Птахом-символом 2020 року в Україні обрана горлиця звичайна. У нашого народу цей птах здавна асоціювався з беззахисністю і ніжністю, з родинним теплом і сімейним затишком. Коханих нарікали „горлицями” і „горличками”. До цього образу неодноразово зверталися прозаїки і поети, горлиці присвячені пісні і навіть народний танець. Вона – символ любові і міцного шлюбу не лише України, але й Великої Британії. До цього символу звертався Вільям Шекспір, у творах якого герої присягають у вічній любові, порівнюючи себе з горлицями:
„Він у ній, вона у ньому –
Кожне з них свій скарб знайшло.
Щастя горлиці цвіло
В зорі фенікса ясному”.
(„Фенікс і Голубка”)
Цей птах недарма заслужив таке ставлення. Найменший голуб нашої фауни, тендітної будови тіла, з маленькою головою і надзвичайно ніжним і мелодійним голосом. Ймовірно, саме через туркотіння, яке видають самці в шлюбний період (травень–червень), голосне горлове „руу-руу-руу”, птах отримав свою назву.
Відомо, що одного й того ж птаха в різних регіонах можуть називати по-різному. Наприклад, лелека білий – це й бусол, бузько, боцюн, чорногуз, гайстер. Цікаво, що на відміну від багатьох інших видів птахів, горлиця звичайна по всіх українських землях має лише одну назву – горлиця.
Впізнай горлицю!
- У дорослих птахів самець і самиця мають однаковий вигляд.
- Загальне забарвлення оперення верху тіла – рудувате з чорними плямами.
- Голова, шия, поперек і надхвістя – сірі.
- На боці шиї добре помітна пляма з чорних i свiтлих смуг.
- Воло і груди – сиво-рожевi.
- Дзьоб темно-сірий, ноги червоні.
- Навколоочне кільце і райдужна оболонка ока жовтогарячо-червоні.
- Молоді птахи схожі на дорослих, але оперення в них тьмяніше, райдужна оболонка ока коричнева, плям на шиї немає.
Горлиця звичайна – птах перелітний. Зимує в Центральній Африці південніше Сахари, а до нас прилітає наприкінці квітня – на початку травня. Оселяється пташка на окраїнах листяних і мішаних лісів, у лісосмугах, садах, надає перевагу долинам водотоків. Гніздо будує у живоплотах, на тонких бічних гілках дерев. Власне „гніздом” цю неохайну конструкцію назвати важко: кілька накиданих сухих прутиків, крізь які знизу просвічуються білі яйця. Зазвичай у кладці два яйця, які по черзі насиджують обоє батьків. За два тижні вилуплюються пташенята, а ще за 20 днів вони покидають гніздо. В післягніздовий період і під час перельотів птахи тримаються зграями, іноді досить великими.
Політ горлиці дуже стрімкий і маневровий. Вона легко уникає перешкод під час швидкого польоту в лісовій гущавині, часто перехиляючись з одного боку на інший.
Харчується горлиця здебільшого насінням бур’янів і трав, яке збирає з землі на відкритих просторах, іноді в спільних зграях з іншими видами голубів.
Ще недавно горлиця звичайна була одним із найчисленніших лісових видів птахів. Однак її чисельність за останні роки істотно скоротилася. Причинами цього, насамперед, є неконтрольоване полювання під час міграційних періодів. Крім того, на популяцію негативно впливають нищення заплавних лісів, інтенсифікація сільського господарства та застосування отрутохімікатів на полях.
У багатьох країнах Європи горлиця звичайна строго захищена законом і занесена до охоронних списків. Ймовірно, настав час і в Україні внести її до списків рідкісних видів. Саме для того, щоб звернути особливу увагу на цей вид і забезпечити йому повсюдну охорону, горлиця звичайна оголошена птахом 2020 року.
- Родина горлиці звичайної.
- Найнебезпечніший ворог горлиці.
- Місяць сезонного перельоту горлиці.
- Птахи, зокрема горлиці, що мігрують на великі відстані.
- Весільний декор, який часто оздоблює орнамент із горлицями.
- Байка Леоніда Глібова „ Горлиця й ….”.
- Тип звуків, які видає горлиця; схожий на спів зозулі.