Очистити
Більше

Фільтр:

Автор:

Трейлер до проєкту (реклама). Напевне ви чули, що люди хворіють. А чи відомо вам чому? Що викликає захворювання? Існують різні причини. Хочеш з ними познайомитися?

Інтегровано-асоціативна складова: основи здоров’я, біологія, християнська етика, хімія.

Джерела інформації: статті журналів, енциклопедії, інтернет-ресурси, інші джерела.

Цифрові ресурси: Movie Maker, Google-карти, Viber, Skype, QR-code reader.

Навички ХХІ століття:

 

Робота з інформацією. Медіаграмотність.

 

Комунікативність. Робота в команді.

 

Критичне мислення.

 

ІКТ.

 

Креативність.

 

Підприємливість та фінансова грамотність.

 

Дослідження і спостереження.

 

Інші навички.

 

 

Представлення результатів проєкту

 

Чому ми хворіємо?

 

 

 

 

Людина була створена для вічного життя, щоб разом з своїм тілом перебувати у вічному блаженстві, у спілкуванні з Богом, у Раю. Але гріх, який вчинили перші люди, тобто Адам і Єва, приніс кардинальні зміни в їхнє життя, а через них і в життя усього людства. Гріх зробив тіло смертним, тлінним та підвладним різним хворобам. Адаму і Єві була дана заповідь не їсти плоду із дерева «знання добра і зла», але вони в свою чергу переступили через заповідь Божу, і цим самим зробили гріх перед Ним: «Але з дерева знання добра і зла не їж від нього, бо в день їди твоєї від нього ти напевно помреш!» (Бут. 2: 17). Ось саме таким чином гріх, а за ним смерть та хвороби увійшли в наше життя. Спостерігаючи цю картину починаємо усвідомлювати, що у більшості випадків наші хвороби та страждання дуже тісно пов’язані із гріхом.

 • Наведіть декілька прикладів із Біблії, де гріх став причиною хвороби.

 

 

 

 

Здоров’я людини залежить від спадкових факторів, його адаптаційних можливостей, способу життя та навколишнього середовища. Найстрашніше, що від забруднення навколишнього середовища хворіють насамперед діти. Тому і держава, і громадськість повинні робити все, щоб покращити ситуацію з охороною навколишнього середовища.

 • Які екологічні проблеми існують у твоєму населеному пункті, чи можуть вони спровокувати хворобу?

Коли ми хворіємо?

 

 

 

 

Ми хворіємо, коли в організмі щось йде не за планом. Ці збої зазвичай викликаються шкідливими мікробами або вірусами – інфекціями.

Мікроби – мікроскопічні живі істоти. Більшість із них нешкідливі, деякі навіть корисні (як ті, що живуть у йогурті або кефірі), але є серед мікробів шкідливі і навіть небезпечні види.

Віруси за розміром менші за мікробів. Але серед них «хороших хлопців» не буває, вони заражають все: людей, тварин, рослин і навіть мікробів.

Віруси не є живими істотами. У них немає клітин, вони не вміють перетворювати їжу в енергію, і без “господаря” це всього лише невеликі згустки хімічних речовин.

Однак віруси не є мертвими – у них є гени, вони розмножуються, для них діють процеси природного відбору.

Слово “вірус” (virus) походить від латинського слова, що означає “отрута” або “брудна рідина”, що цілком логічно для явища, яке викликає лихоманку і застуду.

 • Чому віруси – це суто паразитичні форми життя?
 • Чому віруси віднесено до неклітинних форм життя?

Як і для чого віруси потрапляють в організм?

 

 

 

 

Для розмноження. Бо самовідтворення — це сенс їхнього життя. Лише в організмі віруси можуть продовжувати свій рід, адже для цього їм потрібна клітина.

Варто розуміти, що віруси не виникають в людей через забуту вдома шапку, холодний лимонад чи розстібнуту куртку.

У природі віруси живуть завжди, але погода впливає на їхню здатність виживати поза організмом та швидко мігрувати від людини до людини.

Коли ж вони з’явилися?

 

 

 

 

Вважається, що віруси є аборигенами нашої планети. А одна із версій, що вони потрапили на Землю в момент її створення, бо насправді живуть і в космосі.

Колись експеримент довів, що в умовах повної стерильності людський організм є нежиттєздатним. Це доводить необхідність для нас контактувати з вірусами. Вони супер важливі для імунної системи. Знайомлячись з вірусами, організм виробляє проти них природну зброю – імунітет.

 

 

 

 

Позначте прикмету, характерну для вірусів:

А – містить власну білок-синтезуючу систему;

Б – містить ДНК і РНК;

В – містить лише один тип нуклеїнових кислот;

Г – належать до одноклітинних організмів.

