Очистити
Більше

Фільтр:

Автор:

ІГОР ДИКИЙ. „ЦІ ВІДОМІ І НЕВІДОМІ ВОВКИ. ЧАСТИНА 2”

  • Парадокс, але здебільшого вовчиця не захищає своїх цуценят від людини, яка наблизилася до лігва. Вона не проявляє агресії, а чатує поблизу, спостерігаючи за людиною. Якщо людина не забрала вовченят, то батьки неодмінно перенесуть їх в інше місце.
  • У вовків є особливі мімічні рухи для спілкування і підтримки відносин у зграї. Цікаво, що на початку полювання зграя збивається в купу, і всі особини торкаються носами, розмахуючи хвостами. Очевидно, приймають колективне рішення і гуртуються перед атакою на жертву.
  • Австрійські вчені досліджували 14 вовків-цуценят та 15 свійських псів і довели, що вовк розумніший, ніж собака. Він швидше навчається і швидше засвоює навики полювання. І, зважте, що пса людина приручила ще 15–18 тисяч років тому!
  • Вовки не гинуть масово від сказу, бо вовчі сім’ї селяться подалі одна від одної, а за перших ознак захворювання вовк інстинктивно покидає зграю. Такі суворі вовчі закони рятують зграю від вимирання та забезпечують самозбереження виду.
  • Потрапивши в капкан, дорослий вовк може заради свободи відгризти собі кінцівку. Тікаючи від мисливця, поранений вовк інколи у відчаї кусає себе в поранену лапу.
  • Чорні вовки краще помітні на полюванні, зате мають стійкіший імунітет до більшості інфекційних захворювань.
  • Серед вовків є канібали. Особин, які гинуть під час сутичок в період шлюбних ігор, можуть з’їсти сильніші, вцілілі вовки.
  • 95 % вовків живуть зграями, 5 % – самітники.

Вовчі тактики

Що старші вовки, то далі відходять вони на полювання і до лігва вже не повертаються. Коли надходить пора навчати вовченят, вовки вбивають більше здобичі, ніж їм потрібно для харчування. Спочатку вони приносять вовченятам напівживу здобич, спонукаючи молодих вовків самостійно придушити і загризти жертву. Згодом заганяють косуль, влаштовують засади на стежках, і поки одні женуть здобич, інші перехоплюють її і „ріжуть”. Вовченята беруть участь у дійстві або спостерігають за тактикою полювання.
На початку зими у вовків дві тактики полювання. Якщо здобичі багато, вони полюють всією зграєю, якщо мало – полюють окремими групами. За нестачі їжі вовки харчуються падаллю, нападають на домашню худобу, собак, котів. Інколи за відсутності великої кількості їжі переярки бродять окремо від зграї. Одинокий спосіб життя ведуть старі хворі вовки або ті, які вціліли після знищення сім`ї мисливцями. Саме вовки-одинаки або самітники можуть завдавати людям шкоди. Голодні, вони здатні напасти на людину. Іноді такі вовки сходяться і бродять разом.
Коли їжі вдосталь на всій території, вовки обходять свої володіння і на четвертий-шостий день повертаються до місця денного відпочинку. Взимку вовки піднімаються з настанням темряви і впродовж ночі шукають здобич. Місця для денного відпочинку вовки вибирають дикі, подалі від людей.
У багатосніжні зими вовки користуються дорогами. Побачивши людей, вони ховаються в лісі, а потім знову виходять на дорогу, де їм легше бігти. Рухаючись групою, вовки йдуть слід в слід за вожаком, вкладаючи лапи в утворені заглибини. Коли зграя йде глибоким снігом, стомленого вожака змінює альфа-самка або інший вовк.

Отже, визначити за слідами, скільки вовків пройшло однією стежкою, можна лише в місцях крутого повороту зграї, там, де тварини обходять перешкоду; на відпочинку або в тих місцях, де альфа-самець чи самка наносили позначки сечею (поблизу купини трави, пенька, каменю).
За даними сучасної радіотелеметрії за ніч вовки проходять переважно 6–7 км, залежно від того, чи вони полюють, чи здійснюють перехід. Впродовж дня вони бігають „риссю” зі швидкістю, що не перевищує 8 км/год. Впродовж доби звірі можуть пройти 60–70 км і більше.
Вовки займають територію площею 100–600 км2. Вони добре пам`ятають розміщення стежок, доріг, найбільш зручні переходи, мости, броди через річки, борсукові і лисячі нори. Як правило, вовк пересувається зі швидкістю 20–30 км/год. Полюючи на здобич (або втікаючи від переслідувачів на вертольоті), вовк може бігти без зупинки понад 20 хв. зі швидкістю 40–50 км/год, розвиваючи у ривку швидкість до 60–65 км/год. Відомі випадки, коли вовк, рятуючись від переслідування на вертольоті, протягом перших 5 хв. розвивав швидкість до 80–85 км/год.

