Автор: Крупа Інна Романівна, учениця 9 класу Вільнотерешківської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім.І.М.Волочая Новознам’янської сільської ради
Науковий керівник: Беркела Олена Вікторівна, учитель хімії Вільнотерешківської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім.І.М.Волочая Новознам’янської сільської ради, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, старший вчитель,
лауреат V Всеукраїнського Інтернет-конкурсу „УЧИТЕЛЬ РОКУ – 2020” за версією науково-популярного природничого журналу „КОЛОСОК” у номінації „Хімія”
Вступ
Татуювання – один із поширених серед підлітків способів привернути до себе увагу Одні обирають його свідомо, інші – під тиском «авторитетних» товаришів, ще інші вважають, що воно в силі впливати на зміну суспільної думки.
Дослідження вчених, що стосуються компонентів фарби для татуювання показали, що барвники, мають у своєму складі шкідливі канцерогени, які провокують утворення і розвиток ракових клітин навіть у здоровому організмі людини. Існує недостатньо наукових праць, які б розкривали у повній мірі вплив хімічного складу фарби для татуювання на здоров’я людини.
Серед небезпечних речовин, які може містити фарба для татуювання часто зустрічаються сполуки важких металів, бензопірен, фталати. Вони впливають на функціонування практично усіх систем нашого організму, найчастіше накопичуються в лімфатичних вузлах та печінці.
Актуальність: проблема нашого дослідження зумовлена об’єктивними вимогами вберегти підлітків від негативного впливу хімічних речовин, які входять до складу фарби для татуювання. Саме ці факти обґрунтовують вибір теми роботи та її актуальність.
Передбачувана новизна отриманих результатів та особистий внесок:набуло подальшого розвитку уявлення про хімічний склад фарби для татуювання, систематизованоматеріал про можливі негативні татуювання наслідки для здоров’я людини.
Метою роботи є: проаналізувати хімічний склад фарби для татуювання.
У відповідності до поставленої мети визначено наступний комплекс дослідницьких завдань: з’ясувати склад фарби для татуювання різних кольорів; спрогнозувати вплив фарби для татуювання на організм людини; визначити наявність катіонів важких металів у зразках фарби для татуювання: поширити одержану інформацію серед населення.
Для досягнення поставленої мети використано такі методи: аналіз регулювання хімічного складу фарби для татуювання; описовий для з’ясування хімічного складу фарби для татуювання; експериментальний метод лежав в основі визначення сполук важких металів у зразкахфарби для татуювання.
Матеріали для дослідження: фарба кольорова Eternalink, країна виробник – США та фарба чорна DINAMIK, країна виробник – CША(Додаток А)
Гіпотеза: жодну фарбу для татуювання не можна вважати безпечною.
Об’єкт дослідження: фарба для татуювання.
Предмет дослідження: хімічний склад фарби для татуювання та його вплив на організм людини.
Практична значимість роботи полягає в тому, що дане дослідження розширює і поглиблює знання про хімічну небезпеку складу фарби для татуювання, озброює знаннями, які допоможуть відмовитися від небезпечного …… Цьому сприяє створення та розповсюдження інформаційного буклету «Добре подумай…. і відмовся». Матеріал цікавий для будь-якої людини, яка турбується про власне здоров’я і планує зробити татуювання. Також може бути використаним учителями хімії при вивчення неорганічної та органічної хімії, учителями біології, основ здоров’я.
Розділ 1. Історія татуювання
1.1. Перші татуювання
Вчені доводять, що праобрази татуювання з’явилося ще тоді, коли homo erectus (людина прямоходяча) вкладала певну магію в наскельні малюнки в печерах, тобто, в часи Льодовикового періоду. Пізніше ці малюнки перейшли і на людське тіло, – близько 200 тисяч років тому. Перші татуювання були магічно-лікувальними і виконувалися на акупунктурних точках тіла людини. Підтвердженням цього факту є мумії древніх людей, на шкірі яких збереглися перші татуювання. Спеціалісти доводять, що способи зміни свого тіла, чим і є татуювання, були в усіх культурах світу.