 

Назвіть спосіб розмноження вірусів:

А – статевий;

Б – партеногенетичний;

В – брунькування;

Г– самозбирання.

 

 

 

 

На шкірі дорослої людини 85-1212 млн. бактерій. Загальна поверхня шкіри – 1,6 м². Скільки бактерій припадає на 1 см² поверхні, якщо загальна їх кількість на шкірі окремої людини становить 500 млн.?

Як розповсюджуються шкідливі мікроби?

 

 

 

 

Разом з дорослими виконай наступні досліди та представте фотозвіт

Дослід 1

Вам потрібно:

 • 2 яблука без гнилі
 • 1 гниле яблуко
 • 1 голка або шпилька
 • Тримач для голки або шпильки
 • Окріп
 • 2 наліпки
 • Ручка
 • Записничок
 • Одноразові рукавички

Хід роботи

1. Позначте наліпками «здорові» яблука літерами А та Б. Одягніть рукавички (не торкайтеся гнилого яблука руками!).

2. За допомогою тримача занурте голку в окріп на декілька секунд, щоб її простерилізувати (знищити всі мікроби, які на ній можуть бути). Проколіть цією голкою гнилу частину гнилого яблука та витягніть її.

3. Занурте знову голку в окріп на декілька секунд. Потім проколіть яблуко А та витягніть голку.

4. Повторіть крок 2. А тепер проколіть голкою яблуко Б, не занурюючи її в окріп.

5. Гниле яблуко викиньте. А яблука А і Б залиште на столі бодай на 1 тиждень. Робіть нотатки, фото чи малюнки через однакові проміжки часу впродовж тижня для того, щоб описувати зміни, які відбуваються з яблуками.

Висновок:

Два здорових яблука виглядатимуть по-різному. Протягом тижня процес гниття розпочнеться там, де яблуко Б було проколоте інфікованою голкою. Яблуко А не буде гнити, бо мікроби на голці загинули в окропі ще до того, як яблуко нею прокололи. За допомогою досліду ми з’ясували, що мікроби можуть поширюватися з одного місця в інше різними шляхами, зокрема через дотик.

 

Дослід 2

Вам потрібно:

 • 2 порожні чисті і сухі банки
 • 2 шматочки хліба
 • 2 шматочки сиру
 • 2 шматочки яблука
 • 2 шматочки огірка
 • 2 шматочки моркви
 • Вода
 • Ручка
 • Записничок
 • Кольорові олівці
 • 2 наліпки

Хід роботи

1. Наклейте на одну банку наліпку з написом «Вода», а на іншу – «Контроль». Покладіть у кожну банку один шматочок запропонованих продуктів.

2. Добре побризкайте водою всі продукти в банці з написом «Вода». До контрольної банки води не додавайте!

3. Прикрийте кришками банки і залиште на столі там, куди не потрапляють прямі сонячні промені, на 2 тижні.

4. Щодня записуйте зміни в банках, замальовуйте їх або фотографуйте. Не знімайте кришки!

5.Через 2 тижні проаналізуйте ваші малюнки чи фото. Попросіть дорослого утилізувати банки та їх уміст.

Висновок:

У банці «Вода» буде чимало мікробів, оскільки більшість із них, аби зростати і розмножуватись, вимагають певних умов. Порахуйте, скільки видів мікробів проросло на продуктах. Їх буде декілька видів, бо різні мікроби потребують різних середовищ існування.

 

 

 

 

Розв’яжіть ребус

Що таке хвороба?

 

 

 

 

Хвороба – це порушення нормальної життєдіяльності організму внаслідок дії на нього пошкоджуючих факторів, в результаті чого знижуються пристосувальні можливості. Кожна хвороба має свою певну причину.

 • Оцініть стан людини та позначте відповідною фішкою – здорова людина чи хвора людина

Здоров’я і хвороба

Чому мікроби не такі погані, як нам здається і які з них корисні для організму?

 

 

 

 

Чимало людей думає про бактерії і віруси як про нещадних злих мікроскопічних істот, єдина мета яких – зробити нас хворими.

У нашому організмі 30 трильйонів власних клітин і близько 40 трильйонів бактерій. Тобто якщо перерахувати клітини, то кожен із нас – на 43% людина. Решта – мікробіом: бактерії, дріжджі і віруси.

 

Akkermansia muciniphila (бактерія стрункости)

Ці мікроби зміцнюють слизову оболонку кишківника і тим самим захищають від ожиріння і збільшення ваги, а також від порушень обміну речовин на кшталт резистентности до інсуліну.

 

Adlercreutzia equolifasciens (Королева протизапалення )

Ці бактерії перетворюють сполуки, що містяться в сої, в спеціальний антиоксидант, який може допомогти запобігти раку і хворобам серця.