Спілкування між вовками

Мова жестів. Відсутність страху, агресивність і впевненість виражають поставлені прямо або навіть спрямовані вперед вуха. Хвіст – хороший індикатор почуттів і намірів вовка. Помітний на великій відстані, він слугує засобом дистанційного контакту між тваринами. Впевнений в собі або агресивно налаштований вовк тримає хвіст високо, на рівні, а іноді навіть і вище рівня спини. Погрожуючи, вовки піднімають і утримують хвіст майже вертикально та нерухомо, шерсть при цьому стоїть дибки. Коли ж тварини бояться, то низько опускають хвіст, а в деякик випадках навіть ховають його між лапами. Дружні почуття вони висловлюють вільними розмашистими рухами хвоста з боку в бік, причому низькорангові тварини по відношенню до високорангових роблять це особливо виразно. Демонструючи свій високий ієрархічний ранг, вовки можуть прикушувати партнера. Проте ці дії мають винятково ритуальний характер і не супроводжуються травмуванням підпорядкованої особини.
Мічення території. Вовки позначають свою територію сечею і екскрементами. Ця місія належить домінантним особинам – самцю і самиці. Звір трохи сходить зі шляху і піднімає одну лапу (альфа-самиця наносить мітки так само, але мочиться звикло – між лап) на купину трави, пеньок, камінь, кущ, дерево, стовп. Часто тварина енергійно дряпає землю, залишаючи ще й запах виділень із залоз у пальцевих подушках. Вовки регулярно мітять територію сечею і екскрементами під час обходу. Цей важливий і точний спосіб обміну інформацією майже унеможливлює зустріч господарів території з іншою зграєю, а в період розмноження сприяє зустрічі самців і самок.
Вокальна комунікація. Для спілкування вовки використовують найрізноманітніші звуки. Виття служить і для комунікації всередині групи на далеких відстанях, і для передачі інформації іншим зграям. Одиноке виття самотнього вовка триває від декількох до кільканадцятьох секунд. Його висота більшу частину часу залишається незмінною. Таке виття може повторюватися кілька разів, створюючи серію тривалістю від 40 с до 2 хв. Наодинці вовк виє, щоб зв’язатися з групою, повідомити про місце свого перебування, викликати зграю до себе. Виття служить також своєрідним запобіжним клапаном для гальмування агресивних інстинктів під час гону.
Виття родинної групи звучить інакше, особливо коли в зграї є кількамісячні цуценята. Серію розпочинає одиноке низьке виття самця, яке триває 5 с. До нього долучається друга особина, а ще через 5 с – інші вовки. Вокал самиці трохи вищий, надломлений. Самці підлаштовуються під неї, до старших приєднуються і цуценята. Під кінець серії, яка може тривати декілька хвилин, з величезним завзяттям виють власне щенята, видаючи при цьому різноманітні скиглення й скавучання. Часто скиглять і дорослі звірі. У короткі моменти затишшя підпорядковані особини чекають на вокальну підтримку домінантних самця чи самки.
Група вовків виє найчастіше біля здобичі або відповідаючи на виття чужого вовка. Виття – це сигнал мобілізуватися і рушати на полювання або повертатися із нього до місця, де під наглядом матері або опікуна залишилися цуценята. Є різниця між спонтанним виттям і відповіддю на виття чужака. У другому випадку виття є своєрідною звуковою дошкою оголошень.
За сприятливих атмосферних умов виття можна почути на відстані до 5 км, але найчастіше – до 2–3 км. Вовки чують один одного на відстані до 10 км. Вони найчастіше виють увечері між 20-ою і 24-ою годинами, а також рано-вранці між третьою та п’ятою годинами. Час виття залежить від пори року, тривалості світлового дня, фази Місяця. Інтенсивність групового виття змінюється впродовж року. Найбільша вона влітку й восени та в період гону (січень-лютий), найменша – на початку виховання цуценят (щоб не виказати місце розташування лігва з беззахисними цуценятами). Зате самі вовченята у віці 1,5–2 місяці (липень) часто видають себе голосним гавканням і виттям.
Виття великого собаки схоже на виття самотнього вовка, однак, на відміну від вовчого, воно або завершується, або починається гавканням.
Для порозуміння в сім’ї вовки спілкуються за допомогою інших голосових звуків. Конкретно адресовані попискування, скиглення й ричання виражають залежно від ситуації й інтонації радість зустрічі, покору, страх, прохання, погрозу, агресію і т. ін.
На вовченят може напасти пугач, беркут, рись. Вовки гинуть під копитами дорослих і сильних самців оленів та лосів під час невдалого полювання. Але найбільший ворог вовків – людина.