Визначення слова “татуювання” з’явилося завдяки видатному англійському географу й мандрівникові Джеймсу Куку, який довго подорожував екзотичними світами, а відтак повернувся до Лондона зі своїм новим другом – таїтянським князем. Тіло цього чужоземного вождя вкривало суцільне татуювання, що викликало в англійців шалений подив і зацікавлення. Згодом дослідник пояснив значення слова “татау”. Це було відлуння двох паличок, які торкалися одна одної під час процедури татуювання. Незабаром Кук запропонував англійський варіант слова – tattoo (тату).
У 1991 році в Ецтальських Альпах (Ötztal Alps) на кордоні між Італією та Австрією було знайдено заморожене в льодовику тіло. Спершу вчені подумали, що це тіло альпініста, проте з’ясували, що насправді воно дуже давнє – датоване приблизно 3255 роком до нашої ери. МуміяЕтці (Ötzi) названа в честь місця, де її знайдено.
Етці помер близько за 700 років до того, як почалося будівництво Великої піраміди в Гізі. Аналіз тіла дав досить багато інформації – від того, що він востаннє їв, до його роду та причини смерті. Він став жертвою злочину – наконечник стріли в плечі, верхня частина тіла і голова в порізах і синцях.Але найбільш захоплюючою частиною спадщини Етці стала серія татуювань, знайдених на його тілі. Десятки позначок і ліній, вигравіруваних на місцях, які зазвичай асоціюються з точковим масажем. Провідні дослідники вважають, що вони були створені не для красивого орнаменту на тілі, адже це може бути примітивною формою медицини. [1]
У давні часи розмальовування тіла різними розчинами вважалося виявом зовнішньої краси. Різноманітні візерунки на тілі, як і, до речі, пірсинг, свідчили про суспільний статус. Наприклад, спеціальні позначки ставили на тілі рабам. У ХХІ ст., коли у прогресивному американському та західноєвропейському суспільстві поширилися різноманітні субкультури та молодіжні рухи, число охочих похизуватися візерунками на своєму тілі масово побільшало. П’ятдесят років тому тату вважалося знаком бунтарів і соціальних вигнанців. Проте тепер кожен третій підліток, скоріш за все, має татуювання на своєму тілі.
Зараз на вулицях великих міст можна побачити безліч тату салонів, проте мало хто знає, що такий стрімкий розвиток почався недавно. Багато американських штатів, наприклад, прийняли крайні міри для того, щоби заборонити тату взагалі в 1960-х роках, коли істерія щодо спалаху гепатиту сягнула критичної точки. В Нью-Йорку було заборонено робити татуювання з 1961 до 1997 року, через що художники були змушені працювати підпільно. У штаті Массачусетс тату були поза законом аж до 2000 року, а покаранням могло бути навіть тюремне ув’язнення.
У 60-ті роки минулого століття молодь прагнула в будь-який спосіб виразити своє внутрішнє “я” та запротестувати проти загальноприйнятих правил у політиці та громадському житті, які бодай теоретично були правильними. Молода генерація ставила за мету вирізнитися із натовпу пересічних людей. Звідси і з’явилися, наприклад, дивакувата зовнішність, чудернацький одяг, епатажна поведінка і вседозволеність. Татуювання було одним із найважливіших способів звернути на себе увагу. Так воно стало засобом самовиявлення для байкерів, хіпі, прихильників рок-музики тощо.
Сьогодні у всіх штатах дозволені татуювання, хоча правила щодо неповнолітніх залежать від того, де його наносять – в деяких місцевостях дозволяється робити тату за згодою батьків, а в інших – лише після 18 років.
В Україні існують певні заборони татуювання в силових структурах та правоохоронних органах. У такому випадку питання до вас виникнуть під час проходження медичної комісії. Проте були і винятки – один із нових поліцейських Києва має чимало татуювань на руках. До служби в Нацполіції він займався рекламними проектами.
Безумовно, є випадки, коли тату – необхідність. Зокрема, хворі з вшитим кардіостимулятором роблять татуювання «Не реанімувати».
