Одним з найдавніших винаходів людства є сонячний годинник. Цей прилад призначений для вимірювання місцевого сонячного часу. Є дуже багато конструкцій сонячних годинників. Зображену на малюнку модель названо екваторіальним сонячним годинником. Це – літній годинник, який “працює” з березня по вересень.
Для його виготовлення тобі знадобляться: лінійка, ножиці, лезо або канцелярський ніж і зубочистка або сірничок.
Отже, за роботу! Виріж по контуру прямокутну розгортку годинника і наклей на цупкий папір.
Як зробити розрізи
- Проріж лінію у верхній частині (біля середнього Зернятка). Не ріж на поверхні столу, підклади рівненьку дерев’яну дощечку і використовуй лінійку.
- Лінії, позначені дрібними крапками, акуратно проріж лезом або канцелярським ножем. Якщо ти проживаєш на півночі України, проріж синю лінію у нижній частині, якщо ближче до півдня – червону. Не пошкодь маленький клапан: він скріплюватиме половинки годинника.
Як зігну ти і скласти модель
- Лінії, позначені пунктиром – це лінії згину. Прорізаний кутик зігни від себе так, щоб він утворив прямий кут з основою моделі. У центрі кола знайди невелику крапку, зроби у ній отвір для зубочистки або сірника.
- Зігни модель уздовж горизонтальної лінії і акуратно встав маленький клапан у проріз верхньої частини. Прослідкуй, щоб площина верхньої частини моделі щільно прилягала до відігнутого кутика. В отвір встав зубочистку або сірничок і направ перпендикулярно до циферблата. Годинник готовий!
Погожої сонячної днини зорієнтуй годинник за сторонами світу. Скористайся компасом. Стрілочка на кутику має вказувати на південь, а положення тіні від палички вказує час. Це – місцевий (сонячний) час. Покази цього годинника не збігатимуться з показами звичайних годинників. Прослідкуй за цією відмінністю. Такий годинник дуже точно слідує за Сонцем. Якщо ти спостерігатимеш за ним і в наступні місяці, то зверни увагу, як змінюватиметься довжина тіні. Вдалих спостережень!