Міфи про вовків

  • Міф 4. Якщо вовків не винищувати, вони розплодяться. Виявляється, навпаки! Якщо люди відстрілюють домінантних особини в зграях, інші самиці на території без впливу альфа домінантної самки „неконтрольовано” народжують цуценят, збільшуючи поголів’я зграї. У такий спосіб людина відстрілами сприяє неконтрольованому зростанню чисельності вовків.
  • Міф 5. Вовк боїться червоної тканини або прапорців, що розвіваються, якими мисливці під час облави огороджують ділянку зі зграєю. Вовки бояться переступити за лінію з прапорцями і потрапляють у пастку. Насправді вовки не бояться прапорців. Ці надобережні тварини уникають будь-якого нового предмету на своєму шляху, якщо його можна обійти. Якщо вовка налякати, він спокійно переступить через прапорці. У цьому й полягає особливе мистецтво облавного полювання.

Міфічний сіроманець

Сіроманця можна назвати міфічним звіром. У давнину його шанували за хоробрість, кмітливість, витривалість. Найдавніші зображення вовків знайдені в печерах на півдні Європи, їм вже 20000 років. Давньогрецького бога світла іноді ще називали Аполлоном Лікейським „Вовчим”. Вовк був священною твариною давньоєгипетського бога Упуаута, культовим містом якого було Сіута, що в перекладі означає „Місто Вовка”. За легендою, засновників Риму Ромула і Рема вигодувала вовчиця, послана Марсом. Войовничі племена вважали вовка своїм предком. Головне міфологічне божество скандинавських народів Одін завжди супроводжує пара вовків Фрекі і Гері. Вони не залишали свого господаря навіть в оселях людей, тому вовків у Скандинавії шанують як „божих мандрівників”. Вікінги носили вовчі шкіри і пили перед боєм вовчу кров для підсилення бойового духу. Індіанці черокі ніколи не полювали на вовків. Вони боялися, що родичі убитих вовків мститимуть їм, а зброю, якою був убитий вовк, вважали „зіпсованою”.

Бережімо вовків

Прикро, що разом з високими темпами зростання населення на планеті дикі території, на яких здавна живуть вовки, активно заселяє людина. Конфлікт між хижаками і людиною стає неминучий, і, як наслідок, маємо винищення популяції вовків. Так, популяція північноамериканського вовка в у 1600-х роках налічувала 2 млн. особин. Коли європейці припливли до Північної Америки, вовк став найбільш популярною здобиччю за всю американську історію, і на початку XX століття ці тварини були на межі зникнення. З 1883 по 1918 роки лише в одному американському штаті Монтана вбили понад 80 тисяч вовків! Федеральний уряд США навіть прийняв програму ліквідації вовків у західних штатах у 1915 році. Останній вовк в Йєллоустонському парку був убитий в 1926 році. Наприкінці XX ст. у Північній Америці залишилося не більше 65 тисяч особин.

Статуетка Упуаута. Британський музей.

У Середні віки британський Король Едгард ввів для Уельсу спеціальний щорічний податок – 300 вовчих шкур, і валлійська популяція вовків була швидко знищена. У 1500 році останній дикий вовк був убитий на території Англії, в 1700 – в Ірландії, а в 1772 – на датській землі. А ще на початку XVII ст. Ірландія називалася „Вовчою землею”, бо на ту пору там було дуже багато вовків. Полювання на вовка з вовкодавом було найпопулярнішим видом спорту серед знаті. У 1927 році був відстріляний останній вовк на території Франції. На території Німеччини дикі вовки були винищені ще в середині XIX ст. Однак Німеччина стала першою країною, в якій в 1934 році популяцію вовків захистив закон. Під впливом Фрідріха Ніцше і Освальда Шпенглера суспільство погодилося, що в природі ці хижаки набагато цінніші, ніж їхня шкіра на стіні. Вовки були першими тваринами, які потрапили під охорону в список закону про загрозу зникнення в 1973 році.

На Капітолійському пагорбі в Італії стоїть пам’ятник вовчиці. За легендою, вона вигодувала засновників Риму – братів Ромула і Рема.

Згідно з Конвенцією про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування, в Європі вовк є строго охоронним видом. До цього закликає і Маніфест з охорони вовків Міжнародного союзу охорони природи. На сьогодні приблизно 53600–57600 вовків живе на території Канади, на Алясці – від 7000 до 11200, в інших штатах США – 1500. На європейському континенті, в Італії – приблизно 500, в Іспанії – 2000, в межах Скандинавії – 400. Є приблизно 700 вовків в Польщі, і до 70 000 в Росії. Популяція вовка в Україні нараховує понад 3000 особин.

ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ У ФОРМАТІ PDF

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonfutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbetbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
Поширити
0