1.2. Рекламне татуювання
В 2013 році нью-йорська компанія нерухомості Rapid Realty зробила пропозицію своїм працівникам, від якої більшість не змогли відмовитися: зробити татуювання з логотипом компанії і отримати підвищення заробітної плати на 15%. Багато хто прийняв пропозицію.
Біллі Джіббі, боксер-любитель з Аляски, відомий також як «Людина-реклама» («Billy the Human Bill board»), оплачує свої рахунки завдяки корпоративним татуюванням, яких у нього уже більше двох дюжин, включно з деякими і на обличчі. Його тату включають логотипи Незалежної податкової служби, HostGator.
Деякі ж рекламні тату насправді були зроблені в дусі альтруїзму. У 2012 році британець ДейвРайдер набив декілька логотипів на своєму тілі для того, щоби зібрати гроші для сина свого друга. Хлопчику (йому ще не виповнилося 2 роки), який постраждав від менінгіту, уже ампутували ноги і пальчики.
1.3. Анатомія процесу татуювання
При роботі тату-машини голка, змочена пігментом, проникає через базальну мембрану и заносить фарбу в дермальний шар, як це видно з рис.1.2.
В процесі заживлення навкруги частин пігменту утворюється шар клітин сполучної тканини. При цьому відновлюється і епідермальний шар зверху шару з барвником. Зчасом пігмент в шкірі залишається в «капсулі» із клітин сполучної тканини. Якщо стороннє тіло, в даному випадку фарба для тату, потрапляє у дермальний шар, то воно залишається там назавжди.
Фази відновлення (регенерації) шкіри після татуювання[2]:
- Фаза запалення. На цій фазі голка пошкоджує всі структурні компоненти шкіри — епідерміс, кровоносні судини дерми, клітини і волокна сполучної тканини.
- Фаза репродукції. Ця фаза настає на 2–3-й день. На краях рани відбувається посилене ділення клітин.
- Фаза епітелізації– ріст молодої шкіри, який відбувається одночасно з утворенням сполучної тканини.
1.4. Медичні застереження
З метою запобігання значній втраті крові перед нанесенням татуювання заборонено вживати знеболюючі аспірин, трамал та трамадол.
Деякі анестезіологи хвилюються через те, що епідуральна анестезія, яку вони дають вагітним жінкам, може викликати ускладнення, оскільки чорнила можуть потрапити у спинний мозок. Ризик мінімальний, особливо для татуювання, якому лише кілька місяців, проте певна ймовірність є.
Відомі випадки, коли пацієнти при МРТ-дослідженні жалілись на неприємні відчуття, а іноді й на сильну печію і біль в області татуювання. Тому не бажано робити татуювання в грудній частині тіла (Додаток Б). Дослідивши склад барвників для татуювань, ми дізнаємось про причини таких відчуттів.
Дослідники уважно вивчають той факт, коли фарба може потрапляти в окремі органи, наприклад, в лімфатичні вузли. [3]
Група німецьких та французьких вчених вперше провела хімічний аналіз тату-фарби, яка накопичилася в лімфатичних вузлах. Дослідники проаналізували лімфатичнівузли чотирьох трупів з татуюваннями на тілі, а також двох трупів без татуювань. Патологоанатоми повідомили про те, що пігментовані та збільшені лімфатичнівузли спостерігались у трупів з татуюваннями на тілі.
Для дослідження побічних ефектів хімічних речовин татуювання вчені провели декілька тестів, щоб проаналізувати, які види частинок фарби накопичуються в лімфатичних вузлах таяку шкодувони можуть завдати.
Вуглець – найпоширеніший компонент у фарбі для татуювання, розпадається на наночастинки, які здатні досягти лімфатичних вузлів. Діоксид титану (Ti – білий пігмент, який було виявлено в лімфатичних вузлах трупів. Йони Кобальту, Нікелю та Хрому також можуть проникати в лімфатичні вузли.
