Ці невеликі рухливі тропічні птахи друге століття поспіль живуть поряд із людиною в її оселі. Ми називаємо їх хвилястими папужками. Таку назву вони отримали завдяки своєрідному забарвленню верхньої частини тіла – чорному хвилястому рисунку. За характером вони непосидючі, люблять багато спілкуватись між собою та з господарем.
Цей вид папужок належить до родини трав’яних папуг.
Довжина тіла з хвостом у папужок становить 15–22 см. Дорослий самець зовні відрізняється від самки забарвленням восковиці, яка розташована у верхній частині дзьоба. У нього вона яскраво-синя, блискуча, а у самки – сірувато-біла або коричнева.
Уперше зоологи описали птахів 1805 року, а природодослідник Д. Гульд привіз їх 1840 року із Австралії в Лондонський зоопарк.
У природних умовах хвилясті папуги населяють величезні простори Австралійського континенту й часто трапляються в посушливих районах саван. Великі зграї папужок кочують у пошуках води та корму, в якому переважає насіння трав і кущів. Літають пташки дуже швидко, з різноманітними маневрами, долаючи великі відстані під час кочівель.
Зоологи помітили, що цей вид папуг може розмножуватись у природі впродовж усього року, але найчастіше – після періоду дощів. Птахи влаштовують гнізда в дуплах або розширюють тріщини в стовбурах. Кладку (4–6 яєць) самка насиджує 18 днів. Для кожного пташеняти у батьків є корм – від “пташиного молочка” до напівперетравленого насіння. У віці 45 днів пташенята стають цілком самостійними.
Із початком посушливого сезону папужки збираються у величезні зграї чисельністю понад 60 тисяч. У пошуках корму птахи можуть залітати на посіви сільськогосподарських культур, завдаючи значної шкоди місцевому населенню.
У природному забарвленні папужок переважає захисний зелений колір, але інколи у зграях можна помітити жовтих птахів. Цю кольорову форму птахів учені називають “лютіно”. За тривалий період розведення в умовах неволі вдалось вивести близько 100 кольорових форм цих птахів, зокрема, строкатих і білих із червоними очима – альбіносів.
При доброму догляді у неволі папужки живуть і розмножуються 15 років.
У домашніх умовах птахи швидко звикають до господаря. Молодого птаха, придбаного у віці 1,5–2 місяці, можна легко приручити. За кілька місяців він говоритиме окремі слова. Добре, якщо його вчителем буде дитина чи господиня – папужки краще сприймають дзвінкі високі тони голосу.
Для пари хвилястих папужок потрібна клітка розміром не менше 60х30х40см.
Основним кормом для них слугує зерносуміш, у якій переважає просо. Доцільно також давати своїм улюбленцям спеціальні м’які суміші з вареним курячим жовтком, овочі, фрукти, гілки верби чи фруктових дерев, мінеральну підкормку.
Хочете придбати хвилястих папужок? Тоді ми радимо вам:
– ознайомитись зі спеціальною літературою про їх утримання;
– вибрати затишне, світле й тепле місце для клітки, бажано не в спальні;
– змиритися з тим, що ці птахи трохи “балакучі”, розсипатимуть навколо клітки лушпиння, потребуватимуть щоденного догляду, терпіння та любові.
Лише зваживши на ці поради, можете йти в зоомагазин чи на пташиний ринок, щоб придбати одного або кілька непосидючих друзів.