Трейлер до проєкту (реклама). Напевне ви чули, що люди хворіють. А чи відомо вам чому? Що викликає захворювання? Існують різні причини. Хочеш з ними познайомитися?

Інтегровано-асоціативна складова: основи здоров’я, біологія, християнська етика, хімія.

Джерела інформації: статті журналів, енциклопедії, інтернет-ресурси, інші джерела.

Цифрові ресурси: Movie Maker, Google-карти, Viber, Skype, QR-code reader.

Навички ХХІ століття:

 

Робота з інформацією. Медіаграмотність.

 

Комунікативність. Робота в команді.

 

Критичне мислення.

 

ІКТ.

 

Креативність.

 

Підприємливість та фінансова грамотність.

 

Дослідження і спостереження.

 

Інші навички.

 

 

Представлення результатів проєкту

 

Чому ми хворіємо?

 

 

 

 

Людина була створена для вічного життя, щоб разом з своїм тілом перебувати у вічному блаженстві, у спілкуванні з Богом, у Раю. Але гріх, який вчинили перші люди, тобто Адам і Єва, приніс кардинальні зміни в їхнє життя, а через них і в життя усього людства. Гріх зробив тіло смертним, тлінним та підвладним різним хворобам. Адаму і Єві була дана заповідь не їсти плоду із дерева «знання добра і зла», але вони в свою чергу переступили через заповідь Божу, і цим самим зробили гріх перед Ним: «Але з дерева знання добра і зла не їж від нього, бо в день їди твоєї від нього ти напевно помреш!» (Бут. 2: 17). Ось саме таким чином гріх, а за ним смерть та хвороби увійшли в наше життя. Спостерігаючи цю картину починаємо усвідомлювати, що у більшості випадків наші хвороби та страждання дуже тісно пов’язані із гріхом.

  • Наведіть декілька прикладів із Біблії, де гріх став причиною хвороби.

 

 

 

 

Здоров’я людини залежить від спадкових факторів, його адаптаційних можливостей, способу життя та навколишнього середовища. Найстрашніше, що від забруднення навколишнього середовища хворіють насамперед діти. Тому і держава, і громадськість повинні робити все, щоб покращити ситуацію з охороною навколишнього середовища.

  • Які екологічні проблеми існують у твоєму населеному пункті, чи можуть вони спровокувати хворобу?

Коли ми хворіємо?

 

 

 

 

Ми хворіємо, коли в організмі щось йде не за планом. Ці збої зазвичай викликаються шкідливими мікробами або вірусами – інфекціями.

Мікроби – мікроскопічні живі істоти. Більшість із них нешкідливі, деякі навіть корисні (як ті, що живуть у йогурті або кефірі), але є серед мікробів шкідливі і навіть небезпечні види.

Віруси за розміром менші за мікробів. Але серед них «хороших хлопців» не буває, вони заражають все: людей, тварин, рослин і навіть мікробів.

Віруси не є живими істотами. У них немає клітин, вони не вміють перетворювати їжу в енергію, і без “господаря” це всього лише невеликі згустки хімічних речовин.

Однак віруси не є мертвими – у них є гени, вони розмножуються, для них діють процеси природного відбору.

Слово “вірус” (virus) походить від латинського слова, що означає “отрута” або “брудна рідина”, що цілком логічно для явища, яке викликає лихоманку і застуду.

  • Чому віруси – це суто паразитичні форми життя?
  • Чому віруси віднесено до неклітинних форм життя?

Як і для чого віруси потрапляють в організм?

 

 

 

 

Для розмноження. Бо самовідтворення — це сенс їхнього життя. Лише в організмі віруси можуть продовжувати свій рід, адже для цього їм потрібна клітина.

Варто розуміти, що віруси не виникають в людей через забуту вдома шапку, холодний лимонад чи розстібнуту куртку.

У природі віруси живуть завжди, але погода впливає на їхню здатність виживати поза організмом та швидко мігрувати від людини до людини.

Коли ж вони з’явилися?

 

 

 

 

Вважається, що віруси є аборигенами нашої планети. А одна із версій, що вони потрапили на Землю в момент її створення, бо насправді живуть і в космосі.

Колись експеримент довів, що в умовах повної стерильності людський організм є нежиттєздатним. Це доводить необхідність для нас контактувати з вірусами. Вони супер важливі для імунної системи. Знайомлячись з вірусами, організм виробляє проти них природну зброю – імунітет.

 

 

 

 

Позначте прикмету, характерну для вірусів:

А – містить власну білок-синтезуючу систему;

Б – містить ДНК і РНК;

В – містить лише один тип нуклеїнових кислот;

Г – належать до одноклітинних організмів.