Дослідження доводять, що пігменти фарби для татуювання були виявлені в клітках печінки. Досліди проводились на мишах, на спини мишей нанесли татуювання чорного та червоного кольору. Через рік вчені виявили пігмент фарби не лише в лімфатичних вузлах мишей, але і в клітинах печінки. Перед тим, як потрапити в клітини печінки, частини барвника спочатку проходять через кров.
Пігменти було виявлено всередині спеціальних клітин печінки, які борються з токсичними речовинами – клітин Купфера. Звичайно, миші не люди, до того ж дослідження не підтвердили, що у людей с татуюваннями на тілі можуть міститися пігменти фарби в клітинах печінки.
Отже, однозначної відповіді на запитання про накопичення пігментів фарби в лімфатичних вузлах організму людини, немає. Для підтвердження результатів потрібні тривалі дослідження.
Древні люди вкладали глибоке символічне значення в татуювання і вірили, що воно наче «вбудовується» в структуру нашого духовного тіла, тому до вибору татуювання підходили відповідально. Сучасне ж надмірне захоплення молоддю «малюнками на тілі» здійснюється щоб привернути до себе увагу та часто є тимчасовим захопленням, яке з роками стає непотрібним. Крім того, татуювання має цілий ряд медичних застережень.
Розділ 2. Аналіз хімічного складу фарби для татуювання
2.1. Вимоги до фарби
Матеріал, який використовується для татуювання, повинен відповідати наступним критеріям:[4]
- Бути нетоксичним.
- Залишатися стабільним і стійким (не розкладатися на складові).
- Мати хімічну стійкість (не вступати в реакцію з рідинами, наприклад, кров’ю чи тканинною рідиною).
- Не містити:
- галогенорганічних речовин (речовин, до складу яких входять Cl, Br, I).Вони токсичні і можуть викликати різноманітні ускладнення (навіть злоякісні новоутворення), здатних проявлятися и через значніпроміжки часу.
- азобарвників, які можуть утворювати при розкладі ароматичні аміни, які є канцерогенами
- cполуки важких металічних елементів (As, Hg, Pb, Ni, Cr). Незначна їх кількість у фарбах допускається: наприклад, зелені фарби часто містять Cr.
- Розчинники повинні мати мінімальну кількість хімічних речовин.
- Емульгатори, консерванти повинні пройти випробування на токсичність і алергенність.
Австрія, Бельгія, Болгарія, Кіпр, Фінляндія, Франція, Германія, Ірландія, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Англія – ці країни погодили вимоги по відношенню до складу фарб для татуювань[5]. У 2008 році Рада Європи розробила і погодила вимоги і критерії безпеки татуювань, визначивши максимально допустимі концентрації домішок у продуктах для татуювань (Додаток В) Україна поки що не приділяє достатню увагу даному питання, незважаючи на те, ця індустрія розвивається швидкими темпами і потребує введення строгих вимог.
2.2. Хімічний склад фарби для татуювання
Фарба – суміш хімічних речовин, які можуть взаємодіяти між собою та із компонентами середовища, в яке вони потрапляють. Сучасні фарби мають дрібнодисперсну систему, гомогенні, завжди складаються із двох частин: «рідкої» основи та «сухого» барвника. Рідка основа зазвичай буває сорбітолова або гліцеролова.
Серед органічних речовин у чорній фарбі для тату зустрічається бензопірен– сильний канцерогеном, який в тестах на тваринах викликає онкозахворювання
Оксиди металічних елементів надають різних відтінків фарбам для татуювань.
Таблиця 2.1.
Хімічний склад фарби для татуювання
Після досліджень червоної, жовтої та зеленої фарби, експерти зробили висновок, що найнебезпечнішою є червона фарба, яка містить сполуки феруму і, відповідно, несе загрозу отримання опіків. Не менш небезпечними є синя та зелена фарба, які містять сполуки Меркурію, Кадмію та Хрому, які є токсичними і небезпечними для нашого організму [7-8].
Можна говорити про відносну безпеку чорної та білої фарби. Головна небезпека пов’язана з безконтрольністю ринку фарб для татуювання, які не підлягають сертифікації.
