Потурбуйтеся про пернатих друзiв
Майже дві третини пташиного населення відлетіло у теплі краї. І тільки справжні зимівники, рятуючись від голоду, гніздяться поблизу людського житла. У довгу зимову ніч синички, гаїчки, золотомушки, повзики ховаються від холоду у дуплах або в кронах густої ялини, тісно притиснувшись, сховавши дзьобики під крильця. У холодну пору птахи шукають корм протягом усього дня. Де ж взимку знайти поживу? Це нелегке завдання птахи виконують по-різному: хтось шукає у корі дерев жуків і павуків, а хтось знаходить минулорічні бруньки і насіння на кущах і деревах. На смітниках зграями збираються ворони, галки. Зграйки горобців метушаться на пустирях, зарослих бур’янами, смакуючи насіння лободи, будяків у товаристві щиглів, коноплянок, вівсянок.
До годівниць, розвішаних на деревах у садах і парках, злітається найрізноманітніше птаство. Найчастіше навідуються сюди великі синиці. Їхня улюблена пожива – шматочки свіжого несоленого сала, крихти сиру. Суміш проса, вівса, конопляного насіння приваблює гаїчок. Висушені плоди горобини на годівницях полюбляють дрозди, а дятли охоче їдять навіть відварені макарони. Сойкам особливо подобаються жолуді, а повзик надає перевагу соняшниковому насінню.
Насіння соняшника, дині, гарбуза, конопель бажано насипати в годівниці роздавленими і в жодному разі не обсмажувати. Птахів можна підгодовувати і крихтами сухого білого пшеничного хліба. Не можна годувати їх житнім хлібом. Синиці влітку живляться комахами, а взимку – будь-яке насіння їм до смаку. Вони знаходять на гілках приліплені яєчка метеликів, замерзлу гусінь у тріщинах кори чи лялечку, прикріплену павутинкою до сучка. Але ж цього буває так мало, щоб перезимувати!
Науковці підрахували, що в холодні січневі і лютневі дні гине вісім синиць з десяти. Ну як тут залишатися осторонь, не допомогти? Адже коли пташка сита, їй не страшні найлютіші морози.
Дуже зручні віконні годівнички. Через скло приємно спостерігати цікаві моменти з життя птахів і легко підсипати корм крізь відчинену кватирку.
- „КОЛОСОЧОК” № 1/2012 „Потурбуйтеся про пернатих друзів”;
- „КОЛОСОЧОК” № 2/2012 „Тату, зробімо годівницю!”;
- „КОЛОСОЧОК” № 15/2014 „Блакитна синиця”;
- „КОЛОСОК” – YouTube: „КОЛОСОЧОК_Добра справа для природи_анонс”.
ЦЕ ТРЕБА ЗНАТИ
- Пара синиць з’їдає за день приблизно три тисячі гусениць.
- За гніздовий період одна сім’я синиць здатна очистити від шкідників майже 40 яблунь.
- Сім’я горобців за період годівлі одного виводка знищує близько трьох тисяч комах. А таких виводків буває близько 2–3 за весну і літо.
- Повзик робить запаси навіть взимку. Прилетить він до годівнички, подзьобає трішки насінин чи зерняток, згодом набере в дзьобик поживу і відлітає. Але ненадовго. Згодом знову повторить те саме. За зимовий день може це повторити до десяти разів. А припаси робить не тільки для себе, а й для тих, хто шукатиме порятунку від голоду взимку.
Завдання 1. „Їстівне намисто”.
Повісь їстівну годівничку на дереві поблизу свого дому, і ти отримаєш незабутні враження, а пташки – смачну поживу! Голуби та ворони внадилися до твоєї годівнички і відтіснили малих птахів? Синички легко підхоплюють їжу на льоту, а щиглики можуть поїдати корм у будь-якій позі, навіть зависаючи головою донизу.
Матеріали: міцна нитка, шнурок, шматочки несоленого сала, ягоди горобини, несмажене насіння, зерно, білий хліб, яблука, сушені гриби, горіхи, зварені на твердо яйця, мед, варена картопля, крупи, сухофрукти, вівсяні пластівці.
