Ви чули: чергова сенсація в астрономії! Команда під керівництвом Скотта Шеппарда (мал. 1) із США 2019 року виявила 20 нових супутників, що обертаються навколо Сатурна. Це відкриття приводить до того, що загальна кількість відомих місяців окільцьованої планети досягла 82, що перевищує рекорд Юпітера, у якого „лише” 79 супутників. Вперше в історії астрономічних спостережень Сатурн (мал. 2) за кількістю супутників „переміг” Юпітера! Цю новину оголосив у жовтні 2019 року Центр малих планет Міжнародного астрономічного союзу.
Скотт Шеппард – видатний спостерігач. Група астрономів, яку він очолив, починаючи з 2000 року відкрила багато малих супутників: у Юпітера – 50, у Сатурна – 25, по одному супутнику в Урана та Нептуна. Загалом – 77 супутників! На честь Шеппарда названо астероїд № 17898 – Скоттшеппард.
Нові супутники виявили за допомогою телескопа „Subaru” на вершині гори Мауна-Кеа – однієї з гір Гавайського архіпелагу. Інститут Карнегі, в якому працює С. Шеппард, оголосив конкурс, метою якого є назвати нові супутники Сатурна. За правилами Міжнародного астрономічного союзу, природні супутники Сатурна називають на честь богів з інуїтської, норвезької або галльської міфології.
Кожен із відкритих супутників, за оцінками вчених, має діаметр від одного до п’яти кілометрів. Сімнадцять з них обертаються навколо планети в ретроградному напрямку – тобто протилежно обертанню планети навколо своєї осі. Ще три супутники обертаються навколо в тому ж напрямку, що і Сатурн (мал. 3). Це вказує на те, що супутники є ймовірними фрагментами більшого супутника, який мільярди років тому розірвали на частини сили гравітації Сатурна.
Періоди обертання нових супутників навколо Сатурна доволі великі: 3–4,5 роки. Супутник із тимчасовою назвою S8353a обертається на відстані 26,7 млн км від Сатурна, тобто він має найбільший орбітальний період з-поміж 205 супутників планет Сонячної системи. Вивчення характеристик орбіт цих супутників допоможе з’ясувати їхнє походження та умови, в яких формувався новий „король супутників” – Сатурн.
Спостереження тривають!