 

Назвіть спосіб розмноження вірусів:

А – статевий;

Б – партеногенетичний;

В – брунькування;

Г– самозбирання.

 

 

 

 

На шкірі дорослої людини 85-1212 млн. бактерій. Загальна поверхня шкіри – 1,6 м². Скільки бактерій припадає на 1 см² поверхні, якщо загальна їх кількість на шкірі окремої людини становить 500 млн.?

Як розповсюджуються шкідливі мікроби?

 

 

 

 

Разом з дорослими виконай наступні досліди та представте фотозвіт

Дослід 1

Вам потрібно:

  • 2 яблука без гнилі
  • 1 гниле яблуко
  • 1 голка або шпилька
  • Тримач для голки або шпильки
  • Окріп
  • 2 наліпки
  • Ручка
  • Записничок
  • Одноразові рукавички

Хід роботи

1. Позначте наліпками «здорові» яблука літерами А та Б. Одягніть рукавички (не торкайтеся гнилого яблука руками!).

2. За допомогою тримача занурте голку в окріп на декілька секунд, щоб її простерилізувати (знищити всі мікроби, які на ній можуть бути). Проколіть цією голкою гнилу частину гнилого яблука та витягніть її.

3. Занурте знову голку в окріп на декілька секунд. Потім проколіть яблуко А та витягніть голку.

4. Повторіть крок 2. А тепер проколіть голкою яблуко Б, не занурюючи її в окріп.

5. Гниле яблуко викиньте. А яблука А і Б залиште на столі бодай на 1 тиждень. Робіть нотатки, фото чи малюнки через однакові проміжки часу впродовж тижня для того, щоб описувати зміни, які відбуваються з яблуками.

Висновок:

Два здорових яблука виглядатимуть по-різному. Протягом тижня процес гниття розпочнеться там, де яблуко Б було проколоте інфікованою голкою. Яблуко А не буде гнити, бо мікроби на голці загинули в окропі ще до того, як яблуко нею прокололи. За допомогою досліду ми з’ясували, що мікроби можуть поширюватися з одного місця в інше різними шляхами, зокрема через дотик.

 

Дослід 2

Вам потрібно:

  • 2 порожні чисті і сухі банки
  • 2 шматочки хліба
  • 2 шматочки сиру
  • 2 шматочки яблука
  • 2 шматочки огірка
  • 2 шматочки моркви
  • Вода
  • Ручка
  • Записничок
  • Кольорові олівці
  • 2 наліпки

Хід роботи

1. Наклейте на одну банку наліпку з написом «Вода», а на іншу – «Контроль». Покладіть у кожну банку один шматочок запропонованих продуктів.

2. Добре побризкайте водою всі продукти в банці з написом «Вода». До контрольної банки води не додавайте!

3. Прикрийте кришками банки і залиште на столі там, куди не потрапляють прямі сонячні промені, на 2 тижні.

4. Щодня записуйте зміни в банках, замальовуйте їх або фотографуйте. Не знімайте кришки!

5.Через 2 тижні проаналізуйте ваші малюнки чи фото. Попросіть дорослого утилізувати банки та їх уміст.

Висновок:

У банці «Вода» буде чимало мікробів, оскільки більшість із них, аби зростати і розмножуватись, вимагають певних умов. Порахуйте, скільки видів мікробів проросло на продуктах. Їх буде декілька видів, бо різні мікроби потребують різних середовищ існування.

 

 

 

 

Розв’яжіть ребус

Що таке хвороба?

 

 

 

 

Хвороба – це порушення нормальної життєдіяльності організму внаслідок дії на нього пошкоджуючих факторів, в результаті чого знижуються пристосувальні можливості. Кожна хвороба має свою певну причину.

  • Оцініть стан людини та позначте відповідною фішкою – здорова людина чи хвора людина

Здоров’я і хвороба

Чому мікроби не такі погані, як нам здається і які з них корисні для організму?

 

 

 

 

Чимало людей думає про бактерії і віруси як про нещадних злих мікроскопічних істот, єдина мета яких – зробити нас хворими.

У нашому організмі 30 трильйонів власних клітин і близько 40 трильйонів бактерій. Тобто якщо перерахувати клітини, то кожен із нас – на 43% людина. Решта – мікробіом: бактерії, дріжджі і віруси.

 

Akkermansia muciniphila (бактерія стрункости)

Ці мікроби зміцнюють слизову оболонку кишківника і тим самим захищають від ожиріння і збільшення ваги, а також від порушень обміну речовин на кшталт резистентности до інсуліну.

 

Adlercreutzia equolifasciens (Королева протизапалення )

Ці бактерії перетворюють сполуки, що містяться в сої, в спеціальний антиоксидант, який може допомогти запобігти раку і хворобам серця.