Соя містить фітоестрогени, які можуть поліпшити активність імунної системи і запобігти деяким видам раку, симптомам менопаузи, хворобам серця, остеопорозу і навіть допомогти зберегти когнітивні функції.

 

Barnesiella (Добрий сусід)

Цей вид не дає патогенним видам стійких до антибіотиків бактерій заселяти кишківник.

Barnesiella – рід бактерій, здатний запобігти колонізації кишківника стійкими до антибіотиків ентерококами. Barnesiella використовується для лікування інфекцій, викликаних ними. Це допомагає тримати рівень поганих бактерій у кишечнику під контролем. Тобто Barnesiella настільки поганий сусід, що не дає змоги іншим жити поряд, тому й корисна для нас. 

 

Oxalobacter formigenes (Убивця каменів)

Цей вид бактерій здатний перетравлювати рослинні речовини, які можуть викликати камені в нирках.

Оксалати – це природні рослинні сполуки, які всмоктує кишківник, і, як правило, виходять з організму із сечею. Однак якщо в раціоні людини занадто багато оксалатів, які потім всмоктує товста кишка, це призводить до появи найбільш поширеного типу каменів у нирках – каменів оксалату кальцію. 

Bacteroides Thetaiotamicron (Принцеса веганів)

Люди не можуть самостійно перетравлювати багато рослинних молекул. Бактерії Bacteroides thetaiotamicron розщеплюють такі молекули в шлунково-кишковому тракті. Ця бактерія №1 для вегетаріанців і веганів, тому що дозволяє тоннами лопати грецькі салати та смузі. 

 

Escherichia Coli (Королева порізів)

Бактерії Escherichia Coli синтезують життєво важливий вітамін К у кишечнику людини. Достатній рівень цього вітаміну дозволяє механізмам згортання крові людини функціонувати як слід. Тобто якби не ця бактерія, то черговий поріз на пальці міг би кровоточити кілька годин і стати смертельною проблемою.

Як врятуватися від вірусів?

 

 

 

 

Обов’язковий крок номер один — вакцинація.

Універсальної вакцини не існує. Окремі вакцини рятують, наприклад, від вірусних хвороб, які називають «обов’язковими» в житті людини: краснухи, вітрянки, кору тощо. Уникнути цих вірусів — уже велика перемога.

Крок номер два — гігієна.

Як ви вже знаєте, віруси можуть жити на поверхні. Торкнутись дверної ручки, на якій є вірус, а потім облизати пальця чи почухати око — означає захворіти.

 

Розгляньте малюнок нижче. З’ясуйте, що відбувається з вірусом під час миття рук із милом.

 

 

 

 

Людину щодня атакують тисячі шкідливих мікробів і вірусів. Тому, коли імунна система не розпізнає або не встигає побороти ворога, людина хворіє.

 • Що було б, якби мікробів взагалі не існувало ?

 

 

 

 

У нашому організмі є спеціальний захист від інфекції – імунна система. Її органи розпізнають шкідників і «посилають» до них спеціальні клітини. Ці клітини вбивають інфекцію до того, як вона встигне заразити організм.

Виберіть хворобу, за якої повністю руйнується імунітет людини:

а) грип;

б) сколіоз;

в) СНІД;

г) туберкульоз;

д) ВІЛ.

Як посилити імунітет?

 

 

 

 

Із переліку виберіть ті компоненти, які сприяють покращенню імунної системи.

Народна мудрість

 

 

 

 

 • Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють.
 • Хвороба нікого не красить.
 • Біль без язика, але каже де болить.

Поясніть прислів’я. Виконайте інтерактивну вправу.

Чому оптимісти мають міцніше здоров’я?

 

 

 

 

Результати проведеного у 2006 році дослідження показали, що в оптимістів менша ймовірність прояву вірусних симптомів, ніж у песимістів, якщо мова йде про одне і те саме захворювання. Вплив позитивного ставлення до життя на здоров’я цим не обмежується. Ось ще приклади: люди, які більше сміються, збільшують споживання енергії і частоту серцевих скорочень на 10-20%, а люди старшого віку з позитивнішим настроєм мають більше шансів зберегти здоров’я і незалежний спосіб життя. Не виключено, що оптимістично налаштовані люди виробляють менше гормону стресу кортизолу, який зменшує запалення.

 

 

 

 

Матеріали своєї роботи оформіть у вигляді лепбуку.

 

Марія Рижук,
вчителька ЗОШ І-ІІ ступенів с. Сорока
Гусятинського району
Тернопільської області,
учасниця VІ Всеукраїнського Інтернет конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2021”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”
у номінації „Біологія”

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0