Отже, фарбуючу основу барвників для татуювання складають не рослинні пігменти, а переважно неорганічні (оксидита солі металічних елементів) або синтетичні органічні барвники. Якщо фарба містить ферум (ІІІ) оксид, то вона будет «магнітною» — чутливою до імпульсів томографа. Магнітні компоненти татуювання можуть перетворювати імпульси томографа в електричний струм, тому виникають печію та біль.
Тому, перед тим як наважитись на татуювання, добре подумайте про наслідки, і обов’язково поцікавтеся у майстра про склад фарби.
2.3. Якісний аналіз неорганічних катіонів Ва2+, Cu2+та Fe3+ у фарбі для татуювання
Неорганічні пігменти фарби для татуювання – природні речовини, наприклад, титану , баріюсульфат , купрум (ІІ) карбонат (мінерал азурит) (CuCO3)2·Cu(OH)2 та ферум (ІІІ) оксид . Титану діоксид і барію сульфат використовують для білих кольорів або для висвітлення темних відтінків, ферум (ІІІ) оксид – для отримання червоного, коричневого та чорного кольорів. Різних відтінків синього кольору надає фарбі мінерал азурит.Зразки фарби для татуювання нам надали в тату студії VeAn міста Кременчука.
Виконання хімічного якісного проводили методом напівмікроаналізу, використовуючи 1 мл розчину фарби. Аналіз виконували у звичайних пробірках систематичним методом аналізу через реакції осадження звикористанням групових реагентів (Додаток Д)
Для виявлення обрали катіон ІІІ аналітичної групи Ba2+, V групи – Fe3+ та VI – Cu2+ Наявність катіонів у фарбі для татуювання виявити було складно. Очевидно причиною була наявність «заважаючих» катіонів інших аналітичних груп. Лише після прожарювання зразків фарби якісні реакції дали результат (Додаток Е).Переведення йонів у розчини здійснюємо за допомогою CH3СООН.[9-11]
Дослід 1. Виявлення катіону Ba2+ у білій фарбі.
Мета: довести наявність катіонів барію в білій фарбі для татуювання
Обладнання та посуд: 1 М розчин H2SO4, розчини CH3COOH, C5H5OH, 15% HCl та NaOH, спиртівка, штатив з пробірками.
Опис: груповим реагентом на катіони ІІІ аналітичної групи є 1М розчин в присутності етанолу C2H5ОН. До 0,5 мл зразку фарби додаємо 0,5 мл розчину CH3СООН, додаємо 0,5мл 1М розчину H2SO4 і стільки ж C2H5ОН. Осад розділяємо на дві пробірки. Досліджуємо відношення осаду BaSO4 до НСl та розчин NаОН.
Аналітична реакція та її особливості:
Ba2+ + SO42- → BaSO4 ↓
Спостерігаємо утворення білого осаду, як це показано на рис.2.2.
Висновки:до складу білої фарби для татуювання входять сполуки барію не розчиняється в розчинах НСl та NаОН.
Дослід 2. Виявлення катіону Fe3+ у червоній фарбі
Мета: довести наявність катіонів Fe3+ у червоній фарбі для татуювання
Обладнання та посуд: розчини CH3СООН, K4[Fe(CN)6], 15% HCl, спиртівка, штатив з пробірками.
Опис: груповим реагентомна катіони V аналітичної групи є.До 0,5 мл розчину в пробірці додаємо 2-3 краплі розчину [Fе(С ], жовта кров’яна сіль. В присутності Fе3+ утворюється осад синього кольору, «берлінська блакить», як це видно з рис.2.3.
Реакція придатна для виявлення йонів Fе3+ в суміші катіонів всіх інших аналітичних груп. До осаду додаємо декілька крапель HCl.
Аналітична реакція та її особливості:
Висновки:до складу червоної фарби для татуювання входять сполуки Fе3+. Fe4[Fe(CH)6]3↓ не розчиняється в розчині НСl.
Дослід 3. Виявлення катіону у зеленій фарбі
Мета: довести наявність катіонів у зеленій фарбі для татуювання
Обладнання та посуд: розчини CH3СООН, NH3⋅H20 та NаОН, спиртівка, штатив з пробірками.