Соя містить фітоестрогени, які можуть поліпшити активність імунної системи і запобігти деяким видам раку, симптомам менопаузи, хворобам серця, остеопорозу і навіть допомогти зберегти когнітивні функції.

 

Barnesiella (Добрий сусід)

Цей вид не дає патогенним видам стійких до антибіотиків бактерій заселяти кишківник.

Barnesiella – рід бактерій, здатний запобігти колонізації кишківника стійкими до антибіотиків ентерококами. Barnesiella використовується для лікування інфекцій, викликаних ними. Це допомагає тримати рівень поганих бактерій у кишечнику під контролем. Тобто Barnesiella настільки поганий сусід, що не дає змоги іншим жити поряд, тому й корисна для нас. 

 

Oxalobacter formigenes (Убивця каменів)

Цей вид бактерій здатний перетравлювати рослинні речовини, які можуть викликати камені в нирках.

Оксалати – це природні рослинні сполуки, які всмоктує кишківник, і, як правило, виходять з організму із сечею. Однак якщо в раціоні людини занадто багато оксалатів, які потім всмоктує товста кишка, це призводить до появи найбільш поширеного типу каменів у нирках – каменів оксалату кальцію. 

Bacteroides Thetaiotamicron (Принцеса веганів)

Люди не можуть самостійно перетравлювати багато рослинних молекул. Бактерії Bacteroides thetaiotamicron розщеплюють такі молекули в шлунково-кишковому тракті. Ця бактерія №1 для вегетаріанців і веганів, тому що дозволяє тоннами лопати грецькі салати та смузі. 

 

Escherichia Coli (Королева порізів)

Бактерії Escherichia Coli синтезують життєво важливий вітамін К у кишечнику людини. Достатній рівень цього вітаміну дозволяє механізмам згортання крові людини функціонувати як слід. Тобто якби не ця бактерія, то черговий поріз на пальці міг би кровоточити кілька годин і стати смертельною проблемою.

Як врятуватися від вірусів?

 

 

 

 

Обов’язковий крок номер один — вакцинація.

Універсальної вакцини не існує. Окремі вакцини рятують, наприклад, від вірусних хвороб, які називають «обов’язковими» в житті людини: краснухи, вітрянки, кору тощо. Уникнути цих вірусів — уже велика перемога.

Крок номер два — гігієна.

Як ви вже знаєте, віруси можуть жити на поверхні. Торкнутись дверної ручки, на якій є вірус, а потім облизати пальця чи почухати око — означає захворіти.

 

Розгляньте малюнок нижче. З’ясуйте, що відбувається з вірусом під час миття рук із милом.

 

 

 

 

Людину щодня атакують тисячі шкідливих мікробів і вірусів. Тому, коли імунна система не розпізнає або не встигає побороти ворога, людина хворіє.

  • Що було б, якби мікробів взагалі не існувало ?

 

 

 

 

У нашому організмі є спеціальний захист від інфекції – імунна система. Її органи розпізнають шкідників і «посилають» до них спеціальні клітини. Ці клітини вбивають інфекцію до того, як вона встигне заразити організм.

Виберіть хворобу, за якої повністю руйнується імунітет людини:

а) грип;

б) сколіоз;

в) СНІД;

г) туберкульоз;

д) ВІЛ.

Як посилити імунітет?

 

 

 

 

Із переліку виберіть ті компоненти, які сприяють покращенню імунної системи.

Народна мудрість

 

 

 

 

  • Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють.
  • Хвороба нікого не красить.
  • Біль без язика, але каже де болить.

Поясніть прислів’я. Виконайте інтерактивну вправу.

Чому оптимісти мають міцніше здоров’я?

 

 

 

 

Результати проведеного у 2006 році дослідження показали, що в оптимістів менша ймовірність прояву вірусних симптомів, ніж у песимістів, якщо мова йде про одне і те саме захворювання. Вплив позитивного ставлення до життя на здоров’я цим не обмежується. Ось ще приклади: люди, які більше сміються, збільшують споживання енергії і частоту серцевих скорочень на 10-20%, а люди старшого віку з позитивнішим настроєм мають більше шансів зберегти здоров’я і незалежний спосіб життя. Не виключено, що оптимістично налаштовані люди виробляють менше гормону стресу кортизолу, який зменшує запалення.

 

 

 

 

Матеріали своєї роботи оформіть у вигляді лепбуку.

 

Марія Рижук,
вчителька ЗОШ І-ІІ ступенів с. Сорока
Гусятинського району
Тернопільської області,
учасниця VІ Всеукраїнського Інтернет конкурсу
„УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2021”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”
у номінації „Біологія”

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!

Поширити
0