Діяльність: нанизай на міцну нитку або жилку сушені фрукти, гриби, шматочки несоленого сала, ягоди горобини. Розвішай їстівні гірлянди на гілках дерев. Окремо на шнурочку повісь невеличкі фрукти або овочі. Частування можна насипати у годівничку з гарбуза, кавуна або зі шкірки цитрусових.
Завдання 2. „Пташиний пиріг”.
Матеріали: одноразові скляночки, тарілочки, термонитки, дріт, шнурок, 3 частини розтопленого сала або маргарину, 1 частина соняшникової олії, 3 частини зерна, натерте яблуко, горіхи, зварені на твердо яйця, мед, варена картопля, крупи, сухофрукти, вівсяні пластівці.
Усе ретельно перемішай, розклади в одноразові скляночки, формочки для піску або печива, невеликі тарілочки. У формочку встав петельку з дроту або скручений шнурочок, щоб підвісити корм. Постав пиріг у холодильник або вистав на холод, щоб він затверднув.
Завдання 3. „Годівничка-сітка”.
Для дроздів, омелюхів і снігурів можна виготовити годівничку-сітку.
Матеріали: марля або дрібна сітка.
Діяльність: загорни у тканину заготовлені на зиму плоди горобини, зерна пшениці та інший корм, зав’яжи краї і підвісь на дереві.
Завдання 4. „Шпажки з несоленого сала”.
Матеріали: міцна нитка, жилка або дріт завдовжки 40 см, сало.
Діяльність: шматочки несоленого сала нанизай на міцну нитку, жилку або дротик. Повішай шпажку високо на дереві, щоб не дісталося воронам. Шматочки сала розвішай на гілках дерев. Розтопленим салом полий шорстку поверхню кори дерева. Знайшовши такий смаколик, пташки обов’язково пошукають під корою і комах-шкідників.
Завдання 5. „Хлібна годівничка”.
Матеріали: буханець світлого хліба, несмажене насіння і зерно.
Діяльність: зроби отвір для пташок у кірочці буханця і вибери більшу частину м’якоті. Насип всередину несмажене насіння і зерно. Не можна використовувати чорний або пліснявий хліб!
Завдання 6. „Пташині тістечка”.
Діяльність: замочи білий хліб у воді, хай він добре просочиться. Злий воду, відіжми хліб, розімни його в кашку. Додай все, що люблять пташки. Виліпи тістечка, встав всередину шнурочки-петельки. Виклади печиво на посипаний манкою лист і підсуши його у духовці. Також можеш зробити спеціальний корм-клейстер і закріпити його на картонній основі.
Рецепт клейстеру: 3/4 склянки борошна; 1/2 склянки води; 2,5 чайні ложки желатину без добавок; 3 столові ложки цукрового сиропу; 4 склянки суміші для годування птахів.
Спостереження. Зробіть їстівні годівнички. Розвішайте їх на деревах і кущах поблизу школи. Спостерігайте за птахами, їхньою поведінкою. Які птахи відвідали годівнички?
Завдання 7. „Фотовікторина”.
- Зимуючий птах, який живиться ягодами і насінням дерев. (Снігур)
- Птах, який полюбляє жолуді. (Сойка)
- Хто і взимку робить запаси? (Повзик)
- Крихти якого хліба треба насипати до годівнички? (Сухого, пшеничного)
- Хто полюбляє несолене сало? (Синички)
- Хто не відмовиться від варених макаронів? (Дятел)
- Що є лише у птахів? (Пір’я)
- Чи є у птахів зуби? (Ні)
- Які птахи прилітають до нас зимувати? (Снігурі, шишкарі, омелюхи)
- Сіра шубка із пір’їн,
На морозі жвавий він.
Не орел цей стрибунець.
Хто це, діти? – … (Горобець)
- Біла латка,
Чорна латка
По дереву скаче. (Сорока)
- Цілий день працюю в гаї,
Діловито дзьобом б’ю,
Я не цвяхи забиваю,
Я комашок дістаю. (Дятел)
- Крізь зимові заметілі
Пташенята прилетіли.
В них червоні гарні груди –
Ніби яблука усюди
Хтось розвісив у дворі.
Звуться пташки… (снігурі)
- Жовтогруді щебетушки,
Мають чорні капелюшки,
Сірі лапки, білі щічки,
Називаються… (синички)
Порада: уроки № 45–46 можна організувати як проект „Добра справа для природи”.