Опис: груповим реактивом є амоній гідроксид NH4OH (NH3⋅H20, який осаджує катіон у вигляді гідроксиду. 0,5 мл розчину фарби в пробірці обробляємо розчином NH4OH до лужної реакції. Спостерігаємо появу синього забарвлення, як на рис.2.4. Обов’язковою мовою реакції є відсутність надлишку NH3⋅H20, оскільки осад тоді буде розчинятися. При додаванні NаОН осад розчиняється з утворенням комплексної сполуки тетрагідроксикупрумату натрію.
Аналітична реакція та її особливості:
Cu2+ + 2OH– → Cu(OH)2↓
Обов’язковою мовою реакції є відсутність надлишку NH3⋅H2O, оскільки осад тоді буде розчинятися.
Cu(OH)2 + 2NaOH = Na2[Cu(OH)4]
Висновки:до складу зеленої фарби для татуювання входять сполуки Cu2+. Осад Na2[Cu(OH)4] розчиняється в розчині NаОН.
Отже, до складу фарби для татуювання входять катіони важких металів. Для того щоб зробити висновок про ступінь негативного впливу на організм людини необхідно крім якісного аналізу провести і кількісний аналіз.
Висновки
Останні кілька років татуювання у фокусі дослідження багатьох вчених. Нещодавно французькі дослідники виявили, що імунні клітини можуть захоплювати частинки фарби і переносити їх в лімфатичні вузли та інші частини організму, де вони викликають запалення і можуть сприяти розвитку раку. Основна небезпека пов’язана з татуюваннями криється в хімічному складі фарби. Відсутність контролю за складом фарби для татуювання органами охорони здоров’я призводить до використання дешевих але шкідливих хімічних сполук, які провокують утворення і розвиток ракових клітин навіть у здоровому організмі людини. Тому інформація про те, що фарба сертифікована і пройшла відповідне тестування, не відповідає дійсності.
Канцерогени виявлені в 83% чорної фарби, яка є найпопулярнішою для нанесення татуювань. Інформація про вміст катіонів Ва2+, Hg+, Fe3+,Pb2+ та інші небезпечних речовини часто не вказується на етикетках. Катіони металічних елементів можуть вплинути на показники магнітно-резонансної томографії або МРТ. Пігменти фарби накопичуються в лімфатичних вузлах, клітинах печінки.
Серед органічних речовин у чорній фарбі для тату зустрічається бензопірен– сильний канцерогеном, який в тестах на тваринах провокував онкозахворювання.
Спрогнозувати реакцію людини на татуювання дуже складно. Алергічна реакція може проявитися реакція через кілька місяців або навіть років після нанесення.
Популярність татуювання стала настільки загрозливою для здоров’я підростаючого покоління, що в 2013 році створено Європейську спільноту досліджень татуювання і пігментації. Представники спільноти проводять роз’яснювальну роботу серед молоді.Дослідження хімічного складу фарби для татуювання широке і тривале. Тому дана робота буде продовжена. Плануємо розглянути вміст і вплив на організм органічних складників.
