,53*0,025*1000)/100=11,53 мг-екв/л

3проба: Жзаг=(21,2*0,025*1000)/100=21,2 мг-екв/л

Висновок: згідно із санітарними правилами і нормами жорсткість питної води повинна бути не вище 7,0 мг-екв/л. Другий і третій зразок води, за даним показником, не відповідають нормі і небезпечні для вживання.

2.2. Визначення рН

Результати досліджень:

№ п/п

Значення рН

Проба 1

7,3

Проба 2

6,8

Проба 3

8,1

 

Висновок: згідно з санітарними правилами і нормами значення рН питної води не повинно перевищувати 6,5 – 8,5. Результати досліджень показали, що у всіх зразках води значення рН в межах норми.

2.3 Визначення мінералізації (сухого залишку)

Результати досліджень:

№ п/п

Мінералізація

(сухий залишок), мг/л

Проба 1

286

Проба 2

722

Проба 3

2010

Висновок: в нормі сухий залишок питної води не повинен перевищувати 200-500 мг/л. В ході дослідження було виявлено, що мінералізація другого і третього зразків води перевищує норму. Отже, можна зробити висновок, що ця вода не придатна для вживання в питних цілях.

Висновки

Проблема якості питної води турбує людське суспільство протягом всієї історії його існування. В теперішній час питна вода – це проблема соціальна, політична, медична, географічна, а також інженерна та економічна.Питна вода – найважливіший фактор здоров’я людини. Практично всі її джерела під впливом антропогенного і техногенного впливу різної інтенсивності.В ході навчальної науково – дослідницької роботи були вирішені наступні завдання:- кількісно визначена загальна жорсткість (вміст іонів Mg 2+ і Ca 2+);- визначено водневий показник рН досліджуваної води;- кількісно визначена мінералізація досліджуваної води.

Таблиця – Показники хімічного складу води

Показник

ДержСанПін 2874-82

Результати аналізу

Проба 1

Проба 2

Проба 3

Загальна жорсткість, мг-екв/дм3

7(10)

4,7

11,53

21,2

Водневий показник рН

6,5 –8 ,5

7,3

6,8

8,1

Мінералізаці (сухий залишок), мг/дм3

200-500

286

722

2010

 

Порівнюючи отримані результати аналізів з вимогами ДержСанПін, можна сказати про те, що тільки 1-й зразок води повністю відповідає вимогам за всіма досліджуваними показниками.Для остаточного висновку про якість води не можна обмежуватися тільки представленими в роботі показниками. Існує цілий ряд хімічних, фізичних, санітарно-мікробіологічних параметрів, які також дуже важливі при оцінці якості води.

Перелік літератури

  1. Державні санітарні правила і норми «Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання». – К.: ІЖКГ Держбуду України, 1999. – 55с.
  2. Карюхина Т.А., Чурбанова И.Н. Химия воды и микробиология. – М.: Стройиздат, 1995. – 208 с.
  3. Кульский Л.А., Гороновский И.Т., Когановский А.М. и др. Справочник по свойствам, методам анализа и очистке воды. В 2 томах. – К.: “Наукова думка” , 1980. – 1206 с.
  4. Липунов И.Н. Основы химии и микробиологии природных и сточных вод. – Е.: УГЛТА, 1995. – 212 с.
  5. Набиванець Б. Й. Аналітична хімія природного середовища. – К.: Либідь, 1996. – 304 с.на Allbe

 

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0