Список використаних джерел
- 10 НЕЗВИЧАЙНИХ ФАКТІВ ПРО ТАТУ[Електронний ресурс].-Режим доступу: https://uamodna.com/articles/ten-fascinating-facts-about-tattoos
- Анатомия процесса. [Електронний ресурс].-Режим доступу: https://sites.google.com/site/tattooirovkin/home/poleznaa-tatu-informacia
- Що відбувається із фарбою для татуювання після нанесення на шкіру? [Електронний ресурс].-Режим доступу: https://onlinebrest.by/novosti/chto-proishodit-s-chernilami-dlya-tatyirovki-posle-ih-vvedeniya-pod-kojy_3298.html
- Правда ли, что татуировка реагирует на магниторезонансную томографию? Викторова Л. («ХиЖ», 2015, №6)[Електронний ресурс].-Режим доступу: http://hij.ru/read/issues/2015/june/5458/
- Что входит в состав красок для татуировки?[Електронний ресурс].-Режим доступу: http://ytattoo.ru/blog/chto-vkhodit-v-sostav-krasok-dlya-tatuiro/
- ТАТУ-ЧЕРНИЛА И КРАСКИ ДЛЯ ПЕРМАНЕНТНОГО МАКИЯЖА: законодательство и состав [Електронний ресурс].-Режим доступу: http://icolormag.com/zakonodatelstva-kraski
- Полициклические пигменты[ Електронний ресурс].-Режим доступу: http://vseokraskah.net/pigmenty/policiklicheskie-pigmenty.html
- Украина. Новости. Изуродовать тело или украсить его: чем опасны тату [Електронний ресурс]. -Режим доступу: https://kanalukraina.tv/ru/news/tatu
- Токсичність кадмію та його з’єднань: Охорона праці в металургії [Електронний ресурс].-Режим доступу: http:// www.markmet.ru / tehnika-bezopasnosti-v-metallurgii / toksichnost-kadmiya-i-ego-soedinenii
- Біохімія. Підручник для вузів / М.Є.Кучеренко та ін. – К.:Либідь. – 1995.– 46
- 1Гождзінський С. М., Зайцев В. М., Калібабчук В. О., Рудковська Л. М.
- Основи аналітичної хімії. – К.: Высшая школа, 2002. – 141 с.
Додатки
Додаток А
Матеріали для дослідження
Додаток Б
Небезпечні місця для татуювань
Додаток В
Максимально допустимі концентрації домішок у продуктах для татуювання
Елемент |
Частин на мільярд |
As |
2 |
Ba |
50 |
Cd |
0,2 |
Co |
25 |
Cr (VI) |
0,2 |
Cu (розчинна) |
25 |
Hg |
0,2 |
Pb |
2 |
Se |
2 |
Sb |
2 |
Sn |
50 |
Zn |
50 |
Додаток Д
Розподіл катіонів за кислотно-лужною класифікацією
Аналітична група |
Катіони |
Груповий реагент |
Сполуки, що утворюються |
Склад і властивості осадів |
I |
Li+, K+, Na+, NH4+ |
Немає |
_____ |
Хлориди (МеСl), сульфа- ти (МеSO4) та гідроксиди (MeOH) розчиняються у воді |
II |
Ag+, Pb2+ |
2н розчин НСl |
Осад PbCl2, AgCl |
Хлориди (МеСl, МеС ) нерозчинні у воді та роз ведених кислотах |
III |
Ca2+, Sr2+, Ba2+ |
2н розчин H2SO4 |
Осад CaSO4, SrSO4, BaSO4 |
Сульфати (MеS ) не- розчинні у воді та кисло- тах |
IV |
Zn2+, Al3+, Cr3+, Sn2+, Sn(IV), As(III), As(V) |
Надлишок 4н розчину NaОН |
Розчин ZnO22-, AlO2–, CrO2–, SnO22-, SnO32-, AsO33-, AsO43- |
Гідроксиди (Mе(O ) розчинні в надлишку NaОН |
V |
Mg2+, Mn2+, Bi3+, Fe2+, Fe3+, Sb(III), Sb(V) |
Надлишок 25% Розчину NH4OH калійгексаціаноферат |
Осад Mg(OH)2, Mn(OH)2, Bi(OH)3, Fe(OH)2, Fe(OH)3, Fe4[Fe(CN)6] |
Гідроксиди (Mе(OH)n) нерозчинні в надлишку NaОН та NH4ОН |
VI |
Cu2+, Hg2+, Cd2+, Co2+, Ni2+ |
Надлишок 25% розчину NH4ОН |
Розчин H3)42+ [Cu(NH3)42+, [Hg(NH3)42+, [Cd(NH3)42+, [Co(NH3)42+, [Ni(NH3)62+ |
Гідроксиди (Mе(OH)2) розчинні в надлишку NH4ОН з утворенням аміакатів |
Додаток Е
Ознаки якісних реакцій
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності активного гіперпосилання на e-kolosok.org, а також на сам матеріал!